Ödüllü Fumetti Konusu

Başlatan rumar80, 16 Nisan, 2011, 00:29:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yalcinerol345

Zannedersem sadece Tex klasikten iki sayı okudunuz.Tex uzmanı değilim ama sonraki sayılarda Tex'in karakteri daha bir oturuyor ve her bakımdan farklı bir Tex görüyoruz

darkwood

Tex sert bir karakterdir, hem rangerdir, hemde kızıldereli halklarının koruyucusudur.
Meseleleri her zaman kendi bildiği yöntemlerle çözer, ama her zaman haklı olanın yanındadır. Onu seven bu şekli ile sever, birkaç macerasını daha okumanızı tavsiye ederim.
Darkwood Sakinleri..

aa

Tex Altın seriden ilk birkaç kitabı okudum (yıllar önce) ve bir daha okumamaya karar verdim. Çizgiler çok amatör ve konular da çok basit geldi...
Esse Gesse Hayranı...

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: aa - 18 Nisan, 2011, 07:35:43
Tex Altın seriden ilk birkaç kitabı okudum (yıllar önce) ve bir daha okumamaya karar verdim. Çizgiler çok amatör ve konular da çok basit geldi...

Sizin okuduğunuz kitaplar Tex'in yaklaşık 60 yıl önce yazılıp çizilmiş ilk maceraları, dolayısıyla ilk çizimler bu nedenle konuların basit ve çizimlerin amatörce gelmesi normal. Eğer aylık teks (süper ciltte olabilir) ya da efsanevi teks maceralarından birkaç tane okusaydınız. Teks'in neden İtalya'da 1948 yılından beri aralıksız 63 yıldır yayınlandığını ve hep en çok satanlar listesinde başı çektiğini anlardınız.
Bu arada diğer arkadaşlarında belirttiği gibi Tex Willer Navajo'ların şefidir. Kızılderili düşmanı olması düşünülemez, daima haklının yanındadır. Bununla birlikte sorunları genellikle kaba kuvvetle çözdüğü de doğrudur.

Bu arada "Gece Kartalı Teks Willer" adıyla ülkemizde de satılan kitapta 1948-1997 arasında piyasaya çıkmış Teks maceralarında Kahramanlarımızın kaç kişiyi öbür tarafa postaladıkları ile ilgili bilgilerde var. Gerçi 1997 den sonra çıkan sayılarda kaç kişiyi cehenneme gönderdiklerini bilemiyoruz ama epey bir kızılderili de öldürmüşler.

TEKS

Beyaz: 928
Kızılderili: 620
Meksikalı: 362
Çinli: 36
Zenci: 60
Diğer: 41
TOPLAM: 2047

CARSON

Beyaz: 186
Kızılderili: 179
Meksikalı: 89
Çinli: 12
Zenci: 44
Diğer: 35
TOPLAM: 545

KİT WİLLER

Beyaz: 67
Kızılderili: 114
Meksikalı: 35
Çinli: 8
Zenci: 8
Diğer: 12
TOPLAM: 261

TİGER

Beyaz: 60
Kızılderili: 98
Meksikalı: 46
Çinli: 13
Zenci: 15
Diğer: 11
TOPLAM: 243

Kitapta ayrıca Teks'in kaç kere ve neresinden vurulduğunun bilgileri de veriliyor... 1948-1997 yılları arasında yayınlanan maceralarda:

22 kez kurşun başını sıyırıp geçmiş,
Sağ omzuna 9,
Sol omzuna 12,
Sağ koluna 7,
Sol koluna 9,
Sağ bacağına 2,
Sağ eline 1,
Karnına 1,
Göğsüne 1,
Sol kalçasına 1,
Kaburga kemiklerinin arasına 2 olmak üzere toplam 45 kurşun yemiş... Hala aramızda olması büyük şans doğrusu...  ;D

NOT: İstatistikler alıntıdır.

hanac

Alıntı yapılan: Tarkan Kurt - 18 Nisan, 2011, 09:23:42
Kitapta ayrıca Teks'in kaç kere ve neresinden vurulduğunun bilgileri de veriliyor... 22 kez kurşun başını sıyırıp geçmiş

Evet en meşhur klişe bu herhalde  :) bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2804.0.html

kalidor

:D :D Ha ha ha istatistikler süpermiş doğrusu :)
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

Sadece istatistikler değil kitap(lar) baştan sona keyifle okunur. Kitaplar derken hem Gece Kartalı Teks Willer, hem de Benim Adım Dog, Dylan Dog kitaplarını kastediyorum...

