Island of No Return

Başlatan kalidor, 24 Mayıs, 2011, 23:49:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

15 Haziran'da Dark Horse Island of No Return (Dönüşü Olmayan Ada) adlı yeni bir Conan serisi çıkartıyor. Gerçi uzun mu yoksa mini seri mi olacağı henüz belli değil. Şu an için belli olan en az iki sayı olacağı.

1. sayı için:
Yazar:Ron Marz
Çizer: Bart Sears
Renklendirme: Randy Elliott
Kapak:Mark Roberts ve Michael Kutsche

Konuya gelecek olursak öykü Conan'ın hırsızlık yaptığı gençlik zamanlarında geçiyor. Conan kendisine yardım eden iki hırsız kızkardeşle beraber bir dağın tepesindeki lanetli bir kalede ganimet avına çıkıyor ve çeşit çeşit kımıl kımıl mahlukat, büyücü, iblis vs ile karşılaşıyor. Tabii kanı akıyorsa hepsi ölebilir.

Bart Sears'ın Conan çizimlerinden örnekler. Bence fena değil gibi. Boynuzlu miğfer Barry Windsor Smith'li ilk zamanları anımsatıyor.
Bu miğferin Conan'a  babası Corin tarafından yapıldığını dipnot düşelim.

Bu da 2. sayının kapağı:

Crom! Ölüleri Say...

BAHADIR

Dark Horse,Marvel'in Spider'a yaptığını yapıp Conan'ın her türlü ekmeğini yemeyi sürdürüyor...Velakin normal seriden farklı olarak Conan'ın vücut anotomisini abartlı çizip biraz karikatürize olmasına sebebiyet vermiş...Belki de okuyucu Conan'ı böyle görmek istiyordur...Lal'in yayınladığı son 6 sayılık Conan serisinde de Conan'ın kasları aşırı derece de abartılı çizilmişti...

Güzel mi ? Bana sorarsanız farklı yorum ve çizimler de çizgiroman okumak kadar keyiflisi yok...

Ama daha sonra ne olacak...Başka bir Ali Recan yok ki,bütün bunları kronolojik olarak sıralayıp tekrar bassın... ;)

Sevgiyle kalın...

kalidor

Lal'in 6 sayılık serisinde John Buscema'lı sayı hariç (Altin Şehir gibi bir ismi vardı) Conan'ın damızlık boğa gibi abartılı çizimleri gerçekten gülünç ve can sıkıyordu. Yeni serinin çizimleri bunlar ise yine abartılı gibi ama bahsettiklerimizden daha iyi.
Crom! Ölüleri Say...

miles

Siz söyleyene kadar çizimlere pek dikkat etmemiştim.Şöyle bir baktığımda abartıya kaçılmış çizimler,çevre tasarımları da  abartılı olmaz inşallah :).Hikaye bakımında güzel ama ara hikaye olduğu düşünülürse kısa soluklu olucak gibi.Bu arada yeni hikayeleri Türkiye'de yayınlansa keşke ::)

tommikser

Burada Marmara'ya ve İlke'ye baya iş düşüyor.Conan sanırım her çizgi roman okurunun az çok tutkunu olduğu bir karakter.Bence okunması gereken ilk çr lerden biri.Abartı maalesef var.Bazı çizerler bu şekilde çizmeyi istiyorlar ne diyeyim.Ben devasa insana benzemeyen Conan çizimlerinden pek haz alamıyorum.

kalidor

Island of No Return yayınlanmadan önce USA Today'in internet sitesinde bu hikayenin başlangıcı mahiyetinde  "Kiss of the Undead" adında 8 sayfalık bir giriş (prelude) yayınlanmış. Ana hikayeden bağımsız ama hikayenin başında gönderme bulunan bu girişin de çizeri Bart Sears.  İlk paylaştığım çizimler de zaten bu kısa öyküye aitmiş.

http://www.usatoday.com/life/comics/2010-11-22-kissoftheundead22_ST_N.htm
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Bu sabah serviste 2 sayılık Island of No Return'in 2. ve son fasikülünü okudum. İlk fasikülde macera iyi derken çok vasat bir şekilde sonuçlandı. Kısaca: Tarantia yargıcının karısını hortlaklardan kurtaran ( bkz. prelude) Conan'ın askerler tarafından iş üzerinde basılması sonucu peşindekilerden kurtulmak için çıplak vaziyette Tarantia'da damdan dama atlarken ve şehrin arka sokaklarında koşarken görüyoruz.

