Vokalin efendileri

Başlatan hennessy, 08 Mayıs, 2011, 09:53:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Zerrin Özer

Zerrin Özer (d. 4 Kasım 1962, Ankara) Türk Pop Müziği sanatçısıdır.Mehmet Niyazi - Hüsniye ÖZER çiftinin dördüncü ve son kızı olup, 1970'li yılların önde gelen sanatçılarından Tülay Özer'in küçük kardeşidir. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara'da tamamladı. Anne ve babasının ayrılığı çocukluk yıllarının mutsuz geçmesinin en büyük sebebi oldu. Müziğe olan tutkusu Amerikalı şarkıcı Janis Joplin hayranlığı ile büyüdü. Kendi çalışmasıyla 1975'te katıldığı TRT yarışmasında birinci olmasının verdiği heyecan ve cesaretle müziğe yoğunlaştı.Bu yolda ablası Tülay Özer'in büyük desteğini arkasına aldı.İlk plağı olan Bizler ve Sizler - Yalvarırım adlı 45'liği 1976 yılında, uzun yıllar bağlı kalacağı Kent Plak tarafından yayınlandı. Takip eden dönemde, Türkiye'nin en ünlü orkestrası, İstanbul Gelişim Orkestrası ile caz ve dans müziği yaptı.

1979 yılında ilk dikkat çeken çalışması Esin Engin aranjeli, sözlerinde ve müziğinde Orhan Gencebay imzası bulunan 'Gönül' ile patlama yaparak, 1980 yılının 45'liği seçilen ikinci ve son 45'liği "Gönül - Yaman Olurum" ile Altın Plak ödülünü almaya hak kazandı. 1980 yılında ilk albümü "Seni Seviyorum" adıyla piyasaya çıktı, onu aynı yıl içersinde "Sevgiler" izledi. Artık kapılar açılmıştı. Hem de Paris'e kadar ... 1982 yılında, Paris'te, Eyfel Kulesi'nde, 'Binbir Gece' adı altında Türkiye'yi tanıtıcı konserler verdi. Sadece bununla da kalmadı, bir yıl sonra Paris'teki Olympia'da bir resital için sahneye çıktı.

1981 yılında "Ve Zerrin Özer" albümüyle arabeske yöneldi. Bu yöneliş sanatçıya olan ilgiyi artırdı. 1982'de "Gelecek misin?", 1984'te "Mutluluklar Dilerim", 1985'te "Evcilik Oyunu" ve "Kırmızı" adlı albümleri çıktı. Fono Müzik etiketli Kırmızı Albümünde "Eminem" ve "Dom Dom Kurşunu" şarkılarını "İntuv Ene" ve "Merhaba Ya Habeyib" adlarıyla Arapça seslendirdi. 1987 yılında son LP'si "Dayanamıyorum" adlı albümü çıktı. Ertesi yıl çıkan "Dünya Tatlısı" albümüyle yeniden pop müziğine dönüş yaptı. 1990 yılında çıkan Sarp Müzik etiketli "İşte Ben" albümüyle (CD ve kaset olarak) en iyi albüm ödülünü kazandı. Aynı yıl müzisyen Alper Önal'la evlendiyse de ertesi yıl boşandı. 1991 yılında Tempa Foneks etiketiyle çıkardığı "Sevildiğini Bil" albümü yine çok sattı ancak ertesi yıl çıkan "Olay Olay" albümü beklediği ilgiyi göremedi ve bu hayalkırıklığı sanatçının müziğe birkaç yıl boyunca küsmesine yol açtı.Trafik kazasından ölen Kerim Tekin ile düet yaptı ve aşk yaşadı.1996 yılında "Zerrin Özer" albümüyle müziğe dönen sanatçı, ertesi yıl "Zerrin Özer 97" albümünü çıkardı. 2000 yılında yaptığı "Bir Zerrin Özer Arşivi" best of albümüyle ikinci kez en iyi albüm ödülünü kazandı. 2001 yılında yine eski şarkılarından oluşan "Ben" çift CD&MC olarak piyasaya çıktı. Peşpeşe piyasaya sürülen bu iki albümüyle toplam 1,5 milyonu aşkın satış gerçekleştirdi. Ertesi yıl yaptığı "Ölürüm Ben Sana" albümü beklediğini veremese de, 2005 yılında yaptığı "Ve Böyle Bir Şey" türkü-caz albümüyle beklenen ilgiyi gördü. Bu albümü de Altın Plak'la ödüllendirildi. 2000'li yılların ikinci yarısında da yepyeni albüm yapımlarıyla müzikseverlerle buluşmaya devam ettim. 2007'de Ömür Geçiyor & Zerrin Özel adlı ikili bir albüm yayınlayan Özer, 2009'un sonlarına yaklaşılırkense Sabiha Akdemir'le birlikte Emanet adlı albüme imza attı. 2010 yılı içersindeyse, ilk olarak çeşitli sanatçıların katılımıyla hazırlanan Her Devrin Devleri adlı konsept albümün süpervizörlüğünü üstlenen sanatçı, aynı yıl iki single yapımına, Yerin Hazır ve Fire, birden imza attı.

