Fuat Aktüre'yle röportaj yaptım

Başlatan kültürelgüncel, 05 Haziran, 2011, 13:21:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kültürelgüncel

Daha çok İtalyan ekolünden çizgi romanlar yayınlayan, güzel işler yapan 1001roman Yayınevi'nin sahibi ve Çizgi Roman Derneği'nin yeni başkanı Fuat Aktüre'yle röportaj yaptım. Zaman ayırıp, sorularımı yanıtladığı için kendisine çok teşekkür ederim.

"İnsani hiçbir aktivitesi olmayan kahramanların sonunun geldiğini düşünüyorum."

Kültürel Güncel: Öncelikle yaşantınızdan bahsedebilir misiniz? Nelerden hoşlanırsınız?

Fuat Aktüre: Kitap,müzik ve koleksiyon yapmak benim vazgeçilmezlerim. Mesela, Forklift model koleksiyonu yapıyorum ve yaklaşık 500 adetle dünyada ilk 10 içindeyim. Balık tutmak, fotoğraf çekmek gibi hobilerim de var.
(...)

Devamı için Kültürel Güncel:
http://kulturelguncel.blogspot.com/2011/06/fuat-akture-roportajm.html

emre ozdamarlar

Röportaj icin tesekkurler.
Önumuzdeki Tuyap yine guzel olacak gibi gözukuyor.

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 05 Haziran, 2011, 14:02:32
Röportaj icin tesekkurler.
Önumuzdeki Tuyap yine guzel olacak gibi gözukuyor.
Ben teşekkür ederim. :)
Tüyap'ın güzel olacağına eminim.

ferzan

Öncelikle,çoğu gibi çok güzel bir röportaj olmuş...Ellerine sağlık Kültürel Güncel...
    Fuat Bey,kısa zamanda çok güzel şeyler yaptı,orası aşikar...Doğrusuyla,yanlışıyla...Kaldı ki ben henüz aman aman çok yanlış birşey görmüyorum bir okur olarak...Güzel bir soluk oldu,sanki bir boşluk vardı da 1001Roman doldurdu...Fuat Bey'in şahsi çabası ve bu türe olan aşkı da takdire şayan...
    Yalnız,Türk Kahramanları Serisi'ne yönelik görüşü üzerinde biraz laflamak istiyorum...
    Şahsi bir tanışıklığım olmasa da,Ömer Muz ile ilgili birkaç kelam edeceğim...Kendisi hakkında gerek röportajlardan,gerek hakkında yazılanlardan az çok bilgi sahibi oldum ve şahsi kanaatimce,Ömer Muz Türk çizgiromanı için ne bir artıdır,ne de kayıptır...Bir dönem,öyle icap ettiği için yarı intihal yoluyla,yarı kendi bileğiyle,ortalama ve klasik konular üzerinde birtakım eserler üretmiş değerli bir bilek...Ama özellikle önceki aylarda,Kültürel Güncel'in kendisiyle yapmış olduğu bir söyleşi sonucu şöyle bir karara vardım...Ömer Muz,çizgiromana aşık değil,bir çizgiromancı değil,bu alanda gelişim adına çaba sarfeden biri değil...Hatta bu türün onun için pek bir önemi de yok...Belki bir parça da küçümsüyordur...Kim bilir...Ama Fuat Bey'in,Ömer Muz'u Ersin Burak'la aynı kefeye koymasının gereği yok diye düşünüyorum...Aynı kefeye koyduğu falan da yok ama ben etraflıca değerlendireyim kendi çapımda...
    Arslan Bey'le Ersin Burak külliyatına başlamak,ne derece doğruydu acaba...Arslan Bey,benim bayıldığım klasik bir türe ait ama biliyorum ki bu satacağı anlamına gelmiyor...1001Roman'ın en az satan yayını Türk Kahramanları serisi olduğu için söylüyorum...Acaba,Civanmert Kerim'le başlansa,hiç değilse maliyeti kurtarma ihtimali daha mı fazla olurdu?..Mutfakta olmadığım için bunu en iyi Fuat Bey değerlendirir...Benim demem de;''Civanmert Kerim'den başlansaydı,satış tavan yapardı değil de,en azından Arslan Bey'den biraz daha fazla mı dikkat çekerdi'' den ibaret...
    Geçtiğimiz ay gerçekleşen Ersin Burak ''Çizgide 40 Yıl'' sergisinde,ustayla laflama fırsatı yakalamıştım...Birbirinden müthiş ve dünya standartlarında,her telden iş örneklerini hayranlıkla incelediğimde,ustaya ister istemez;''Hakkınızın verilmediğini düşünüyorum...'' deyivermiştim...O da mütevazilikle;''Öyle demeyelim de,biraz da benim kaprislerim bu duruma yol açtı...'' gibilerinden bir yanıt vermişti...İşin doğrusu,Ersin Burak gibi bir bileğin kaprisleri her zaman çekilebilir ama Ömer Muz'un konumu tartışılır...En basitinden,dijital ve popüler çalışmalara bayılan,geleneksel tada direk cephe alan bir arkadaşıma,Civanmert Kerim bantlarını verdiğimde kahrolmuş,başını taşlara vurmuştu...Geçen hafta yazıştığımız Kanadalı genç bir çizere Ersin Burak çalışmalarını gönderdiğimde;''Gerçekten de ülkeniz için çok büyük bir kayıp...'' demişti...Zira,Türk çizgiromanı tarihinde yer edinip de 60 yaşından sonra bile stilini değiştirp,geliştirip,yenilenme ihtiyacı güden ve kendi için çizgiroman yapmaya devam eden başka bir çizer duymadım,görmedim de...Keşke orta yol bulunabilseydi de,hem risk alan taraf olarak Fuat Bey,hem de Ersin Bey ortak bir noktada buluşabilselerdi...Zira,Fuat Bey'in röportajda bahsettikleri de bir gerçektir...Tıpkı Ersin Burak'ın kaleminin gerçekliği gibi...
    Sergide bir ara Ersin usta,kolumuzdan tutup yakın bir zamanda gazetelere hazırlamış olduğu haftalık ve günlük resimli roman gazeteleri maketlerini,dergi projelerinin taslaklarını göstermişti...HaberTürk,Radikal,Hürriyet gibi tirajı yüksek gazetelerin bir bahane bularak reddettiklerinden,ilgilerini hiç mi hiç çekmediğinden bahsetti...Bir dönemler beraber çalıştıkları Murat Bardakçı'yı bile (Cimdallılar'ın,sonraki adıyla Dilaveran'ın ilk senaristi) ikna edemediğinden söz etti...O maketleri görmenizi çok isterdim...Çizgili tarih eki bile hazırlamış haftalık olarak...Bir de dehşet bir kadro kurmak üzereymiş...Aynı dergide hem Ersin Burak,hem Suat Gönülay,hem Yıldıray Çınar,hem Ergün Gündüz,hem Yalçın Didman ve Mahmut Asrar'ın olduğunu düşünün...Makette yer alan kadro buydu...Dolayısıyla çiçeği burnunda Çizgiroman Derneği'mizi epey zor ve sıkı görüşmeler bekliyor gazetelerde çizgi yayınlatmak,ilave verdirmek adına...Umarım üstesinden gelebilirler...
    Bu arada,gelecek Tüyap'ı ben de merak ediyorum...1001 Roman yine parlayacak anlaşılan...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kültürelgüncel

