Thorgal'de Kim Kimdir?

Başlatan kalidor, 28 Haziran, 2011, 15:51:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Kahramanlar asla ölmez, ölse bile tekrar klonlanır, 2.yaşam şansını kullanır v.s. yine karşımıza dikiliverirler. O yüzden hiç canınızı sıkmayın arkadaşlar..  ;D
Darkwood Sakinleri..

haysat

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

kalidor

Bu çalışmaya büyük bir hevesle başlamıştım ama daha ilk 10 albümde 15-16 sayfa yazdığımı görünce sonunu getirmekte zorlandım. Çünkü karakterler sonraki maceralarla da bağlantılı olduğu için tekrar okuma yapmayı gerektiriyor. Bu yüzden albüm bazında gitmekle beraber karakterlerin diğer maceralardaki durumunu da gözönünde bulundurmaya çalıştım.  Fakat araya iş, güç, bayram, seyran vs girince de iyice yarım kaldı. Yine de yavaş yavaş yazıp en azından 29. albüm sonuna kadar 55-60 sayfada tamamlamayı düşünüyorum. Şimdi  serinin 4. kitabı olan Kara Kadırga adlı maceradan bir bukle...

-----DİKKAT OKUMAYANLAR İÇİN SPOILER İÇERİR---

Kara Kadırga (La Galere Noire):

Caleb: Thorgal'le Aaricia'nın yerleştikleri köyün reisi olan çiftçi. Aaricia'nın gebelik dönemi için yerleştikleri köyde Thorgal'e bu dingin yaşama alışmasında her türlü misafirperverliği gösterir. Bu maceranın sonunda köyü yakılan Caleb'in cesedini Thorgal kumların altında bulur. 

Zanyah: Caleb'in kızı olan Zanyah henüz 16 yaşında olmasının verdiği özgürlük düşüncesiyle sıkıcı köy hayatından kaçıp dünyayı gezmek istemekte ve içten içe de Thorgal'i de sevmektedir. Bütün köy halkının hayatına malolan,Thorgal'in esir, Aaricia'nın ise kaybolmasına yol açan olaylar zincirine kıskançlığı sebebiyle Thorgal'e attığı iftira sebep olur. Diğer maceranın başından anlaşıldığı kadarıyla Aaricia'nın öldüğünü düşünüp derbeder olan Thorgal'le yollara düşer ve bir nevi mecnun olan Thorgal'i  1 yıl boyunca çocuğu gibi koruyup kollar.

Galathorn: Olayların başlamasına sebep olan Brek Zarith ülkesinin sabık kralı. Acımasız kuzeni Şanlı Şardan tarafından çocuk yaşta tahtı elinden alınarak zindana atılır. Bir yolunu bulup kaçan Galathorn'un peşine Şanlı Şardar zevk düşkünü, alkolik ve aşağılık bir şişko olan oğlu Prens Veronar emrinde Iarl Ewing'i takar. Bu macerada birkaç kare gördüğümüz Galathorn'un kim olduğunu takip eden maceralarda öğreniriz. Kara Kadırga kitabıyla başlayan ve 3 kitap halinde süren bu saganın son macerası (6. Kitap) ülkemizde atlanıp  henüz yayınlanmadığı için ne yazıkki  meçhuldür. (Gerçi ben okudum :) )

Iarl Ewing: Kont veya dük gibi bir anlam taşıyan Iarl İskandivlarda soyluluk belirten bir ünvandır. Iarl Ewing kral Şardan'ın emriyle, Prens Veronar'la beraber Galathorn'un peşinde uzun bir deniz yolculuğu yaparlar ve Galathorn'a yardım ettiği iftirasıan maruz kalan Thorgal'i tutukluyarak kalyona getirir. Yürekli ama oldukça acımasız bir adam olan Iarl Ewing, yaşlı Kral Şardan'ın ölümünden sonra yerine geçecek olan oğlu prens Veronar'la aralarının iyi olmadığını bildiği için ikili oynamakta ve  asıl amacı Thorgal vasıtasıyla Galathorn'u bulup tahta geçirmektir. Maceranın sonunda kendisine yardım etmesi için Aaricia'yı rehin tutup Thorgal'i ikna etme düşüncesindedir. Fakat planları istediği gibi gitmez ve paralı askerlerin sebep olduğu köy katliamı sonucu Aaricia'nın da kaçarken boğulduğunu sanır. Gururu sebebiyle Thorgal'le düelloya girer ve teknik bakımdan yakın mesafede oktan üstün olan arbalet (tatar yayı) kullanan  Iarl Ewing, Thorgal'in şaşırtması ve ok ustalığıyla Galathorn'un gizini açıklayamadan son nefesini verir.

Prens Veronar: Brek Zarith'in acımasız kralı Şardan'ın zevk ve şehvet düşkünü, alkolik, katil ve sadist oğlu. Savunmasız insanların üstüne leoparı Kila'yı salarak parçalanışlarını zevk içinde izler. Elindeki mütamadiyen tuttuğu kamçısıyla köleleri ve cariyelerini kamçılayan Veronar kadınsı ve hastalıklı bir ifade ile çizilmiştir. Iarl Ewing'ten nefret etmektedir ve kendine olan güveni hayatına mal olacaktır. Boğa Jorund liderliğindeki Vikinglerin saldırısı sonucu gemisi işgal edilir ve bizzat Boğa Jorund tarafından sırtına yediği bir baltayla habis canını teslim eder.
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

6. albümü bir şekilde okuduktan sonra Kara Kadırga macerasında geçen karakterlerin muhteviyatını artırmıştım. Daha detaylı okumak için 1-2 sene beklemeniz gerekecek :P
Crom! Ölüleri Say...

Nightrain

SPOILER
Zanyah'a sinir oldum ya! Bu sefil ergen yüzünden köydeki herkes öldü! >:(
SPOILER
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"