Fables Cilt Tanıtımları

Başlatan dean, 15 Ocak, 2015, 14:09:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Fables Vol. 1 : Legends in Exile

Hikayemiz Jack(fasulye sırığı) isimli adamın The Woodland lüks apartmanlar sitesine koştur koştur girmesi ile açılır. Jack soluğu Güvenlikte, Bigby'nin(Big Bad Wolf) yanında alır. Ona çok kötü bir olay olduğunu söyler. Diğer taraftan yönetin ofisinde ise başkan yardımcısı Snow White(Pamuk Prenses), Beauty and the Beast çiftiyle görüşme yapmaktadır. Düşman tarafından ana diyardan masal karakterleri kovulduğu zaman birçok karakter mal varlığını, ünvanını ve toprağını kaybetmiştir. Bütün toplum New York'a gelmiştir. Lakin masal dünyasındaki halleri ile dolaşamayacaklar için kendilerine büyü yaparak fantastik görünümlerini değiştirmişlerdir.

Beauty and the Beast çiftinin parası olmadığından the beast, the beast olarak kalmıştır. Çift bu yüzden Snow White'dan yardım ister. Ama Snow White yardım edemeyeceğini zaten yönetimin zor durumda olduğunu söyler. Daha sonra Bigby, Snow White'ın yanına gider. Kardeşi Rose Red'in kaybolduğunu hatta ölmüş bile olabileceğini söyler. Öte taraftan Snow White'ın eski kocası Prince Charming ise şehre geri dönmüştür. Snow White ve Bigby, Rose Red'in dairesine gider. Ortalık kan gölüne dönmüştür. Duvardaki mesaj ise çok manidardır; "No More Happly Ever After"

Bigby bir numaralı şüpheli olarak Rose Red'in erkek arkadaşı olan Jack'i tutuklar. Sonraki gün, Snow White, eski kocası Prince Charming ile buluşur. Prince Charming ona masal dünyasındaki ünvanını ve mal varlığını açık arttırmada satmak istediğini söyler. Zira her yıl masal karakterleri ana diyarı anmak için toplanmaktadır. Konuşma sırasında Snow White ile Prince Charming'in boşanma sebebininde Snow White'ın kız kardeşi Rose Red ile Prince yatmış olmaları olduğunu öğreniriz. Bigby ile Snow White'ın araştırmaları onları Mr. Bluebeard'a götürür. Bigby, Bluebeard'ın masal diyarındaki geçmişi yüzünden sert davranır. Ama işler göründüğü gibi değildir.

Rose Red ve Mr. Bluebeard bir yıldır nişanlıdır. Ama herkesten saklamışlardır. Rose Red'in kaybolması Bluebeard'ı da harekete geçirir. işin sorumlusunu yakalayana bir milyon dolar vereceğini duyurur. Daha sonra Snow White, The Woodland'in başkanı Kral Cole ile görüşmeye gider. Şu ana kadar olanları kendisine anlatır. Bluebeard ise Rose Red'in katil zanlısı jack'i öldürmeye gider. Bigby son anda yetişir ve masal diyarındaki haline dönüşerek jack'i kurtarır.

Artık anma günü gelmiştir. Masal karakterlerinin tamamına yakını soluğu The Woodland'de alır. Kral Cole baş düşman Adversary'nin masal diyarını nasıl ele geçirdiğini ve bütün masalların nasıl New York'a gelmek zorunda kaldığını anlatır. Prince Charming'in çekilişini ise jack kazanır. Bigby ise Rose Red olayını çözmüştür ve herkesi gecenin sonunda havuz başına toplar. Artık katilin açıklanma zamanı gelmişti. Rose red'in katili ise...

Rose Red'in katilini ve son sayıyı hiç yazmamayı uygun gördüm. Zira bu cilt'in en mühim olayıydı. Okumayan arkadaşlara boşuna spoiler olmasın istedim. Ben Fables'ı çok beğendim. Çok keyif alarak okudum. Galiba ilk sayı itibari ile bazı arkadaşların beklentisinin altında kalmış ama herhalde gelecek sayılarda daha güçlü bir çizgi romana dönüşecektir. Ben bu halini de çok beğendim. İlk sayılar en kötü ciltlerse o zaman gelecek ciltler müthiş demektir. Ben merakla bekliyorum gelecek sayıları.

9/10

alan ford

Ben beğenenlerdenim , giderek güzelleşiyorsa da hiç itirazım olmaz. :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

Türkçe'ye çevrilmemiş olsa çok büyük ihtimal okumayacak olduğum Fables'in ilk cildini bitirince ne kadar yanlış düşündüğümü farkettim. Tamam abartmayalım ama ilk ciltten aradığımı bulduğumu söyleyebilirim ve dimağımda bıraktığı tatlı esintisi birkaç gün devam etti.  100 Kurşun, Scalped'da farklı ve harika eserler ama Fables  aşina olduğumuz masalları bu şekilde önümüze getirince açıkçası çok keyif aldım.

Arada karakterlerin konuşmalarından anladığımız fakat bütün olarak yılık baloda Belediye Başkanı'nın (Kral) anlattıklarıyla masal kahramanlarının ana diyardan nasıl kovulup günümüz New York'una geldiklerini de öğreniyoruz. Ayrıca en sonda  Bigby'nin (Big Bad Wolf) ana diyardan günümüz dünyasına gelmesinin de öyküsünü okumayı unutmayın. Cücelerle ilgili birkaç kare dışında henüz pek bir malumat yok. Yalnız buradaki Pamuk Prenses bizde bilinen versiyonundan farklı olarak Gül Kırmızı adlı kızkardeşi olan başka bir versiyon. Zaten bunlardan en sonda kitabın orjinalinde var mı bilmiyorum ama kısaca bahsedilmiş ve çok da iyi olmuş. İlk ciltten göründüğü kadarıyla esas karakterler  Kurt ve Pamuk Prenses. İnşallah satışları iyi gider ve düzenli bir şekilde Fables'i okuruz. Böyle bir eseri bizle buluşturduğu için Arka Bahçe'ye de teşekkür ederim.
Crom! Ölüleri Say...

ghostrider

Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

kalidor

Alıntı yapılan: ghostrider - 16 Aralık, 2016, 14:31:53
Çizimleri nasıl güzel mi?

Dylan Dog kadar olmasa da çok güzel, hemen al.   :D
Crom! Ölüleri Say...

ghostrider

Marvel'ın Altın Çağ Zamanın'da ki çizimlerine bakarsanız ;Dylan Dog'tan 30 sene öncesinin çizimleri ile karşılaştırıyorum ;Dylan Dog'un çizeri kesinlikler çok kötüdür.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.