Fables - Masallar / Arkabahçe

Başlatan pearl jam, 03 Ağustos, 2011, 11:50:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pearl jam

Beşinci cildi az önce bitirdim, yine çok iyiydi   :)

Masallar, scalped dan sonra en sevdiğim seri oldu, yürüyen ölüler bile okunmak için sırasını bekliyor artık

Mrtekin

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 27 Şubat, 2016, 01:52:20
Beşinci cildi az önce bitirdim, yine çok iyiydi   :)

Masallar, scalped dan sonra en sevdiğim seri oldu, yürüyen ölüler bile okunmak için sırasını bekliyor artık

Wd sırasını mı bekliyor? Kınım kınım kınıyoruz;Pörljem.
They drew first blood...

ferzan

5 cildini de alıp okumamayı başarmış biriydim...Çok uzun soluklu olduğu için, biraz daha biriksin, şöyle bir 8 cilt olsun da öyle başlayayım diyordum ama hep gözüm kitaplığımda, kokuları bile gitmemiş gıcır gıcır ciltlere kayıyordu...En sonunda geçtiğimiz haftalarda fikrimi değiştirip daha fazla beklememe kararı alarak okumaya başladım...Ciltlerin tam macera olması da ayrıca tetikleyici unsur oldu...

İlk cilt için beklentimi düşük tutmuştum...Zira serinin ilerledikçe açılacağı söyleniyordu yorumlarda...Bu sebeple beklentisiz bir şekilde başına oturdum ama fevkalade zevk aldım...Önceleri ''Öff, Pamuk nedir yaa, Kurt Bigby ne abi, daha underground birşey olsaydı keşke konsept...'' diye gevşek gevşek söylenirken, bir anda serinin içinde buldum kendimi...İlk cilt, beklediğimden iyi çıktı...

Her güne birer cilt olmak suretiyle 5 günde bitireyim diye karar aldım ama ikinci cildi ancak bir hafta sonra okuyabildim...İyi ki de öyle olmuş...İlk kitabın tadı damağımdayken, ikiden daha fazla keyif aldım ve seriyi haftalık rutinlerde okumak suretiyle hemen harcamamayı daha münasip gördüm...

Bir hafta daha geçti ve birkaç saat önce de 3. cildi bitirdim...Söylendiği gibi git gide daha da açıldı...İlk ciltten beri filizlenen keyfim, katlanarak devam etti...Mütevazi görünümlü kuvvetli anlatımından, değişik atmosferinden ve karakterlerinden oldukça etkilendim...Sıradan ve alışılageldik gibi işlenen, çok tanıdık gelen kurgularla bezeli ama aslında göstermeye çalıştığının aksine, bambaşka sürprizler saklayan, göründüğünden çok çok daha derin ve planlı bir seri...Sanırım aldığı ödülleri boşuna haketmemiş...

Çok büyük beklentilerle başına oturulmayıp da sade bir zevk alma kaygısıyla okununca, gerçekten de çok büyük beklentiler içerisine kendiliğinden sokuyor insanı...Şu an okunmamış 4 ve 5. ciltler kaldı Türkçe baskıları için...İki haftaya yayacağım o kalanları da...Hemen harcamayacağım...Prestijli yayınlarım arasına girdi çoktan...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Sakızlı Ohannes Paşa

Ben de bu serinin takipçisiyim ve yayınlandığı sürece de almaya devam edeceğim. Çok özgün bir çizgi roman ve çeşitlilik sağlama açısından tavsiye de ederim. Ama 5. cildi şimdiye kadarkilerin en zayıfıydı bu da bir gerçek. Aslında burada bir tercih yapılmış. Okuduğum yorumlar kadarıyla tüm serinin en iyi ciltlerinden biri 6. cilt. Zaten başlığı da "Anadiyarlar". Bu bile büyük olaylara gebe olduğunu gösteriyor. Bu nedenle 5. ciltte yer alan sayılar bir geçiş dönemi olmuş. 1 yılı kapsayan ve Masalkentte ileriki sayılarda önemli sonuçlar doğurabilecek gelişmeler işleniyor. Etkilerini ileriki sayılarda göreceğimizi düşünüyorum.

Tabi tüm bunların yanında tek başına ele alındığında 5. cildin zayıf bir cilt olduğu gerçeği değişmiyor. Ancak çizimler, panellerin dizilimi ve sayfaları çevreleyen çerçeveler görsel bir şölen yaratıyor. Sayfaları enine boyuna incelemeden geçmemek lazım. Hoş detaylar mevcut. Masallar adına yakışır bir masalsılık var.

Masallar 5. cilt: 5.5/10.

ferzan

Geçen hafta cumartesi 4. cildi, bugün ise 5. cildi okuyup Türkçe edisyonundaki günceline yetişmiş bulunuyorum...

İlk 3 cildi fazlasıyla beğenmiştim...Masallar serisi, Mart ayı içerisinde bir anda gündemimde 1 numaraya yerleşmişti Saga ile birlikte...Buna rağmen 4 ve 5. ciltlerde, aynı ölçüde coşkuya kapılamadığımı saklamayacağım...Serilerde iniş çıkışlar olacak elbette...Masallar, gönlümde taht kurdu bir kere...Bendeki kredisini tüketmesi için epey çaba sarfetmesi lazım...Seri keyif vermeye devam ediyor ama 4. ciltte çıtayı biraz düşürdü ilk 3 cilde göre...5. cilt, 4. ciltten az biraz daha düşürmeye devam ediyordu ki, okurken az daha gözlerim kapanıyordu ki, bir anda çimdik yemiş gibi beni kendime getiren son kısmı, bu cildin durgunluğunu kurtarmaya yetti...