Albümleri
Seni Seviyorum (1980)
Sevgiler (1980)
Ve Zerrin Özer (1981)
Gelecek misin? (1982)
Mutluluklar Dilerim (1984)
Kırmızı (1985)
Evcilik Oyunu (1985) (Sanatçının izni haricinde piyasaya sürülmüştür.)
Dayanamıyorum (1987)
Dünya Tatlısı (1988)
İşte Ben (1990)
Sevildiğini Bil (1991)
Olay Olay (1992)
Zerrin Özer (1996)
Zerrin Özer 97 (1997)
Bir Zerrin Özer Arşivi (2000)
Ben (2002) (Sanatçının izni haricinde piyasaya sürülmüştür.)
Ölürüm Ben Sana (2003)
Ve Böyle Bir Şey (2005)
Ömür Geçiyor & Zerrin Özel (2007)
Emanet (2009)

Sevdiğim şarkıları
http://www.youtube.com/watch?v=U54BifSxFBU
http://www.youtube.com/watch?v=vRQ1gJqHQLQ
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Yıldız İbrahimova

Yıldız İbrahimova ilk müzik derslerini piyanoyla Çocuk Müzik Okulu'nda başladı. Şan ve piyano öğrenimi gördüğü Sofya Müzik Lisesi'ni ve Bulgar Devlet Müzik Akademisi'ni birincilikle bitirdi. Sanatçı dört oktavlık sesi, özgür doğaçlama ustalığı, cazdan, folklor, çingene şarkıları ve avant-gard müziğine varıncaya kadar geniş uğraşı alanı, değişik müziklerde spesifik teknikleri değerlendirme yetenekleri vardır.Antoine Herve, Ives Robert, Jean Lois Lognon, Françoise and Louis Montin, Zeena Parkins, Michail Alperin, Milcho Leviev, Okay Temiz, Tuna Ötenel, Ivo Papazov, Theodosii Spasov, Anatoly Vapirov, Vladimir Tarasov, Peter Kowald, Le Qvan Ninh, Carlo Rizzo, Urs Leimgruber, Lajos Dudas, Rudolf Dasek gibi müzisyenlerle çalışmıştır. Ayrıca İstanbul, İzmir CSO, Antalya, Petersburg, Sofya Radyosu senfoni orkestraları, Sofya Operası Orkestrası ile çalıştı ve halen birlikte konserler vermektedir. Rengim Gökmen, Erol Erdinç, Plamen Jurov, Georgi Notev gibi orkestra şefleriyle çalıştı. Bolşoy tiyatro'da söyledi.İbrahimova, Avrupa, Amerika, Asya, Afrika kıtalarında; arasında Almanya, Fransa, İtalya, ABD, Meksika, Rusya, Japonya, K.Kore, Kuzey ve Güney Afrika'nın da bulunduğu 40 ülkede konser turlarına, Prague, Berlin, Duisburg, Viersen, Paris, Nancy, Mulhouse, İnnsbruck, Moskova, Houston, Pamplona, Dublin, İstanbul, Sofya, Varna, Atina ve Novosibirsk caz festivallerine katılmıştır.Sanatçı ayrıca "Acatamus", "cLabirints", "Seni Seviyorum Roza", "Illusory Eternity" filmleriyle "Yunus Emre", Dostoyevski'nin "Aşağılanan ve Horlananlar", "Opera des Pekines" oyunları gibi pek çok eserlerde şarkıcı ve aktris olarak rol almıştır. Bulgaristan, Türkiye, Fransa, Yugoslavya, Almanya ve ABD'de 15 albüm çalışması yapmıştır. Önceki CD'lerinde Bulgar, Türk Halk Müziklerini caz stilinde evrenselleştirme uğraşı içinde olan sanatçı; modern, avant-gard müzik dallarında uygulama ve beste çalışmaları yanında çigan müziğini klasik ve caz müziğiyle bağdaştırarak aranjmanlar yapmaktadır.Yıldız İbrahimova, Fransa, Almanya, Bulgaristan, Türkiye'de müzik okulları, konservatuar öğrenci ve öğretmenleri ile uygulama çalışmaları yapıp, yönetmiştir. ODTÜ Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü ile Bilgi Üniversitesi Caz Müziği Bölümünde öğretim üyeliği yapmıştır. Halen 0DTÜ ve Başkent Üniversitesinde Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümünde öğretim üyeliği yapmaktadır. Yurtdışı festivallerinde Bulgaristan ve Türkiye'yi temsil etmektedir.İbrahimova, 1993'te başlayıp İnnsbruck, Mulhouse, Novosibirsk, Varna ve Atina'da, daha sonra Sofya, Nis, Ankara ve Saraybosna Uluslararası Caz Festivallerinde enstrümansız, sadece sesle 90 dakikalık solo vokal konserleri vermiştir.Aldığı ödüllerin arasında "1998 Balart Ödülü" Dünya'ya Balkan Müziğini tanıtan en iyi sanatçı, 1998 Caz dergisinin düzenlediği ankette dinleyiciler tarafından seçilen "En iyi caz şarkıcısı", 2002 Johanesburg(Güney Afrika) Ekoloji ve Sosyal Gelişme Dünya Konferansına Birleşmiş Milletler tarafından kültür elçisi olarak gönderildi. Türkiye ve Bulgaristan'ı  konserler vererek temsil etti. 2003 Bulgar Müzisyenler Birliğinin "Yılın En İyi Sanatçısı" ödülü verildi. Son  çalışmaları annesi, kızı ve yeğeniyle birlikte "Çocukça Şarkılar" albümü ve "Sahnede 30 yıl" albümleri olmuştur.

