Indiana Jones

Başlatan rumar80, 11 Nisan, 2011, 22:17:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Bilka örümcek adamın Namor sonrası verdiği ikinci dolgu çizgi romanı sevgili arkeoloğumuzun maceralarıdır. Marvel'ın yayınladığı The further adventures of Indiana Jones serisinden bazı maceraları ayınlamıştı. Yanılmıyorsam alfa yayınları da bir iki macera yayınlamıştı. Ardından kısa süreli Güneş gazetesinin verdiği çizgi roman ekinde bir macerası verilmişti.
   Marvel 36 sayı çizgi roman ve 3 adet filmlerin çizgi roman versiyonlarını yayınlamıştı. Bunun dışında Tomb of the gods, golden fleece, philosopher's stone (Harry Potter'dan önce Indiana aramış), shrine of the sea devil, fate of atlantis, iron phoenix, spear of destiny, sargasso pirates, thunder in the orient, arms of gold adlı farklı çizgi romanları da vardır.
  Bunalrı neden yazıyorsun diye soran arkadaşlar için diyorum ki... Dark horse Indiana Jones'un tüm maceralarını 5 ciltte toplamış ve omnibus olarak yayınlamış. Şu anda ilk omnibusu okumaya başladım bile. Raiders of the lost ark ile Marvel'ın ilk 12 sayısı bunun içinde.
  Meraklı dostlara duyurulur.

V

Alfa da Indiana Jones'u ,Red Sonya içerisinde dolgu olarak kullanmıştı..
"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Tamam şimdi net hatırladım. Hatta temple of doom'un çizgi roman uyarlaması da orada yayınlandı.

rumar80

Alfada normal seriden yayınlandı mı hatırlamıyorum, ama Bilka 36 sayının 19'unu yayınlamış. Helal olsun

rumar80

Dark horse Marvel'ın yayınladığı Further adventures of Indiana Jones serisini üç ciltte toparlamış ve her cilde üç filmin çizgi roman uyarlamalarını da katmış.
   Çizgi roman uyarlamaları filmlere çok uygun olmuş öncelikle bunu belirtebilirim.
   Marvel'ın maceralarına gelince; genellikle iki kitap sürmekte ve çoğunu Bilka örümcek adamlarda okuduk. Bilkada okuduklarımız ilk maceralar olup zamanla maceraların kalitesi düşmüş. Maceraların tümü ile ilgili en önemli sıkıntı büyük çoğunluğunda Indiana Jones elindeki eseri kaybediyor (patlama ile yok oluyor, Indy bırakıyor vs)
   Filmdeki karakterlerin hepsi aralıklarla çizgi romanda var. Bir de düzenli bir kötüsü olsa daha iyi olabilirmiş. Yine de sevimli arkeoloğumuzun maceralarını okumak isteyen dostlara hoş bir eğlencelik olabilir. İngilizce bilmeyen dostlar da Bilkaların başına..
   Not: Dark horse'un daha sonra yayınladığı 4 ya da 6 maceralık seriler iki ayrı omnibusda yayınlanmış ve bu maceraların Marvel'ınkilerden iyi olduğu söylenmekte. Okuyunca yazarım.
   Sevgiler

rumar80

Dark horse'un yayınladığı maceralardan oluşan iki ciltlik Indiana Jones omnibusun ilk cildinin ilk macerası: Fate of Atlantis
   Yıllar önce İzlanda'da kazı yapmış arkeoloji grubunun üyeleri teker teker öldürülmekte ve kazıda topladıkları çalınmaktadır. Sırada Indy'nin arkadaşı Sophia vardır. Indiana Jones Almanlardan önce Atlantis'in gizemini çözebilecek ve arkadaşını kurtarabilecek midir?
   Marvel maceralarından daha düzgün bir anlatım ve daha özgür çizgiler.

V

Alıntı yapılan: rumar80 - 24 Haziran, 2011, 14:58:00
   Dark horse'un yayınladığı maceralardan oluşan iki ciltlik Indiana Jones omnibusun ilk cildinin ilk macerası: Fate of Atlantis
   Yıllar önce İzlanda'da kazı yapmış arkeoloji grubunun üyeleri teker teker öldürülmekte ve kazıda topladıkları çalınmaktadır. Sırada Indy'nin arkadaşı Sophia vardır. Indiana Jones Almanlardan önce Atlantis'in gizemini çözebilecek ve arkadaşını kurtarabilecek midir?

Lucas Film zamanında harika adventure oyunlara izma atmıştır.Bunlardan birisi de Fate of Atlantis'tir.
Harika konusu,filmi aratmayan espri anlayışıyla zamanında(1994 sanırım) keyifle oynayıp,bitirdiğim
oyunlardan birisi olmustur.

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Thunder in the Orient:
    Afganistan'da kazı yapan Indiana Jones Marcus Brody tarafından acil olarak Hindistan'a yollanır. Orada yapılan kazılarda Budha öğretilerinin yazıldığı tabletlerden bahsedilmektedir. Hemen araştırmaya başlar ama aynı hedefe ulaşmak isteyen iki kişi daha vardır: İmparatoru adına tabletleri bulup tüm Budistleri tek çatıda toplamak isteyen Japon General ve isyancı bir Çinli general (tabii i bir kadın)
   Bir önceki maceraya göre daha güzel.

rumar80

Arms of Gold:
   Profesörlük yaptığı üniversiteye yeni gelen Perulu profesörün (tabii ki kadın) kardeşinin kaybolması üzerine ona yardım için Güney Amerikeye giden Indiana Jones kendisine yönelik sayısız suiast girişimleri ile karşılaşır. Kayboluşun başka bir nedeni mi vardır?
   İlk omnibusun en zayıf halkası

rumar80

Tomb of Gods:
    Indiana Jones daha önce hiç tanışmadığı birinden yardım mektubu alır. Bunun üzerine adamın evine geldiğinde onun yerine Nazilerle karşılaşır. Naziler adam ve iki arkadaşının zamanında bulduğu ve parçalayıp bölüştükleri bir anahtarı aramaktadır ve Indy karmaşanın ortasına bodoslama dalmıştır.
    Anahtarları kim önce ele geçirecek? Anahtarın açacağı kapının arkasında ne var? 4 sayılık aksiyon dolu macera,ancak klişelerle dolu

hennessy

eve gelince masamda kalın bir koli gördüm hemen koliyi açtım bende Umar abi bütün evi bana yolladı sandım meğerse Indyler ne kadar kalınmış 4 ad.kalın kitap bir ad.ince kitap okumak için hazır kıta bekliyor umar abi tekrar teşekkürü borç bilirim yalnız ilk kitabı söyle elime alıp bir göz attım hem kalın hemde çizimler güzele benziyor aksiyonda bol gibi :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

Sevgili Murat 4 kalın cilt mi var? 5 olmalı. Eksik varsa onu da en kısa zamanda yollarım

hennessy

Alıntı yapılan: rumar80 - 28 Haziran, 2011, 23:45:55
  Sevgili Murat 4 kalın cilt mi var? 5 olmalı. Eksik varsa onu da en kısa zamanda yollarım

abi ben yanlış saymış olabilirim akşam eve gidince bir bakim sanki dört kalın cilt 1 ince cilt gördüm yani toplamı 5 bakıp tekrar mail atarım

hennessy

ErenKoyunoglu

Sevgili Rumar, tüm Indy Omnibuslarını toplamayı düşünüyorum. Değer mi sence? genel bir değerlendirme yap da karar vereyim. Amazon'da Further Adventures için daha olumlu yorumlar yapılmış. Yazdıklarına bir kısa özet daha geçsen, ne dersin?