Fuat Aktüre'yle röportaj yaptım

Başlatan kültürelgüncel, 05 Haziran, 2011, 13:21:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: sefik - 05 Haziran, 2011, 19:49:18
cok tesekkurler,elinize saglik
Bir şey değil. Ben teşekkür ederim ilginize.

rumar80

Öncelikle röportaj için teşekkürler.
   İmza gününe gelince.... Elimde aylardır duran Tex 600 Ticci amcasını bekliyor. Bir de Sergio Bonelli gelirse....
Tabloyu tamamlamak için kim gerekir????
   GÜNEŞ SEMERCİ  ;D

hanac

Alıntı yapılan: hanac - 05 Haziran, 2011, 18:19:22
Haşim Öz, Cem Demirbaş, İlhan Yılmaz, Erdem Aydoğan, Mişel Simoni & Alişan Cengiz, Ertan Ergil.

İlker Özer (Özer Sahaf)'ı da unutmamak lazım.

LAL ve OĞLAK'ı zaten yazmadım, bu konularla ilgilenmezler.

Aslında YKY ile röportaj yapabilirsen süper olur.

darkwood

Sn. Fuat Aktüre'nin içtenlikle verdiği cevaplarından ve güzel paylaşımlarından dolayı katılıyorum.
2010 yılı Fuar etkinliklerinden başlayıp daha sonra birçok yeni çizgiromanı cesaret ile yayınlama cesareti gösterdi. Bu çalışmaları ile birlikte Türk yazar çizerlerede destek oldu. Yine gerçekleştirmeye çalıştırdığı dernek faaliyetleri ile ülkemizde çizgiroman adına gerçekten güzel bir şeyler yapmaya çalışan Fuat beyi tebrik ederim.

Geçen yıl Fuar kapsamındaki imza gününde dünyaca meşhur italyan yazar ve çizerler, alçak gönüllükleri sıcak kanlılıkları ve küçük çizimleri ile bizleri mutlu etmişlerdi.  Kızım ile Ferri ve Burattini ile resim çekilip Zagor baltası ile pozlar verdik.
Fuardan hemen sonra kızım evde bulunan Çiko maceralarının tamamını neşeyle okuyup bitirdi.
Geleceğe dönük çizgiroman okuyan yeni nesiller yetiştirmek istiyorsak, öncelikle onlar ile küçük şeyler paylaşıp onları mutlu etmek gerekir. İsterdimki aynı ilgi ve samimiyeti bizim çizerlerimizde göstersin, onlara hatıra olarak saklıyabilecekleri küçük bir şeyler çizip hediye etsinler. Türk çizgiromanları daha çok sevilip okunsun.
Aynı konular Sn. Aktüre'nin bahsettiği telifler konusunda da geçerli bu anlamda sn. Talat GÜRELİ de kutluyorum.
Fuar şimdiden gözümde tütmeye başladı. Diso, Ticci, Burattini ve Graziano Romani'nin fuara gelecek olması harika gelişmeler.  Ferri ve Sergio Bonelli de gelirse mükemmel olur. Fuat beyi ve tüm 1001 roman ailesini çizgi roman adına yaptıklarından dolayı kutlarım.
Darkwood Sakinleri..

pearl jam

Fuat beyin ropörtajda söylediği "forumlarda yorum yazanlar kitabı satın alırsa hiç bir problem kalmaz" lafı üzerine çılgın bir proje geliştirdim  ;D Çılgın projem şu :

1- Öncelikle yılın çizgi romanını seçtiğimiz gibi yılın en çok satan kitaplarını seçeceğiz. 2010 yılında çıkan tüm kitaplar türlerine göre ayrılacak ve liste halinde sunulacak. Anket formatıyla ve sınırsız işaretleme hakkıyla bu işi kolayca yapabiliriz diye düşünüyorum.

2- Daha sonra her ay için ayrı başlık ( anket ) açılıp o ay yayımlanan kitaplar listelenecek ve yine aynı yöntemle en azından forum içi satış adetleri belirlenecek.

"Ne kadar da gereksiz", "ne işimize yarayacak" , "üşenirim ben" diyen arkadaşlara da bu işin faydalarını aşağıda sıralıyorum:

1- Öncelikle merakımızı gidermiş olacağız ( en önemli fayda  ;D )

2- Sektör için önemli bir veri olacak. Hangi kitap ne hızda satılıyor onu da daha net görebilecekler.

3- Bu da  yayın stratejilerinin okur beklentisi ile doğru orantılı olmasını sağlayabilir.

4- Alacağı kitabın satışlarının düşük gitmesini gören vefalı okur destek amacıyla kitabı bir an önce satın alacak ( zorlama oldu biraz :) )

5- Foruma katılım artacak. Yayınevleri altın madalyonu daha çok takip edecekler. Belki daha ciddiye alacaklar.

6- Yayınevleri için en beleşinden bir tüketici araştırması olacak. Tamam zaten biliyorlar satışlarının ne kadar olduğunu ama satış hızı konusunda bence daha sağlam bir veri olur. ( tekrara düştüm farkındayım )

evet gördüğünüz gibi zorlama da olsa 6 tane süper neden sayabildim. 1. şıktaki nedenden dolayı ortaya çıkan çılgın projem belki hiç gerçekleşmeyecek ama olsun varsın, adı üstünde çılgın proje bu  ;D

hanac

Sevgili Turan, çılgın projeni beğendim. Ama ...  :)

Aması şu, ne yazık ki forumu takip eden üyelerin çoğu sadece okuyor ve katılımı tercih etmiyor.

Çok fazla katılım sağlamak zor, 2010 En İyiler de bile 100 kişiyi zor geçtik.

Şu şekilde yapabiliriz, her ay yayınlanan çr leri listeliyoruz zaten.

O sayfaya bir anket sayfası açarız ve hep açık kalır, üyeler satın aldıkça orayı işaretlerler.

Eee, bu durumda sende yardım edeceksin.

Kabul ediyor musun ?  :)

pearl jam

nasıl yardım edeceğimi söylerseniz ederim tabii  :)

gamlıbaykuş

Güzel ve başarılı bir çalışma olmuş. Kitap fuarına bu sene gidemeyecek olmanın üzüntüsünü şimdiden içimde yaşamaya başladım...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

hanac

Alıntı yapılan: pearljam - 06 Haziran, 2011, 15:13:42
nasıl yardım edeceğimi söylerseniz ederim tabii  :)

Özelden yazışırız.

rumar80

Özeli boş verin. Tüzele dönün.  ;D
   Bence fikir akıllıca. Yürütülebilirse güzel olur. Tek sorunu her ay yeni yayılar hemen o ay satılamayabiliyorlar.
Bazı yayınlar zamanla bir sayıya ulaşabiliyorlar.
   Yine de yapalım.

pearl jam

Hasan abi alt başlığı açtı, ben de akşama ocak ayı listesini hazırlıycam. Anket sürekli açık kalacağından zamanla oy sayısı artar diye umuyorum .

rumar80

Faik devamlı oy gelebilmesi için sıklıkla hatırlatmak gerekecek. Bu da unutulmamalı.

hanac

Alıntı yapılan: rumar80 - 06 Haziran, 2011, 17:41:45
   Turan devamlı oy gelebilmesi için sıklıkla hatırlatmak gerekecek. Bu da unutulmamalı.

Turan değil Faik olacak.  :)

Benim hatam.

rumar80

Turan kim ki?
  Tamam tamam düzelttim.