albümleri
Işığın Sesi- Voice of Rainbow (1995) (Raks Müzik)
Balkanatolia (1997) (Raks Müzik)
Marcanja e Romeskere Gilya (2000) (Universal Müzik)
Pesni za malki i golemi (Şarkılar büyükler ve küçükler için) (2003)

sevdiğim şarkıları
http://www.youtube.com/watch?v=mEB_HXeUsm0
http://www.youtube.com/watch?v=oqLYdE4Vt5g
http://www.youtube.com/watch?v=UN1ReJkXD7s

hanac

hennessy

Alıntı yapılan: hanac - 17 Mayıs, 2011, 21:44:10
Zerrin Özer'in en sevdiğim şarkısı

http://www.youtube.com/watch?v=Z7Rgx7MrY40&feature=related

sevgili hasan hakketten unuttum ah bu kadını tanısam ilk işim şu dünyadan ikinmizde göçüp gitmeden bir jazz albümü yaptırmak olacak bu kadar kaliteli kadife gibi ses varken gidip acayip şarkılar yapıyor tüylerim diken diken oluyor.

hennessy

Patricia Kaas

Patricia Kaas (doğumu: 5 Aralık 1966, Forbach, Fransa) Fransız şarkıcı ve oyuncu. Fransızca şarkı söyleyen en başarılı sanatçılardan görülen Kaas, klasik şanson tarzında eser icra etmez; pop, caz ve şanson arası bir tarza sahiptir.13 yaşında müzik hayatına atıldı. 1987'de ilk uluslararası hit şarkısı Mademoiselle Chante le Blues ile dünya çapında ün sahibi oldu. 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Et s'il fallait le faire ile Fransa'yı temsil etmiş ve şarkı finalde 25 ülke arasında 8. olmuştur.İlk albümü Fransa, Belçika, İsviçre'de platin plak kazanacak kadar başarılı oldu.

Diskografi
1988 : Mademoiselle chante...
1990 : Scène de vie
1991 : Carnets de scène 1
1993 : Je te dis vous
1995 : Tour de charme 1
1997 : Dans ma chair
1997 : Black Coffee
1998 : Rendez-vous 1
1999 : Le Mot de passe
1999 : Christmas in Vienna VI
2000 : Long Box (Scène de vie, Je te dis vous, Dans ma chair & Le mot de passe)
2000 : Ce sera nous 1
2001 : Les indispensables de Patricia Kaas 1
2001 : Rien ne s'arrête/Best Of 1987–2001 2
2002 : Piano Bar
2003 : Sexe fort
2005 : Toute la musique... 1
2007 : Ma Liberté contre la tienne 2
2008 : Kabaret

sevdiğim şarkıları
http://www.youtube.com/watch?v=olCcIo6UOQk
http://www.youtube.com/watch?v=hIZAuSQo-nM
http://www.youtube.com/watch?v=2TVYAa-IgE0

hennessy

Andrea Bocelli

Andrea Bocelli (d. 22 Eylül, 1958; Lajatico, Pisa, Toskana, İtalya) İtalyan şarkıcı, şarkı sözü yazarı, besteci ve müzik yapımcısıdır. Uluslararası şöhretine büyük katkıda bulunan Con te Partiro isimli parça ile Avrupa'da birçok ülkede 6 aya yakın müzik listelerinin başında yer aldı. 12 yaşında futbol oynarken geçirdiği bir kaza yüzünden iki gözü de kör olan Andrea Bocelli, eşi Enrica'dan boşanmış olup, iki erkek çocuk babasıdır. Hukuk fakültesi mezunudur ve dünyanın en iyi üçüncü tenoru olarak kabul edilmektedir.

Diskografi
II Mare Calmo Della Sera (1994)
Bocelli (1995)
Viaggo Italiano (1995)
Romanza (1997)
Hymn for the World (1997)
Hymn for the World 2 (1998)
Aria - The Opera Album (1998)
Sogno (1999)
Sacred Arias (1999)
Verdi (2000)
Requiem (2000)
La bohème (2000)
Cieli di Toscana (2001)
Sentimento (2002)
Tosca (2003)
Il trovatore (2004)
Andrea (2004)
Werther (2005)
Amore (2006)
Credo (2006)
Cavalleria rusticana (2007)
Pagliacci (2007)
The Best of Andrea Bocelli: Vivere (2007)
Carmen (2008)
Incanto (2008)
My Christmas (2009)

sevdiğim şarkıları
http://www.youtube.com/watch?v=tcrfvP11Hbo
http://www.youtube.com/watch?v=gPRESlT4Ccg
http://www.youtube.com/watch?v=prtEy37aScA