Nasıl Teks'in temizlediklerinin rakamları tutulmuşsa Dylan için de birlikte olduğu kadınların istatistikleri veriliyordu :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

darkwood

Oğlak maceraperest yayınlarına ait; Teks ve Dylan Dog'un ilgi alanına göre  8) istatistiklerin yer aldığı bu kitaplara bir göz atmıştım. Bu kahramanlarımız ile ilgili çok ilginç bilgiler vardı.
Darkwood Sakinleri..

legs

Öncelikle düzenli olsun yani çıktı mı çıkacak mı diye endişelenmeyelim.Sonraaa sayfa sayısı da fazla olsun mesela en az 250 sayfalık olsun,tabi ki  siyah beyaz olsun.Kadın kahramanlara kıyak geçmiş gibi olucam ama bence kahramanımız kadın olsun,30-40 yaş arasında,zeki,işi gücü olan,güzel sanatlarla ilgili,hatta bi ailesi de olsun ama ailesi onun kahraman olduğunu da bilmesin.Aaa fiyatı da uygun olsun mesela her sayı 10 lira olsun:)Hikaye uzayda geçmesin ama küçük bi kasbada da geçmesin,metropol olsun.Kahramanımızın yardıımcısı da bir kadın olsun hatta rakipleride iki kadın olsun:)Bu yazdıklarımın geçtiği bi çizgi roman varsa benim de haberim olsun ;D

Lami Tiryaki

Teks'in kızılderililer veya beyazların yanını tutmak gibi bir derdi yoktur. Aslında klasik fumetti kahramanlarının çoğunun, çoğu öykülerinde böyle bir kısıtlama yoktur. Teks veya diğer western kahramanları kim doğru tarafta(kendilerine göre) ve yardıma muhtaçsa beyaz yerli farketmez kahramanlarımız onların yanında yer alır. Büyülü Rüzgar vb daha gerçekçi ve siyasi çizgide yürüyen hikayelerde ise durum farklıdır. Bir taraf tutma sözkonusu olabilir.

Klasik western hikayeleri kurgulanmış senaryolara dayanır. Teks, silahlı kişilerce kovalanan yalnız bir atlı için hiç düşünmeden winchester'ını çıkarıp salvo ateş yardıma koşar. Kovalanan yalnız atlının bir katil, tecavüzcü vb olabileceğini düşünmez bile. Bu tür senaryoların çok az istisnası vardır. Bonelli, klasik western veya fumetti senaryolarındaki klasik klişeleri kolay kolay değiştirmiyor. Daha modern anlamda bir şeylerin ihtiyacı hissedilirse yeni bir kahraman veya yeni bir seriyle ortaya çıkıyor. Bence doğru yapıyor yoksa sonuç hüsran oluyor. Bunun en iyi kanıtı Mister No'dur. Eminim Mister No klasik Amazonya veya 2. dünya savaşı hikayeleriyle devam etseydi, Amerika bazlı daha gerçekçi ve daha çok şiddet içeren aslı bozulmuş bir hale getirilmeseydi şimdi hala yayınlanıyor olabilirdi. Bu tür "ultimate" versiyonlar comics veya frankofonlarda tutuyor ama fumettilerde pek tutmuyor. Bu durum fumettilerde pek çok yeni denemenin de önünü açıyor. Bu yenidoğanlardan çoğu yaşayamıyor ama minik minik güzel serilerimiz oluyor.

Selamlar
Lami

poe

fumetti dediğin konu bitti mi bitmeli...
martin amca maceraları gibi okuyucu sıkılsa bile devam etmemeli. birde artık tek macera 160 sayfa iyi... 98 sayfayı aşsınlar artık...

hennessy

öncelikle teks e laf söylemek bize düşmez öğrendik :) baştada dediğim gibi sadece iki altın seri okuduğum için böyle bir karara vardığımı söyledim ve teks defterini kapadım :) şimdilik ama teks hala ayakta ise benim gibi teks ten anlamayanların fazla konuşmaması lazım sadece fikrimi söyledim :) hata ettiysem affola

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

konnektör

Çok çeşitli içerikte fumettiler var, fakat sanırım ülkemiz insanınca en sevileni zagor, onun arkasından da Mr. no geliyor. Ama genede defalarca okusakda teksas, tommiks ve swlngden de vazgeçmek mümkün değil. Aslında tüm fumettileri severek okuyorum.
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

darkwood

İzlenimlerime göre, yaş aralığına göre okunan Fumettiler değişikliğe uğruyor.
Arada bir eski yayınlara göz atılsada, bir iki küçük sapma dışında ağırlık şu şekilde oluşuyor.

Fumettileri yaş grubuna göre şöyle bir sıraya sokabilirsek,
7-15 yaş grubu için: Essegesse yayınları ve Zagor
16-22 yaş grubu için: Essegesse-Martin Mystere-Never-Zagor
23 yaş ve üzeri: Teks-Mister No-Dylan Dog-Büyülü Rüzgar-Dampyr-Zagor
Darkwood Sakinleri..

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: darkwood - 19 Nisan, 2011, 10:20:05
İzlenimlerime göre, yaş aralığına göre okunan Fumettiler değişikliğe uğruyor.
Arada bir eski yayınlara göz atılsada, bir iki küçük sapma dışında ağırlık şu şekilde oluşuyor.

Fumettileri yaş grubuna göre şöyle bir sıraya sokabilirsek,
7-15 yaş grubu için: Essegesse yayınları ve Zagor
16-22 yaş grubu için: Essegesse-Martin Mystere-Never-Zagor
23 yaş ve üzeri: Teks-Mister No-Dylan Dog-Büyülü Rüzgar-Dampyr-Zagor

0-6 yaş Zagor'u da unutmuşsun bu arada  ;D ;D ;D