Ödüllü X-men konusu

Başlatan rumar80, 15 Haziran, 2011, 21:29:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Al Simmons_Spawn

Bu ödül yarışmasını daha önceden görmediğim için kafamı duvarlara vuruyorum.

Al Simmons_Spawn

Alıntı yapılan: Al Simmons_Spawn - 23 Temmuz, 2011, 01:11:32
Bu ödül yarışmasını daha önceden görmediğim için kafamı duvarlara vuruyorum.

Kafamı taşlara vurmamak elde değil ama madem ödülü kaçırdım maksat foruma bir şeyler katayim:

Benim favori mutantım Magneto'dur. Bunun sebebi Magneto'nun karizmasının yanında en gerçekçi ve en kolay empati kurulabilen karakteri olması yatıyor. Stan Lee Magneto'nun yaratılışında onu hiçbir zaman villain olarak düşünmediğini sadece ırkçı ve anti-mutant söylemlerle oluşan insanlara karşı kendi ırkını savunmaya çalışan ve insanlara bir ders vermeye çalışan bir insan olarak düşündüğünü söylüyor. Magneto'yu diğer supervillain'lerden ayıran en büyük özellik bu işte. Ne dünyayı yönetmek isteyen takıntılı bir iş adamı, ne psikopat ve kontrolsüz bir sapık ne de dünyayı yok etmeye gelen insanüstü bir varlık. Sadece kendi ırkının başına gelecekleri korumaya çalışan ve bunun için savaşmayı kabul eden bir birey ve bu da en doğal savunma iç güdüsüdür. Aslında Magneto'nun geçmişine bakarak rahatlıkla sahip olduğu hayat felsefesinin sebebini anlayabiliriz. Magneto Polonya'da doğmuş yahudi bir ailenin çocuğudur. Nazi Almanya'sının işgali sırasında ailesi katledilmiş kendisini zor kurtarmayı başarmış damgalanmış bir birey ve hayatta ne pahasına olursa olsun aynı bedeli bir daha ödememeye yemin etmiş ve bunun için gerekirse bütün insan ırkını yok etmeyi bile göze alabilir.

İşte bu konuda Xavier ve Magneto görüş ayrılığına düşüyorlar. Xavier daha ütopik bir düşünce olan insanların ve mutantların bir gün barış içinde huzurlu ve mutlu yaşabileceklerini savunurken Magneto bunun asla mümkün olmayacağını insanların mutantlardan sürekli korkacağını ve onlara önyargıyla bakacağını hatta bir gün tıpkı yahudilere yapıldığı gibi damgalanacaklarını ve acımasızca avlanacaklarını dünüşüyor, bunu engellemenin tek yolunun insanlarla savaşmak olduğunu savunuyor. Kısacası Xavier ve takımı X-Men idealist ve ütopik bir düşünceye sahipken(X-Men hikayelerinin pek çoğunda defalarca kere Magneto'nun haklı olduğunun ortaya çıkmasından dolayı böyle bir yorum yapıyorum) Magneto realist ama daha sert ve acımasız bir düşünceye sahip bu iki görüş ayrılığının esas sebebide ikisininde geçmişteki yaşam biçimleri. Alttaki resimde bunun en iyi özeti bence.

Aslına bakarsak Xavier karakteri Martin Luther King'den esinlenmiş bir karakterken Magneto Malcolm X'den esinlenmiş bir karakterdir.

Bu yüzden Magneto favori X-Men karakterim olmakla birlikte bence gelmiş geçmiş en iyi villainlerden biridir. Magneto'nun dünyayı yönetmek gibi uçuk kaçık fantazileri yoktur çünkü onun tek bir ülküsü var o da gençliğinde yaşadıklarının aynısını mutant ırkının başına gelmemesini sağlamak. Bu konuda Magneto'yu suçlayamayız çünkü günümüzdeki ve öncesindeki Marvel evreninin mutantlara karşı tutumunda en ufak bir gelişme olmaması hatta git gide kötüye gitmesi birde bunların üstüne Days Of Future Past(X-Men tarihinin bence en iyi hikayesi) gibi distopik gelecek hikayelerini kattığımızda Magneto'nun kötü tarafta olan olsa bile haklı tarafta olan olduğunu görürürüz işte bu ironi bizi hem Magneto'dan nefret ettirir hem de kendisine karşı empati kurdurur bu yüzden Magneto tartışmasız en gerçekçi ve en karizmatik X-Men karakteridir.

rumar80

Görüşlerini paylaştığın için teşekkürler.
   Altın madalyonda bir ödül biter, yenisi başlar.
   Altın madalyon üyeleri ile kendisi bir ödüldür. İhmal etmeyelim yazalım

tommikser

Yazınızı gerçekten çok beğendim.İleride X men ile ilgili ilginç yazılarınızı okuyacakmışım gibime geliyor.

zoncel

Xmen gibi modern zamanlarin karakterleri yerine daha klasik cizgi romanlar(or: Mister No, Zagor, Teks) uzerine tartismalar oluyor mu forumda acaba?yoksa xok mu geri kaldik biz nesil olarak?

tesekkurler

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: zoncel - 27 Temmuz, 2011, 09:51:04
Xmen gibi modern zamanlarin karakterleri yerine daha klasik cizgi romanlar(or: Mister No, Zagor, Teks) uzerine tartismalar oluyor mu forumda acaba?yoksa xok mu geri kaldik biz nesil olarak?

tesekkurler

Çizgi roman adına ne varsa forumda mevcut dostum. Her kahramanın kendine ait başlığı var. İlk mesajınız hayırlı olsun bu arada :)

rumar80

Alıntı yapılan: zoncel - 27 Temmuz, 2011, 09:51:04

tesekkurler

Sevgili zoncel hoşgeldin.
Aradığın her konu ile ilgili başlığımız mevcut. Doya doya gez, oku, yaz