Gitarın efendileri

Başlatan hennessy, 01 Mayıs, 2011, 22:26:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mcyz

Başlığı zevkle takip ediyorum, Mike McCready de yakışır bu sayfaya :)

hennessy

Chris Rea

4 Mart 1951'de İngiltere'de doğdu. Şarkıcılığının yanı sıra iyi bir gitarist ve şarkı yazarı olan Rea, bütün Avrupa'da geniş bir dinleyici kitlesine sahip. Rea'nın yer aldığı grup olan Magdalene ile 1975 yılında "Beautiful Loosers" adıyla ulusal bir yetenek yarışmasına katıldan grup pek başarı sağlayamadı.

Rea müziğe solo devam etmeye karar verdi. İlk albümü için Magnet plak şirketi ile anlaştı. Bu albümde yer alan "Fool (If You Think It's Over)" parçası Amerika listelerinde ilk 20'de kendine yer buldu. Hemen ardından parçanın cover versiyonu Elkie Brooks tarafından söylendi. Böylece parça İngiltere'de de dinlenmeye başladı. Chris Rea'nın ilk hayran kitlesi ise, 80'li yılların ilk yarısında Almanya'da oluşmaya başladı. Sahip olduğu "blues" tonundaki sesi ve rock tarzındaki gitar soloları sayesinde kısa zamanda Avrupa kıtasının tamamında beğeni topladı. Özellikle ikinci albümü "Deltics" enstrüman ağırlıklıydı. Rea'nın başarısından söz ederken atlanmaması gereken isimlerden biri de çok deneyimli bir klavyeci olan Max Middleton'dır. Genellikle Rea'nın seslendirdiği parçaları beraber yazıyorlardı. Rea'nın 80'lerin ilk yarısında çıkardığı en önemli hiti 1983'teki "Water Sign" albümünde yer alan "I Can Hear Your Heartbeat" şarkısıydı. Rea'nın İngiltere'de en sağlam çıkışını yaptığı albüm "Shamrock Diaries"1985'te piyasaya çıktı. Bundan iki sene sonra piyasaya sürdüğü "Dancing with Strangers" albümü, albümler listesinde İngiltere'de ikinci sıraya kadar yükseldi. Rea'nın albümleri ticari başarıyı, 1988 yılında çıkardığı ve Rea'nın o zamana kadar bütün sevilen parçalarının yer aldığı "New Light Through Old Window" albümü ile, yakaladı.

Bu albümün listelerde beşinci sıraya yükselmesiyle Chris Rea çok "populer" oldu. Bu populeritenin de etkisiyle 1989 yılında çıkan albümü "The Road To Hell" İngiltere listelerinde 1 numaraya yükseldi. "The Road To Hell" 1989 ve 1990 yılının en başarılı albümlerinden biriydi. Bu başarının ardından Rea'nın hemen hemen her albümü 1 numara oldu. 1991 yılında çıkan "Auberge"de, Rea'nın 1 numara olan albümlerinden biriydi. Chris Rea'nın 20'den fazla şarkısı İngiltere'de hit oldu. "Espresso Logic" albümünde bulunan "Julia" Rea'nın İngiltere'de hit olan 27. şarkısı oldu.

Whatever Happened to Benny Santini? (1978)
Deltics (1979)
Tennis (1980)
Chris Rea (1982)
Water Sign (1983)
Wired to the Moon (1984)
Shamrock Diaries (1985)
On the Beach (1986)
Dancing with Strangers (1987)
The Road to Hell (1989)
Auberge (1990)
God's Great Banana Skin (1992)
Espresso Logic (1993)
La Passione (1996)
The Blue Cafe (1998)
The Road to Hell: Part 2 (1999)
King of the Beach (2000)
Dancing Down the Stony Road / Stony Road (2002)
Blue Street (Five Guitars) (2003)
Hofner Blue Notes (2003)
The Blue Jukebox (2004)
Blue Guitars (2005)
The Return of the Fabulous Hofner Bluenotes (2008)
Still So Far To Go: The Best of Chris Rea (2009)[1]
The Santo Spirito Project (2011