hennessy

Alain Bashung

Alain Bashung, Alain doğumlu Baschung (Paris, 1 Aralık 1947 - Paris, 14 Mart 2009  ) bir şarkıcı-söz yazarı ve aktör Fransız .  O önemli figürü bir oldu şarkı ve Fransız rock erken gelen 1980'lerin ve sahne Fransız yeni sahiptir etkilemiş birçok sanatçının.  O şarkıcı en çok kazanan Victoire de la Musique kariyeri boyunca zaferlerini Alain Bashung kauçuk fabrikasında bir çalışma, Brittany gelen anne bir oğlu olan Boulogne-Billancourt , bir baba ve Cezayirli Kabyle , o bilinen hiçbir zaman ,  .  Annesinin yanında, bir yıl evlendi yaş altındadır gönderilen Bashung, Alain fırıncı bir Strasbourg için, Wingersheim üvey bu arasında anne  .  Diye konuşuyor sadece bir büyükanne ile muhafazakâr çevre, bir de kırsal geçirdi onun çocukluk Alsas  .  O da dahil olmak üzere, müziği keşfetti Mahagony ve Kurt Weill , bir uygulama ile mızıka yıl Rosebud beş onun o aldığı için  .  Bir de oldu o, aynı zamanda Wingersheim için şarkıcı çocuk basketbol ve bisiklet .  O da Paris'e döndü 1959 , sonra radyo müzik keşfeder büyük o rakamlar Fransız Amerikan rock ve Gene Vincent ve bunun Buddy Holly - model olacaksınız - ya da bunun Elvis Presley  .  çalışırken Çalışmaları, o aldıktan sonra vazgeçti BTS muhasebe içinde 1965 'de Ticaret Lisesi Milli  , o ömürlü grup ile arkadaş kısa bir oluşan Sponge Bob Şövalye (Fransızca: "Sponge Bob Şövalye ") arasında kayıt halk ve rockabilly .Üzerinde 12 Kasım 2009 yılında gerçekleşti MC2 de Grenoble, bir bale bir ilk modern dans albümü yeniden yorumlanması bir Bashung tarafından soundtrack kullanma gibi bir lahana baş Man (1976), Serge Gainsbourg için koreografi adaşı Gallotta iş adapte 2007 yılında istedi  Üzerinde 27 Kasım 2009 başlıklı Alain Bashung işleri tam geldi, göz için diskler 27, içeren.  Onunla tekrar ona on iki stüdyo albümü beş canlı (üç katına), iki düet, Chloe Mons , iki enstrümantal albümler ve düetler kapsayan üç albüm.  , Tur son olarak paralel bir şarkıcı albüm bu paket, bir çift's denilen Élysée Pazar de kaydedildi Elysee Montmartre hakkında 14 Aralık 2008 16 Kasım serbest oldu.  tarihte aynı da de yayınlanan canlı kaydedilen DVD Olympia 2008 ve 15 Haziran tarihleri ​​arasında 10 yıl ve de la Musique 2010 Müzik DVD Victoire aldı. Victoire de la Musique 2010, o yıl DVD Müzik ödülü ölümünden sonra onikinci için alınan bir.  O da bir haraç aldığı Benjamin Biolay yıl bir sanatçı erkek müzik ve Zafer sıralamasında başarılı olarak.
Son olarak, 26 Nisan 2011 albüm anısına yayınladığı Bashung gibi Alain grupları ve çeşitli şarkıcılar tarafından oluşan on iki kez.

sevdiğim şarkıları
http://www.youtube.com/watch?v=4vSF4SSO4xM
http://www.youtube.com/watch?v=k8BFN0o3kZ4

hennessy

Bu kadına aşık olmak için neleri feda etmezdim acaba

Dalida

Dalida (Yolande Christina Gigliotti) (17 Ocak 1933 – 3 Mayıs 1987). Kahire doğumlu İtalyan asıllı şarkıcı, sinema oyuncusu. Kariyerini vatandaşlığına geçtiği Fransa'da yaptı. 55 altın plak[1] alan Dalida aynı zamanda "elmas plak" verilen ilk şarkıcıdır.Italyan anne ve babasının meslekleri gereği bulundukları Kahire'de dünyaya gelmiş ve çocukluğu Mısır'da geçmiştir. Babası Kahire Opera Orkestrası'nda birinci kemancı olarak görev aldı. Dalida daha çocukken viyolonsel ve şarkıcılık dersleri aldı. 1951'de bir güzellik ajansına girdi ve ardından da Kahire'de bir moda evinde model olarak çalışmaya başladı. 1954'de Mısır Güzellik Kraliçesi seçildi. Bu yıllarda bir yönetmen olan Marc de Gastyne ile tanıştı ve ardında evlenip Paris'e gitti. Burada eşinin bağlantılarının da yardımıyla bazı filmlerde rol aldı.Güzelliğine rağmen, ilk filmlerinde pek başarılı olamadı ama varyete şovlar ve kabarelerde Fransızca,İtalyanca,Arapça ve diğer dillerde şarkılar söyledi.Dalida sahne adıydı. Şarkıcı olarak Dalida ismini kullandı.İkinci singılı olan Bambino'yla erken şöhrete kavuştu.1957'de Paris Olympia'nın açılışında Charles Aznavour ile birlikte bulundu ve aynı yıl Gilbert Bécaud'ya vokalistlik yaptı.Daha sonra Türkçe dahil olmak üzere bir sürü dilde şarkılar söyleyen Dalida , dünya turnelerine çıktı.70'lerde Léo Ferré'nin 'Avec le temps' ı, SergeLama'nın 'Je suis malade' ı gibi büyük klasikleri yorumlamaya başladı. 1974 yılında 'il venait d'avoir 18 ans' ve 'Gigi l'amoroso' isimli şarkıları ile dünya çapında ödüller aldı. 1973 yılında ise Alain Delon ile birlikte, o herkesin bildiği efsanevi düet: 'Paroles paroles' u gerçekleştirdi.Dalida şarkılarını, Fransızca, İtalyanca, Arapça, Almanca, İspanyolca, İbranice, İngilizce, Danca, Japonca ve Yunanca olarak 10 dilde icra etmiştir. Kariyerinde 500 Fransızca şarkı bulunmaktadır. Bunların 200'ü İtalyancaya, 300'ü ise diğer dillere çevrildi. Dünya çapında 150 milyon albüm satmıştır. Aynı zamanda bir sürü ödül kazanan Dalida 55 kez Altın Plak almıştır.3 Mayıs 1987'de Montmartre'daki evinde aşırı dozda uyku ilacı alarak intihar etmiştir.

