Jill (Gil Moran)

Başlatan Sinan Başak, 03 Haziran, 2011, 09:48:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sinan Başak

Ülkemizde Tay yayınlarının 11 sayı çıkarttığı Daim Press (Bonelli) tarafından yayınlanan Jill (Gil Moran) hakkında detaylı bilgi var mı? Güzel bir çizgi romandı ama unutulmaya yüz tuttuğunu düşünüyorum, forumda bu kitapta bahseden çıkmadı.

darkwood

Jil Tay yayınlarının 1985 yılında onbeş günlük düzenli periotlar ile çıkardığı kısa ömürlü çizgiromanlardandır.
98 sayfalık standart kitap formatında,  tam maceralı olarak toplam 11 adet cildi çıkmıştır.
Judas yazarlarından Ennio Missaglia'nın senaryolarını yazdığı, Ivo Pavone ile Vladimiro'nin çizimlerini yaptığı bu kahramanı unutmaya başlamıştık.
Kahramanımızı modern çağın yalnız kovboyu olarak tanımlayabiliriz.
Günümüzde geçen öyküleriyle, modern çağda kovboy ruhunu yaşatmaya çalışan nostaljik bir karekterdir. 
Kahramanımızı atıyla dolaşırken; arkasında gökdelenleri veya üzerinden  savaş uçaklarının geçtiğini görebilirsiniz..
Sarı saçları ve yüzündeki çiller ile sevimli bir karakterdir.

Darkwood Sakinleri..

s.b

O zamanlar severek okurdum bu şehir kovboyunu.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

ferzan

Midnight Cowboy'daki Joe Buck karakterini hatırlattı bana...Daha önceleri bu çizgiromanın adını duymuştum...Hatırlamamakla birlikte belki de birkaç fasikülüne de rastlamışımdır ama modern çağda geçtiğini bilmiyordum...Değişik bir eser olsa gerek...Alelade bir western serisi sanmıştım...Bilseydim,kayıtsız kalmazdım sanırım...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Mister NO

Jil (Gil)
1982 senesinde İtalya'da Western çizgiromanlarının etkinliğini kaybettiği zamanlarda farklı kurgusu ve JUDAS'ı hazırlayan ekibin yarattığı bir kahramandır.
Ülkemizde TAY YAYINLARI tarafından tüm maceraları 1985 yılında 11 sayıda yayınlanmıştır.
Tekrar baskısı yapılmayan bu kahraman çizgiroman severler tarafından hakettiği ilgiyi görememiştir.Çizgiroman satışlarının düşmeye başladığı 80'lerin 2.yarısında basılan Jil son gerçekçi kahramandır.Ken Parker,Mister No gibi farklı bir kategoride değerlendirilmesi gereken bir kişiliktir.
Vietnam gazisi JİL MORAN normal hayata bir türlü adapte olamamış,şehirden şehire  atı üstünde gezen modern bir kovboydur.
Modern çağa ayak uydurmak istememesine rağmen para kazanmak için çalışmak zorundadır.
Ancak;kazandığı para sadece yaşamasına yetecek kadardır.Biraz para kazandığında işini bırakır başka şehirlere at sürer.

Coca Cola reklamlarının olduğu gökdelenlerin arasında arabaların arasında at süren bu kovboy umarım ülkemizde yeniden basılır ve bu sefer hak ettiği ilgiyi görür.

hanac

Merhaba Mister No,

İlk mesajınız hayırlı olsun, umarım devamı gelir.

Daha önce mevcut olan Jil başlığı ile birleştirdim bu mesajınızı.

s.b

Bu seride çok kısa sürmüş zamanında. Tam Hozcomics'lik bir seri. 4 ciltte tamamlar.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Gambit

Gil Moran degil de Bob Morane yayinlansa efsane olur. Milliyet cocuk icinde yayinlanan maceralari, cizimleri harikadir.

DAMPYR

Alıntı yapılan: Gambit - 18 Ocak, 2012, 14:00:06
Gil Moran degil de Bob Morane yayinlansa efsane olur. Milliyet cocuk icinde yayinlanan maceralari, cizimleri harikadir.

evet hep söylüyorum şu milliyet çocuk dergisinde yayınlanan hikayeleri yeniden bassalar süper olur valla.o zamanlar çizgi roman piyasası 1 numaraydı.oradan iyi ekmek çıkar yayıncılara.... 8) ;)

Mister NO

Bu sevimli asi kovboyu tanımayanlara tavsiye ederim.

Mister No,Ken Parker sevenlerin daha çok seveceğini düşünüyorum.

haysat

Zamanında bende bir kaç sayısını okumuzdum.Değişik gelmişti konusu,atmosferi farklı bir çizgi romandı.
Aslında Demirbaş yayınlarının yayınlayabileceği farklı bir çizgi roman ve bence satarda.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

DAMPYR

Alıntı yapılan: haysat - 19 Ocak, 2012, 23:05:17
Zamanında bende bir kaç sayısını okumuzdum.Değişik gelmişti konusu,atmosferi farklı bir çizgi romandı.
Aslında Demirbaş yayınlarının yayınlayabileceği farklı bir çizgi roman ve bence satarda.

umarım mesajını Cem Bey görmüştür haysat.bu tür çizgi romanlar istiyoruz...... ;) :)

BAHADIR

Arkadaşlar bunlar hala piyasa genelinde bulunabilecek çizgiromanlar olmasının yanında limitli olması da seriyi tamamlama açısından daha kolay...Kadıköy de bulunması çok zor olmasa gerek...

Yani bu kadar çizgiroman bolluğunda bir şeyler isterken kriterleri daha yüksek tutup okunmamış çizgiromanlara sulanmak yada  talep de bulunmak daha işlevsel olur kanısındayım...

Yoksa olmaz mı?...

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: BAHADIR - 21 Ocak, 2012, 12:28:13
Arkadaşlar bunlar hala piyasa genelinde bulunabilecek çizgiromanlar olmasının yanında limitli olması da seriyi tamamlama açısından daha kolay...Kadıköy de bulunması çok zor olmasa gerek...

Yani bu kadar çizgiroman bolluğunda bir şeyler isterken kriterleri daha yüksek tutup okunmamış çizgiromanlara sulanmak yada  talep de bulunmak daha işlevsel olur kanısındayım...

Yoksa olmaz mı?...

Her kelimesine katılıyorum. Bazen bu gibi konulara muhalefet olmamak için yazmıyorum, arada aynı fikirde insanları görmek, yanlız olmadığımı hatırlatıyor. Teşekkürler. 8)

pizagor

Alıntı yapılan: designer73 - 21 Ocak, 2012, 13:58:59
Alıntı yapılan: BAHADIR - 21 Ocak, 2012, 12:28:13

Yoksa olmaz mı?...

Her kelimesine katılıyorum. Bazen bu gibi konulara muhalefet olmamak için yazmıyorum, arada aynı fikirde insanları görmek, yanlız olmadığımı hatırlatıyor. Teşekkürler. 8)

Ben de varım!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...