kullandığı gitar

solo
http://www.youtube.com/watch?v=5N-Y6BR-nzE

en sevdiğim parçası
http://www.youtube.com/watch?v=5N-Y6BR-nzE

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Xuefei Yang

ngiliz Kraliyet Müzik Akademisi üyesi, henüz 14 yaşındayken Rodrigo'nun önünde çaldı ve gitaristliği büyük besteci tarafından onaylandı. Çin'de bir klasik müzik okuluna kabul edilen ilk gitarist olan Xuefei Yang, yine Royal Academy tarafından uluslararası bir bursla doktora çalışmasına kabul edilen ilk Çinli gitar sanatçısı oldu. 1. Çin Gitar Festivalinde ilk kez 10 yaşında sahneye çıkan Yang, bu konseri ile öyle büyük bir başarıya ulaştı ki İspanya Büyükelçisi tarafından kendisine bir gitar armağan edildi. Rodrigo'nun da izleyicileri arasında bulunduğu ilk Madrid konserini 14 yaşında verdi. 1995 yılında Çini'i ziyaret eden John Williams, Yang'ı dinledikten sonra kendi Smallman gitarlarından ikisini Pekin Merkez Konservatuarı'na hediye etmeye karar verdi.

Okul yıllarında Çin, Hong Kong, Japonya, Tayvan, Portekiz, İspanya ve Avustralya'da konserler verdi, radyo-televizyon programlarına katıldı. 2000 yılında Londra'ya yerleşen Xuefei, aynı yıl Ivor Mairants Uluslararası Gitar Yarışmasını kazandı. 2002 yılında Royal Academy of Music'ten akademinin en yüksek derecesi ile mezun oldu. Bugüne kadar dünyanın en prestijli salonlarında (Avrupa'da: Wigmore Hall, Queen Elizabeth Hall, Royal Festival Hall, Londra; Philharmonie, Berlin; Musikhalle, Hamburg; Concertgebouw, Amsterdam; Concert Hall, Vienna; National Auditorium, Madrid, Asya'da: Taipei National Concert Hall; Hong Kong City Hall; Singapore Esplanade; Korea Art Centre; Concert Hall, Beijing, Amerika'da: Lincoln Centre, New York ve Herbst Theatre, San Francisco) resitaller verdi. Solist olarak English Chamber Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, Scottish Chamber Orchestra, Northern Symphonia Orchestra, BBC Concert Orchestra, Hungarian Symphony Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra, Hong Kong Philharmonic Orchestra gibi önemli orkestralarla sahneye çıktı.

2005 yılnda EMI ile kontrat imzalayan Yang aynı yıl olağanüstü başarıları nedeniyle Royal Academy of Music üyeliğine kabul edildi

Kullandığı gitar

Rodrigo- Concierto De Aranjuez(
http://www.dailymotion.com/video/x9lzc5_xuefei-yang-joaquin-rodrigo-concier_music

hennessy

Buddy Guy

George "Buddy" Guy (d. 30 Temmuz 1936), beş Grammy sahibi ABD'li blues gitaristi ve şarkıcısı. Jimi Hendrix, Eric Clapton, Stevie Ray Vaughan ve diğer birçok gitarist için bir ilham kaynağı olarak bilinmektedir. Guy, Chicago bluesun önemli bir uorumcusu olarak kabul edilmektedir. Kadın rapçi Shawnna'nın babasıdır ve aynı zamanda Michael adında bir oğlu var.

