Ödüllü manga konusu

Başlatan rumar80, 16 Mayıs, 2011, 12:59:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Son 5 gün. Marvel tarihinin bir kısmını kronolojik olarak okumak ve bilgilenebilme şansını yakalamak için son 5 gün.
   Bizleri itkilemek için de son 5 gün. Neden bu kadar manga seven var? Bu tutkunun sebebi ne? Korku ağırlıklı manga mı daha iyi yoksa....
    Haydi mangaseverler klavye başına.

kültürelgüncel

Tamam, kabul. Ben de pek manga okumayan biriyim. Birkaç kere denedim. Ama olmadı. Örneğin Hamlet uyarlaması... Neden o kadar "uyarlamışlar" bir türlü anlam veremedim. Resmen özünü değiştirmişler olayları geleceğe taşıyarak.

Aslında ben de diğer üyelerimiz gibi birçok animeyi izledim, sevdim. Bir iki örnek vereyim; Pokemon, Digimon, Dragonball, ... , Devil May Cry, Iron Man . Bu liste uzar gider... Bu animelerin çoğunun mangaları da var. Ama alışamadık işte... Belki yayınevleri doğru mangaları basamadı, belki de bizler yanlış seçimlerde bulununca mangadan soğuduk. (Biz derken mangaya alışamayanlardan bahsediyorum)

Naruto hakkında yorum yapamam henüz. Çünkü son zamanlarda dışarıya çıkmaya pek vaktim kalmadığından ulaşabilmiş değilim. Hatta bloguma bile neredeyse 20 gün sonra bugün yeni yazı girebildim.

rumar80

Son üç gün.
   Manga severler yazılarınızı bekliyoruz.
   Bize de manga sevdirin

s.b

Ben Manga sevmem ama Avatarı takip ediyorum. Aang'ın neşeli hali çok hoşuma gidiyor.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

tommikser

Sami abi Narutoyu al kesin bayılacaksın haberin olsun.İlk başta ters geliyor ama alışınca bırakamıyor insan.

s.b

Dediğini yapacağım Güneş.

Şu ana kadar okuduğum Avatarlar.
4 sayı Beyaz Balina Yayınlarından çıkan renkli avatarlar.

Bir kitap Doğan Egmont'tan çıkan siyah beyaz Avatar.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

rumar80

Beyaz balinanın Avatar'ının beşinci sayısı da çıkmış, ama İstanbul'da değil. Ben tesadüfen İlyas'ta bulmuştum. O da tesadüfen Bursa kitap fuarında bulup almış. Bir sor istersen abi.

legs

Benim bugüne kadar okuduğum ilk ve tek manga Yalınayak Gen.Gerek çizimleriyle,gerek bu bu hüzünlü hikayenin çok basit anlatımıyla ve gerekse hikayenin gerçek olduğunu bilerek okumanın acısıyla beni derinden etkileyen,kimi zaman ağlatan kimi zaman da gülümseten bir çizgi romandı.Sevdim mi?Evet.

tommikser

Manga okumuşluğum hiç yok desem yeridir.Nedeni zaten belli.Yayını oldukça az ve belirli bir kitele tarafından sahiplenilmesi.Asıl beni manga okumamaya iten sebep yayınlanan çok kötü örnekleridir.

Mesala bir ara elime alıp baktığım Şekspır uyarlamaları vs.Bir yayınevi yapmıştı bunu.NTV yayınlarının edebiyat uyarlaması rüzgarından yararlanmak istemişti.Bende şans eseri gidip baktığımda acaip itici geldi.

Çizimler vede vasata yakın uyarlama beni mangada soğutmuştu.Tabi Yalınayak Gen okuyuncaya kadar.Sanırım sitemizin insanları en çok okunması konusunda itkileyen kitaptır.Kimse onun itki alanında çıabilmiş değil.Almam diyenler bile alıp okuyup hüngür hüngür ağladı.

Sanırım manganın güzelliğini kendimce sıralayabilirim.En azından kendimce neden sevdiğimi sıralamam çok kolay.
Sadece çizimler bile insanı bir noktadan sonra yakalıyor.Çizim ile karikatür arasında bir snıf olabilecek yapıya sahip manga.Asla bir comics,frankofon kadar ciddiye almıyor çizimi.O kadar detaya dalmıyor.Ağaçları göstermekten ziyade ormanı göstermeye çalışıyor.Bu da insanın öyküyle bütünleşmesini sağlıyor.

Çizimler arasında aniden meydana gelen komiklikler sert konunun bile yumuşamasını sağlıyor.Biraz Ayhan Işık gibi tam hüngür hügür ağlarken bir sayfa sonra bakmışsınız Gen'in veya Naruto'nun bir hareketiyle kasıklarınız gülmekten kriz geçirmekte.Diğer çizgi romanlarda nedensen bu unsur fazlasıyla yok.Bence mükemmel bir gerilim ve komedi iç içe geçiyor.

Baskısının küçük olmasıda bence avantaj.Detaylı olmayan çizimler için fazladan büyük bir baskı istemiyor buda küçük baskının avantajlarını kullanmaya yarıyor.Gerçek manga Naroto'da gördüğümüz gibi,küçük olunca çantanın her yerine sığıyor.Bir Frankofonu asla otabüste kolay kolay okumayazsınız.Hem ebadı büyük olduğundan ona özel bir çanta istiyor.

