Türkiye'de yayınlanan Conan serileri

Başlatan kalidor, 07 Temmuz, 2011, 14:29:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mithrandir

Sıfırlama derken Dark Horse bu ciltlerde orijin hikayeye yeniden mi başlıyor yani? Ve bu ciltlerin devamı var mı? Bir de uyarlama macera derken, neyden uyarlama?

kalidor

Aynen ilk 50 fasikülde biraz karışıkta olsa Conan'ın doğumundan (Born on the Battlefield) ve gençlik dönemlerini (hırsızlık, maceraperestlik) okuruz. Dark Horse daha sonra bu 50 fasikülü ciltlerken 0. cilt olarak Conan'ın çocukluk maceralarını bir ciltte topladı. Ülkemizde ise Lal bu fasikülleri sırasıyla ciltledi. Marvel Conan'ın yaşamöyküsünü hiçbir zaman baştan sona anlatmamıştı. İşte Dark Horse bazen eski maceraları yeniden adapte ederek bazen de yeni öyküler yazarak bu yaşam öyküsünü birleştiriyor.  Daha sonra ise Dark Horse 26 fasiküllük Conan the Cimmerian, 12 fasiküllük Conan the Road of Kings ve 25 fasiküllük Conan the Queen of the Black Coast serilerini çıkardı. Şimdi ise Conan the Avenger serisi başladı. Bunun yanında çok sayıda Conan ve Kral Conan mini serileri de çıktı ve halen çıkmaya devam ediyor. Bunlar kronolojik sıradan bağımsız ama yine belli bir Conan zamanında geçen öyküler. Yani ilgili yerlere yerleştirilince sırıtmayacak mini seriler. Uyarlama dediğimiz ise REH'in öykülerinden uyarlanmış maceralar. Bir de eski Marvel maceralarının yeniden adaptasyonu. Yani yeni yazar ve çizer ekibiyle.
Crom! Ölüleri Say...

Mithrandir

Bu çok açıklayıcı oldu, sağol kalidor. Gittigidiyor'da görüp sipariş etmiştim bu ciltleri. Ben de orijinden alıp kronolojik sırayı takip eden bi seri arıyodum zaten iyi bi seçim yapmışım o halde. Pazartesi, salı elimde olur muhtemelen. Peki Lal, Dark Horse'un çıkardığı  Conan the Cimmerian, Conan the Road of Kings, Conan the Queen of the Black Coast serilerini bu şekilde ciltli ya da fasüküller şeklinde çıkardı mı?

kalidor

Marmara 12-13 fasikülü içeren 2 cilt Conan:Kimmerya'yı yayinladı ve neyazıkki devamı geldi. Diğer serilerin devamının gelmesi de imkansız.
Crom! Ölüleri Say...

connyapku

Bu macera bizde hic yayinlandi mi Fatih?
Marvel Super Special -1
Revenge of the Barbarian

kalidor

Bu macera 1993'de yayınlanan Conan Saga serisinin 71. albümünde yer almış. Bu Saga albümleri 1987-1995 yılları arasında 97 sayı çıkmış ve eski maceraların yeniden basımından oluşan bir seri. Nasıl Ali Recan çevirirp çevirip aynı maceraları bastıysa Marvel'da daha SSOC serisi bitmeden bazı sayıları yeniden yayınlamış. Tabi normalde SSOC serisi siyah-beyaz, bunları renklendirip yayınlamışlar Saga serisinde. Orjinali 1977'den kalma SSOC 75. sayı oluyor.

Neyse sadede gelirsek bu macera yaptığım derin araştırmalara göre :D 98'lik Koleksiyon dizisi, Albüm, 100 sf, 19x13.5, 120/250 TL (1984-1986) altında Oniki Gözlü Yaratık (The Tertiple of The Twelve-Eyed Thing) Sayı: 5 (Orijinal Sayı: SSOC75) (Michael Fleisher-Alfredo Alcala) olarak yayınlanmış.

Crom! Ölüleri Say...

connyapku

Cok tesekkur ederim yalniz bahsetigin sayi (SSOC75 The Tertiple of The Twelve-Eyed Thing) farkli bir macera. Original SSOC7.cilt icinde SSOC75 var ve tamamen farkli.
Bu maceraya yoladigim link de rastladim.http://diversionsofthegroovykind.blogspot.co.uk/2008/12/stocking-stuffer-marvel-super-special-2.html.

abselemon

Bizim ülkemizde Conan çok zor devam ediyor. Bir tek SSOC yayınlanıyor. O da bir cildi 2'ye bölünüp, boyut küçültülüp yayınlanıyor. Bu şekilde kesinlikle seri'nin bittiğini göremeyiz.

yalcinerol345

Conan'ı keşke Marvel ya da DC yayınlasa.Bir Klasiklere bakıyorum bir yeni Conan'a.Arada dünyalar kadar fark var.

kharon

kalidor eline saglik-harika bir calisma olmus; tesekkurler.

Alfa disinda da tek-tuk Conan yayinlari oldu eskiden saniyorum, ben Bulvar CR ilavesinde hatirliyorum bir macera ornegin
(adi aklima gelmiyor, elimin altinda degiller - Conan'in karinca kafali adamlari dogradigi guzel bir maceraydi)

Bir de bir gazetede ciktigini hatirliyorum ama ondan hic emin degilim  ???  :)

Sinan Başak

Conan'ın revenge of the barbarian isimli bu macerası ülkemizde hiç yayınlanmamıştır.

kharon

simdi baktim Conan-wiki diye bir sayfadan; bahsettigim macera "The Dweller in the Depths" - SSOC 70 mis.

Bulvar CR ekinde yayinlanmisti.

oguzeren

Harika bir liste olmuş, elinize sağlık.
Ben Alfa'nın 1999 ve sonrası bastığı serileri toplamıştım; şimdilik kutularda duruyor, ben de uzun zamandır onları tekrar kutulardan çıkarmaya niyetleniyordum.
Alfa'nın bir de "Alfa" adıyla çıkardığı 12 fasiküllük bir Conan serisi vardı, Belit'li maceralar. Onların da bir listesi varsa paylaşabilir misiniz?
Yoksa da ben yaparım artık o işi. Yeter ki çatıdan kutuyu indireyim.