Rolling Stone dergisi tarafından yayımlanan "Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi" listesinde otuzuncu sırada yer aldı

1967 Left My Blues in San Francisco, Chess
1968 A Man & the Blues, Vanguard
1968 This Is Buddy Guy! [Live], Vanguard
1970 Buddy Guy, Junior Wells & Junior Mance Buddy and the Juniors, Blue Thumb
1971 In the Beginning (1958/64), Drive
1972 Buddy Guy & Junior Wells Play the Blues, Atlantic
1972 Hold That Plane!, Vanguard
1974 Drinkin' TNT 'n' Smokin' Dynamite [live], Blind Pig
1977 Live in Montreux, Evidence
1979 Pleading the Blues, Evidence
1979 Buddy & Phil Guy, JSP
1979 Got to Use Your Head, Blues Ball
1980 The Dollar Done Fell, JSP
1981 Stone Crazy!, Alligator
1982 DJ Play My Blues, JSP
1983 Buddy Guy, Chess
1983 The Original Blues Brothers Live, Magnum
1985 Ten Blue Fingers, JSP
1987 Chess Masters, Chess
1987 Complete DJ Play My Blues Session, JSP
1988 Breaking Out, JSP
1988 Live at the Checkerboard Lounge, JSP
1989 I Ain't Got No Money, Flyright
1991 Alone & Acoustic, Alligator
1991 Damn Right, I've Got the Blues, Silvertone
1992 My Time After Awhile, Vanguard
1993 Live At The Mystery Club, Quicksilver
1993 Feels Like Rain, Silvertone
1994 Drinkin' TNT 'n' Smokin' Dynamite, Sequel
1994 Slippin' In, Silvertone
1995 I Cry, Blues Masterworks
1996 Live: The Real Deal, Silvertone
1997 Try to Quit You Baby, Ronn
1998 As Good as It Gets, Vanguard
1998 Heavy Love, Silvertone
1998 Last Time Around -- Live at Legends, Jive
1999 The Real Blues, Columbia River
2001 Sweet Tea, Jive
2002 Blue on Blues, Fuel 2000
2002 Everything Gonna Be Alright, Black & Blue
2003 Blues Singer, Silvertone
2003 Chicago Blues Festival 1964 [live], Stardust
2005 Bring 'Em In, Jive
2008 Skin Deep, Silvertone

Kullandığı gitar

Sevdiğim şarkısı
http://www.youtube.com/watch?v=hF2HAHaATs0
http://www.youtube.com/watch?v=xuRhaDrnlWo

nacho_grande

Düzeltmek gibi olmasın ama BB King' in gitarının ismini Lucky diye aktarmışsın, Lucille olacaktı. ;)

hennessy

Jimi Hendrix

Johnny Allen "Jimi" Hendrix (27 Kasım 1942 - 18 Eylül 1970), Amerikalı gitarist, şarkıcı, söz yazarı ve kültürel ikon.Hendrix rock tarihinin en etkili müzisyenlerinden birisidir. İlk olarak İngiltere'de ün kazanan Hendrix, 1967 yılında yapılan Monterey Pop Festivali'nden sonra tüm dünyaca ünlü oldu . Ayrıca ünlü Woodstock Festivali'nde headliner(assolist) oldu. Hendrix nasıl gitar çalınacağını kendi başına öğrendi ve genellikle Fender Stratocaster kullandı.O sol elini kullanan bir gitarist olduğu için dizeleri tersten eklenmiş bir gitar kullannırdı. 2003 yılında Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların en büyük gitaristi seçildi.Jimi Hendrix 27 Kasım 1942'de Seattle'da doğdu. İlk başta Johnny Allen Hendrix olan ismi daha sonra ailesi tarafından James Marshall Hendrix olarak değiştirildi. O para ve ilgiden uzak olarak büyüdü. Annesi ve babası o daha dokuz yaşındayken boşanmışlardı ve annesi o 16 yaşındayken öldü. Hendrix yaklaşık 14 yaşlarındayken gitarla ilk tanışması gerçekleşti. Bu gitar başka bir çocuk tarafından atılmış bir teli kopuk eski bir gitardı. Buna rağmen bu gitarla bazı şarkıları çalmayı başardı. 15 yaşlarındayken babasının bir arkadaşıdan 5$'a bir akustik gitar almayı başardı.İlk elektrogitarı babası Al Handrix tarafından alınan beyaz bir Supro Ozark'tı. Hendrix ders almadı fakat Chuck Berry ve Elvis Presley gibi sanatçıları izleyerek onların şarkılarını çaldı ve kendiliğinden bazı basit notaları buldu. O elektrogitarı amplifikatör (amfi) kullanmadan çalıyordu.

