X - MEN KLASİK - Gerekli Şeyler

Başlatan michel, 07 Nisan, 2011, 16:32:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Prof X ve magnetonun gençlikleri ile ilgili maceralara gönderme olarak ya da kısa kısa X-men'ler içinde rastlayabilirsin. Magneto için de Avengers'ın 100 ile 200 numaralı sayıları arasında biraz anlatım vardır (Ne de olsa scarlett witch ve quicksilver'ın babası)
  Ama solo macera dersen şu anda ilk aklıma gelen burada da tartıştığımız Magento testemanet. Magneto ön planda ama arka planda Nasyonal sosyalizmin yükselişi ve soykırım güzel anlatılıyor.

hanac

Alıntı yapılan: rumar80 - 08 Nisan, 2011, 13:26:05
Ama solo macera dersen şu anda ilk aklıma gelen burada da tartıştığımız Magneto testamanet.
Magneto ön planda ama arka planda Nasyonal sosyalizmin yükselişi ve soykırım güzel anlatılıyor.

Magneto Testament için bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2665.0.html

V

Gerekli Şeyler,Arka Bahçe'nin bıraktığı yerden(Arka Bahçe ilk Essential cildini altı
sayıya bölerek yayınlamıştı.)Essential X-Men'i yayınlamaya devam ediyor.Arka Bahçe'nin
edisyonundan farklı olarak Gerekli Şeyler Uncanny X-Men 120-144 arası sayılarını kapsayan Essential 2 cildini üç sayıda tamamlayacak.Her sayı 162 sayfa ve 8 Uncanny
X-Men sayısından oluşmakta.Bu ilk sayıyla birlikte Chris Claremont dönemi X-Men
maceralarını okumaya devam etmiş olacağız.Kitabın etiket fiyatı 16Tl.27 Nisan itibarıyla
raflarda ki yerini alacak..

"İstemem,eksik olsun.."

gamlıbaykuş

15 Nisan' dı, 22 Nisan oldu, şimdi de 27 Nisan mı olmuş? Eğer bir gün çizgiroman okumayı bırakırsam sırf bu yüzden olacak...  >:(
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Büyülü Rüzgar

vaaaaaaaaaaayyyyyyyyyyyyyyyy....................

Gerekli Şeyler,Arka Bahçe'nin bıraktığı yerden(Arka Bahçe ilk Essential cildini altı
sayıya bölerek yayınlamıştı.)Essential X-Men'i yayınlamaya devam ediyor.Arka Bahçe'nin
edisyonundan farklı olarak Gerekli Şeyler Uncanny X-Men 120-144 arası sayılarını kapsayan Essential 2 cildini üç sayıda tamamlayacak.Her sayı 162 sayfa ve 8 Uncanny
X-Men sayısından oluşmakta.Bu ilk sayıyla birlikte Chris Claremont dönemi X-Men
maceralarını okumaya devam etmiş olacağız.Kitabın etiket fiyatı 16Tl.27 Nisan itibarıyla
raflarda ki yerini alacak..
ben bile bu kadarını bilmiyordum pes verdigin bilgiler için sagol dostum

rumar80

Sabret Ekrem, bu seride gerçekten en güzel ve en klasik maceralarından bir bölümü var. Beklemene değecek.

rumar80

Arkadaşlar X-men klasik (essential x-men 2 bölüm 1) Kadıköy'e gelmiş, artık okuyan arkadaşların görüşlerini bekliyoruz. Okuyun yazın da ben de yazabileyim.  ;D

rumar80

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 08 Nisan, 2011, 08:39:59
Yanlış hatırlamıyorsam Arka Bahçe Klasik X-Men sayılarının birinde Profesör Xavier'in sakat olması öncesi geçmişiyle ilgili bir öykü vardı. Xavier ve dahi Magneto'nun gençlikleri geçmişleriyle ilgili X-Men maceraları var mıdır? Bunlarda neler anlatılıyor bilen arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

Selamlar
Lami

Prof X'in geçmişi ile ilgili ilk akılma gelenleri kaleme alayım dedim:

Charles Francis Xavier'in babası arkadaşı Kurt Marko ile birlikte New Mexico'da Almogordo üssünde nükleer enerji üzerine çalışmaktadır. Charles'ın saçları çocukluğu ile birlikte dökülmeye başlar. Bu arada Almogordo'da bir kaza olur ve Charles'ın babası Brian Xavier ölür. Annesine en büyük desteği Kurt Marko verir. Bir süre sonra da evlenirler. Kurt Marko Xavier'lerin evie oğlu Cain ile birlikte yerleşir.
   Cain'in gelmesi ile birlikte Charles'a eziyetleri de başlar. Yine de Charles okulda başarısını sürdürmekte ve sporda da başarılı olmaktadır. Sanki rakiplerinin ne yapacağını önceden "hissetmektedir". Bir süre sonra annesi de ölünce malikanede Kurt Marko ve Cain ile yaşamaya başlar. Ancak bu da uzun sürmez malikanede çıkan bir yangın sırasında Kurt arko iki çocuğu da kurtarırken ölür. Cain malikaneyi terk eder.
    Babasının servetine sahip olan Charles artık güçlerinin de farkınadır. Bu konuda ona en çok yardımı da üniversitede tanıştığı ve aşk yaşadığı İskoçyalı Moira MacTaggert verecektir. Ancak Moira bir süre sonra Charles'ın ideallerinin önünde engel olmak istemeyerek onu terk edip İskoçya'ya döner.
    Charles Xavier'in geçmişinin "karanlık" sayfalarını bir sonraki yazımda tamamlayacağım.
    Sevgiler

gamlıbaykuş

Oh be sonunda çıktı. Bir terslik olmazsa yarın Kadıköy'e gider alırım. Çıktığına sevindim :)))

siyahderikoltuk

Dağıtım işi tatlıya bağlandımı acaba? Herhangi bir D&Ra girip -bana 1 tane exmen klasik- diyebilecekmiyim şimdi?