Stüdyo Albümleri
Son Nom est Dalida (1957)
Miguel (1957)
Gondolier (1958),
Les Gitans (1958)
Les Enfants du Pirée (1960)
Loin de Moi (1961)
Garde-Moi la Dernière Danse (1961)
Le Petit Gonzales (1962)
Eux (1963)
Il Silenzio (1965)
Le Temps des Fleurs (1968)
Dalida Canta in Italiano (1969)
Ils ont Changé Ma Chanson (1970)
Dalida 1973 (1973)
Manuel (1974)
J'attendrai (1975)
Salma Ya Salama (1977),
Amoureuse de la Vie, Femme est la Nuit (1977)
Dédié à Toi (1979)
Eté 1980 - Rio do Brasil (1981)
Confidences sur la Fréquence (1982)
Spécial Dalida (1982)
Les P'tits Mots (1983)
Dali (1984),
Le Visage de l'Amour (1986)
Quelque Part Au Soleil (1988)

sevdiğim şarkıları
http://www.youtube.com/watch?v=DtnvtFKSjUs
http://www.youtube.com/watch?v=cBSvQH_vw1Y

hennessy

Tanju Okan

Tanju Okan (d. 27 Ağustos 1938, İzmir - ö. 23 Mayıs 1996, İzmir), Türk şarkıcı, müzisyen ve sinema oyuncusuydu ve çok güçlü bir sese sahipti.köğrenimini Manisa'da, lise öğrenimini Balıkesir'de tamamladı. Daha sonra İtalya'da şan eğitimini alarak Türkiye'ye döndü. İlk önce, 1961'de, Ankara'da profesyonel müzik hayatına başlasa da bir yıl sonra İstanbul'a döndü. 1964'te Milli Orkestra'yla (Erol Büyükburç ve Tülay German ile bu sırada tanışmıştır) Balkan Müzik Festivali'ne katıldı. 1964'te 'İbibikler Öter Ötmez Ordayım' isimli ilk plağı Sahibinin Sesi firmasından yayımlandı. Bu sırada Nur Erbay'la hayatını birleştirdi, Tansu ismini verdikleri bir oğulları dünyaya geldi. Bu evlilik yaklaşık 8 ay sürdü.1960`ların sonundan itibaren Ş.Akannaç ve Nino Varon`un yazdığı Hasret (1970), Tuğrul Dağcı`nın yazdığı Koy Koy Koy (1972), Mehmet Teoman`un yazdığı Kadınım (1974), Güzin Gürman'ın yazdığı Öyle Sarhoş Olsam ki (1972) parçalarıyla geniş kitlelerce tanınır oldu. Bütün Şarkılarım albümü 1975'te çıktı. İkinci evliliği de 1976`da gerçekleşti, 14 ay sürdü. 1980'de 'Yorgunum' albümü Kent firmasından piyasaya çıktı. 1995'te Marş Müzik'ten çıkan 'İşte Tanju Okan 95' son albümü oldu.Siroz hastalığına yakalanan Tanju Okan, 1995'te İzmir'in Urla ilçesine yerleşti. Kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine Urla`daki İskele Kabristan`ına gömüldü. Bu ilçede bir Tanju Okan Parkı ve Tanju Okan Heykeli bulunmaktadır. Alkole düşkünlüğüyle bilinen Tanju Okan için kederli sesiyle, düşkün fakat şikayet etmeyen tavrıyla samimi, gerçek bir sanatçı olduğu ölümünden sonra sık sık söylendi.

