Game of Thrones !!! Spoiler içerir !!!

Başlatan nacho_grande, 29 Nisan, 2011, 00:32:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nacho_grande

Yeni başlayan dizi oldukça gelecek vaad ediyor. Ben çok beğendim. Özellikle "kılıç ve büyü" + LOTR janralarını seven herkese şiddetle tavsiye ederim. Sean Bean' in de başrolde olması önemli bir etken tabii ki, ama bir kere prodüksiyon çok kaliteli. Kostüm, mekan, karakter ve detaylara bayağı kafa yorulmuş ve emek harcanmış.

Bu arada FB' li Uğur Boral' ın da dizide yer alması beni benden aldı :D

ferzan

Haftabaşı haberdar oldum,önceki gün de yayınlanmış 2 bölümü de izleme şansım oldu...Çok mu önyargılı yaklaşıyorum,bilmiyorum ama fantastik edebiyat ve fantastik içerikli anlatılara pek ısınamamışımdır oldum olası...Uğursuz ormanlar,büyülü yaratıklar,kraliyet zımbırtıları,hayali bir çağ ve evren,büyücüler vs...Halbuki efsaneleri,farklı coğrafyaların yerel hikayelerini,hurafelerini,mitolojilerini severim...Tarihi anlatılara da ilgim yüksek...Ama fantastik deyince tarifsiz bir his çörekleniyor içime,dönesim,bakasım gelmiyor...Oysa fantastik de saydıklarımı barındırmıyor mu?
    Robert E.Howard'ı ve dolayısıyla Hiborya Çağı'nın yeri apayrı elbette...Tarihi,tarih öncesi fanteziyi,epikliği böylesine güzel harmanlayan çok az eser olsa gerek...
    İzlemeden önce,arkadaşımı resmen sorguya çektim...''Kuzeyliler'' lafını duyar duymaz izleme kararı aldım...Bir de dizinin,roman serisinden uyarlandığını ve yazarından bağımsız olmadığını öğrenince oturup izledim...Bence kesinlikle şans vermeyi hakediyor...Bir de sanıyorum,aşırı derecede uzun,karmaşık,merak uyandırıcı,gerilimli ve zengin sezonlar izleyiciyi bekleyecek...Zira başladığı noktadan saçaklanarak öyle kollara ayrılmaya başladı ki öykü...2 bölümde sardım vallahi,ne yalan söyleyeyim...Bir de sıfırıncı bölüm var...10 dakikalık bir yapım belgeseli,bir parça da sonraki bölümlere ilişkin önemsiz spoiler içeriyor...Yazarı diyor,fantastik bir kurguda,tamamen hayal gücünüzle hareket edemezsiniz,varolmuş kültürlerden,birikimlerden yararlanıp onları kendi fantezilerinize uydurursunuz...Tam olarak böyle demiyor ama buna benzer şeyler söylüyor...Zaten Howard'ın Hiborya Çağı da bunun güzel bir örneği değil midir?
    Sanırım biraz da çevremde zaman zaman yer alan kazık kadar ama ergen bünyeli insanların da etkisi var fantastikten soğumamda...Olur olmaz her tatlı kızı elf prenseslerine benzetmeler,vs...Tıpkı bir vakitler,Matrix izlemiş bir sokak raconcusu ezik ergenin heyecanla:''Bilader,Kinu Riğvs nası çakıyo var ya..'' benzeri şeyler söylemesi de Matrix'e hiç bulaşmama kararı almama sebebiyet vermiştir(iyi halt etmişim)...Hele bir on yıl daha geçsin de... ;D
    Uzun oldu biraz ama bir parça günah çıkarayım dedim...Fantastik edebiyatı tam tanımadan atıp tutmak istemiyorum...Hiborya Çağı ve yeni tanıştığım bu dizi dolayısıyla türe yoğunlaşmak istiyorum...Yüzüklerin Efendisi serisine de artık başlama zamanı geldi heralde...Zira çoktan unutuldu ergen bünyelerce... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

emre ozdamarlar

Serhan Abi tanitim icin cok tesekkurler.

Simdi biraz arastirdim George R.R. Martin adli yazarin oldukca ses getiren, bugune dek 5 romani yayinlanan "A Song of Fire and Ice" adli serisinin ilk romaninindan (Game of Thrones oluyormus bu ilk cilt) uyarlanmis dizi.