Kullandığı gitar

en sevdiğim parçası
http://www.youtube.com/watch?v=WoAXW30mMAg

hennessy

John Lee Hooker

bugün yaşayan ve hâlâ üreten en yaşlı bluescu. Blues'un büyükbabası. Neredeyse müziği ile yaşıt. Bizim için ilksel köklerine sıkı sıkıya bağlı bir iletişim hattı... Aslında bu, Hooker'ın kendisine has bir doğallık. Çoğu diğer meslektaşı gibi o da kendisini ve çevresindekileri eğlendirmek, karanlık, gürültülü, sigara dumanlı barlarda, klüplerde, demiryolu istasyonlarında, yolda-izde gitarını tıngırdatmak için yaşamış. Her ne kadar 1948 yılındaki ilk plağı "Boogie Chillen"dan beri popülerliğini sürdürmüş olsa da, Hooker her zaman ana yolun dışında yer alan, kural dışı bir insan olmuş. İçinde Muddy Waters'ın başrol, Howlin Wolf ile B.B. King'in yardımcı oyuncular sayıldığı Muhteşem Yedi Bluescu arasında John Lee Hooker. Kendi kabuğuna çekilmiş, kavranılması güç ve biraz da tuhaf bir yalnız adam sayılabilir. Ama bunların içinde son gülen John Lee Hooker olmuştur.yaklarının üzerinde başarıyla dimdik durabilmesi onu dünyanın en etkili müzisyenlerinden biri yapmış, kısaca bakırı altına çevirmiştir. 3 Şubat l964 tarihli Blues Unlimited dergisinde çıkan bir söyleşisinde özetle şunlara değiniyor sanatçı: "Müziğe l3 yaşımda spiritual çalarak başladım. Kısa bir süre sonra kendimi daha iyi anlatabileceğimi, anılarımı yabancılara daha iyi aktarabileceğimi düşünerek blues yapmaya başladım. Gitar çalmasını üvey babamdan öğrenmiştim. Tarzımı en çok etkileyen o olmuştur. Sadece blues çalardı. Blind Lemon Jefferson. Blind Blake, Charley Patton. Hepsi onun arkadaşlarıydı ve sık sık bizim eve gelirlerdi. 14 yaşında doğum yerim olan Clarksdale'i terkedip, Memphis'e gitmiş, 28 yaşında Detroit'e gelmiştim. Burada, gecelerin birinde, çaldığım klübe bir adam gelmiş, beni, haberim olmadan izlemişti. Bir plak şirketindenmiş ve yaptığım müziği beğenmişti. Bir-iki kısa konuşmadan birkaç gün sonra stüdyoya girmiştim bile ve bildiğim tüm parçaları okumuştum. İşte Boogie Chillen böyle doğmuştu." Hooker o günleri kısaca şöyle anımsıyor: "Şarkılarımı ben bestelerim. Hepsi özgündür. O zamanlar plak şirketlerinden öyle istekler geliyordu ki, King için Texas Slim, Chance ve Chess için John Lee Booker, Gottham için Johnny Williams takma isimlerini kullanmak zorunda kalmıştım.

kullandığı gitar

sevdiğim parçası
http://www.youtube.com/watch?v=43yvS6bPZDs

hennessy

Albert King

Blues' da gitar tonu ve kariyerinin ,ilerleyen döneminde müziğinde açıkca görülebilen funk etkisi ile ön planda olan bir sanatçı. "Lucy" isimli Gibson Flying V gitarını Hendrix gibi kullanır. Sağlak gitarını sol elle çalar. 1923' de olan Indianola Mississippi'de bir pamuk toplama plantationında dünayaya geldi. Gençlik yıllarında kilise korosunda şarkı söyledi. Ayrıca davul da çalan ALbert King, Jimmy Reed'in albümlerlerinde davul da çaldı. Müzik kariyerinde I'm A Lonely Man, Don't Throw Your Love on Me So Strong, As the Years Go Passing By, Born Under A Bad Sign ve I'll Play The Blues For You gibi çok önemli şarkıalra imza attı. King özellikle blues rock gitaristleri için önemli bir ilhan kaynağıdır. Eric Clapton, Jimi Hendrix, Mick Taylor, Mike Bloomfield, Gary Moore ve özellikle Stevie Ray Vaughan, King'in müziği ve gitar tekniklerinden etkilenmiştir. 1992'de kalp krizi geçirerek hayata veda etmiştir.

