Ödüllü Fumetti Konusu

Başlatan rumar80, 16 Nisan, 2011, 00:29:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Alıntı yapılan: Tarkan Kurt - 19 Nisan, 2011, 10:40:22
0-6 yaş Zagor'u da unutmuşsun bu arada  ;D ;D ;D

Evet, Eyyüp Bey haklı.

Çiko serisi kesinlikle bu gruba girer.  :)

hanac

Bonelli uzun süredir yeni bir aylık seri çıkarmıyordu.

Cassidy ile yeni bir arayışa geçtiler.

70 li yıllarda geçen bir aksiyon serisi.

Geçtiği dönem benim favori dönemimdir, keşke biri yayınlasa.

Sorumuz şu şekilde idi;

NASIL BİR FUMETTİ OKUMAK İSTERSİNİZ ?

Cevap: Cassidy'yi okumak isterim.

Mayıs kapağı aşağıda verilmiştir

aa

Çizimleri Esse Gesse tadında, senaryoları Zagor gibi olan, tek macerası en az 200 sayfa olan, aylık yayınlanacak, uzuk soluklu olacak bir Fumetti istiyorum. Arkadaşların bildiği böyle bir örnek var mı acaba?......
Esse Gesse Hayranı...

boca1907

Cassidy'nin kapak fenaymış ya...Tüm kapaklar genel olarak böyle mi acaba?

Gerçekten de keşke yayınlansa bizde...Ya da keşke İtalyanca bilseydik...:)

hanac

Fumetti sadece Bonelli ile sınırlı değildir.

Ama fumetti yayınlayan en başarılı yayınevi olduğu ortadadır.

Diabolik, Dago başka yayınevlerine aitler.

Mesela Star yayınevine ait bir karakter, Rourke.

Tam bir Dampyr çakması gibi duruyor  :)

Valter Buio serisi

Cornelio serisi

darkwood

Alıntı yapılan: poe - 18 Nisan, 2011, 21:22:26
fumetti dediğin konu bitti mi bitmeli...
martin amca maceraları gibi okuyucu sıkılsa bile devam etmemeli. birde artık tek macera 160 sayfa iyi... 98 sayfayı aşsınlar artık...

Marti amcada gizem ve konu bitmez, Marti amcayı ilgisizlik bitirir.
Bonelli yayınevi Tex'e verdiği ilginin 5 te 1'ini bu yayına verse yeter.  :'(
Darkwood Sakinleri..