gamlıbaykuş

İnşallah tatlıya bağlanmıştır. Yayınevleri de biz çizgiroman severler de gelecek günlerde umarım her türlü güzelliği ve kolaylıkları (maddi-manevi) yaşarız.

rumar80

Alıntı yapılan: gamlibaykus - 27 Nisan, 2011, 22:56:36
İnşallah tatlıya bağlanmıştır. Yayınevleri de biz çizgiroman severler de gelecek günlerde umarım her türlü güzelliği ve kolaylıkları (maddi-manevi) yaşarız.

Beyoğlu'na son gittiğimde görüştüğüm Mişel Bey sorunu çözdüklerini ifae etmişti.

rumar80

Prof. X'in geçmişi ile ilgili bilgilerimin ikinci ve son bölümündeyiz. Umarım bunları okuyan birileri vardır.

Moira terkettikten sonra Charles dünyayı dolaşmaya başlar. İlk olarak ta Kore savaşına katılır. Orada tesadüfen üvey kardeşi Cain ile aynı birliğe düşerler. Savaş sırasında iki kardeş saklanmak için bir mağaraya girerler. Burada dev bir heykelin önünde kocaman kırmızı bir yakut vardır. Cain Xavier'in uyarılarına uymayıp yakutu alır. Bu arada bombardıman sırasında mağara çöker, Xavier kurtarılır. Herkes Cain Marko'nun öldüğünü sanmaktadır. Ancak Marko'nun aldığı yakut efsanevi Cytorrak taşıdır. Bu taş onu taşıyana inanılmaz bir güç vermektedir. Böylece Marko X-men'in ezeli düşmanlarından Juggernaut'a dönüşür.
   Kore savaşı sonrası Xavier Kahire'ye gider. Orada dolaşırken küçük bir çocuk cüzdanını çalar. Xavier zihin gücünü kullanarak hırsızı durdurur. Bu küçük hırsız Ororo Munroe'dur (Storm). Onun zihnini tarıyan Xavier Amahl Farouk adlı birinin çocukları hırsızlığa zorladığını fark eder. Amahl Farouk'un olduğu bara gittiğinde Farouk'un da bir mutant olduğunu farkeder. Onunda zihinsel gücü vardır ve kendine Shadow king (Gölge kral) diyen Farouk ile zihinsel platformda mücadele edip onu yener. Bu kafasında kötü mutantlarla mücadele fikrini aşılar.
   Mısır sonrası İsrail'e geçen Xavier eski bir arkadaşının önerisi ile Nazi kıyımından kurtulan ancak bu nedenle katatonik bir halde olan Gabrielle Haller adlı bayana yardıma başlar. Bu sırada aynı yerde yaşayan Erik adlı biri ile arkadaşlık kurar. Güçler ve onun kullanım amaçları ile ilgili tartışmalar sürerken Gabrielle iyileşmeye başlar ve Xavier ile aralarında bir romantizm başlar.
   Bir gece Gabrielle ile yemekten dönerken Hydra ajanları saldırır ve Gabrielle'i kaçırır. Xavier'e Erik yardım ederken metalleri etkileme gücü olduğu ortaya çıkar. Erik yıllar sonra Magneto olarak karşısına çıkacaktır. Gabrielle'i Hydra'nın elinden kurtarırlar ve gizli Nazi altınları bulurlar, ancak Erik bunları alır ve kaçar. Xavier Gabrielle ile başbaşa kalır. Bir süre daha birlikte kalırlar ancak görev Xavier'i bırakmaz ve Gabrielle'i terk eder. Yıllar sonra Gabrielle'den David adında bir oğlu olduğunu öğrenecektir.
   Xavier gezileri sırasında bir ülkeye gelir (şu an adını hatırlayamadım) Burada halk görünmeyen bir despot tarafından yönetilmektedir. Halkı ayaklandıran Xavier şatoya saldırmalarına liderlik eder. Despot aslında Lucifer adında bir uzaylıdır ve dünyayı tanıyıp ileride ele geçirme planları kurmaktadır. Xavier Lucifer'ın planlarını bozar ancak kaçarken Lucifer Xavier'in üzerine taş bir blok devirir. Bu da Xavier'in omurgasının kırılmasına ve tekerlekli sandalyeye mahkûm olmasına neden olur.

Charles Francis Xavier'in öyküsünün kısa bir özeti budur. Umarım beğenirsiniz.

hanac

Xavier tanıtımı için teşekkürler.

rumar80

Birşey değil.
   Bir gün mutlaka tüm X-men karakterleri için böyle yazılar yazacağım, ama önce materyali gözden geçirmek gerekiyor.
    Benim yapmaya çalıştığım wikipedia gibi ansiklopedik bilgi vermektensa, önemli maceraları referans alarak anlatmak.