Ken Parker Çizgi Romanmış Hadi Canım Sende!

Başlatan tommikser, 02 Mayıs, 2011, 23:07:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

TAY dan başlama, onlar karışık olarak yayınladılar.

Rodeo'dan düzgün sıralı olarak başla  :)

pearl jam

Dobişkoları da alsam bir zararı olmaz ama di mi? onları çok almak istiyorum çünkü  ;D

drfuhrer

dostum şimdi şöyle:ken parker ana hikayesi 59 kitaptan oluşuyor.yani 59 macera.her ne kadar her kitabın sonunda ''bu maceranın sonu'' ibaresi yer alsa da hikayelerin tümünün okunması lazım;ken parker evrenini anlamak için..
özel seri,ana seri dışında olan bir seri.ama okunursa harika olur.çizimleri ve cilt kaliteleri harika..
3 dobişko cilt,ilk 12 macerayı içerir.onları alırsan rodeo 13.kitaptan başlarsan tam takıma sahip olursun.ama dobişkolar-yani ilk 12 macera inanılmaz güzeldir.ıskalama derim.başlamadıysan hemen başla.çünkü en kral holywood filmlerine beş basar ken'in senaryoları...
sanırım bütün sorularını yanıtladım :)

pearl jam

Teşekkür ederim cevaplar için :) anladığım kadarıyla rodeonun ilk 12 sayısı parantezin yayımladığı 3 dobişkoda yer alıyor, o zaman dobişkoları alıp rodeonun 13. kitabından devam edeyim ben söylediğiniz gibi. Aslında ilk 12 sayıyı da rodeo' dan alırsam bütünlüğü bozmamış olurum ama dobişkoları çok seviyorum nalet olsun :)

Sinan Başak

ilk 12 sayı rodeo'da yok. Onlar 13'ten devam ettiler. İlk 12 sayı parantez'den çıkmış olup, bahsettiğiniz 3 dobişkoda bu 12 sayıyı kapsar.

pearl jam

Alıntı yapılan: Sinan Başak - 04 Ekim, 2011, 11:09:38
ilk 12 sayı rodeo'da yok. Onlar 13'ten devam ettiler. İlk 12 sayı parantez'den çıkmış olup, bahsettiğiniz 3 dobişkoda bu 12 sayıyı kapsar.

Bu bilgi beni çok rahatlattı :) dobişkoları mı alsam yoksa komple rodeoyu mu diye müthiş bir kararsızlık içindeydim. Yol haritam kesinleşti artık. Bilgilendiren herkese tekrar teşekkür ederim.

alan ford

Olası bir kafa karışıklığını önlemek için açıklayayım. vakti zamanında Murat Mıhçıoğlu ve Hakan Şaşmaz Parentez yayınlarıyla anlaşıp Ken'in 4. Türkiye macerasını başlattılar. (bkz: Tay, Aksoy , İthaki)

Zorlu bir süreçti, çünkü telifleri Berardi- Milazzo iklisinde olan serinin daha önce Türkiye'de korsan basımları olmuştu.

İkili telifler konusunda isteksizdi, ikna edilmeleri gerekti. Parantez on iki sayı devam edebildi seriye.

Sonrasında Şaşmaz, Mıhçıoğlu ikilisi Rodeo 'yu kurdular ve seriye buradan aynı formatta ve 13 numarayla başladılar.

Bu uğursuzluğuyla nam salmış numaradan mıdır, yoksa Ken Parker'ın makus talihi midir bilinmez, Ken parker yine ağır aksak ilerliyor.

Şunun şurasında 15 sayı kaldı ama tamamlamaya ömrümüz yeter mi bilmem.

Yine de çizgi romanın kralıdır benim için. Corto ve Mister No ile birlikte kahramanımdır.