Diziyi HBO cekmis bu arada, ki bu adamlarin bugune dek kötu bir yapimi olmadi neredeyse.

kalidor

9. bölümü itibariyle büyük bir trajedi yaşanmış,  hepimizi üzmüş aynı zamanda olmaz böyle kalleşlik dedirtmiştir. Önümüzdeki hafta sezon finalini iple çekiyoruz. Bu arada 2. sezon çekimleri henüz başlamamış. İlk sezon çekimlerinin de uzun sürdüğünü düşünürsek 2. sezonu 2012 başlarında ancak izleriz herhalde.
Crom! Ölüleri Say...

Peyami

Şu sıralar yaz ve kış TV sezonları ortasında kalan bereketsiz "ara-dönemi" yaşarken beğenerek izlediğim tek yeni dizi "Game of Thrones".

--İlerde azıcık spoiler olabilir de olmayabilir de--

Dokuzuncu bölüm beni canevimden vurmuş, küçük çapta ikinci bir Braveheart sendromu yaşamama sebep olmuştur. Yalnız Eddard'a da kızmamak mümkün değil. Yahu karşında Lannister sülalesi var, be hey yiğit kuzeyli. Defalarca hainliklerine şahit olmuşsun. Çocuklarına yapmadıklarını bırakmamışlar. Hala bunların oyunu kuralına göre oynayacaklarını düşünürsen olacağı budur.

Hele o son sahneler...küçük kızın yüz ifadesi...Yok arkadaş, iyilik-dürüstlük gibi kavramlar kalleşçe mücadele eden rakiplere karşı adamın elini kolunu bağlamaktan başka işe yaramıyor. Sonunda ne elinde kalıyor ne avucunda. Dikkat ederseniz Stark'ın oğlu Robb oyunu kuralına göre oynadı, belki zalimce bir karardı ama neticede galip gelen taraf olmasını sağladı.

Finali heyecanla bekliyoruz. Kitabını da okumaya başladım ama muhtemelen haftaya kadar ilk cildi bitiremem, zaten TV'de tamamlamak daha iyi olacak.

Son not: Sibel Kekilli'yi görmek güzeldi  ;) Özlemişiz  :D

Dip not: Arkadaşlar bu seri 7 kitap olacak ama şimdiye kadar 4 tanesi çıkmış diye biliyorum. Hatta yazarın sitesinde bu yaz çıkacak beşinci cildin çıkış tarihine doğru gerisayım mevcut. 

pukay

türkçeye yalnızca ilk kitap mı çevrildi?

HacıGeraltEmmi

Bunca yazılandan sonra bu diziyi izlemek şart oldu artık  8)

Blindman

İki kitap çevrildi.İlk kitabı okduktan sonra ikincisine elimi sürmemiştim. Herkesin de ortak kanısı kitabın çeviri ile katledildiği yönünde... Yepyeni bir çeviri ile yayınlanmasını bekleyen çok kişi var. Yani hani kitabı okumanız bir anda sizi öyküden soğutmasın manasında... Bu arada kitabı okuyp da diziyi yine de seyretmemek elde değil. Yani 10. bölümü izlerken olanları bilsem de seyrederken ağzımın bir karış açık kalacağının garantisi verilir.

darkwood

Acaip itkilendim, bu dizinin saatleri ve günleri lütfen..  ;)
Darkwood Sakinleri..

kalidor

Henüz Türkiye'de oynamıyor Mesut Abi. Pazar akşamı ABD'de gösteriliyor, pazartesi sabahı internete linkleri düşüyor. Gerçi haftaya sezon finali. (www.dizimatik.com) Yalnız maaile seyredilecek bir dizi değil. Özellikle cüce çok tehlikeli ;D
Crom! Ölüleri Say...

emre ozdamarlar

Dun aksam ilk bölumunu izledim ve hemen serinin ilk 4 romanini ismarladim.
Ancak ilk cildi okuduktan sonra diziyi izlerim.

rumar80

Daha diziyi izlemedim, ama kitabı okuyanlar MUTLAKA ÖNCE kitabı okumak gerektiğini söylüyorlar.

emre ozdamarlar

Dun aksam bir arkadasa ilk bölumu göstereyim derken elimiz kaymis, 4 bölum izlemis bulduk kendimizi.
Ben hayatimda bu kadar guzel yaratilmis karakterler görmedim. Her bölumde yeni tipler eklendi, hepsi birbirinden guzel, hepsi birbirinden karizmatik. Helal olsun gercekten.