Daha başka şeylerde var elbet ama şimdilik aklıma gelenler bunlar.Bence bu yüzden seviliyor olabilirler.

rumar80

Yarın son gün....
   Essential marvel saga sahibini bekliyor.

alan ford

Yeni yeni bulaştğım manga aleminde bir edebiyat uyarlamasıyla aydınlanma sürecimiz devam ediyor. Edebiyat uyarlamalarıyla aram yok . Conan dışında dişe dokunurunu görmedim pek. O da hikayelerinin kat kat önüne geçmiş istisnai bir örnek.

Yengeç Gemisi'de Japon Edebiyatının 20. yüzyıl klasiklerinden birinden uyarlanmış. Yazarı Takici Kobayaşi'de, kitabın arka kapağından öğrendiğimize göre, Japon proleter edebiyatının öncülerinden, gözaltında işkence edilerek öldürülen bir romancı. Rusya açıklarında hem yengeç avlayıp hem işleyen bir gemi - fabrikadaki insanlık dışı koşullarda çalışan işçilerin aydınlanma ve başkaldırma sürecini anlatan politik bir çizgi roman. Kitabını okumadığım için nasıl bir uyarlamadır bilmiyorum , ama çizgi roman olarak fena değil. 1920'lerde yazılan kitap 2008'de mangalaştırılmış ve bir milyona yakın satmış. Japonlar için bu rakamlar normal sayılıyor gerçi ama benim hala havsalam almıyor. 

Eh son olarak Naruto kaldı. Ona başladım ama bitiremedim. Tersten okumak tamam , alışılıyor bir süre sonra ama arkadaş o kadar çok asteriks varki beynim döndü. :o
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

Alıntı yapılan: alan ford - 31 Mayıs, 2011, 15:04:22
  Eh son olarak Naruto kaldı. Ona başladım ama bitiremedim. Tersten okumak tamam , alışılıyor bir süre sonra ama arkadaş o kadar çok asteriks varki beynim döndü. :o

Bir noktadan sonra okuma keyfimin kaçtığını görerek boşverdim asteriksli açıklamaları, en nihayetinde efekt hepsi...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

tommikser

Valla ben hepsini okudum.Onları bile okumak oldukça keyifliydi.

BAHADIR

Alıntı yapılan: gunessemerci - 29 Mayıs, 2011, 17:04:56
Sami abi Narutoyu al kesin bayılacaksın haberin olsun.İlk başta ters geliyor ama alışınca bırakamıyor insan.

Manga bize ters (zaten ters'den okunuyor)...Ama bu İtki başa bela...İtekle  itekle nereye kadar...Onun içindir ki ben alışmamayı tercih ederim...Ama çıplak ayaklı Gen'in yeri ayrı,tartışma konusu bile olamaz... (Yalınayak Gen'in manga olmadığı bile söylendi...) Yalınayak Gen benim için akan suları durdurur...Birde meşhur Tokyopop Psikomum var okumaya kıyamıyorum...Ve hiç bir zaman kıymamayı tercih ederim...Dursun rafta öyle...(Yerini bile unutmayı tercih ediyorum)...

Bu bereketli çizgiroman çeşitliliği olmadan yada yeni yeni hareketlenmeye başladığında düşünüyorumda ne çok şeye para harcıyormuşuz...Yeter ki çizgiroman olsunda çamurdan olsun...Kazın ayağının öyle olmadığı anlaşıldı...

Naruto ve One Piece'yi daha elime almadım...İnşallah bir gün rafıma da gircekler ama onlara sıra gelene kadar köprünün altından çok sular akacak gibi duruyor...

Manga konusunda ne denilebilir ki...Frankofon olsa Fumetti olsa hadi Comics bile tamam...ama Manga ve türevi Anime benim için tam bir bilinmezlik...

Bu biraz da kültürle alakalı bir durum...Uzak doğu kültürü, Akdeniz kültürü ile ne kadar bağdaşabilir...Fumettilere nazaran diğer yayınları bile yeteri kadar sahiplenemezken Manga'ların şansı ne olur bilemem ama Türkiye de manga yayınlanmaya başlamadan önce Fan'ları aracılığıyla çevrilen ve yayınlanan çizgiromanların ki hala devam ediyorlar...Sayısının haddi hesabı yoktu...Demek ki bir potansiyel var ve bu potansiyeli yakalamak için hedef kitleye ulaşmayı bilmek gerek diye düşünüyorum...

Manga deyince bir de benim aklıma ilk gelen şey RR'den Otoha...

Burda Manga konuşuyoruz ama Otoha yok, olmadı şimdi... ;)

Sevgi ile kalın...

rumar80

Madem son saatlere geldik ben de itiraf edeyim:
   Maalesef benim vücudum manga ve animeyi reddediyor. Tamam Naruto kötü değil ama beden kaldırmıyor ne yapayım.
   Bu tadı sevenlere, okuyanlara getirenlere saygım var ama ben bu çember de olamayacağım gibi....