Martin Mystere Klasik Maceralar

Başlatan alan ford, 30 Nisan, 2011, 21:07:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alan ford

Aslında hiç bulaşmaya niyetim yoktu bu seriye. sonuçta Tay takımları elimde, Ad ve Aksoylar'da var. Ama Martin Mystere zayıf noktam benim, içimdeki çizgi roman tutkusunu ateşleyen kahraman.  O yüzden yavaştan da olsa tekrar baskıları okumaya başladım. Bunlarla ilgili kısa notlar düşeyim.

Lal eski maceralar gönderme olduğunda bazen macera adını veriyor ( bir kere rastladım) ama genellikle cilde gönderme yapıyor. bkz: Martin Klasik cilt 1 gibi.  keşke cilt adı yerine macera adına gönderme yapsalar. Cilt dedikleri dört tane kitap sonuçta. Erken dönemde pek sorun değil belki ama ilerledikçe hangi ciltte hangi macera vardı insan kalkıp bakmak zorunda kalabiliyor. Benim gibi tescilli bir tembel için çok zor iş. O yüzden buradan yetkililere sesleniyorum, eğerki geçmiş maceralara gönderme yapılıyorsa bunu lütfen macera ismiyle belirtiniz ya da hiç belirtmeyiniz zihin jimnastiği yapalım. Ama lütfen bkz: 2. cilt demeyiniz. 400 sayfa kitap , neresine bakayım ben onun. >:(

New York vampirini okurken farkettiğim bir şey daha. (Ki çok severim bu macerayı) Bir yerlerde Travis Martin'e adli tıp raporundan bahsediyor. Asteriks'le altta adli tıp'ın ne olduğu açıklanıyor. Şimdi orijinalinde de bu var mı bilmiyorum. ( O zamanlar kısmen yeni bir bilim dalıdır , pek bilinmiyordur falan ,  bu açıklama mantıklı olabilir belki ) Tay edisyonlarına bakmak da zor geldi. (Yukarıda söyledim tescilli tembelim ben) Ama olsa bile günümüzdeki bir baskıda adli tıp'ın açıklaması ne demektir yahu. Bu düpedüz okuyucuya hakaret. Bu tip gereksiz açıklamalara da , adı üzerinde gereksiz, gerek yok.

Şimdilik son not serinin kapaklarıyla ilgili. Bu kapaklarla Martin'in bu kadar süre yayın hayatına devam etmesi bile maceraların ne kadar iyi olduğunun bir kanıtı. :D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

darkwood

Martin Mystere, uzun soluklu Fumettiler içinde; benim için Zagor, Mister No, Tex ve Dampyr gibi en iyilerdendir.
Lise yıllarından beri bir çok maceralarıını severek okudum ve fırsat buldukçada eski ve yeni sayılarını okumaya devam ediyorum.
Daha önce Tay, Aksoy, Ad/de, Oğlak çıkardığı serilerin çoğunluğu elimde mevcut.
Yayını devam eden serilerden ise, eski güzel maceralarının yer aldığı Klasik Seriyi biriktiriyorum. Yine zaman zaman iyi maceraların yer aldığı Lal yeni serisinide tamamlamaya gayret ediyorum.
Marti amca benim için vazgeçilmezlerden.  :)
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Sevgili Kağan Mr No daha sonra Anabel Lee'nin sırrı, Skynetten kaçış ve şu an hatırlamadığım Amazonlarla ilgili bir macerada daha Martinle birlikte oluyordu.

hennessy

Martin amca bir aşktır :) bugün dev albüm serisinden 4.kitabı bitirdim benim gibi bilim kurgunu seven hayal kurmayı seven herkezin okuması gereken bir seri. Martin senelerdir aradığım sorulara sanki cevap veren adam. Martin klasik seri okuyun dev albüm serisini okuyun elinizden düşmesin. Çocuklarınıza okutunki hayal güçleri daha geniş olsun...
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

sevgili kagan araya dev albümleride sıkıştır tavsiyemdir hele 2.kitabı çok seveceksin.

darkwood

Bunlar itki li tavsiyelerdir. Kurtuluş yok.  :D
Şaka bir yana, önce klasik serileri daha sonra dev albümleri okumanızı tavsiye ederim.  8)
Darkwood Sakinleri..

hennessy

Martin Mystere Klasik Maceralar Dizisi Sayı: 22 bugün aldım okuyup yorumlarımı yazacağım özlemişim martin amcayı :)

Lami Tiryaki

Martin Mystere serilerinin içinde dev albümler her bakımdan en çekici seridir. Diğer serilerin hemen tümüne yapılan göndermeler, aylıklarda akıllarda kalan soruların yanıtlarının yer alması(bu arada yeni soruların oluşması ;) ) ve yıllık yayınlandığı için daha çok özenilerek yazılıp çizilmesi vs vs pek çok nedenden ötürü Martin serilerinin gözbebeği dev albümlerdir. Özellikle 3 numaralı dev albüm Martin'in belki de en az göründüğü albüm olmasına rağmen pek çok ankette birinci sırayı almaktadır. Okurken insanı tuhaf bir büyülenme ve hüznün kapladığı bu albümle birlikte Kara Adamlar'a bakış açısı da değişiyor insanın. 6 numaralı Ateş ve Buz Adası, öyle her okuyucunun bir okuyuşta kolayca hazmedebileceği bir eser değildir. Kuzey mitlerinin olağanüstü bir ustalıkla harmanlandığı bu albüm, Martin'in belki de en sıradışı hikayesidir.

