Thor: Asgard İçin - Marmara Çizgi

Başlatan rumar80, 12 Nisan, 2011, 12:40:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pearl jam

Dün Thor' u okumaya başladım ama kafamda İskandinav mitolojisi hakkında Odin baştanrıdır Thor da onun evladı şimşek tanrısı bilgisi dışında hiçbir şey olmadığı için ilk 30 sayfa nooluyo ya?? o kim? bu kim? gibi sorularla geçti ve hiçbir şey anlamadım. Baktım böyle olmayacak internette iskandinav mitolojisini araştırayım bari dedim. Kitapta bilmediğim isimleri ve kavramları tek tek araştırıp bir de genel olarak iskandinav mitolojisi hakkında birşeyler okuduktan sonra  ( bu arada güneşsemerci de konuyla ilgili başlık açmış forumda onu da yeni gördüm :) ) baştan tekrar okumaya başladım kitabı. Bu sefer anladım ve kitap da hikaye de hoşuma gitti. Ancak diğer arkadaşların da belirttiği üzere sonu tam bir hayalkırıklığı oldu benim için de. Gerçekten de hiçbir soruya yanıt bulamadık kitabın sonunda.

Benim gibi ilk defa bu kitapla Thor okuyacaklar için tavsiyem eğer bilmiyorlarsa mutlaka İskandinav mitolojisi hakkında genel hatlarıyla da olsa bilgi sahibi olmaları, kitabı bundan sonra okumaları. Öbür türlü pek bir şey anlaşılmıyor çünkü.

Bir de kitabın sonuyla ilgili bir şey sormak istiyorum. Yani az sonra kitabın sonuyla ilgili ipucu vericem ( spoiler ) hatta ipucu falan da değil düpedüz sonunu söyliycem, o yüzden kitabı henüz okumayanları uyarayım:

Şimdi kitabın sonunda Thor ölüyor ve Valhalla'nın tabanı çökünce cehennemin dibine ( ismini hatırlayamadım şimdi ), serseri insanların yanına düşen kahraman ruhları kozmik ağaca tırmanarak asgarda geri götürüyor. Bu durumda serseriler durur mu hemen onlar da kahraman ruhları takip edip ağaca tırmanmaya başlıyorlar. Bu aşamada aslında kahraman bir ruha sahip olan ama bir anlık gaza gelme neticesinde serseri olan bilmemkimin oğlu bilmemkim kahramanca kendini ağaçtan aşağıya, tırmanan serserilerin üzerine atıyor ve hepsi beraber cehennemin dibine gerisin geriye düşüyorlar. Thor ve beraberindeki kahraman ruhlarda asgarda çıkıp yaşayanların dünyasına geri dönüyorlar. bir nevi mutlu son. Ama benim anlamadığım kozmik ağaçtan düşen serseriler artık yolu öğrendiler niye cehennemin dibinden kurtulup asgarda dönmek için bir daha çıkmıyorlar kozmik ağaca. Kozmik ağaçtan düşen bir daha çıkamaz diye bir kural mı var? Ben olsam bir daha tırmanırım o ağacı. Asgarda geldim, öldüm yine gittim cehennemin dibine e bi daha çıkarım parayla mı ağaca tırmanmak? bu böyle sürer gider. bana bu konunun mantıklı bir açıklamasını yapacak arkadaşımıza  valhalla' da bir haftalık herşey dahil tatil hediye ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

pearl jam

Ödüllü soruma kimse cevap vermemiş   ;D

alan ford

Tabanı tamir edip çıkışı tıkamışlardır. ;D

Philipp Pullman'ın Altın Pusula dizisinde de benzer bir olay oluyordu
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pearl jam

Alıntı yapılan: alan ford - 09 Ağustos, 2011, 13:30:45
Tabanı tamir edip çıkışı tıkamışlardır. ;D

Ya da kozmik ağacı dibine tuz ruhu döküp kurutmuş da olabilirler  ;D

hanac

Thor yolu biliyordu.

O olmayınca kaybolurlar, bulamazlar.

Galiba hediyeyi kazandım, teşekkürler. 

Ama ben hakkımı daha önce Valhalla'yı görmemiş birine devrediyorum.   :)

Animvader

Nasıl yani şimdi bunun devamı yok mu  ??? İyi de sonunda ne oldu hiçbir şey anlamadım ki düşman kimdi o bile belli değil.Acaba bu serinin devamı var mı ya da bu hikaye ana seride devam ettirildi mi kafamızı karışık bıraktı öykü

rumar80

Bu diz böyle bitiyor. Sonu bile yok.
   Rodi'nin yazdığı Thor&Loki Blood brothers da böyledir. Ne başı belli ne de sonu, ama çizimler süper

pearl jam

Alıntı yapılan: hanac - 09 Ağustos, 2011, 16:06:35
Thor yolu biliyordu.

O olmayınca kaybolurlar, bulamazlar.

Hmm evet şimdi kitaba bir daha baktım da sanırım en mantıklı açıklama bu.  teşekkürler. ödülü de kendime devrediyorum  ;D

Jedmau

rumar80

Bir de sonu olsaydı..... :'(

V

Yeni okuyabildim.Konusu gayet iyiydi.Asgard'ın İmparatorluk misyonu ve "imparatorluk" düşüncesi

gayet iyi işlenmiş.Abartılı-erkek güzeli- Thor-  çizimleri çizerin body sporcularının anatomisinden oldukça fazla yararlandığını

gösteriyor.Ha öykü bir yere bağlanmıyor ama konu Asgard olunca çıban başı da Odin olduğu sürece hengame ve kaosun

başsız-sonsuz devam etmesi düşüncesi mitolojinin kendi dinamiği içinde tutarlı aslında.- ki yazar da bu mevzuya öykü

içerisinde değinmiş zaten(dikkatli okumayanlar tekrar okusunlar!)-
"İstemem,eksik olsun.."

Chuck

Okumak baya geç nasip oldu. Bende İskandinav mitolojisiyle çok iç içe değildim araştırınca daha iyi anladım. Çizimleri gayet hoş çoğu çizgiromandan farklı çizilmiş. Fakat sonu bana da baya havada kaldı gibi geldi. Yazarın düşüncesi ne olursa olsun okuyan insan merak ediyor devamında ne olacak diye çünkü cidden hikayenin gelişme kısmı çok sağlam :) Belki yazarın istediği de budur. .
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

s.b

Kitabı biraz önce okudum. Lan kaç senedir bir kenarda unutmuşum bunu. Mükemmel resimlerle donatılmış mitolojik bir eser olmuş. Ben bir şey anlamadım bundan. Satıyorum arkadaş.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

gamlıbaykuş

Çizimler çok güzel olmasına rağmen ben de aynı şeyi yaptım Sami abi  :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...