Caravan - 1001 Roman

Başlatan V, 20 Nisan, 2011, 21:15:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DAMPYR

Alıntı yapılan: rumar80 - 13 Ocak, 2012, 10:06:41
  Caravan'ı bitirdim. Beni bilen bilir ASLA muhafazakar değilimdir ve çizgi roman severlerin farklı tatlar edinmeleri için yazılar da yazarım. 1001 romanın bugüne kadar çıkarmış olduğu hemen hemen tüm yayınlarını almış ve çoğunu takdir etmiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki Caravan biraz zayıf kalmakta.
  İyi bir başlangıç yaptığı doğrudur, ancak ikinci ve üçüncü ciltlerde karakter ağırlıklı konulara yer verildi. 12 sayıda bitecek bir seri için bence çok iyi bir karar değildi. Son kitapta da hızlıca olayı çözümlemeye kalktılar. Hele final....
  Bu serinin yeterince iyi olmaması (bence) kesinlikle 1001 roman ile ilgili bir olay değildir. Bu Bonelli ile ilgili bir durumdur. Nasıl ki son dönem Martin'leri beğenmiyorsak ve bunun için Lal'i değil Bonelli'yi suçluyorsak burada da durum aynıdır. 1001 roman bize değişik bir tat sunmak istemiş. Bunu denemiş ve bitirerek te başarmıştır. Bunun için kendilerine teşekkür ederiz. Ancak bu seri yeterince tat verememiştir.
  Sevgiler

Tamam herşeyi anladıkda Finalinde ne oldu çatlıyacağım yaaaaa !..... ??? ;D ;D ;D

rumar80

Hayatta herşey kolay ve bedava değil. Merak eden alır okur. Beğenir ya da beğenmez...

s.b

CİLT - 3                               

Karavan'ı okuyup bitirebilen biri olarak Rıza abimin her harfine katıldığımı belirtmeliyim. 1152 sayfa süren Caravan hikayesinin 600 sayfası olmasaydı daha iyi olurdu. Hikaye karakter tanıtımlarıyla fazla uzatıldı. En önemlisi de herkesin merak ettiği, yolculuğun sebebi olan o esrarengiz bulutlar. 1152 sayfa sonunda o bulutların ne olduğunu öğrendiğinizde "bu kadar sayfayı bunun için mi okudum" diyorsunuz. Yani okurun beklentilerini karşılamayan bir son var çizgiromanda. Belki de yazarın amacı da bu idi, kimsenin tahmin edemeyeceği kadar basit bir final yapmak.
Yeni ve güçlü yayınlarla yoluna devam eden 1001 Roman, bizlere tamamlanmış bir seri daha kazandırdığı için teşekkürü hak ediyor.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

BAHADIR

Caravan sonuçta bir yolculuk ve karakter hikayesi...Son sayıya kadar da sanırım gizemini koruyor...Ben daha bitirmedim...3. cildin ilk iki sayısını okudum...Ve şu ana kadar okuduğum en iyi sayılardı ama bu diğerleri kötü demek değil...Sadece 3. cilt aksiyonu bol senaryolar içeriyor diyebilirim...Ve devamıda bu şekilde olacak gibi görünüyor...İlk iki ciltde ki durağanlık aşılıyor gibi...Ama bu durağanlık kelimesinden senaryoların kötü olduğu anlamı çıkmasın...Kesinlikle kötü değil...

Son sözümü herhalde bitince söyleyeceğim...Az kaldı... :)

ErenKoyunoglu

Ben seriyi okudum ve çoğu okuyanın fikirlerinin aksine oldukça beğendim. Sevip sevmemek tamamen bir çizgiromandan ne beklediğinizle alakalı. Oldukça gerçekçi, roman gibi bir seriydi. Daha birkaç sayı devam edebilirmiş, biraz erken bitirmişler.

SPOILER Hikayeyi sonuçlandırmadan bitirmeleri çok fazla soru işareti bıraktı bende; eleştirim tatmin edici bir sonu olmaması. Aynı üslupta daha iyi bir bitişi olabilirdi bence. SPOILER

hanac

Caravan'ı bitirdim. Açıkçası finalden birşey anlamadım.

Acaba devamını mı düşünüyorlar ?

BAHADIR

Spoiler....

Orda kimse varmı?_ Biri bana finali açıklasın...Giriş güzel, aradaki karakter betimlemeleri ve finale sakladıklarını düşündüğüm gizem idare eder...Ama finalde öykü yarım kalınca öylece kalakaldım...

Bu nasıl bir çizgiromandır...Hiç olmazsa bir şeye bağlayın ne bileyim hiç bir şey bilmiyorsunuz Nathan Never'a bağlayın...2024 yılında dünyanın merkezine konulan bombaya bağlayın...Pöff!...

Volto'ya yaptıklarını Caravana'da yapabilirler...Yada İtalya'da bile çok kötü sattı...Daha fazla zarar etmemek için bir yerde keselim dediler ve soru işaretleri ile bitirmek çizgiromanın havasına uygun olur mantığı ile öylece kalakaldı.Garibim Caravan

DAMPYR

gerçektende Caravan anlamsız bir sonla bitti.demekki konuyu bağlayacak sağlam bir son bulamadılar.1001 roman iyikide bu serinin hepsini yayınladı eğer yarıda kalsaydı kafamızda soru işaretleri kalacaktı bu çizgi romanla ilgili.... ::) :P ;)

HayalGücü

Buradaki yazıların aksine Caravanı ben çok beğendim.
Hatta çok zekice yazıldığını söyleyebilirim.

Nest Point üzerinde belirlenen gizemli bulutlar ve ardından tüm halkın askerler eşliğinde kasabayı terk etmelerin. Konusu kısa bu.

Hikaye bulutların neden varolduğunu, bunun gizemini değilde karakter ağırlıklı ilerliyor. Kasaba halkından bir kaç kişi hariç hepsi askerler ne derse onu uyguluyor. Koyun halk meselesi kısaca. Okuyucu daha farklı şeyler beklediğinde biraz hayal kırıklığına uğramış. Ama serinin sonunu okuyunca zaten bulutların çıkış meselesinin koyun halk olduğu ortaya çıkıyor.

darkwood

Caravan'ın tamamını satın aldım. Ama 2.sayısında hikaye yavanlaşmaya başlayınca, 3 ve 4.sayılarını okumadım.
Elimdeki öncelikli okumayı bekleyen kitaplar bittikten sonra, fırsat bulursam seriyi tamamlayabilirim.
Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

Karavan İtalyada satmayınca kitabı tam bitirmeden sonlandırmış olabilirlermi acaba.... ??? :o :)

s.b

CİLT - 4

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN