Gitarın efendileri

Başlatan hennessy, 01 Mayıs, 2011, 22:26:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Alıntı yapılan: nacho_grande - 03 Mayıs, 2011, 21:42:03
T-Bone Walker, Chuch Berry, Les Paul, Robert Johnson, Muddy Waters, Chet Atkins, Brian Setzer, Duane Allman, Jeff Beck, Joe Bonamassa, Walter Trout, Buddy Whittington, Jimmie Vaughan, Billy Gibbons, Carlos Santana, George Thorogood, Eddie Van Halen, Angus Young da isterük :D
Satriani ve Vai'siz olmaz.
"İstemem,eksik olsun.."

hennessy

Joe Satriani

1980'lerin ortasında, Joe "The Squares" adlı bir yerel grupta çalmaktadır. Grupta davulları daha sonra yıllarca Joe için baget sallayacak olan Jeff Campitelli ve basları ise Andy Milton çalmaktadır. Ancak "The Squares" Satriani' yi hem tam olarak tatmin etmemekte, hem de biraz hayal kırıklığına uğratmaktadır. Eserlerini yayımlamak isteyen bir sanatçı için hiçbir şey yayımlamayan, onun yerine büyük bir firmayla anlaşma yapmak için bekleyen bir grup çok da uzun soluklu bir süreç olmaz.Geleceği için çok da umut beslemediği The Squares'in üç haftalık bir yeni yıl arası verdiği 1983 yılında, kendi adını taşıyan ilk eserini, "Joe Satriani" kısa albümünü (E.P.) kaydeder. Bu kayıtlar, kendi icra ettiği enstrumantal kompozisyonlardan oluşmaktadır. Farklı efekt denemeleri de yapmıştır. Örneğin gitarın kalın tellerinin akordunu azaltıp bas sesler elde ederken, alyan anahtarları ile gitarın manyetiklerine vurarak meydana getirdiği davul benzeri seslerden yararlanır. Kendi yayımcılık şirketini (Strange Beautiful Music) ve kendi küçük plak şirketini de (Rubina) tam bu arada kurar. Bayan Rubina daha sonra Joe' nun müstakbel eşi olacaktır.

Joe, kısa albümün ardından kayıtlara devam eder ve dört şarkı daha kaydeder.1985 yılında kayıtları biten albüm, 15 haftadan sonra, 1986 yılında "Not Of This Earth" adıyla, ilk solo albümü olarak, Relativity Plakçılık şirketinden piyasaya çıkar. Albüm gitar ortamlarında çok dikkat çeker. Guitar World, Guitar Player gibi dergilerden övgü üstüne övgü alır."Not of This Earth" plağının çıkışından sonra Joe çeşitli ev kayıtları yapmaya devam eder. Sonrasında ise diğer eserler için Cuniberti' nin Hyde Street Stüdyoları geçer.1987 yılında, onun adını gitar ve müzik dünyasına perçinleyecek klasiği olan "Surfing with the Alien" yine Relativity Plakçılıktan yayımlanır.1988 yılı içinde, kendisinin ikinci kısa albümü olan "Dreaming No. 11"i çıkarır.Kayıt kısa sürede altın plak alır. Albüm aynı zamanda Joe' ya ikinci Grammy adaylığına da ulaştırır.1989 yılında "Flying in a Blue Dream" isimli albümünü yayınlar.Albüm kısa süre içinde, beklendiği üzere, büyük başarı kazanır ve 750.000 kopyanın üzerinde satar.

kullandığı gitar

en sevdiğim solosu
http://www.youtube.com/watch?v=gyYBab2aRzA
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Roger David Glover (d. 30 Kasım 1945, Brecon, Galler), Gal kökenli İngiliz bas gitarcı, klavyeci, şarkı yazarı ve plak yapımcısıdır. İngiliz hard rock grubu Deep Purple'ın bir üyesidir.

kullandığı gitar

hastası olduğum solo
http://www.youtube.com/watch?v=ormFiAJLKdo

nacho_grande

Alıntı yapılan: JuDaS2099 - 03 Mayıs, 2011, 22:07:13
Alıntı yapılan: nacho_grande - 03 Mayıs, 2011, 21:42:03
T-Bone Walker, Chuch Berry, Les Paul, Robert Johnson, Muddy Waters, Chet Atkins, Brian Setzer, Duane Allman, Jeff Beck, Joe Bonamassa, Walter Trout, Buddy Whittington, Jimmie Vaughan, Billy Gibbons, Carlos Santana, George Thorogood, Eddie Van Halen, Angus Young da isterük :D
Satriani ve Vai'siz olmaz.

