DIABOLIK

Başlatan hennessy, 01 Ağustos, 2011, 23:39:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Diabolik, Milanolu iki kız kardeş olan Angela ve Luciana Guissani tarafından 1962 kışında yaratılmıştır. Diabolik bir süper suçlu, atletik bir anti-kahramandır ve her kahraman gibi o da çok cesur ve zekidir. Sadece yüz özelliklerini (kendi icadı olan plastik maskelerle) değiştirme yeteneğine değil, aynı zamanda fiziksel görünüşünü hızla değiştirebildiği aletlere de sahiptir. Yani bir kılık değiştirme ustasıdır. Masalsı roman kahramanları hilekar Arsene Lupin ya da ünlenmemiş olan Phantom'un modern zaman versiyonu gibidir. Tıpkı onlar gibi geleneksel kahramanların yaptıklarına benzer hareket eder, ve kendi ahlak dışı amaçlan için kanunun tarafında değil, kanuna karşı savaşmakta mahsur görmez. Hırsızlık ve cinayet onun yaşam tarzıdır— ancak bu işi yaparken bir satranç oyuncusunun zekası ve becerikliliğiyle hareket eder.

İtalyan çizgiroman okuyucuları bu atmosferdeki Diabolik'i beğenmiştir, ama 'suç ve şiddet içeren yönü' ciddi bir muhalefet görerek hemen suçlanmıştır. Bu yüzden esere 'fumetto nero/ kara çizgiroman' sıfatı verilmiştir. Ancak aslında Diabolik kötülüğü her yönüyle temsil etmiyordu— bu nedenle de kimse onu bütünüyle ahlak dışı olarak görmemiştir. Nietzsche'nin anlayışına göre o, bir süper kişiliktir ve ona göre ortalama kişilerin ahlak anlayışı yersizdir. Çalmak ve öldürmek vicdanını hiç rahatsız etmese de, bir vicdanı vardı ve bunu maceralarında pekçok kez kanıtlamıştır. Mesela kendi ahlak anlayışı, onu Eva Kant -serinin temel karakterlerinden biri olan, güzel ve ayrılamaz eşi- ile yaşadığı tek eşli ilişkiyi bitirmesini engellemektedir. Diabolik'in kanunları ona sadık olanlara yardım etmesini de öngörmektedir. Diğer yandan Diabolik kendisine ihanet edenleri ya da kendisini aldatanları da acımasızca yok etmiş, yoluna çıkanları da öldürmüştür. Bunları kan görme arzusu için değil, içgüdüsel reflekslerle gerçekleştirmiştir. Zira bu tür insanları görmeye dayanamamaktadır. Davranış şekillerine kızdığı bu türden insanları kendisini sinir eden bir böceği öldürür gibi yok etmekte mahzur görmemiştir.

Diabolik sadece kendinden korkmayanlara ya da kendisiyle aynı düşünceyle karşısına çıkanlara saygı duymuştur. Diabolik'in en büyük düşmanı kötülüğe karşı iyiliği seçen ve bir polis müfettişi olan Ginko'dur. Zaten Diabolik'deki öyküler de kendi istekleri ve yaratılışları gereği farklı ve karşıt tarafları seçen iki eşit saf vicdanın karşılaşması üzerine kurulmuştur.

Bu başlıkta yayınlanan maceralar pek çok yazar tarafından kaleme alınmasına rağmen, çizim aşamasını sürekli denetleyen Guissani kardeşler tarafından şekillendirilmişlerdir. Diabolik başlığına Flavio Bozzoli, Alarico Gattia, Sergio Zaniboni, Franco Paludetti adlı yazarlar; Glauco Cretti ve Enzio Facciolo gibi yazar-çizerler; ayrıca Paolo Ongaro, Lino Jeva ve Saverio Micheloni gibi çizerlerden sanatsal katkılar sağlanmıştır. Diabolik, İtalya çizgiroman tarihi içinde çok önem verilen olaylardan birine neden olmuştur:
İçeriğinden dolayı başlık sansür edilmiş ve bir çizgiroman ilk kez 'Fumetto Nero' ya da 'Ter Adulti/Sadece Yetişkinler için' ibaresi taşıması şartıyla yayınına devam edebilmiştir.