kullandığı gitar

sevdiğim parçası
http://www.youtube.com/watch?v=h5dpp2iCRwM

hennessy

Rory Gallagher

Rory, 70′lerden bir blues gitaristi. sesinin pek güzel oldugunu söyleyemem. aslinda söyleyebilirim de. Hendrix'in sesini sevmeyen insanlar vardir ya, Rory icin de ayni sey gecerli bence.
yanlis zamanda dogmus bir de. blues müzigi zaten yükselisteyken Irlanda gibi kücücük bi ülkeden cikabilmesi, bi hayli zordu; ki dönem müzisyenlerine bakinca da baya baya zor olmustur herhalde. ama o mutludur. sokakta rahatca yürüyebiliyordur halen garip bi adam. yani garip duygular yasatiyor bana. inanin ki, sadece suratina bakarak bir sürü öykü yazabilirim hakkinda. bir de, canli kayitlarini izlerken düsünüyorum da, müzigi kapatip sadece hareketlerini, gitariyla uyumunu filan izleyince dahi anlasiliyor ne derece müzige asik oldugunu. öylesine samimi yapmis isini. hayvani isle of wight'da 500 bin kisiye konser vermis zamaninda. tam 5 kez bis yaptirmislar adamagitari hakkinda da söyle bisey anlatilir; kücükken vitrinde bi gitar görüyor bu, asik oluveriyor gitara. ama gitar özel yapim ve satilmis. sans ya, gitari yaptiran adamin hosuna gitmiyor gitar. rory de cocuk yasinda biriktiriyor parayi aliyor gitari. gitar deseniz sarap gibi. yillar gecmis kullanmis; bi süre sonra güzelligini ona katlamis gitar. öylesine devasa melodiler hediye etmis ki 95′te sanirim. akciger yetmezliginden ölmüs. ölürken de fender'in özel üretime gececegi bir gitar birakmis arkada; binlerce mizika dolu melodi, ask ve dolusuna bereket müzik..

kullandığı gitar

en sevdiğim solo
http://www.youtube.com/watch?v=wHPn0ickEhQ

emre

Paylaşımlar için teşekkür etmezsem kendimi borçlu hissedicem. Bu renkli paylaşımlar için çok Teşekkürler. İlaç gibi geldi.

hanac

Emre hatırlattı, iyi oldu.

Murat bu süper başlık için çok teşekkürler.

nacho_grande

T-Bone Walker, Chuch Berry, Les Paul, Robert Johnson, Muddy Waters, Chet Atkins, Brian Setzer, Duane Allman, Jeff Beck, Joe Bonamassa, Walter Trout, Buddy Whittington, Jimmie Vaughan, Billy Gibbons, Carlos Santana, George Thorogood, Eddie Van Halen, Angus Young da isterük :D

hennessy

bende kafanızı şişiriyorum sanıyordum beğenmenize sevindim yakında o zaman beğendiğim vokalleride tanıtacağım

hennessy

Slash

Saul Hudson veya daha iyi bilinen adıyla Slash (d. 23 Temmuz 1965 - Hampshire, İngiltere), Guns N' Roses grubu ile ünlenen şu anda Velvet Revolver grubunun üyesi olan solo gitaristtir.

Çocukluğundan beri ışıltılı müzik dünyasıyla iç içe olan Saul Hudson'ın annesi 70'lerin glam rock yıldızı David Bowie'nin kostümlerini dizayn etmekteydi. Slash okulundaki derslerden çok gitarla ilgileniyordu. Genç yaşta gitara başlayan Slash, lise yıllarının sonlarında günde 12 saat gitar çalışıyordu. Bunu ödevlerden daha mantıklı buluyordu.