sevdiğim şarkıları
http://www.youtube.com/watch?v=a2KfxAi1u4E
http://www.youtube.com/watch?v=p6njT1GYGsw

hennessy

Vaya con dios

spanyolca "Tanrılarla birlikte git." anlamına gelen Vaya Con Dios grubunun hikayesi 1986 yılında başladı.Daha önce çeşitli gruplarda yer alan Dani Klein (vokal),Dirk Schoufs (bas gitar) ve Willy Lambregt (gitar) tarafından kurulan Vaya Con Dios'un ilk single çalışması "Just a Friend Of Mine" Avrupa'da büyük başarı kazandı.İspanyol ezgilerini temel alan ve akustik çalgıları kullanan Vaya Con Dios,Willy ayrıldıktan sonra çıkardığı "Puerto Rico" ve "Don't Cry For Louie" singlelarıyla ününü dünya çapına taşıdı. İkinci albümlerinde yer alan "What's a Woman" ve özellikle "Nah Neh Nah" şarkılarıyla tarihi bir başarı yakalayan gruptan 1991 yılında Dirk Schoufs ayrıldı.Dani Klein'ın tek başına hazırladığı "Time Flies" ile devam eden istikrar, grubun aslında muhteşem bir kadın solistten oluştuğunu gösterdi. 1993 yılında çok başarılı bir dünya turnesi gerçekleştiren Vaya Con Dios;Almanya,Fransa ve İskandinav Ülkeleri başta olmak üzere dünya çapında geniş bir dinleyici kitlesine sahip. 1995 yılında yayımlanan ve 7 milyonun üzerinde satış yakalayan "Roots and Wings" albümünün ardından 1996'da "The Best of Vaya Con Dios" albümü satışa sunuldu. 1998'de "What's a Woman" albümünü piyasaya çıkaran Dani Klein, 1999'da kurduğu diğer grubu Purple Prose ile birlikte aynı adı taşıyan bir albüm çıkardı.Vaya Con Dios, uzun bir aradan sonra 2004'ün ekim ayında yayımladığı "The Promise" albümüyle müzik dünyasına geri döndü.

sevdiğim şarkıları
http://www.youtube.com/watch?v=hwFYnI4wq2Y
http://www.youtube.com/watch?v=p-EkXucRMlc
http://www.youtube.com/watch?v=IaLtQ3mewT0

hennessy

Tina Turner

Tina Turner, (d. 26 Kasım 1939, Nutbush-Tennessee). ABD'li şarkıcı, müzisyen, dansçı, aktris, yazar ve moda ikonu'dur.Gerçek adı Annie Mae Bullock olan Tina Turner, 29 Kasım 1939'da ABD'de doğdu. St. Louise'deki gece klüplerinde şarkı söyleyen Tina Turner'ı daha sonradan evlendiği gitarist Ike Turner tarafından keşfedilmiş. 1956'da Ike Turner'ın grubuna geri vokal olarak katılmasıyla başlayan ilişkileri evlilikle devam etti. Ama Ike'in irrasyonel davranışlarından dolayı evlilikleri 1975'de son buldu. 1975 ile 1983 arasında kariyeri epey donuk geçen şarkıcı, 1983'te plak şirketini değiştirerek Capitol ile anlaştı. Al Green'in "Let's Stay Together" parçasını söyleyen Tina Turner bu parçayla İngiltere Top 10'e girmeyi başardı. "What's Love Got to With It" parçası İngiltere listelerinde 3 numara olurken Amerika'da liste başı oldu. Bu parçanın yer aldığı albümle En İyi Albüm ve En İyi Kadın Pop Vokal dalında 2 Grammy Ödülünü kazandı. 1984'te Turner "Mad Max Beyond The Thunderdome" filminde oynamayı kabul etti. Turner'ın bir sonraki hiti "We Don't Need Another Hero" parçasını da aynı filmde kullanıldı. Ertesi yıl Mick Jagger ile Tina Turner yardım amaçlı olarak bir düet yapan Turner dünya çapında üne kavuştu. Zor bir çoçukluk ve gençlik yaşamış olduğunu her fırsatta dile getiren şarkıcının 1985'te yazılan otobiyografisi 1993 yılında ona dünya çapında ün getiren parçası "What's Love Got to Do With It" adıyla film yapıldı. 1995'te yılında Tina Turner, James Bond filmi "Golden Eye"da filmle aynı adı taşıyan parçayı seslendirdi.

Albümleri
Brother Bear,
Music Of The Millennium
The Magic Of Disney,
Absolute Music 8,
Best Of James Bond,
Capital Gold Legends,
Mad Max: Beyond Thunderdome,
Absolute Music 20,
Days Of Thunder,
Other Songs,
The Best Of Miami Vice,
James Bond Themes,
Ally Mcbeal: For Once In My Life,
Tina Live In Europe,
Billboard Top Hits: 1984,
What's Love Got To Do With It,
Golden Eye,
All The Best The Hits,
Live In Europe,
Love Explosion,
Country My Way,
Collection 2000,
Acid Queen, Rough,
Open Arms (urban Remix),
Soul Deep,
Tina Live Europe
All The Best,
Tina Live In Europe,
Thunderdome,
Break Every Rule,
Wildest Dreams
Tina Live In Europe
Rock Me Baby, All The Best
Twenty Four Seven, Wildest Dreams,
The Collected Recordings: Sixties To Nineties,
Foreign Affair,
Private Dancer,
Simply The Best, All The Best

sevdiğim şarkıları
http://www.youtube.com/watch?v=aIrCFrFpHvw
http://www.youtube.com/watch?v=bkBYVNrjjIs