ferzan

Fumetti demek,çoğumuz gibi Bonelli demektir benim için...Bonelli harici yayınların bazılarına rastlamışlığım oldu...Epey hoşuma gitmişti...Genel olarak Avrupa kaynaklı çizgiromanların ayrı bir samimiyeti olduğunu sanıyorum...Sadece fumetti ve frankofonlar değil,Latin kaynaklı denk geldiğim bazı yayınlar da bana bunu düşündürdü...Yalnız Bonelli harici diğer yayıncılar da üç bantlık sayfa formatlarını ne sıklıkta kullanıyor bilemiyorum...3 bantlık sayfa demek,bir anlamda Bonelli de demek...
    EsseGesse üretimleri çok fazla tercihim olmadı...Teksas,Tommiks,Swing ve diğerleri,bir dönem lokomotifi oluşturmuş olabilirler,bugünkü az sayıda ama kemikleşmiş çizgiroman sevdalılarının ilk göz ağrıları olabilirler fakat bir türlü çok sevemedim...Bu demek değildir ki EsseGesse üretimleri kötüdür,demodedir,çoluk çocuk yayınıdır...Ben 24 yaşındayım,çocukken gazete ilaveleri vesilesiyle elime birkaç Tommiks geçmişti...Bir de dayılarımdan kuzenlerime,kuzenlerden de bana kalan tertemiz,gıcır gıcır,kalın Tay fasikülleri vardı ki,hiç yoktan Teksas okumama sebebiyet vermişti...Zamanında elden çıkardığım için hala şuram sızlar...Arşivimde epey Tommiks-Teksas vardı,hala daha var...Hatta Hoz'dan önce,bir aralar Aksoy'un bastığı Tommiks'lere ayrı bir ilgim olmuştu...Yine de elime alışımda çok heyecan duymam,sıkıldıysam okurum...Ama sözkonusu Tay fasikülleriyse,heyecan devreye girebilir...Bence EsseGesse,Tay edisyonuyla harikadır...Öte yandan,benim çocukluğum da Tay dönemi Teksas-Tommiks'lere denk gelseydi,ben de azılı bir EsseGesse'ci olabilirdim...Çünkü sevdiklerimiz,aslında özlemini duyduğumuz anı parçalarının hatırlatılmalarından ibaret...Bu arada,Swing de ayrı bir yerdedir gönlümde...Her ne kadar gerilimi daha öykünün başında harcasalar da ayrı bir tattır...EsseGesse'yi şu an tercih etmem,alıp okumam ama transit de geçmem,değerini bilirim...Bir dönem vardır çünkü orada...
    Bonelli'ye gelirsek...Çok sevmeme rağmen artık Teks ve Zagor'a devam etmiyorum...Arada çok canım isterse...Klasik maceralara,altın serilere içim gitmiyor değil ama ertelenmiş durumda şimdilik...Mister No ile yarım kalmış,başlamadan bitmiş bir hesabımız var...Bir gün kapanacak o hesap inşallah...Martin'le de yarım kaldı aşkımız...Koleksiyonuna başladığımda,en heyecan duyduğum fumettilerden biriydi ama şartların gözü körolsun,bir vakitler o da elden çıktı...Martin'e de sözüm var...Ken Parker,Büyülü Rüzgar,Dylan Dog ve Dampyr,fumetti sıralamamda ilk 5'teler...Onların da hakkını verememiş olmama rağmen...Evvela Büyülü'yü tamamlayayım da...Nathan Never ve Julia için konuşmak gerekirse,Nathan'a başlayıp 7-8 sayı kadar okuduğum olmuştu ama doğru düzgün tek Julia okudum,onu da hatırlayamıyorum...İtki sağolsun,Julia'ya da başlayacağım son sağanakla birlikte...
    1001 Roman'ın son dönem fumetti tercihleri ise apayrı güzel oldu...Volto Nascosto ile Greystorm'a bayılmıştım...Brendon'u Strip'te okumuş,bayılmıştım...Caravan'ı açıkçası çok merak ediyorum...
    Nasıl bir fumetti arzuladığıma gelirsek...Açıkçası ben de bilemiyorum...Ama artık western olmasa iyi olur...Kendi kuşağımın belki de en azılı western severi olarak,türün güzel anlatılarla,güzel hatırlanması taraftarıyım...Filmler için de,diziler için de,limited seriler için de bu geçerli...Eski üretimlerin okuyucuyla buluşturulmasını kastetmiyorum elbette...Bilimkurguyu da fumettilerde biraz klasik işleniyor gibi görüyorum...Fantastik konuların da çok farklı olacağını sanmıyorum...Post-apokaliptik adlı tür,henüz tüketilemedi...Epey ekmeği yendi ama hala dibi görünmedi...Bence böyle bir üretim olabilir...Brendon var gerçi...Farklı arayışları ya da tarihi arka planlı yerel kültürlere inişleri her zaman için tercih ederim...Volto ve Greystorm da buna güzel örnekler...Bilemedim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

pearl jam

Benim için ideal fumettinin tanımı kısa ve net : mister no :) artık kendisiyle fazla görüşemiyorum ama ne olursa olsun en sevdiğim çr karakteridir. sebepleri yukarıda yazılmış zaten o yüzden tekrara girmeyeyim.

İlk çr okumaya, dolayısıyla fumetti okumaya tom miks ve teksas la başladım ara ara swing ve uzun süre zagor la devam ettim. mister no ile tanışmam ilk başlarda ismi saçma geldiğinden :) ve kapağında yer alan "korkusuz pilot" tanımı hoşuma gitmediğinden ( uçak macerları pek ilgimi çekmez ) diğerlerine göre daha geç oldu. Onu da mı aslan şükür çiziyordu bilmiyorum ama kapaklardaki mister no da çok itici geliyordu bana :)  Aslan şükür ün çizimlerini çok severim yanlış anlama olmasın ama mister no çizimleri sempatik pilotumuza pek uymuyordu bence. ( tabi o çizdiyse ) Babamın, tüm ikazlarıma rağmen ben üniversite için şehir dışındayken  yok ettiği eski kolleksiyonum artık yanımda olmadığı için böyle muğlak konuşuyorum. babama neden ulen neden?? diye isyan ettiğimde yarı şaka yarı ciddi "depremde üzerimde ağırlık istemiyorum" cevabı da unutulmazdır bu arada. o dönem izmir de hasar vermeyen ama korkutan bir kaç tane deprem olmuştu ve çr ler tavan arasında duruyordu. evet her zamanki gibi konudan uzaklaştım ve anılar dehlizinde kayboldum heh heh...