Ne yazıkki Bonelli ilk olarak dev albümlerin yayınına son verdi. Anlaşılır gibi değil. Üstelik son albümde müjdesi verilen yeni dev albüm konularının tanıtılmış olmasına rağmen. Hele Zagor'un sırrının araştırılacağı ikinci sıradaki dev albüm haberi içimi öyle bir titretmiştiki...

Selamlar
Lami

hennessy

Dev albümler hakketten bir şarap gibi nadir bulunan hikayeler gibi. hele 2.ve 3.sayı muhteşem ötesi kara adamların nerden geldiğini öğrenmek ve martinin en büyük dostu ve düşmanı ile arasındaki kavganın hikeysi. Martin klasik serilerdeki heyecan iki kere katlanarak dev albüm serisinde önümze çıkıyor ama klasik serinin tadıda başka onun yeride başka ikisini birleştirdiğim zaman tadından yenmiyor oda başka :) forever martin :;)

hennessy

Spolier içerir

Martin Mystere Klasik dizi 22 kitabın ilk macerası olan Londra'nın esrarı ve Olmaya Ülke bitti hakketten keyif alarak okuduğum bir hikaye olmuş çizimleride çok beğendim.

Postacının neden yardımcılarınızı işçi bulma kurumundan istemiyorsunuz? bir keresinde kapıyı bana maymun açmıştı espirisi beni bitirdi  Martin peter pan ile tanışır ama onun peter pan olduğuna inanmaz çünkü yaşlanmıştır ona olmayan bir ülkeden bahseder ve beraberce londranın içinde bu yeri bulup peter pan ın en büyük düşmanı kaptan kancaya karşı mücadele ederler gerçekten güzel bir hikaye idi böylece peter pan macerasınıda hatırlamış oldum. Sonunda Martinin mesajıda güzeldi hayallerimiz hakkında

İkinci hikaye kar adamları marstan gelmiş maymun adamlarla ilgili hatta birisi ingilizceyi sökmüş hoş bir hikaye idi

Ama 3.hikaye gerçekten leziz ve devamını iki ay bekleyeceğime üzgünüm katiller tarikatı hikayede sürekleyici gizli bir tarikatın eskiden günümüze hikayesi ve gelişen olaylar güzel bir kitap sizleri bekliyor

hennessy

Martin Mystere Klasik seri son kitabı bu değilmi yanlışım var ise düzeltin

hanac

Alıntı yapılan: hennessy - 17 Haziran, 2011, 21:53:12

Martin Mystere Klasik seri son kitabı bu değilmi yanlışım var ise düzeltin

Bu normal serinin son sayısı.

Klasik Maceraların değil.

darkwood

Sevgili Murat,
Martin Mystere Klasik maceralar dizisinin en son Mayıs 2011 tarihinde 22 nolu alttaki cildi yayınlandı. Bu seri 4 cilt birarada 386 sayfa olarak yayınlanmaktadır. Çıkış periotları ise 2 ayda bir, Mister No ile dönüşümlü olarak yayınlanmaktadır.

Sizin fotoğrafını koyduğunuz 111 nolu cilt ise aylık 98 sayfa yayınlanan Yeni maceralar serisine aittir. Bu serideki Yeni ibaresi, "Zagor ile birlikte" 107 nolu ciltte kaldırıldı. Belki bu sizi şaşırtmış olabilir. :)

Darkwood Sakinleri..

V

Alıntı yapılan: hennessy - 03 Mayıs, 2011, 21:45:05

Ama 3.hikaye gerçekten leziz ve devamını iki ay bekleyeceğime üzgünüm katiller tarikatı hikayede sürekleyici gizli bir tarikatın eskiden günümüze hikayesi ve gelişen olaylar güzel bir kitap sizleri bekliyor

Fedailer Tarikatı(Hasan Sabbah'ın Haşşasileri-Assassin-suikastçi kelimesi buradan gelir)Martin'in en yüklü maceralarından biridir.Ugo De Pays 'ın Tapınak Şövalyeleri,Haşhaşiler,Selçuklular,Merlin,Büyük Trino,Martin evreninin gizemli nesneleri(gralls,durlindano vs.) harikadır velhasıl..
"İstemem,eksik olsun.."

hennessy

Alıntı yapılan: darkwood - 17 Haziran, 2011, 23:10:23
Sevgili Murat,
Martin Mystere Klasik maceralar dizisinin en son Mayıs 2011 tarihinde 22 nolu alttaki cildi yayınlandı. Bu seri 4 cilt birarada 386 sayfa olarak yayınlanmaktadır. Çıkış periotları ise 2 ayda bir, Mister No ile dönüşümlü olarak yayınlanmaktadır.

sevgili darkwood sagolun bende aldım bu kitabı biliyorum bonellinin sayfasında bizde yayınlanan 111.sayı son kitap görünüyordu sevgili hasan söyledi normal seri sonu imiş klasik seri sonu değil öğrendik :)