hennessy

Leonard Cohen

Leonard Norman Cohen (d. 21 Eylül 1934, Montreal, Quebec, Kanada) Kanadalı yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen. İlk şiir kitabını Montreal'de 1956'da, ilk romanını ise 1963'te yayımladı.Cohen'in erken dönem şarkıları müziksel olarak Avrupa folk müziğine dayanır (çoğunluğu 1967 yılında çıkan Songs of Leonard Cohen albümünde yer alır).70'lerde pop, kabare ve dünya müziği üzerine çalışmalar yapan Cohen'in, 80'lerden itibaren tipik olarak bas bariton tonda söylediği şarkılarına kadın vokalistler ve elektronik bireştiriciler eşlik ediyor.Çalışmalarında genellikle din, yalnızlık, cinsellik ve kişiler arası karışık ilişkileri konu edinir.Cohen'in şarkıları ve şiirleri pek çok başka şarkıcı ve şarkı yazarını etkiledi. Eserleri 1000'den fazla kere başka sanatçılarca yorumlandı ve kaydedildi. "Canadian Music Hall of Fame" ve "Canadian Songwriters Hall of Fame"e kabul edilen Cohen, ayrıca ülkenin en büyük sivil şeref madalyası olan "Companion of the Order of Canada" ile ödüllendirildi. 10 Mart 2008'te Lou Reed'in yaptığı bir konuşma sonrası "Rock and Roll Hall of Fame"e kabul edilen Cohen böylece en güçlü ve etkileyici şarkı yazarları arasındaki yerini belgeledi.1967'de Cohen, bir folk müzik şarkıcısı/şarkı yazarı olarak kariyer edinmek üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti. O günlerde Suzanne isimli şarkısının Judy Collins yorumu parlamıştı. Bazı folk festivallerinde sahneye çıkan Cohen, Columbia Records'un temsilcilerinden John H. Hammond'ın (Bob Dylan, Bruce Springsteen, Billie Holiday gibi isimlerle de anlaşma yapmış bir isim) ilgisini çekti.

Leonard Cohen'in ilk albümü Songs of Leonard Cohen ticari bir başarı kazanmak için çok karanlık bir albümdü fakat yine de folk müzik dünyasında yankı yaratmayı başardı. Albüm özellikle Britanya'nın albüm listelerinde 1 seneden fazla kaldı ve Cohen kült bir isim haline geldi. Bu albümü 1969'da Songs from a Room, 1971'de Songs of Love and Hate, 1973'te Live Songs ve 1974'te New Skin for the Old Ceremony izledi.1971'de Cohen'in müziği, Robert Altman'ın McCabe & Mrs. Miller filminin müziği olarak kullanıldı. Şarkılar daha önce yazılmış olmasına rağmen, filmin hikâyesine o kadar uyuyordu ki pek çok kişi Cohen'in film için müzik yaptığını düşündü.Sanatçı, 60'ların sonu, 70'lerin başında ABD, Kanada ve Avrupa'da tura çıktı. 1973'te ise Yom Kippur Savaşı sürerken İsrail'e gidip orada askerlere konser verdi. 1974'ün başlarında piyanist John Lissauer ile yaptığı canlı müzik olumlu eleştiriler alsa da bu çalışmaları hiç kaydedilmedi. Aynı günlerde, Cohen turlarında vokalist olarak Jennifer Warnes ile çalışıyordu. Warnes, Cohen'in ileriki albümlerinde de onunla çalışmaya devam etti ve 1987'de Cohen şarkılarını seslendirdiği Famous Blue Raincoat isimli bir albüm çıkardı.1977'de Cohen, Death of a Ladies' Man'i yayınladı (Bundan 1 sene sonra 1978'de ise aynı isimli şiir kitabını çıkardı). Albüm "Ses Duvarı" olarak bilinen tekniği de bulan Phil Spector imzasını taşıyordu ve Cohen'in her zamanki minimalist tarzından uzaktı. Albümün kaydedilmesi sırasında pek çok zorluk yaşandı. Söylentilere göre Spector albümü gizli stüdyo oturumlarında hazırladı ve Leonard Cohen'in dediğine göre Spector bir keresinde sanatçıya tatar yayı ile saldırdı. Cohen sonucun acayip[6] fakat aynı zamanda usta işi[7] olduğunu düşünüyor.1979'da Cohen hayranlarının karşısına geleneksel Cohen tarzındaki Recent Songs albümü ile çıktı. Prodüktörlüğü kendisinin ve Joni Mitchell'in ses mühendisi olan Henry Lewy'nin üstlendiği albümde ud, mandolin gibi oryantalist enstrümanlar da kullanıldı. 2001 yılında Cohen, 1979'da albümün tanıtımı için çıktığı turda canlı kaydedilen şarkılarından oluşan Field Commander Cohen: Tour of 1979 albümünü çıkarttı.

