Batman: No Man's Land Dosyası

Başlatan hennessy, 04 Ağustos, 2011, 21:33:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

No Man's Land, 1991 yılında Batman serilerini kapsayan bir Crossover şeklinde yayınlandı. Serinin başlangıcı "Cataclysm" hikayesi ile, Gotham şehrini devasa bir depremin vurmasıyla yapıldı. Bunu "Aftershock" ve "Road to No Man's Land" hikayeleri izledi ve bu hikayelerin sonucunda Amerikan hükumeti, tamamen yerle bir olmuş Gotham şehrini, resmi olarak Amerikan topraklarından çıkardı ve Gotham' da kalanları da belli bir süreye kadar şehri terketmezlerse, Amerikan vatandaşlığından çıkaracaklarını duyurdu. No Man's Land hikayesi de tamamen kendi başına kalmış bu şehirde, yaşam savaşı veren halkı ve bu durumdan yarar sağlayan güçleri konu edindi.

Ana hikaye bilinen Batman serileri, Batman, Detective Comics, Batman: Shadow of the Bat ve Batman: Legends of the Dark Knight serilerinin yanısıra diğer bazı Tie-In lerle de devam etti. No Man's Land, toplamda 80 adet aylık sayı, 4 özel sayı ve bir de Batman: Harley Quinn grafik romanından oluştu. Hikaye daha sonra 5 ciltlik koleksiyon serisi olarak toparlandı, ancak bu ciltlerde bu sayıların yalnızca 40 tanesi yer alabildi.

HİKAYE (SPOILER !!)

Gotham Şehri, 20 saniye süren 7.6 şiddetindeki depremle sarsılır. Depremin dümdüz ettiği şehri, Amerikan hükumeti Amerika topraklarından çıkarır ve Gotham' ı "No Man's Land" ilan eder. Şehre bağlanan tüm köprüleri yıkarak, insanların oraya girmesini veya çıkmasını yasaklar.

Kimileri yoksulluktan, kimileri ise durumdan fayda sağlamak amacıyla Gotham' da kalırlar. Şehir tamamen çetelerin ve Batman' in yıllarca savaştığı baş düşmanlarının kontrolü altındadır. Özellikle de Penguin, Gotham' da ticareti yönlendiren baş isimdir. Her suçlunun kendine ait bir bölgesi bulunmakta ve bu bölgelerdeki ticaretten onlar sorumlu olmaktadır. Ticaret demişken, para Gotham' daki en işe yaramaz araçtır. Ticaret takas sistemiyle yürümektedir ve yiyecek, sağlık gereçleri ve pil Gotham' daki en değerli hazinelerdir. Elektriği olmayan Gotham' da, sokakta çalışır durumda bir pil bulan kişi, onu bir elma karşılığında Penguin ile takas etmeye razı durumdadır.

Şehirde sadece kötüler yoktur. Jim Gordon ve kalan bir avuç Gotham polisi, şehirde düzeni sağlamak ve sivilleri korumak amacıyla ordadırlar. Aynı şekilde Huntress ve Oracle' da Gotham' da çabalamaktadırlar. Batman, Bruce Wayne olarak Gotham' dan ayrılmış ve hükumete Gotham' ı bırakmaması için lobi faaliyetlerinde bulunmuştur. Ancak başarılı olamamıştır. Batman' den ümidi kesen Jim Gordon ve ekibi, 3 ay bekledikten sonra, Batman' in şehri terkettiğine inanmışlardır.

Parçalanan Gotham' da, sahip olunan bölgeler ne bir bayrakla, ne bir sınır kapısıyla belirlenir. Sokak duvarlarına sprey boyalarla çizilen lider sembolü, o bölgenin sahibinin kim olduğunun göstergesidir. Killer Croc, Black Mask, Poison Ivy, Mr.Freeze, Zsasz... Kendine ait bölgelerini çizmiş liderlerdir. Tüm bölgeler kötülerin ellerinde değildir tabi ki. Jim Gordon ve ekibi "Blue Boys" altında bir bölgeyi kontrol etmektedir. Huntress' ta bir bölgeye sahiptir. Huntress, şehirde düzeni sağlamak için verdiği uğraş sırasında yeni bir Batgirl kostümü hazırlar ve onu giymeye başlar. Ardından düşmanlarının bu kostümden daha çok korktuklarını farkeder. Batman' de geri döndüğünde bu kostümü taşıması için ona izin verir, ancak bölgelerini Two-Face' den korumasını istediğinde, Batgirl' ün başarısız olması üzerine, Huntress kostümü bırakır.