Ülkemizde ilk kez 1980'lerin ortalarında A.Bülent Hazer'in Enternasyonel Yayınları bünyesinde Fantoma adlı çok kısa ömürlü haftalık bir dergisinde bu isimle gözükmüştür. Aynca 1990'ların ortasında Günaydın Gazetesi tarafından ve Kara Şeytan-Diabolik başlığı altında ilave olarak verilen bir düzine macerası yayınlanmış ayrıca en son gerekli şeylerden 5 kitap çıkmıştır.

Alıntı

http://en.wikipedia.org/wiki/Diabolik

sanırım resmi sitesi

http://www.diabolik.it/rifugio_diabolik.asp
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

haysat

Günaydın gazetesinin verdiği serinin tamamı bende bulunmaktadır.
Diabolik ve Eva ile tanışmam bu sayede olmuştu.
Gerekli Şeyler'den çıkan 5 kitabıda,Fuar zamanı almıştım.Sonra devamı gelmedi.
Yapılan bazı açıklamalara göre cilt olarak devam edeceği idi ama henüz bir sonç çıkmadı.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

hennessy

Alıntı yapılan: haysat - 01 Ağustos, 2011, 23:52:22
Günaydın gazetesinin verdiği serinin tamamı bende bulunmaktadır.
Diabolik ve Eva ile tanışmam bu sayede olmuştu.
Gerekli Şeyler'den çıkan 5 kitabıda,Fuar zamanı almıştım.Sonra devamı gelmedi.
Yapılan bazı açıklamalara göre cilt olarak devam edeceği idi ama henüz bir sonç çıkmadı.

O seiyi bende almayı düşünüyorum gereklinin yayınladıkları varmı içlerinde hatırlıyormusunuz?

Berkdinho

Diabolik'in 40 bölümlük bir çizgi film serisi de vardır.Açıkçası bana Diabolik'i sevdiren de bu seri olmuştur.Diabolik'in adını nasıl aldığını ( Adam yıllarca isimsiz dolanmış durmuş.), Eva ile nasıl çalışmaya başladıklarını anlatan ve bir de Diabolik'in hafızasını kaybettiği bölümler favorilerimdir.
   2009'da çıkan Diabolik: The Original Sin diye de bir video oyunu da varmış.
   Diabolik'in çıkan sayılarını almadığımı hatırladım ve Diabolik'e vefasızlık ettiğimi farkettim.Bir ara Diabolik'e de başlamalı.
The Right Man When Things Go Wrong

hennessy

ilginç bir bilgi :)

Eva Kant ve Diabolik yüzükleri...
6 milyon İtalyan'ın 40 yıldır soluk soluğa izlediği bir macerayı ve onun çılgın kahramanını düşünün...Ünlü çizgi kahraman Diabolik, tıpkı efsanevi kahraman Robin Hood gibi kötüye karşı iyinin yanında yer alan kibar bir hırsızdır... Bu komik ve centilmen hırsızın bir de alımlı mı alımlı sevgilisi vardır; Eva Kant...Ürünlerinin tamamı İtalya'da üretilen The1, koleksiyonun son serisini işte bu iki çizgi kahramanın karakteriyle özdeşleştirerek tasarladı. Benzersiz ve taklit edilemez olan seri, The1 adıyla Ion by Atasay noktalarında Türk tüketiciyle buluşmaya başladı. The1 yüzüğünün erkek modeli çelik parçalarla birleştirilmiş iki halkadan oluşuyor. Halkaların biri sarı altın kaplama. Siyah kaplama olan diğer halkanın üzerinde ise ülkemizde de hayranları olan meşhur çizgi kahraman Diabolik'in adı yazıyor.The1 koleksiyonunda yer alan kadın yüzüğü de tıpkı erkek modelindeki gibi çelik parçalarla birleştirilmiş iki halkadan oluşuyor. Halkalardan biri pembe altın kaplama, diğeri ise siyah kaplama... Sadakat, doğruluk ve zarafeti temsil eden kadın yüzüklerinde ise Eva Kant'ın adı yazıyor. The1 koleksiyonundaki yüzükler aşkının sadakatini pekiştirmek isteyenler için spor şıklığın vazgeçilmez adreslerinde:

http://www.jewelleryistanbul.com/detail.asp?iData=1955&iCat=292&iChannel=1

hennessy

Fiat 500 Diabolika 

-

hennessy

Eva Kant

Eva Kant, bir anti-kahraman Diabolik oynadığı İtalyan çizgi roman serisi kurgusal bir karakter .  ilk çıkışı Diabolik # 3 (3 Mart 1963).Eva suç dehası Diabolik'in kız arkadaşı ve yardımcısı.  Eva çekici bir sarışın genç bir kadın olarak tasvir edilir, o siyah bir E-Type Jaguar sürücüsüdür ve genellikle ağır bir kazak ve pantolon, bir maske ve ifşa kıyafetler giyerek harekete geçer.Diabolik'e maceralarında güzel arkadaşı Eva Kant yardym ediyordu ve onunla işbirliği yapıyordu. Başı sıkıştığında ona yardım edip, tehlikelerden çekip çıkaryyordu. Lord Kant'ın dul eşi modern ve büyüleyici bir kadındı. Güzel, dürüst ve gözüpek olan Eva, Diabolik'in maceralarına serinin 3.sayısında katılmıştır. İkisinin arasındaki aşka hiçbirşey engel değildi. Efsanevi 100.sayıda ("Eva'nyn Ölümü"-1967) Diabolik aşkının öldüğüne inanıp müfettiş Ginko'ya teslim olmuştur. Çünkü onsuz yaşam Diabolik için imkansızdı. 

1968 film uyarlamasında Tehlike: Diabolik Eva karakterini oynanan Marisa Mell , ve genel olarak her zamanki çizgi kostüm elbiseler giyer. Eva 1997 Diabolik animasyon televizyon dizisi ortaya çıktı.  Seslendiren Sonia Mazza .

http://www.evakant.it/

hennessy

Müfettişi Ginko

Her çizgiroman kahramanının olduğu gibi Diabolik'in de bir düşmanı vardır. Bu, polis müfettişi Ginko'dur ve ona bir hırsızmış gibi muamele etmektedir. Her ikisi de birbirlerine karşı hayranlık ve saygı duymaktadır. Ginko, süregelen maceralar içinde zaman zaman Diabolik'i tutukladıysa da, Diabolik onun elinden kaçarak Ginko'yu başarısızlığıa uğratmıştır. Sonuçta Diabolik başkahramandır.

alıntı çizgiroman.net

hennessy

Eva Diabolik'in maceralarında kullandığı çeşitli araç ve gereçleri vardır. Bunlar sayesinde her türlü tehlikeyi savuşturur ve maceralarına devam eder. Bu araçlar sayesinde kazanan her zaman Diabolik'tir.

JAGUAR: Efsanevi Jaguar, Diabolik'in maceralarında her zaman ilk tercihleri arasında yeralır. Müthiş bir cazibeye sahiptir. Her türlü durumdan kaçış için çeşitli hile ve silahlarla donatılmıştır. Aynı zamanda helikopter ve denizaltı işlevi görmektedir.

KOSTÜM: Diabolik'in suç girişimlerinde kullandığı kıyafetidir. Tüm vücudunu saracak biçimde dizayn edilmiştir. Siyah rengi sayesinde gecenin karanlığında düşmanlarından kolayca gizlenir. Bu kostüm, büyüleyici güzellikteki arkadaşı Eva'nın eseridir.