Kollu bacaklı gitar çalanları da sen yaz istedim :P

hennessy

Paco de Lucía

Paco de Lucía, gerçek adıyla Francisco Sanchez Gomez (d. 21 Aralık 1947, Algeciras, Cádiz, İspanya) İspanyol gitarist ve bestecidir. Flamenko tarzının en önemli gitaristlerinden biri olduğu kabul edilir. Lucía, caz, funk, klasik müzik ve yöresel müzik alanlarında da eser vermiştir.Beş erkek kardeşin en küçüğü olarak İspanya'nın güney ucunda, Cádiz iline bağlı Algeciras'da dünyaya geldi. Müzisyen bir aileden geliyordu: Babası flamenko gitaristi Antonio Sánchez, abilerinden biri flamenko şarkıcısı Pepe de Lucía, diğeri flamenko gitaristi Ramón de Algeciras'dı. Paco de Lucía adını Portekizli annesi Lucía Gomes'in şerefine edindi.1958'de, onbir yaşında ilk defa radyoya (Radio Algeciras) çıktı. Bir yıl sonra prestijli Jerez flamenko yarışmasında özel ödül aldı. 1961'de dansçı José Greco'nun flamenko grubuyla turneye çıktı, çeşitli ülkelerde konserlere katıldı. New York'ta kendisini etkileyen müzisyenlerden gitarist Sabicas'la tanıştı. İspanya'ya döndükten sonra, 1964'te ailesiyle birlikte Madrid'e taşındı. Madrilenian gitaristi Ricardo Modrego ile üç albüm kaydetti: Dos guitarras flamencas, Dos guitarras flamencas en stereo, ve Doce canciones de Federico García Lorca para guitarra. 1966'da kardeşi Ramon ile birlikte üç albüm kaydetti. 1967'de ilk solo albümünü yayımladı: La Fabulosa Guitarra de Paco de Lucía.1968 ile 1977 arasında dostu ve Yeni Flamenko müzisyeni Camarón de la Isla (Camaron) ile verimli bir işbirliği gerçekleştirdi. İkili birlikte on albüm doldurdu. Paco de Lucía (sağda) ve Camarón de la Isla'yı(Camaron) birlikte gösteren bir resim De Lucía, 1970'lerin sonlarından itibaren caz fusion'a ilgi duymaya başladı. Al DiMeola'nın 1977'deki Elegant Gypsy albümünde yansıttığı bu tarz, saf flamenkocuların tepkisine yol açmadı. De Lucía, 1979'da, John McLaughlin ve Larry Coryell ile Gitar Üçlüsü kurdu ve kısa bir Avrupa turuna çıkarak Londra'da Royal Albert Hall'da Ruhların Buluşması adlı bir video kaydı yaptılar. İlerleyen zamanda Al Di Meola, Coryell'in yerini aldı. 1981'den itibaren bu üçlü üç albüm kaydetti. De Lucía'nın kardeşleri Ramón ve Pepe'nin de dahil olduğu kendi grubu, Paco de Lucía Sekstet de kendi çıkaracakları üç albümden ilkini aynı yıl yayımladı. De Lucía, kendi başına geleneksel ve modern flamenko stillerinde çeşitli albümler çıkardı. Geniş repertuarıyla yeni bir flamenko anlayışı yarattı, gitarın teknik ve müzikal sınırlarını aştı. 23 Mart 2007'de Cadiz Üniversitesi, de Lucía'nın müzikal ve kültürel katkılarını kendisine fahri doktora (Doktor Honoris Causa) payesi vererek ödüllendirdi.De Lucía'nın bir rasgueados ve picados ustası olduğu kabul edilir, klasik gitarı son derece hızlı kullanabilir.1991'de Joaquín Rodrigo'nun Concierto de Aranjuez 'ini yorumlaması istenene kadar de Lucía nota okumayı bilmemekteydi. De Lucía, daha sonra, Concierto'yu yorumlarken klasik gitarcıların önem verdiği tonal sadakatten ödün vererek ritmik doğruluğa önem verdiğini belirtti.Ayrıca Levent Yüksel tarafından seslendirilen, sözleri Sezen Aksu'ya ait olan "Tuana" isimli parça bir Paco de Lucia bestesidir.