Batman, Bruce Wayne olarak yapamadığını Kara Şövalye olarak yapmak amacıyla, şehre geri döner. Jim Gordon ile olan kırgınlığı telafi ettikten sonra, Jim ile farklı kollardan atak yapmaya ve tehlikeli görünen düşman bölgelerini ele geçirmeye başlarlar. Arada kendine haline bırakan bölgeler de vardır. Robinson Park' a kendi bölgesini kurmuş olan Poison Ivy, yetimlere yiyecek ve barınak sağlaması koşuluyla Batman tarafından dokunulmama güvencesi almıştır. Superman de Gotham' a yardım etmek için gelmiş, ancak sandığından daha kötü bir manzara ile karşılaşmıştır ve Batman tarafından da azarlanarak Metropolis' e gönderilmiştir. Ancak ayrı bir Justice League hikayesinde, JLA ekibinin Gotham' da kendinelerine bölge edinmek isteyen bir kaç suçluyu durdukları görülmüştür.

Haritadaki sınırlar sürekli değişmektedir. Penguin ve Black Mask' in toprakları azalmakta, ortaya çıkmak için zamanın ilerlemesini bekleyen aslar, Joker ve Two-Face' in toprakları artmaktadır. Jim Gordon, Two-Face ile bir barış anlaşması yapar; ama tabi Two-Face anlaşmayı bozar. David Cain' i Jim Gordon' ı öldürmesi için kiralar, ancak David Cain kızı Cassandra tarafından alt edilip, engellenir. Cassandra Cain, yeni Batgirl kimliğini alır ve Gotham' da düzeni sağlamak için, Batman' e yardım etmeye başlar.

No Man's Land' de dönüm noktası, Lex Luthor' un Gotham' ı yeniden inşaa etmek amacıyla, helikopterleri ile beraber Gotham' a inmesi olmuştur. Ancak planı tabi ki iyi niyetten değildir. Gotham' da sahipsiz kalan bir çok toprağa, mülke ve işe sahip olacaktır. Bunun içinde önceden Bane' i göndererek, Gotham' ın şehir kayıtlarını yok ettirmiştir. Lucius Fox, şehir kayıtlarını bulunduran belgelerin bir kopyasını bulur ve Luthor' un karşısına dikilir. Luthor, onu öldürmek üzereyken Batman yardıma gelir ve Luthor' a Gotham' ın satılık olmadığını, şehirden çekip gitmesi gerektiğini söyler.

Amerikan hükumeti Gotham konusundaki tavrını değiştirir ve Gotham' ı yeniden toprakları arasına almaya karar verir. Jim Gordon ve halen yaşayan diğer polis memurları terfi alırlar. Ancak Joker son atağını halen yapmamıştır. Dedektif Pettit' in bulunduğu bölgeye saldırı düzenler ve Pettit' i öldürür. Huntress ise ölümden döner. Joker, Gotham' da kalan tüm bebekleri kaçırır. Onları öldürme niyetini Dedektif Sarah Gordon bozar. Ancak karşılığında büyük bir bedel ödeyerek...

Joker, Sarah' yı kafasına sıktığı kurşunla öldürür. Jim Gordon' ı Joker' i öldürmemesi için Batman engeller. Ona yeniden kuracakları şehrin, halen inandıkları maneviyatı koruduğunu ispatlayabilmeleri için öldürmemesi gerektiğini söyler. O sırada da Gordon' ın karısını öldürmüş ve kızını sakat bırakmış Joker' dan No Man's Land' in en klasik sahnelerinden birisi olan "Bir oğlun da var mı?" sözü gelir. Bunun üzerine Gordon, Joker' ı diz kapağından vurarak, hapse gönderir.

Yeni bir yıl gelmiştir ve Gotham Şehri, yeniden kurulmuş ve yeni bir yılı eskisi gibi kutlamaktadır. Gordon, eşini son yolculuğuna uğurlar ve "Mutlu yıllar" diler.