Ferzan değerli yorumların için çok teşekkür ederim. :) Birçok röportajımda olduğu gibi yine yorum yazarken döktürmüşsün.

Görüşlerinin büyük bölümüne katılıyorum. Civanmert Kerim'i okuma şansı bulamadım, ama Ersin Burak gerçekten dünya çapında iyi bir çizer. Keşke tüm eserlerinin yeni basımlarını görebilseydik.

Hani tümünü göremeyecek olsak bile en azından bahsettiğin çalışmalar gazetelerde, dergilerde yer alsa... Gazeteler çizgi roman ekleri vermeye bir başlasalar, bir süre sonra bu işten kendileri de karlı çıkacaklar. Ama hiçbiri ilk kıvılcımı atmak istemiyor, göründüğü kadarıyla. Basının Tommiks, Teksas gibi artık klasikleşmiş -böyle giderse yavanlaşmış olacak- yerine, yerli çizgi romancıların yapıtlarına şans tanımaları gerekir diye düşünüyorum.

Umuyorum ki Çizgi Roman Derneği, amaçlarının tümünü gerçekleştirerek çizgi romanımızı daha ileriye götürme şansına erişir. İşleri kolay olmayacak olsa da...

sefik

maalesef cin'de blogunuzu okuyamiyorum :-[
burada yayinlama sansi var midir roportaji?yoksa tuyap ve gelecek yayinlarla ilgili planlari hakkinda neler soyledi Fuat bey,paylasabilir misiniz?
tesekkurler

hanac

Alıntı yapılan: sefik - 05 Haziran, 2011, 15:59:00
burada yayinlama sansi var midir roportaji?yoksa tuyap ve gelecek yayinlarla ilgili planlari hakkinda neler soyledi Fuat bey,paylasabilir misiniz?
tesekkurler

Ben kısaca yardımcı olayım;

Tüyap: Diso, Ticci, Burattini ve Graziano Romani fuara gelecekmiş. Ferri ve Sergio Bonelli ile görüşmeler devam ediyormuş.