Kaliteyi yükseltsin, alçaltsın, her sayısını iştahla tüketmeye devam edeceğim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

ferzan

Bugün okuduklarım arasında Masallar 6. cilt de vardı...1, 2 ve 3'ün bıraktığı güzel tat üzerine 4 ve 5'te bazı bazı duraksadığımı ve bir parça sekteye uğradığımı yukarıda yazmıştım...6'nın başlangıcı ise benim için az daha facia olacaktı...İyi ki ilk 60 sayfa sonra birkaç saatlik bir ara verip salim kafayla yeniden devam etmişim...Yoksa güme gidecekmiş güzelim cilt...Bazen okuma esnasında zorlamak yerine hikayeyi kısa süreli de olsa nadasa bırakmakta fayda var...

Ana Diyarlar öyküsünde mavi çocuğun yolculuğuna, eylemlerine ve tavırlarına bayıldım...Çok akıcı, yaratıcı ve güzel sahnelerdi...Serinin temelinde yer alan alternatif kurgunun en güzel örneklerinden biri vardı bu ciltte...Yine de ana öyküde, yönetimin değişerek malum kişilerce devam ettirilmesi ve daha önceki başrol konumundaki malum kişilerin nispeten daha az gözükmesi durumuna ufak ufak bozulmuyor değilim...Buna rağmen önceki kitaplarda figuran gibi duran bazı ufak çaplı ama potansiyel vaad eden karakterlerin git gide daha ön plana çıkarak seriyi yer yer sırtlayıp tek başlarına götürmelerine de ayrıca bayılıyorum...

Okumuş olduğum önceki ciltlere kıyasla 6. cilt, bana biraz daha sönük gelmekle birlikte Ana Diyarlar hikayesini son derece epik ve başlı başına bir olay olarak kabul ettiğimi saklamayacağım...

darkwood

Serinin 3.cilt ve sonrasını ben daha çok beğendim.

Özellikle 6.ciltteki Anadiyarlar gerçekten müthiş soluksuz okunabilecek bir hikaye
ve görsellikler şöleni.

Okunmayı ve övgüyü hak eden sağlam bir seri, bu güzel seriyi bize kazandıran Arkabahçeyi
tebrik etmek lazım.
Darkwood Sakinleri..

Hayal Kahvem

Grimm Masallarının iki cildini de aldım. Okumaya başladım. Ve fakat Masallar çizgi romanlarını hemen bulmalıyım.
Sahiden Karamba Karambitaaa :D

Sakızlı Ohannes Paşa

33-41 arası sayıları bir araya getiren 6. cilt bence şimdiye kadarki en iyi hikayeyi anlattı. Anadiyarları gördük ve düşmanın kökenini öğrendik.

SPOİLER
SPOİLER
SPOİLER

Her şeyin arkasında Gepetto varmış. Açıkçası bilinmeyen gizemli bir karakter çıkacağını düşünüyordum. İmparatoru görünce haklıymışım dedim. Ancak çok bilinen bir masal kahramanının her şeyin arkasındaki karakter olması daha çok hoşuma gitti. Ama aslında Gepetto'yu karanlık tarafa geçiren vurucu bir olay yok. Gepetto aslında zaten özünde kötüymüş olarak oluşturulmuş kurgu.

Bir de Mavi Çocuk'un oraya kadar o kadar kolay ulaşması saçma geldi bana. Madem o kadar güçlü silahları var bunları daha önce tahta askerlere karşı yaptıkları savaşlarda niye kullanmadılar dedirtiyor.

SPOİLER BİTER
GÜVENLİ BÖLGE

1-2 ufak detay dışında hikaye çok başarılıydı. Jack'in 2 sayılık mini hikayesindeki sıradan çizimleri saymazsak çizimler de yine çok güzeldi.

6. cilt:  9/10

memospinoz

"Harika düşünülmüş bir fikir... günümüz New York'una sürülen masal kahramanlarının hikâyesi. "
-The Washington Post-

Kültür Çatışması

Masalkent'in sakinleri Düşman'ın gerçek kimliğini öğrendikten sonra insan dünyasındaki yeni vatanlarını savunmak için bir an önce hazırlıklara koyuluyorlar -bu da Düşman'ın ordularının işgaline uğramamış herkesle ittifak kurmak anlamına geliyor. Fakat Arap Anadiyarları'ndan gelen heyetin Masalkent'e ulaşması bu tür işbirliği tesisinin aslında ne kadar zor olduğunu herkese gösterecek - özellikle de taraflardan biri beraberinde sihirli bir yıkım silahı getirmişse.
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 144
Fiyatı: 29 TL

rumar80

Oldukça beğendiğim bir seri. Türkçe basıldığı için orjinaline hiç girmedim. Bekliyorum.

darkwood

Çok beğendiğim bir seri, en son 6.sayıdaki Anadiyarlar hikayesinin devam maceralarını merakla bekliyorum.
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Anadiyarlar macerasını az önce bitirdim. Çok başarılı bir çıkt idi. Mavi çocuğun cesareti ve Yakışıklı prensin gün geçtikçe daha aktif bir lider olması (eğer bir art niyet yoksa) çok ilgi çekici.
  Masalkent'te yasayanlar artık daha aktifler. Beklemiyor,  harekete geçiyor.
   Serinin basımını beklemek zor geliyor.  Ama devam edeceğini öğrendiğim için orjinaller seriyı almayacağım.  Yine de esas seriden ayrı yan serileri almak için çalışmalara başladım.

darkwood

Masallar 7.cildi satın aldım ve okunacaklar içinde ilk sıraya koydum.
Macera devam ediyor.  8)
Darkwood Sakinleri..