sevdiğim şarkıları
http://www.youtube.com/watch?v=Ki9xcDs9jRk
http://www.youtube.com/watch?v=wh9AC0jCGjY
http://www.youtube.com/watch?v=yTDKO0k8QrM

hennessy

Jeff Healey

Jeff Healey,   (d. 25 Mart 1966, Toronto - ö. 2 Mart 2008, Toronto),   Kanadalı rock - blues ve caz müzisyeni, gitarist.Retinoblastom (retina kanseri) nedeniyle bir yaşındayken görme yetisini yitirerek iki gözü görmeyen sanatçı, ilk albümünü 1988'de çıkardı. Kendi adıyla anılan bir band grubunun üyesi olan Healey, kendine özgü gitarı kucağına koyarak çalma biçimiyle müzik konusunda üstün zekalı genç olarak tanındı. B. B. King, George Harrison, Stevie Ray Vaughan gibi isimlerle çalışmalar yapan Jeff Healey, blues müziğin önde gelen isimlerindendi.En ünlü şarkısı; "Angel Eyes" (Meleğin Gözleri) olan sanatçı, akciğer ve cilt kanseriyle mücadele etmekteydi. Jeff Healey, Kanada Müzik Ödülü (Juno) ve Grammy ödülleri sahibi olup, Patrick Swayze ve Sam Elliott'un başrollerini paylaştığı 1989 yapımı Road House isimli filmde rol almıştır.

sevdiğim parçası
http://www.youtube.com/watch?v=kag0TsZzxpw
http://www.youtube.com/watch?v=PPBTLGOP3rQ

hennessy

Joe Cocker

40 yılı aşkın bir süredir müzik dünyasının en önemli oyuncularından biri olan, kariyerine 21 stüdyo ve 4 konser albümü sığdıran, tüm dünyada elde ettiği milyonlarca albüm satışı ve çıkardığı hit singlelarla son 40 yılın gerçek bir müzik efsanesi olmakla kalmayıp aynı zamanda dünyanın en başarılı ve popular sanatçılarından birisi olmayı başaran JOE COCKER, 2010 yılında çıkardığı "Hard Knocks" albümü ve "Unchain My Heart", "You can leave your hat on", "Many Rivers to Cross" gibi unutulmaz parçalara imza adan sanatçıdır.

sevdiğim şarkıları
http://www.youtube.com/watch?v=wlDmslyGmGI
http://www.youtube.com/watch?v=XKAYMFk5YVM

hennessy

Joss Stone

Asıl adı Jocelyn Eve Stoker olan Joss Stone bir İngiliz soul ve R&B şarkıcısı, söz yazarı ve oyuncudur.2003'ün sonlarına doğru çıkış albümü The Soul Sessions ile şöhreti yakaladı. İkinci albümü Mind, Body & Soul'dan İngiliz müzik listelerine ilk ondan giren "You Had Me" parçasıyla büyük büyük bir başarı yakaladı. Albüm ve çıkış parçası, ikisi de 2005 Grammy ödüllerine aday gösterildi; Joss Stone ise "En iyi çıkış yapan sanatçı" olarak aday gösterildi. 2007'de çıkan en son albümü Introducing Joss Stone ise tüm Avrupa'da ve A.B.D'de listelere ilk sıralardan giriş yaptı.Daha şimdiden dünya çapında albümleri 11 milyon satan Joss Stone iki BRIT ödülü, bir de Grammy ödülü kazandı. 2006 yılında Eragon filminde Cadı Angela rolü ile oyunculuğa başarılı bir giriş yapan Stone'un bir televizyon dizisi olan The Tudors'ta Cleves'li Anne karakteri ile 2009 yılı içinde izleyicileriyle buluştu.Joss Stone İngiltere'nin Kent bölgesinde dünyaya geldi. Çocukluğunu Devon'da Uffculme adında küçük bir köyde geçirdi. Dört çocuktan üçüncüsüydü. İlk kez sahneye yaşadığı köyde gittiği okulda çıktı, Jackie Wilson'nun Reet Petite şarkısını söyledi. Okuyamazlık (Disleksi) olduğundan 16 yaşında okulu bırakan Joss bu olayla ilgili şunu söylüyor: "Aptal olduğumdan değil; biraz disleksi hastası olduğumdan biraz da sanatsal yönüm ağır bastığından bıraktım okulu."Stone 1960'larda ve 70'lerde Aretha Franklin ve Dusty Springfield tarafından yorumlanmış Soul ve Rnb parçaları dinleyerek büyüdü. 2001 yılında Londra'da "Bir Gecelik Yıldız" adlı yetenek yarışmasına katılarak Whitney Houston'un "It's Not Right But It's OK" ve Aretha Franklin'in "Natural Woman" adlı parçlarını seslendirerek birinciliği yakaladı.2002 yılında yeteneğini göstermek için İngiltere'den Mercury plak şirketinin sahibi Steve Greenberg ile görüşmeye gitti ve Donna Summer'in 1979 tarihli "On The Radio" parçasını yorumladı.O günden sonra James Brown, Smokey Robinson, Donna Summer,Gladys Knight, Tom Jones, Robbie Williams, Melissa Etheridge, Rob Thomas, Rod Stewart, ve Blondie gibi isimlerle sahne aldı.2003 yılında Miami'ye giderek ilk albümü üzerinde çalışmaya başladı.

sevdiğim şarkıları
http://www.youtube.com/watch?v=ef-f-l2Pbn8
http://www.youtube.com/watch?v=0_sHGcf8kcI