Tam yakayı ele vereceği sırada iki üvey kız kardeş Conan'ı kurtarırlar ve reddedemiyeceği bir teklif yaparlar. Bu tabiki altındır. Perili bir adada tehlikeli denizi geçip, adanın tepesinde eskiden kalma hayaletli-perili bir prensliğe ait hazineyi bulmak için kadınların Conan'a ihtiyacları vardır. Tabiki Conan'ın özlü sözlerinden birinde dediği gibi "Lanetliyse hazinelidir" :D

2. fasikülde adada yalnız olmadıklarını görürler. Bir Kozaki çetesi de hazineyi aramaktadır. Buraya kadar macera güzel. Fakat daha sonra altını bulmaları, ihanet ve anlamsız bir sonuçla biten bir macera.- Geçmişte buna benzer bir Conan macerası vardı. Conan yine 2 kızkardeşe bir adadaki hazine için yardım eder ama kızkardeşlerin asıl amacı adadaki tirana öldürmesi için av bulmaktır. Tabi ava giden avlanır ve kızların sonu da hazin olur.- Bu enfes maceranın yeniden adaptasyonu sandığım fakat hayalkırıklığına uğradığım bu hikayenin sonunda  kafası fena bozulan Conan'ın neler yapabileceğini bir kez daha görüyoruz. -Kozakileri biçmesi (+18)- Conan abartılı ve izbandut gibi çizilmiş ama beğendim yine de. Zayıf Conan hiç gitmiyor çünkü. BWS'li hikayelerdeki miğferi ve kolyesi ise güzel bir ayrıntı olmuş. (Bu kolyelerden ürettirsek satar mı acaba? ;))  ayrıca macerada esprili ve heykeli konuşturarak Kozakileri korkutan yani kafasını kullanan bir Conan var.

Sözün özü: bilmediğim bir maceranın adaptasyonu değilse yıllar sonra daha iyi bir one-shot beklerdik, sağlık olsun.

Crom! Ölüleri Say...

Peyami

Benim sitemizde en beğendiğim kısımlar bol resimli ve yazılı ÇR inceleme ya da tanıtımları. Maalesef sık rastlayamıyoruz ama arasıra üyeler aşka gelip döktürebiliyorlar.

Kalidor'un resimlerle kombine ettiği bu yazıyı da kısa olmasına karşın keyifle okudum. Yalnız Conan çizimleri benim pek hoşuma gitmedi. Belki de Alfa dönemi çizgilerinde kaldığım içindir.

Şahsen, bilhassa Kalidor'dan, Conan'ın eski/yeni maceralarıyla ilgili yeni ve uzun yazılar görmek isterim.

kalidor

Teşekkürler Peyami. Açıkçası ben de forumda  okunulan bir çizgiroman hakkında yapılan resimli yorumları seviyorum.

Evlilik, iş güç derken daha Türkiye'de yayınlanan Conan serilerine uzun süredir el atamadım.

Burada bazı serileri güncellemem gerek, çünkü hatalar olduğunu farkettim. Thorgal için de kim kimdir çalışmam yarım kaldı.

Onu da en kısa sürede tamamlayacağım inşallah.
Crom! Ölüleri Say...

V

Üyelerimizin aşk ile yazdığı,bol resimle süslenmiş doyurucu,bilgilendirici,okuyana keyif veren her türden çizgi roman inceleme ve yorumlarını e-dergimizde bolca bulacaksınız arkadaşlar.
Peyami dostumuzun frankafon incelemelerine bayılacaksınız emin olun. :)
"İstemem,eksik olsun.."

kalidor

Ne kadar insan azmanı gibi olsa da sevdiğim bir tip Conan'ı içermesi, maceranın ilk başta online yayınlanan prelude'u açısından orjinalliği (Daha sonra 2012 sonunda çıkan "Conan and The Daughters of Midora and other Stories albümünde matbu olarakta yayınlandı) ve maceranın gelişimi açısından güzel olsa da aceleye gelmiş sonu açısından biraz hayalkırıklığı yaratan bir macera.

Puanım: 7/10
Crom! Ölüleri Say...

tommikser

9,95 vermemişsin puana   ;D ;D ;D

kalidor

Yıllar sonra bu maceranın uyarlandığı orjinal öýküyü okumak nasip oldu. Marmara Çizgi'nin son yayınladığı Barbar Conan'ın Vahşi Kılıcı serisinin 15. Cildinde yer alan "Avcının Adası" adlı macera. Yazar  Michael Fleisher, çizerler Johm Busceme ve Rudy Nebres. Öykünün girişi değiştirilerek özü ve sonu aynen korunmuş. Aslında öykü çok iyi ama biraz kısa kesilmiş. Bu sebeple uyarlamanın daha derinlikli olduğunu söyleyebilirim. Macera hakkında fazla spoiler vermeyeyim ama Jean Claude Van Damme'in efsanevi filmlerinden "Hard Target" ı andıran bir konusu var diyerek biraz sufle verebilirim ;) Yine de eğer macerayi okuyacaksani bundan önce bu konu başlıği altinda yazdiklarima göz atmayı erteleyin ki keyfiniz kaçmasın :)
Crom! Ölüleri Say...