MASKELER: Bilinmeyen plastik maddelerden biraraya getirilmişlerdir. İnsan derisine benzer mükemmellikte üretilmişlerdir. Diabolik'in kılık değiştirmesini sağlarlar.

KESİCİ ALETLER: Atış için biraraya getirilmişlerdir. Sık sık Diabolik tarafından içinde bulunduğu duruma göre seçilip kullanılırlar.

LAZER: Diabolik, lazeri ilk olarak 1978'de gizli kasaları açmak için kullanmıştır. Daha sonra Jaguar'ın içine de yerleştirilmiştir.

SIĞINAKLAR: İçlerinde gerekli araç ve gereci sağlanmış laboratuvarlar ve silahlar vardır. Ayrıca Diabolik'in maskeleri ve kostümleri bulunmaktadır.

Yazan: Stefano Venti
Çeviren: Cenk Berkant

Angela ve Luciana Giussani : Diabolik'in maceraları ilk olarak Angela ve Luciana Giussani kızkardeşler tarafından yazılmıştır. Angela Giussani 1987'de öldükten sonra, Luciana Giussani Diabolik'i daha ileriye taşıdı. Bu başlangıç döneminin sonu olmuştur. Fakat bu iki yazar hayatları boyunca genç senaryo yazarlarına da yardımcı oldular ve onları denetlediler.

Patricia Martinelli : Bugün sorumlu müdiredir. Ayrıca Diabolik'in birçok öyküsünü yazmıştır.

Ginnalberto Bendazzi : Çok genç yaşlardayken Giussani kızkardeşlerle bağlantıya geçmiştir. Diabolik senaryoları yazmıştır. Daha sonra gazeteci ve yazar olmuştur.

Marco Baratelli : Diabolik'in çeşitli durumlar ve yerlerden kaçışları için birçok fikir ve ve hile üretmiştir. 1970 yılında çok gençken bir trafik kazasında ölmüştür.

Giancarlo Berardi : "Ken Parker" ve "Julia"'nın babasıdır. Diabolik için sık sık işbirliğinde bulunmuştur.

Pier Carpi : Geçtiğimiz günlerde kaybettik. Çok yönlü bir kişilikti : Gazeteci, yazar, eleştirmen, yönetmen. Çizgiroman dünyasına adımlarını Disney Italia için öyküler yazarak attı. Daha sonra Diabolik için çalışmaya başladı.1969'da "Yellow Kid" ve "Linus" ödüllerini aldı.

Alfredo Castelli : Diabolik için çalışmaya başladığında yalnızca 18 yaşındaydı. "Topolino (Mickey Mouse)", "Mister No" ve "Zagor" için senaryolar yazmıştır.1982'de Martin Mystére'i yaratmıştır. 1971'de "Yellow Kid" ödülünü kazanmıştır.

Michele Gazzani : Diabolik için senaryolar üretmiştir. Özellikle büyük kaçış numaralarını ve hırsızlık oyunlarını yaratmıştır.

Mario Gomboli : Çok genç yaşlardayken Diabolik'in senaryolarını yazmaya başlamıştır.Yakın arkadaşı Alfredo Castelli ile birlikte birçok Diabolik öyküsüne imza atmıştır. Mimarlık fakültesi mezunudur.

Nino Laccisaglia : Başlangıçtan beri Giussani kızkardeşlerin yakın arkadaşıdır. Onlarla birlikte çalışmaya başlamıştır ve bu alandaki zengin yeteneğini keşfetmiştir. Şaşırtıcı kaçış planları ve daima tansiyonu yüksek senaryolar üretmiştir.

Luigi Locatelli : İlk olarak Diabolik'e senaryo yazarı olarak başlamıştır. Daha sonra 1978'e kadar Diabolik'i yayınlayan Astorina yayınevinde redaktör olarak görev yapmıştır. Arkasından herkes tarafından tanınan bir gazeteci olmuştur.