kullandığı gitar

sevdiğim şarkısı
http://www.youtube.com/watch?v=2oyhlad64-s

gökmen

arkadaşlar ben sizin kadar bilgili sayılmam çok malumatfurşçuluğuda sevmem fakat gitar konusu oldumu rahmetli george harrison'un hakkınıda yemiyelim...while my guıtar gently wheeps....en güzel on beatles şarkısından biridir kanımca...geçenlerde beatles'ın sonradan kayıtlarında oynama yapılarak yayınlanan love albümünde bu şarkıyı yaylılar eşliğinde çok güzel bir soundda yayınladılar

hanac

Asım Can Gündüz'ü de unutmayalım.  :)

Gitarı;

nacho_grande

Alıntı yapılan: hanac - 03 Mayıs, 2011, 22:41:02
Asım Can Gündüz'ü de unutmayalım.  :)

Gitarı;

Amerika'da da "Awesome John" diye bayağı tanınır kendileri :)

nacho_grande

Asım Can listeye girerse, Yavuz Çetin hayli hayli girmelidir. Allah rahmet eylesin.

hennessy

elimdeki gitar fender eric clapton strat ah ah onu tıngırdatmak bile zevkti zamanında

hennessy

Kıymeti bilinmeyen gitarist
Asım can gündüz

Gitar virtuyozu, Televizyon shovmeni, sinema oyuncu, Yazar, uluslararası festivallerin flaş ismi, usta radyo ve Club DJ'i, Çevrenin sorunlarına duyarlı,  vatan sever ve son derece kendine özgü tarzı ile Türkiye'ye  geldiği günden beri çok ilgi çeken bir sanatçı Asım Can Gündüz.Dinamik, kıpır kıpır, pozitif enerji saçan renkli kişiliği ile sahne aldığı her yerde insanları çılgınca ayakta coşturan bir sanatçı olan Asım Can Gündüz, kaliteden hiç ödün vermeden ve  hiç bir zaman ucuz piyasa müziğine bulaşmadan, her zaman müziği ile sevgi misyonunda devam etti. İstanbul'da doğdu, dört yaşında iken gittiği ABD'den , 80'lerin başında, gençlik yıllarının büyük bir bölümünü geçirdikten sonra  Türkiye'ye döndü. 80 sonrası Türk Rock müziğinin ve Türk Rock Gitarının  öncü ismi oldu.1992'de ilk albümü "Anasının gözü / Cin gibi" piyasaya cikti. Albüm , Türkiye'de ilk hard rock, rap , pop , jazz , country sentezleri içeriyordu. İlk defa, Türk müziğinde mizahi tarz komedi rapların ilk örneklerini taşıdı. Albümdeki Turkish Girls parcasi o yil "BFBS Radio"da (İngiliz Radyosu) "Ayin en iyi yabancı parçası" seçildi. "Anasının gözü / Cin gibi", ülkemizdeki  Türkçe / İngilizce pop-rock kategorisinin ilki olarak biliniyor. Asim Can Gündüz, sonraki yıllarda radyo programlarında yine Türkiye'ye taze ve yeni tarzlar getirdi.Power FM, Kiss FM ve Energy Fm'de yaptığı öncül çalışmaları ile üç jenerasyon  boyu örnek alınmış bir sanatçıdır.  Atv'de yayınlanan "Delikanlı Show" adı ile yaptığı müzikal mizah talk show farklı tarzı ile Türkiye'de bir ilkti ve yine sonraki yıllardaki jenerasyona her çalışması gibi bir "esinlenme"  örneği oldu. 1998 yılında  ikinci albümü "Bir Sevgi Eseri" yayınlamıştır. Bu albüm  yine bir ilk olarak,  Türkiye'de, Türkçe sözlü blues ekolün doğuşunu simgeledi. Asım Can Gündüz, yabancı hayranları tarafından "Awesome John" olarak adlandırılmıştır. Çok yüksek enerjili, dinamik sahne performansları ile tanınan Asım Can Gündüz,  son yıllarda  yurt dışındaki canlı konser performanslarına ağırlık vermiştir.Zaman zaman Türkiye'ye dönen sanatçı yaptığı nadir TV performanslarda, her zaman, şaşırtıcı yükseklikte ratingleri almaktadır. Türk halkının ve bilinçli müzik dinleyicilerinin çok sevdiği, farklı ve üretken bir sanatçıdır Asım Can Gündüz. Yüksek sahne performansı ve gitardaki ustalığı yanı sıra güler yüzü ve tevazusu ile de tanınan ve çok sevilen sanatçı, bu özellikleri ile Türkiye'deki gelip geçici "star" kavramı dışında Türk halkının kalbinde farklı ve kalıcı bir yere sahip olmuştur