Şimdiden keyifli okumalar.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Alıntı yapılan: pearljam - 04 Ekim, 2011, 10:35:22
Bir türlü başlayamadığım Ken Parker' a piyasadaki durgunluğu da fırsat bilip artık bu ay başlamak istiyorum. Geçen gün Parantezin çıkardığı 3 dobişko cildi alıyordum ki son anda geri koydum acaba yanlış mı yapıyorum diye. En iyisi Altın Madalyona bir sorayım da öyle başlayayım dedim :)

Aslında daha önce de sormuştum ve tay yayınlarından başlamam önerilmişti ama tay işi zor geliyor hem temiz kitapları bulmak açısından hem de daha yeni baskıları tercih ediyorum. Şimdi sormak istediğim şu tayın yayımladıklarını bir kenara bırakırsak parantezin yayımladığı 3 dobişkoyu alıp ondan sonra rodeonun yayımladıklarına mı devam edeyim yoksa dobişkoları atlayıp direkt rodeodan mı başlayayım? Bir de büyük boy albümler var ki beni iyice kararsızlığa itiyor :)

Büyük boy albümler de bildiğim kadarı ile 59 sayıdan sonra devam gibi.

Mister NO

Yaratıcısı Giancarlo Berardi şunları söylüyor: "Ken Parker, çağdaş sorunları olan çağdaş bir insan. Hiçbir güvencesi yok, geleceği meçhul; kendi belirlediği idealleri tutkuyla, ümitle, cesaretle ve acı çekmek pahasına korumaya çalışarak günübirlik yaşıyor."

O, süper güçleri olmayan bir anti-kahraman karakterdir.(Yanından hiç ayırmadığı eski model Kentucky marka bir tüfekten aldığı adıyla) Uzun Tüfek, avcılık, ordu rehberliği, şeriflik, detektiflik ve yazarlık yaparak kazanır hayatını: şiddetin kol gezdiği eski, vahşi batıda (maceralarının başlangıç tarihi 29 Aralık 1868'dir) idealist, olumlu, cömert ve sevgi dolu karakterinden ödün vermeden sayısız işin altından başarıyla kalkan becerikli bir adamdır. Tabiatla barışık yaşamanın ne demek olduğunu bilen ve elindeki silahı sadece korunmak ve karnını doyurmak için kullanan, avına tek el ateş edip vuramadığı takdirde kaçma şansı tanıyan tam bir idealist karakterdir.

Her bölümde şiddete, anlayışsızlığa, cehalete ve para hırsına karşı mücadele etmek zorunda kalır. En büyük ve alt edilmez düşmanı ise maalesef bir çizgiroman kahramanı değil, okur sayısının azlığıdır ki,sırf bu nedenle bile almamız bir görevdir bence.

Mister No ve Ken Parker çizgi roman dünyasının aykırı sesleridir.Onları yaşatmalıyız. :)

İlk çıktığı günden bu yana Ken Parker ile tanışmayanlara tanışın ve O'nun dostluğunun tadına varın diyorum... ;)

hacibabs

Merhaba, Ken Parker Tay yayınlarında Alaska ismiyle yayınlanmadan önce Ken Parker adıyla ilk 3 sayı hazırlandı ama o dönemde bu isim sakıncalı görülüp piyasaya sürülemedi.

Kapaklar imha edilip Alaska kapaklarıyla piyasaya sürülüp bu isimle 3 seri çıkarttılar. 40+21+5.
Toplam 66 kitabın 9 adedi tekrar maceradır. Yani 57 macera; toplamda 59 maceralık bir seri olan Ken Parker'in 2 macerası Tay Yayınlarında çıkmamıştır. Adah ve Grev.

Grev macerası kilit bir maceradır bir grev esnasında polis halka ateş eder ve bir kadın vurulur, Ken Parker kadına yardım etmeye gidince polis ona da ateş eder Ken Parker'de kendini koruma adına bıçağını fırtatarak polisi öldürür ve kanun kaçağı olur ve 39 adetlik 2. seri başlar. (Bu serinin ilk 8 kitabı İtalya'daki ismiyle Ken Parker Magazin adıyla yine Rodeo'dan çıkmıştır).

