Rex Mundi

Başlatan rumar80, 10 Mayıs, 2011, 21:21:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

İyi bir comics okuyucusu olduğumu söyleyebilirim. Yine de gözümden kaçan bazı yayınlar mutlaka vardır. Hepsine ulaşmaya kalksam zaten batarım. ;D
    Son görüşmemizde sevgili Eren bana iki adet çizgi romandan bahsetti mutlaka okumamı tavsiye ederek. Biri birçoğunuzun da benim gibi duyduğu Preacher'dı. Bir nedenle soğuk durduğum bu çizgi romana da mutlaka şans vereceğim.
    İkincisi ise adını duymadığım bir eserdi. Dark horse'un yayınladığı Rex Mundi. Eren'in önerisine uyup ilk 5 cildini aldım (şu an için sadece 6 cildi var) ve burada herşeyden uzak otel odamda okumaya başladım. Birinci cilt bitti.
    Yıl 1938 Paris. Doktor Julian Sauniere yakın dostu bir rahip tarafından yardıma çağrılır. Rahibin koruduğu bir yazma kiliseden çalınmıştır. Rahip Sauniere'den yazmayı bulmasını ister ama kısa süre sonra da öldürülür.
    Çok klasik gibi değil mi. Ama  ;Dşöyle farklar var: 1938 yılında Avrupa kıtası Prusya imparatorluğu, Kutsal Roma İmparatorluğu, Fransa Krallığı, Rus İmparatorluğu, Cordova Emirliği (İspanya) ve Osmanlı İmparatorluğu olarak bölünmüş durumda.
    Evet. Osmanlı İmparatorluğu 1938 yılında hala tahtta. Ama aynı zamanda engizisyon da Avrupa'da söz sahibi. Büyücülük, kutsal emanetler vs. Gerçek bir gizem öyküsü. Çizimler güzel. Karanlık ve kasvetli ortamlarda olaylar geçmekte. Yazıdan çok çizim ağırlıklı bir öykü anlatımı seçilmiş.
    İlk cilt sunum gibi idi ama merakı cezbediyor.
    Kutsal emanetlerden bahsetmişken önsözde de yazılan bir notu da ekleyeyim: Bu dergi ilk yayınlandığında Da Vinci şifresi daha yayınlanmamıştı. Birgün bu çizgi romanı okumak şansı bulursanız. Bunlar hep kullanılıyor demeyin.
    İyi okumalar.

emre ozdamarlar

Umar Abi tanitim icin tesekkur ediyor, en kisa zamanda Preacher' a da baslamani öneriyorum, ben de kefilim o seriye :)

ErenKoyunoglu

Rumarcım, 3. ciltten itibaren iyice coşacak, umarım beğenirsin. Preacher hakkında zaten birşey söylemeyeceğim.

rumar80

Sevgili Eren,
   Preacher konusunu MUTLAKA halledeceğim. Bu arada 13 gezegende buldum. Bir ara sipariş vermeye başlayacağım.

rumar80

Rex Mundi'nin üçüncü cildi bitmek üzere iken şunu fark ettim:
   Orta çağ ve engizisyon Avrupa'nın gelişmesine büyük bir darbe vurmuştur. Bugün Tapınak şövalyeleri, kutsal kase ve bunun gibi konularda sayısız eserler ve teorilerin (ki bir tanesi de rex mundi) üretilmesinin temelinde bu var.
   Ciddi olarak bilgi yasaklanmış ve saklanmış. Bu da arkasında karanlık (gerçek anlamda) bir tarih getirmiş. Bir yönden de iyi olmuş denilebilir. Böylece herkes bu dönemden yararlanıp ilgi çekici eserler ve teoriler yaratabiliyor ve okuyucu ya da seyirci ile buluşturabiliyor.
  Yine de insan keşke olmasaydı demiyor değil.
  Sanki günümüz dünyasında hem de bu kadar iletişim objesi varken farklı.  ???

ErenKoyunoglu

Bu bölümü de bumplıyorum. Okumayan arkadaşları gaza getirmek için...