kullandığı gitar

asım babadan
http://www.youtube.com/watch?v=k72g-UQfV3Y

nacho_grande

Alıntı yapılan: hennessy - 03 Mayıs, 2011, 23:04:51"Anasının gözü / Cin gibi", ülkemizdeki  Türkçe / İngilizce pop-rock kategorisinin ilki olarak biliniyor.

Şimdi biri gelir, "En çok bana soracaksınız. Saksı değilim ben!!!111birbir" diye girişir, aman diyim :D

hennessy

Carlos Santana

Carlos Augusto Alves Santana veya bilinen adlarıyla Carlos Santana veya Santana, (d. 20 Temmuz 1947) ünlü bir Meksikalı gitarist ve söz yazarıdır. Santana aldığı 10 Grammy ve 3 Latin Grammy'sinin yanı sıra, "Rolling Stone" tarafından, "Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi" anketinde 15. sırada yer almaktadır.Dave, Carlos ve Gregg aralarına Mike Carrabello, Jose Chepito Areas ve Michael Shrieve'i alarak tamamlandılar. Grup kuruluduğundaki adı "Santana Blues Band" olmasın karşın, Latin ve Afrika ezgileri içeriyordu. Bu yüzden grup, ilk albümlerini çıkarmadan hemen önce isimlerini "Santana" olarak kısaltıldı.Grup ilk albümünü 1969 yılında çıkarttı. Bu albümlerinden sonra, Woodstock Festivali'ne katıldılar. Grup burada ün kazandı, ve neredeyse çıkarttıkları her albüm altın platin kazandı.Grup Woodstock'ta ünlenmesinden sonra,her yıl albüm çıkarttı. Carlos, 70lerinden ortalarından itibaren solo albümler yayınlamaya başladı. Grubun albüm satışları 80lerde zirve yaptı. 90ların başlarında grubun albüm satışları iyice azalmasıyla, 1993 yılında grup Sacred Fire: Live In South America albümünü yayınladıktan sonra Carlos gruptan ayrıldı. Sonra da grup üyeleri grubu dağıttı.Carlos gruptan ayrıldıktan sonra sadece solo çalışmaları yapmaya başladı. Gruptan ayrılmasından sonraki ilk solo albümü, 1994 yılında yeğeni ve kardeşiyle ortaklaşa çalıştığı Santana Brothers oldu. Sonra sırasıyla Supernatural (1999), Shaman (2002), All That I Am (2005) ve Guitar Heaven: The Greatest Guitar Classics of All Time (2010) albümlerini çıkardı.

Carlos Santana & Buddy Miles! Live! (1972; Buddy Miles ile) ABD: Platin
Love Devotion Surrender (1973; John McLaughlin ile) ABD: Altın
Illuminations (1974; Alice Coltrane ile)
Oneness: Silver Dreams, Golden Reality (1979)
The Swing of Delight (1980)
Havana Moon (1983; Booker T & the MGs, Willie Nelson, ve The Fabulous Thunderbirds ile)
Blues For Salvador (1987)
Santana Brothers (1994; C.S. Jorge Santana & Carlos Hernandez ile)
Santana Live at the Fillmore (1997)
Supernatural (1999) ABD: 15x Multi-Platin
Shaman (2002) ABD: 2x Multi-Platinum
All That I Am (2005) ABD: Altın
Carlos Santana and Wayne Shorter - Live at the Montreux Jazz Festival 1988 (2007)
Supernatural Legacy Edition (2010)
Guitar Heaven: The Greatest Guitar Classics of All Time (2010)

