Genişletilmiş Evrenin Unutulmaz Anları

Başlatan hennessy, 12 Nisan, 2011, 21:45:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Star Wars Insider'ın 2005 yılında yayınlanan 83. sayısında Genişletilmiş Evrenin En Unutulmaz 20 anı isimli bir sıralama var.
Sıralamayı inceledim, çoğu bildiğim olaylardı, birkaç tane bilmediğim de çıktı tabii.
Eğer bu sıralama şimdi yapılsaydı, Zayne Carrick'in Ustalarına meydan okuması üst sıralardan ve Cade Skywalker'ın Işın Kılıcını tekrar eline alması ise orta sıralardan listeye girerdi bence.

Liste Şöyle:

1- Chewbacca'nın Ölümü.
2- Tales Sayı 2'nin bir hikayesi olan Thank The Maker'da, Darth Vader'ın Threepio'yu hatırlaması.
3- Clone Wars Animesinde, General Grievous'un ilk görünüşü.
4- Clone Wars Animesinde, Anakin'le Asajj Ventress'in ilk karşılaşması.
5- Thrawn'ın sanatsal yazgısı..
6- Boba Fett'in Sarlacc'tan kaçışı.
7- Jacen Solo'nun Rings Of Hell'e inişi.
8- Genişletilmiş Evren'in en nefret edilen karakterlerinden biri olan Borsk Fey'lya'nın ölümü.
9- Luke ve Darth Vader'ın, Empire Strikes Back'teki düellolarından önceki, Splinter of The Minds Eye'da yer alan ilk düellosu.
10- Ton Phanan'ın ölümü. Ton Phanan eski bir doktor olan İsyancı pilotudur.
11- Darth Vader Vs. Darth Maul
12- Luke Vs. Lumiya. Darth Vader Lumiya'yı Sith yollarında eğitip Palpatine'e İmparator'un Eli olması için sunmuştur. Vader ve İmparator'un ölümlerinden sonra, Lumiya kendisini Dark Lady of The Sith ilan etmiştir.
13- Luke Skywalker'ın Jedi Akademisini kurması.
14- Bir Genişletilmiş Evren karakteri olan Aayla Secura'nın büyük ekranda gözükmesi.
15- Crix Madine'nin Darksaber'da ölümü. Orijinal üçlemede repliği olup ta Genişletilmiş Evren'de ilk ölen karakterdir.
16- Exar Kun'un Karanlık Tarafa geçişi.
17- Ulic Qel-Droma'nın kefareti.
18- Mara Jade Skywalker'ın hamile kalması.
19- İmparator'un yeniden doğuşu.
20- Ganner Rhysode'un Well Of The World Brain'in girişini kahramanca savunması.

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

Sevgili Murat, bir de hangi kitap/çizgi roman vs'de bunları bulabiliriz yazar mısın?

Chewie'nin ölümü beni de çok üzmüştür. Dark horse daha sonra özel bir chewiebacca çizgi romanı çıkarmıştı. Keşke buradaki arkadaşlarımız da okuyabilse.

hennessy

Alıntı YapChewie'nin ölümü beni de çok üzmüştür. Dark horse daha sonra özel bir chewiebacca çizgi romanı çıkarmıştı. Keşke buradaki arkadaşlarımız da okuyabilse.

Star Wars'un offical sitesindeki Chewbacca başlığında, EU bölümünde şöyle bir şey yazıyor:

Solo and Chewbacca have had many close calls in the past, and have executed countless last-second escapes; Sernpidal was not to be one of them. As the moon rushed closer to the surface, Chewbacca was cut off from the Falcon. Anakin was faced with a terrible decision. The Falcon could not wait any longer. Rather than endanger everyone aboard, Anakin piloted the ship away, leaving Chewbacca behind. Chewbacca stood his ground, howling defiantly at the immense moon as it crashed into Sernpidal's surface, killing the mighty Wookiee.

Yuuzhan Vong saldırından Millenium Falcon ile mülteci kaçırırken gemidekileri kurtarmak için kendisini feda etmiştir. Han Solo, en yakın dostunun ölümünden o sırada gemide bulunan oğlu Anakin Solo'yu sorumlu tutmuştur.

hennessy

Alıntı yapılan: rumar80 - 12 Nisan, 2011, 22:28:15
   Sevgili Murat, bir de hangi kitap/çizgi roman vs'de bunları bulabiliriz yazar mısın?

-Tales Sayı 2'nin bir hikayesi olan Thank The Maker'da, Darth Vader'ın Threepio'yu hatırlaması.

Tales 2 sayısında vader c3 ün kafasını elinde tutar ve anıları depreşir :)

-Clone Wars Animesinde, General Grievous'un ilk görünüşü.