80'lerin sonu ve 90'ların başlarında son derece popüler olan hard rock grubu Guns N' Roses'ın solo gitaristi, Gibson Les Paul, Dunlop Cry Baby, ve fötr şapkasıyla özdeşleşmiş bunlardan ayrı düşünülemez olmuştur. Başta Slash olmak üzere aralarında sürekli bir iktidar mücadelesi oldugu söylenmiş ve Guns n' Roses grubunun da bu nedenle Izzy, Slash, Duff gibi bu grubunu temellerini oluşturan isimlerden şu anda yoksun olduğu fikri birçok insan tarafından benimsenmiştir.

Slash, başta Eric Clapton ve Jimi Hendrix olmak üzere pek çok blues gitaristinden etkilenmiş ve yazdığı sololarda da bunu yansıtmıştır. Sololarında daha cok hammer on ve pull off ve Les paul'un ağladığını düşündüren bendler kullanan Slash'in sololarında herkese hissettirdiği duygu, bu insanın bir rockstardan çok ne kadar sanatçı ruhlu olduğudur. Guitar World gibi dünyaca ünlü gitar dergilerinin yanı sıra her türlü müzik yayın organlarında Slash gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden biri olarak kabul edilmektedir.

kullandığı gitar

sevdiğim solo
http://www.youtube.com/watch?v=wPJM4czWkNw

hennessy

Eddie Van Halen

Eddie Van Halen (d. 26 Ocak 1955 - Amsterdam) Hollandalı müzisyen,gitar virtiözü. Gerçek adı Edward Lodewijk Van Halen'dır. Van Halen adlı grubunun en önemli üyesidir.Halen, ailesiyle birlikte 1962 yılında Hollanda'dan Pasadena Kaliforniya'ya taşınmışlardır. Önceleri piyano dersleri almış ancak piyanonun başında oturmanın çok sıkıcı olduğunu düşünerek bateri çalmaya başlamıştır. Ağabeyi "Alex Van Halen" ise gitar dersleri almaya başlamıştır.Ancak Eddie Van Halen daha sonra esas yeteneğinin gitar olduğuna karar vermiş ve abisiyle enstrümanlarını değiştirmişlerdir. Yaklaşık 12 yaşlarında gitar çalmaya başlayan Eddie günde 8-9 saat pratik yaparak kendini geliştirdi. 14 yaşına geldiğinde Eric Clapton'un Cream grubunda attığı soloları notası notasına çalabilir duruma gelmişti. 1974 yılında Van Halen grubunun temellerini abisiyle birlikte "Mamut" adlı grupla attı. 1982 yılında yayımlanan ve dünyanın en çok satan albümü olarak bilinen Michael Jackson'ın ünlü Thriller'ında çalışan Halen, albümdeki en bilinen şarkılardan Beat It'in gitar sololarını çalmasıyla tanındı.Tapping tekniğini dünyaya duyuran gitaristtir.Eddie,dünyanın sayılı solo gitaristlerindendir.Yazdığı Eruption şarkısıyla büyük bir ses getirmiştir.Shred tekniğinin öncülerindendir.1990'ların sonlarında ağız ve dil kanserine yakalandı. Doktorlar günde 12 ile 14 saat ağzında metal pena tutmasının bu hastalıklara sebep olduğunu söylediler. Çeşitli tedavi metotlarıyla dil kanserinden kurtulmuş ancak hala ağız kanseriyle mücadele etmektedir. Her şeye rağmen de sigara içmeye devam etmektedir. Sağlık nedenleriyle ruhsal yapısı da bozulmuş ve bunun sonucu olarak çevresi tarafından geçimsiz biri olarak tanımlanmaya başlamıştır. Bu durum eşiyle boşanmasına sebep olmuştur. Eddie Van Halen'in oğlu da yeni albümler de Van Halen la birlikte çalacaktır.

kullandığı gitar

sevdiğim solosu
http://www.youtube.com/watch?v=z_lwocmL9dQ