Kullandığı gitar

solo
http://www.youtube.com/watch?v=C9ZRS0F5t34
sevdiğim şarkısı
http://www.youtube.com/watch?v=weoGpyvIqP8

hennessy

Richie Sambora

Richard Stephan Sambora (d. 11 Temmuz 1959, Perth Amboy, New Jersey), ABD'li Rock gitaristi, şarkı sözü yazarı ve Bon Jovi grubunun gitaristi.ichard Stephen Sambora 11 Temmuz 1959'da doğdu. Polonyalı babası Adam C. Sambora (ailesinin kökeni Kraków'a uzanıyor) ve İtalyan anne Joan Sienila ile Woodbridge Township, New Jersey'de büyüdü. Woodbridge Lisesi'nde öğrenim gördü. 1970'de Jimi Hendrix'in ölümünün ardından gitar çalmaya başladı. En başından beri ilham kaynağı blues ve 60'ların rock and roll'uydu. İdolleri Eric Clapton, Jimi Hendrix, Jeff Beck, Stevie Ray Vaughan, Johnny Winter ve Jimmy Page'dir. Ayrıca İspanyol klasik müziğinden de ilham almıştır.Sambora döneminin belirgin gitar tekniklerini es geçip, daha yaratıcı bir yaklaşım izlemiştir. Sambora, bu tutumunu aşağıdaki sözlerle ifade etmiştir;   « Çaldığım birçok Bon Jovi hitinde, amaç solo yaratmaktansa, daha melodik ve akılda kalıcı şeyler çalabilmekti. O yüzden sololar daha çok melodik teneffüslerdi. Başka bir enstrüman ya da bir orkestra tarafından çalındığını hayal edebilirsiniz. Yani solo yönlendirmeyle değil de, daha çok melodik yönlendirmeyle yaratıldılar. Richie Sambora talk box kullanan gitaristlerdendir. Sanatçı bu aleti kullanmada Joe Walsh ve Peter Frampton'dan ilham aldığını belirterek;   « Küçük bir çocukken, Frampton Comes Alive çok büyük bir albümdü. Canlı bir albüm olması hoşuma gitti ve grupları canlı izlemeyi severdim. Eagles grubundan Joe Walsh da talk box'u harika kullanırdı. şeklinde bir beyanatta bulundu. Talk Box, Bon Jovi'nin Livin' on a Prayer, Bad Medicine, All I Want Is Everything, It's My Life, Love Me Back to Life, Bounce, Everyday, I Want to Be Loved, Put the Boy Back In Cowboy ve We Got It Going On şarkılarında net bir şekilde duyulabilir. Sambora hayatı boyunca çok sayıda ekipman kullanması ve içerisinde 120'den fazla enstrüman olan koleksiyonuyla biliniyor.

kullandığı gitar

solo
http://www.youtube.com/watch?v=SCQt7FQWFSo

hennessy

Joe Bonamassa

Eğer Joe Bonamassa için Stevie Ray Vaughan'ın tek varisi dersem abarttığımı düşünenler olabilir. Hiç de umurumda değil, bu onların sorunu... Bu konserin kayıt edildiği tarihte 28 yaşında henüz Bonamassa. Gitaristliğinin yanında şarkıları da söylüyor. Bir de muazzam bir live artist olduğunu söylemek lazım. Her yetenekli gitaristte veya müzisyende bunu görmek mümkün değil. Bu adamda  o da var.Beyaz İngiliz blues'undan siyah Amerikan blues'una kadar her yeri eşeliyor. Sadece blues'da mı kalıyor? No hell !!! Country, Chicago-Texas-Delta blues, heavy rock, 70 ler, progressive, fusion vs. Hangi bluesband konserinde iki tane Yes parçası çalar? Heart of the Sunrise ve Starship Trooper'ı extra numara olarak çalarken dinleyene "bu ne yaa şimdi" dedirtmiyor. Sırf Yes mi, Jethro Tull'dan çaldığı A New Yesterday de dinlemeye değer.Sürprizler potpurisi burda da bitmiyor. Jeff Beck'in ünlü Truth albümünden Blues Deluxe var sırada daha. Burada bir volum gitar intro var.

kullandığı gitar

solo böyle atılır
http://www.youtube.com/watch?v=kDAQm2qWnYw
http://www.youtube.com/watch?v=_T8xOoPJyZk&feature=player_embedded