Bu seriyi izlemeyen cok sey kaciriyor bunu net bir sekilde belirteyim :)

hanac

Arkadaşlar,

Game of Thrones'da başrolde olan Sean Bean'a böyle kılıçlı filmler gidiyor. (bkz. LOTR)

Dün "Black Death" diye bir filmini izledim.

Tavsiye ederim.

ferzan

Sezon finalininin son beş dakikasını arka arkaya 8-10 kez izlememe vesile oldu bu dizi...Değil 1 yıl,10 yıl bile bekleyebilirim sonraki sezonu...Tv uyarlaması böyleyse,romanları nasıldır kimbilir...Aldığım bir duyuma göre kitaplarında olaylar karakterlerin gözünden ve dilinden ele alınıyormuş...Anlatımını çok merak etmekle birlikte,keşke İngilizcem çok daha üst seviyelerde olsaydı da,dilin edebiyatının da tadına varsaydım diyerek orijinal kitaplarını aramıyorum bile...
    Emre'ye katılıyorum...Bu dizi,epik bir anlatı olarak seyredenine çok fazla şey katabiliyor...George R.R.Martin,şu güne dek hayal gücünü ve kurgu yeteneğini kıskandığım bir avuç anlatıcı arasında baş köşeye kuruldu...
    ''Birgün Pardaillan serisinin de bu dizide olduğu gibi başarıyla Tv'ye uyarlanışını görecek miyim?'' sorusunu da çok sık sordum izlerken...Dönem dizilerinde fazla el atılmamış bakir bir mecra var çünkü orada...Yalnız klişeleri de yok değil,o ayrı...
    Spartacus'ü tek geçerdim kurgusuyla,bölüm dağılımıyla,gerilimi ve heyecanı yerinde bırakmasıyla,karakterleriyle ve saire...Şimdi diyorum ki,her yeni işte bir önceki kalitelerini katlayarak ilerliyor bu batılı ''storyteller''lar...Karakterlerin çok fazla olması izlemeyenlerin gözünü korkutmasın...Birkaç bölüm sonra dimağlara kazınıyor zaten her biri...Henüz izleyecek olanlara da imrenmiyor değilim...Halihazırda koca bir sezon var,beklemek yok,merak etmek yok...
    Bu arada,Dar Deniz'in ötesindeki Dothraki halkı,fazlasıyla Eski Türkleri ve diğer doğulu kavimleri hatırlatıyor...Ahlaki anlayışlarını bir kenara bırakırsak,atları kutsal saymaları,oğlanların bile çocukluktan ata biniyor olmaları,zırhtan ziyade bireysel hız ve yetenekleri baz almaları,göçebe olmaları,inançları (aşırı ataerkil bir anlayışta olmalarına rağmen,Dağ'ın Anası'na tapmaları ve icraatları ile yeminlerine göğü tanık etmeleri gibi) ve örgülü saçlarının uzunlukları ile ifade ettiği anlam...Orak biçimli kılıçlarından bahsetmiyorum bile...George Martin kesinlikle doğu ve Asya kültürünü araştırmış dedirtiyor...Giyim,kuşam olarak da,özellikle Khal Drogo'nun pantol ve papuç kombinasyonu,doğrudan kızılderilileri anımsatıyor...Sanıyorum tarihin belirli dönemlerinde gerek doğudan,gerekse batıdan gelerek batılıları epey uğraştırmış halkların bir karışımı bu hayali ulus...Nitekim dizide de öyle olacağını sanıyorum...Vahşi ve barbar bir ırk için Türk-Moğol-Fars-Arap ve Kızılderili kombinasyonundan daha uygununu düşünülemezdi batılı gözüyle...İlk bölümden diziye bağlanma sebebim,Dothrakilere duyduğum sempati oldu vesselam...Dünya üzerinde hala konuşulan,mevcut 6-7 dilin karışımından da bir ortak dil yapmışlar Dothrakiler'e...Aksan olarak Arapça'yı ya da Arapça türevli dilleri,vurgu olarak da Ural-Altay dil kolunu hatırlatmadı değil... :)
    Böyle bir eserin ve kitaplarının varlığını diziden evvel duymayışımız (çoğumuzun),elbette bizim ayıbımız değil...Vakit bulursanız izleyin...Bence hayatın 10 saatini ayırmaya (1'er saatten 10 bölüm) saniyesi saniyesine değer...
    Daha duyup bilmediğimiz neler vardı kimbilir...Birini kurtarmış olduk hiç değilse... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com