Bu 8 kitapta Ken Parker'in neden kanun kaçağı olduğunu belirten kitap iki seriyi birbirine bağlar. Tay'ın orijinal Ken Parker'leri 2000 yılıda depoyu satışa çıkarttığında 5 takım ve ekstra olarak bir miktar 1 numara olarak piyasaya dağılmıştır.

Bu 5 takımdan biride bendedir. Daha öncede kıramadıkları bir kaç kişiye eser miktarda 1 numara verdikleri bilinmekte.

Yıllar sonra Parantez aynıları orijinal kapak resimleriyle ve orijinal sıralama ile ilk 12 adedi çıkartır ve bunları 4 er adet olarak 3 cilde sokarlar. Parantez yayınları kapandığında ilk 5 sayı hariç Kadiköy esnafı tarafından bir miktarı alınır ve geri kalanı imha edilir. Belli bir miktarda cilt yine esnaflar tarfından alınır.

Sonra Rodeo tarafından aynı formatta 44. sayıya gelinmiştir. Bu firma tarafındanda bitirilecektir ama senede 3 sayıdan fazla beklemeyin fazlası sürpriz olacaktır. Dolayısıla dobişkoları kullanmadan aynı formatta 44 kitabıda temin etme şansınız mevcut bendende bulabilirsiniz. Sağlıcakla kalın. Tayfun Alemdağ.

drfuhrer

TAYFUN BEY DOĞRU SÖYLÜYOR.İSTER DOBİŞKO + 13.CİLT RODEO'DAN BAŞLARSIN...
İSTERSEN RODEO'NUN 1.CİLDİNEN BAŞLARSIN..SANA KALMIŞ..
KAFAN KARIŞTI BELKİ AMA KOLEKSİYON BOZULMASIN DERSEN RODEO'NUN DA 1.CİLTTEN BAŞLAYAN KİTAPLARI VAR.AMA DEDİĞİM GİBİ İLK 12 KİTAP ZATEN PARANTEZ TARAFINDAN ÜÇERLİ SAYILAR HALİNDE DOBİŞKO CİLTLERDE YAYINLANDI.
AMA BEN TAKIM OLSUN DİYE RODEO 1.SAYIDAN BAŞLADIM.44 KİTAP YAN YANA ŞU AN ;)

BAHADIR

Yanlış söylüyorsam düzeltin;

Rodeo 1. sayıdan değil. Parantez'in bıraktığı yerden 13. sayıdan devam etmiştir...İlk 12 sayı tekrardan Rodeo logosu ile yayınlanmamıştır. (Herhalde)

pearl jam

Alıntı yapılan: BAHADIR - 04 Ekim, 2011, 15:00:11
Yanlış söylüyorsam düzeltin;

Rodeo 1. sayıdan değil. Parantez'in bıraktığı yerden 13. sayıdan devam etmiştir...İlk 12 sayı tekrardan Rodeo logosu ile yayınlanmamıştır. (Herhalde)

Evet ben de dediğiniz gibi anladım drfuhrer son mesajında parantez yerine yanlışlıkla rodeo yazdı diye tahmin ediyorum :)

Sayenizde Türkiye'deki Ken Parker külliyatı hakkında bilmediğim şey kalmadı :) Cevap veren herkese tekrar teşekkür ederim.

alan ford

Yok doğru. İlk 12 sayının Rodeo baskısı yok benim de bildiğim kadarıyla.

Bu arada Tayfun bey 5 sayılık tay serisi hangisidir. Ve bu ekstra 1 numara hangi sayıdır. kafam gerçekten karıştı.  Görsel yüklemeniz mümkün mü ???

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Sinan Başak

İlk 12 sayı, Rodeo ile aynı formatta ancak Parantez logosu ile yayınlandı.