Yeni yayın: Karaoğlan hazırlanıyor ama Suat Yalaz ile problemler varmış.

Fuat Bey yayınların son durumunu aşağıdaki mesajda anlattı bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2072.75.html

hanac

Mustafa güzel bir röportaj olmuş, eline sağlık.

Diğer yayınevi sahipleri ile de röportajlarını bekliyoruz

Haşim Öz, Cem Demirbaş, İlhan Yılmaz, Erdem Aydoğan, Mişel Simoni & Alişan Cengiz, Ertan Ergil.

sefik

Alıntı yapılan: hanac - 05 Haziran, 2011, 18:15:13
tesekkurler

Ben kısaca yardımcı olayım;

Tüyap: Diso, Ticci, Burattini ve Graziano Romani fuara gelecekmiş. Ferri ve Sergio Bonelli ile görüşmeler devam ediyormuş.

Yeni yayın: Karaoğlan hazırlanıyor ama Suat Yalaz ile problemler varmış.

Fuat Bey yayınların son durumunu aşağıdaki mesajda anlattı bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2072.75.html
cok tesekkur ederim,umarim fuara gelebilirim,gecen sene ordaydim.Ferri  ve Burattini cok iyi ama diso ve Ticci daha cok heyecanlandirdi beni simdi:)
fuar ne zaman tam olarak acaba?

hanac

1001roman

Selamlar,
Ferzan arkadaşımız çok güzel bir yazı yazmış.Bununla ilintili birşeyler açıklayayım dedim.
Sayın Ersin BURAK ile hiçbir sorunum yok zaten yazıda da isim vermemiştim.Ben sadece genel " kapris " konusunun beni sıktığını belirtmiştim.Geçen yıl kitap fuarında Ferri ve diğerlerinin çizmekten elleri ağrımışken benim "onlarla aynı klasmanda görüp" yanlarına oturttuğum Türk çizerler bir tek çizim bile yapmadılar.Bu benim için kapristir.
Civanmert Kerim v.s satmaz arkadaşlar tıpkı diğerlerinin satmadığı gibi.Satmayacağı bilinen bir kitaba da kimse telif ödemek istemez.Ama ne yazık ki Türk çizerler önce telifi konuşmak istiyor.Yahu kardeşim biz senin bilmemkaç yıl önce çizdiğin bir öyküyü yayınlayacağız biraz anlayışlı olsanız olmaz mı ?
Yabancı çizerlere bakıyorsun tam tersi.Tevazuu had safhada " kimse burada doymuşluk,hakkını almışlık falan demesin ben başka açıdan bakıyorum " size önce edisyonu soruyorlar falan...para konusu en son konuşuluyor ve o da genellikle peşin değil.Çok acımasız yazdığımın farkındayım ama bence anlayışlı olunsa ( ben Arslan Bey'e Teks'den daha fazla telif ödedim )Eğer,kitabının yayınlanmasını isteyen Türk yazar ya da çizer telif konusunu sonra konuşmayı kabul ederse bir çok yayıncı bu kitapları basar arkadaşlar.Bu konuda Talat GÜRELİ bir numaradır.İlhan YILMAZ'a al Hızır beyleri bas eğer para kazanırsan bana da uygun bir şey verirsin diyebilmiş konusundaki tek örnektir.Her şeye rağmen Korkut Bey ve Arslan Bey'i çizgi roman tarihimize kazandırdığım için mutluyum.
Herkese selamlar
Fuat Aktüre

HacıGeraltEmmi

Röportaj güzel, verilen haberler güzel... Ticci ve Diso gelecek olması şahane! Fuat beyi çizgi roman adına yaptıklarından dolayı kutlarım.

hennessy

Hakketten insan heyecanlanıyor Diso yu görmek çok isterdim Sergio Bonelli de gelirse o zaman mükemmel olur çizgi dostlarına özellikle Fuat beye teşekkür ederim
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: hanac - 05 Haziran, 2011, 18:19:22

Haşim Öz, Cem Demirbaş, İlhan Yılmaz, Erdem Aydoğan, Mişel Simoni & Alişan Cengiz, Ertan Ergil.
Hasan Abi teşekkürler. :) Söylediğin kişilerden birkaçıyla daha röportaj yapmayı düşünüyorum kısmetse.

tesekkurler
Kişisel ileti olarak tam röportaj metnini gönderdim.

sefik

Alıntı yapılan: kültürelgüncel - 05 Haziran, 2011, 19:41:19
Alıntı yapılan: hanac - 05 Haziran, 2011, 18:19:22

Hasan Abi teşekkürler. :) Söylediğin kişilerden birkaçıyla daha röportaj yapmayı düşünüyorum kısmetse.

tesekkurler
Kişisel ileti olarak tam röportaj metnini gönderdim.
cok tesekkurler,elinize saglik