Clone Wars ilk serisinde sahne manyaktır, jediler titrer general dalar içeri bir kaç jediyi biçer

-Clone Wars Animesinde, Anakin'le Asajj Ventress'in ilk karşılaşması.

Çizgi filmde anakin in manyadığı sahne asaj çukurumdan aşağı uçar anakin in sinirinden

-Thrawn'ın sanatsal yazgısı..

Thrawn'ın 3.lemesi kitabını okumak lazım

-Luke ve Darth Vader'ın, Empire Strikes Back'teki düellolarından önceki, Splinter of The Minds Eye'da yer alan ilk düellosu.

Lukenin filmde kendini vader maskesi içinde gördüğü sahnedir

-Darth Vader Vs. Darth Maul

bu çizgi roman kesin okunmalıdır

- Luke Skywalker'ın Jedi Akademisini kurması.

Jedi akademi serisinde türkçeye çevrilen kitap

-Exar Kun'un Karanlık Tarafa geçişi.

benim için gelmiş geçmiş en büyük sith in hangi seridi unuttum şimi dark side geçisi ustasını öldürmüştü sanırım

- İmparator'un yeniden doğuşu.

çizgi roman serisi sevmemiştim  palpatine klonlarından biri tekrar geri dönüyor seriyi unuttum :)

-hatırladıklarım

rumar80

hennessy

Ganner Rhysode

Yalnız bu listede 2005 sonrası gerçekleşen manyak olaylar var. Bu listeyi 2013 versiyonu olarak genişletmek lazım.

ercoktay

dean

Star Wars fanları için çok kötü bir haber tabi ki. Ben hiçbir zaman çok büyük bir Star Wars sever olamadım. Filmleri dışında Star Wars ile çok ilgilendiğimi söyleyemeyeceğim ama Marvel'ın büyük bir bölümü yok sayılsa çok üzülürüm. Onla kıyaslıyorum da Star Wars fanı olsam baya üzülürdüm.

Mithrandir

Bağlantı bende açılmadı ama sanırım haber Disney'in çekeceği yeni SW filmleri ile alakalı. Genişletilmiş evrenden bağımsız bi kurgu oluşturmaları kötü oldu cidden. Ama zaten işin içine genişletilmiş evreni katsalar ancak SW hakkında ciddi bilgisi olan kemik fan kitlesine hitap eden bi yapım olur ve hem yeni nesil izleyicinin, hem konuyla ilgili yeterince bilgi sahibi olmayan sinema seyircisinin ilgisini kaybederlerdi. Sonuçta adamların önceliği gişe hasılatı. Bunu Hobbit gibi bi hikayenin gereksiz yere çek sündür yapılmasında, saçma sapan aksiyon sahnelerinde ve Orta Dünya temasıyla uzaktan yakından alakası olmayacak aptalca kurgularla rezil edilmesinde de gördük.

Makibe

Nomi Sunrider'ın Qel Droma'yı güçten mahrum bırakması baya epikti. Eğer Sith War zamanına ilgiliyseniz, Old Republic çizgi romanlarından Redemption'ı okumanızı tavsiye ederim.

sukru83

Alıntı yapılan: Mithrandir - 30 Nisan, 2014, 13:27:08
Bağlantı bende açılmadı ama sanırım haber Disney'in çekeceği yeni SW filmleri ile alakalı. Genişletilmiş evrenden bağımsız bi kurgu oluşturmaları kötü oldu cidden. Ama zaten işin içine genişletilmiş evreni katsalar ancak SW hakkında ciddi bilgisi olan kemik fan kitlesine hitap eden bi yapım olur ve hem yeni nesil izleyicinin, hem konuyla ilgili yeterince bilgi sahibi olmayan sinema seyircisinin ilgisini kaybederlerdi. Sonuçta adamların önceliği gişe hasılatı. Bunu Hobbit gibi bi hikayenin gereksiz yere çek sündür yapılmasında, saçma sapan aksiyon sahnelerinde ve Orta Dünya temasıyla uzaktan yakından alakası olmayacak aptalca kurgularla rezil edilmesinde de gördük.

Arkadaş ben bu konuyu epey geç görmüşüm.

Genişletilmiş evrenden yola çıkılarak film çekselerdi çok çok daha iyi olurdu SW için. Resmen rezil, özgün olamayan, onu bırak ilk çıkan filmin bol efektli bir varyasyonu olan, üstüne üstlük sözde 30 yıl olan arada bir cacık değişmemiş gibi hemen hemen tüm eski karakterleri aynı pozisyonda göstermeye cüret eden saçma bir 7 nci film izlettiler. Genişletilmiş evrende en azından death starların yapılış sebebinin ne olacağına dair cevaplar bile bulunabiliyordu.