Bİr de küçükken arkadaşımda sadece 2 sayısı bulunan jerikoyu okuyup hastası olmuştum. Pek çr ile işi olmayan ama cimri ve gıcık bir insan olan bu arkadaşımın dayısından ona kalan jerikoları ısrarla istememe rağmen bana vermemesi beni deli ediyordu. o jerikolara sahip olmak istiyordum. hırsızlığa hiç bu kadar yaklaşmamıştım :) o dönem arkadaşlar arası hırsızlığı ( gasp da diyebiliriz ) meşru gösteren "hacılamak", "kesik atmak" gibi deyimlerden haberim de olmadığı için o jerikolara hiç bir zaman sahip olamadım. senelerce jeriko niye yayınlanmıyor diye isyan ettim. sonra öğrendim ki yayınlanmış:) ancak demirbaşın yayınladığı ilk 3 cildi aldığım gün hayal kırıklığım da büyük oldu. eskiden hatırladığım herşeyin aslında o kadar da güzel olmadığını anlamıştım. neyse şimdi daha fazla yazıp jeriko sevenleri karşıma almayayım :) nostaljiyi de tadında bırakmak lazım :) bu arada aslan şükür ün jeriko çizimleri de süperdir.

Şu an fumetti olarak tek sayılık kitapları veya limited serileri okuyorum sadece. Mister no ya kaldığım yerden başlamak istiyorum ve "itki" sayesinde dampyr  julia ve greystorm a da bir şans vermek istiyorum.

Bu arada bu ayki ödüller olmamış. durangoları almayan kaldı mı ki :) o yüzden şimdiden çekilişten muaf tutulmamı talep ediyorum. artık önümüzdeki çekilişlere bakıcaz :)

pearl jam

şimdi baktım da yorumu gülücüğe boğmuşuz yav :)

darkwood

Alıntı yapılan: pearljam - 20 Nisan, 2011, 19:34:59
şimdi baktım da yorumu gülücüğe boğmuşuz yav :)

Altınmadalyon itkili paylaşımlar her zaman keyiflidir. Farkına sonradan varırsınız.   :D

M.No için, klasiklerden başlarsanız hiç bir şey kaçırmamış olursunuz.  ;)
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Benim fumettim yıllar sonra tekrar yayınlandı. Sizin için ideal fumetti nasıl olmalı. Yazmayı ihmal etmeyin. Bu yılın sürpriz başarısı Durango'yu kaçırmayın.

pearl jam

Mesut bey mister no dan tamamen vazgeçmiş değilim aslında. lal 74. sayıya kadar ve klasiklerin ilk 3 kitabı mevcut zaten. 2-3 sene önce bir darboğazdayken daha sonra alırım diye ara vermiştim. sonra yeni yayın patlaması olunca daha çok onlara yöneldim. mister no açlığımı da efsanevi maceralarla sürdürdüm, onların da hepsi mevcut. yanlız ara uzadıkça kitaplar birikti nasıl altından kalkacağım bilmiyorum ama eninde sonunda tamamlamayı düşünüyorum :)

Lami Tiryaki

İdeal fumetti nasıl olmalı, bir miktar karanlıkta filin tanımını yapmaya benzer. Herkes kendine göre bir tanımlama yapabilir. Günümüzde artık önemli olan bir detay var: Fumettiler kesinlikle aylık olmamalı. Son zamanlarda beğendiğim Bonelli yazarlarının hikayelerini okudukça bazılarının hakikaten çok aceleye getirilmiş olduğunu görüp "yahu bu macerayı gerçekten bu yazar mı yazdı" dediğim çok oluyor. Brendon'un başarısı biraz da iki aya bir yayınlanmasında gizlidir. Keza, frankofonların başarısını da seyrek yayın periyodlarında aramak lazım. 100 sayfalık bir fumetti minimum 2 aylık maksimum 4 aylık olmak üzere tasarlanmalıdır. Buda kaliteye çok şey katacaktır eminim.

Selamlar
Lami 

rumar80

Bu konuyu açmamızda temel neden de bu...
   Herkes çizgi roman seviyor. Bazısı comics, bazısı fumetti vs
   Herkes te fumetti seviyor ve ülkemizde bol bol okuyor. Peki bu kadar çok fumetti içinde neleri sevdik. Nasıl maceraları tercih ettik? Bunu konuşalım istedik

darkwood

İdeal bir fumetti, hiç bilmediğimiz görmediğimiz güzel ve gizemli diyarlara bizleri sürüklemeli.
Bu mekanları güzel bir senaryo ile güzel çizimler eşliğinde sunmalı "Zagor, Martin Mystere, Greystorm, ve Mister No nun bazı maceralarında olduğu gibi". Macera sayfa sayısı 150-200  sayfa aralığında olmalı. Ayrıca kitap kapağıda macerayı çok iyi yansıtacak şekilde güzel olmalı.  8)
Darkwood Sakinleri..