Erika Rossi : Diabolik öyküleri üzerinde 1969-71 arası çalışmıştır. Onun görevi senaryoları kontrol etmek ve tutarsızlıkları keşfetmekti. Aynı zamanda Diabolik 'in kullandığı hile araç ve gereçlerinin gerçeğe uygunluğunu denetliyordu.

Bruno Fiumali :1933'te Reggio Emilia'da doğmuştur. Genç yaşlarda Astorina yayıneviyle çalışmaya başlamıştır. Diabolik'in birçok macerasını ve 1 numaralı sayısının kapağını çizmiştir.

Remo Berselli : 1925'te Bologna doğmuştur. Yüksek Sanat Akademisi'ne devam etmiştir. Remo Berselli, Angela Giussani ve birçok arkadaşı "Giuber" isimli reklam ve grafik stüdyosunu açmışlardır. Diabolik kapaklarında yeralan efsanevi "Diabolik" logosunu yaratmıştır.

Enzo Faccioli : Milano'da 1931'de doğmuştur.1962'de Giussani kızkardeşlerle tanışmış ve Diabolik'in gerçekleştirilmesi için işbirliğine başlamıştır. "Terörün Kraly" karakterini belirginleştiren kişidir.

Sergio Zaniboni : Torino'da 1937'de doğd. Bir süre reklamcılıkla uğraştı.1969'da Diabolik'in kadrosuna katıldı ve serinin resmi çizeri oldu. Zaniboni, sadece karakalem çizdi. Onun çizdikleri Paludetti ve Fiumali tarafından çinileniyordu.

Franco Paludetti : 1924'te doğdu."Gamma Films"le işbirliği yaparak "Sciuscia'"yı çizdi. 70'lerin başında Diabolik kadrosuna katıldı ve işbirliğini hiç kesmedi. Diabolik öykülerini çizmekten başka Zaniboni'nin karakalemlerini de çiniledi.

Diğer Çizerler :

Marchesi, Giacobini, Ardigo, Dell'acqua, Corbello, Facciolo & Coretti, Mantorio, Ongaro, Gattia, Bozzi, Jeva, Arias, Bonato, Kara, Bozzoli, Toldo, Torchio.

hennessy

Çizgi filmden kare

oyun kapağı

kitap sayfaları

hennessy

Altea

1964 yılından bu yana, Vallenberg Dükü, Beglait Kralı kuzeninin dul ve Müfettiş Ginko ayrılmaz bir arkadaştır.'"Büyük şantaj" da ilk kez görünür: kale toplantının bazı mücevher hırsızlığı için bir anlaşmaya varmak zorunda olan Diabolik ve hükümet arasında yer alacaktır.Ginko ve Altea. Dürüst bir polis olan Ginko'nun hayattaki biricik amacı efsanevi hırsız Diabolik'i yakalamaktır. Bu arzusunu aşkı Altea da paylaşır ve cesur bir şekilde kanun adamı olan sevgilisine yardımcı olur.

hennessy

Gerekli Şeylerin Çıkardığı Diabolik Kitapları

DIABOLIK CİLT 1 KAYBOLAN KANLI YILLAR

DIABOLIK CİLT 2 DIABOLIK VE GINKGO ANILAR FIRTINASI

DIABOLIK CİLT 3 KAN KIRMIZI HAZİNE

DIABOLIK CİLT 4 ALTMIŞ SANİYE İÇİNDE EVA ÖLECEK

DIABOLIK 5 İNTİKAM ASLA UNUTULMAZ

darkwood

Neredeyse 1 yıldır ses seda yok. Gerekli Şeyler, bu serinin 6.cildini çıkarmayı düşünüyormu?
Darkwood Sakinleri..

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: darkwood - 02 Ağustos, 2011, 11:43:55
Neredeyse 1 yıldır ses seda yok. Gerekli Şeyler, bu serinin 6.cildini çıkarmayı düşünüyormu?

Beyoğlu'ndaki dükkanlarına uğramıştım bir ara, o zaman diabolikleri kalın cilt oplarak çıkaracaklarını söylemişlerdi bana...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...