No Man's Land hikayesinin geçtiği sayılar;
Azrael #50-61
Batman #563-574
Batman: Harley Quinn
The Batman Chronicles #16-18
Batman: Day of Judgment
Batman: Legends of Dark Knight #116-126
Batman: No Man's Land #0-1
Batman: No Man's Land Secret Files and Origins #1
Batman: Shadow of the Bat #83-94
Catwoman #72-77
Detective Comics #730-741
Nightwing #35-39
Robin #67-73
Young Justice in No Man's Land #1

Hikayenin bir parçası olarak belirtilmeyen, ancak No Man's Land dönemi Gotham' ında geçen başka seriler de mevcuttur. Bunlar;
Hitman #37-46
JLA #32

No Man's Land Notları;
Cassandra Cain, ilk olarak karşımıza çıkmış ve üçüncü Batgirl olarak kostümü giymeye başlamıştır.
Two-Face ve polis memuru Renee Montoya arasında belirsiz ilişki bu hikayede başlamış ve Gotham Central: Half a Life hikayesinde şekillenmiştir.
Jim Gordon' un eşi Sarah, Joker tarafından öldürülmüştür.
No Man's Land' deki rolü Lex Luthor' a, 2000 seçimlerinde Amerika başkanlığını kazanmasında yardımcı olmuştur.
Superman: Animated Series' de ilk kez gözüken, Lex Luthor' un koruması Mercy Graves, ilk çizgi roman çıkışını yapmıştır.
Harley Quinn, Batman: Harley Quinn One-Shot ile ilk görünüşünü yapmıştır.
Harley Quinn ve Poison Ivy arasındaki dostluk ilişkisinin temelleri bu hikayede ortaya çıkmıştır.
Batman orjinal Year-One kostümünden, tamamen siyah olan Troika kostümüne geçiş yapmıştır.

No Man's Land Romanı;

2000 yılında DC Comics tarafından Greg Rucka' nın yazdığı, No Man's Land adlı bir de roman çıkmıştır. Romandaki hikayede genel olarak çizgi romandaki hatlarıyla benzer, yer alan karakterler hemen hemen aynı olmuştur. Romanda, Gotham Polis Departmanı üyelerinin kişilikleri daha detaylı anlatışmıştır. Superman ve Azrael karakterlerinin bölümleri atlanmıştır.

alıntı

http://cizgiromankulubu.blogcu.com/
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

Bu seri başlangıç Cataclysm ile birlikte gerçekten en iyi Batman serilerindendir. O yıllar Batman'in tavan yaptığı dönemdir. No man's land sonrası biraz sarsılır ama gene de iyi gider.
   Okudum, okunmasını da isterim

kalidor

Hakkaten süper bir hikayeymiş. Hepsini toparlayıp 5-6 ciltte yayınlasalar keşke  :D
Crom! Ölüleri Say...

gamlıbaykuş

Gerçekten güzel bir çalışmaymış. Ben de okumak isterdim;ama her zmanki gibi maalesef okuyamayacağız. Ne diyelim. Kahrol DC :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

pukay

baykuş kitap ne güzel öldüren şakayı yayınlamıştı,bir long hallowen bir no man's land de yayınlasa keşke

Nightrain

NTV çevirse şunu, bir sürü hayır duası alır.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

rumar80

Önce Catacylsm, önce catacylsm

ErenKoyunoglu

Cataclysm'in baskısı malesef bulunmuyor. No Man's land ise yeniden basılmaya başladı. 3. Ciltte toplanacak. Ben 1. cildi aldım ama okumak fırsat olmadı.

Edit: Yanılıyor olabilirim 2 cilt de olabilir.

ümitkr

Fi tarihinde kaleme aldığım bir yazı. Batman'in en sevdiğim ve en başarılı bulduğum öyküsünün kısa tanıtımı. Yukarıdaki başarılı yazıdan çok farklı bir şey yok yazıda ama paylaşmak ve merakı arttırmaya katkı sağlamak istedim. Başlık için sağol hennesy:

Sene 1998'i gösterirken tüm bu olayları bine katlayan bir Batman serisi başladı ve dört bölüm halinde "Deprem gerçeğini" okurun gözüne soktu en uzak durulası kurguyla: Cataclysm, Aftershock, Road to No Man's Land, ve No Man's Land...

İlk öykü Cataclysm'dir. 18 sayı süren muhteşem bir giriştir bu. Güzel bir öğleden sonra güneş batarken beklenmedik bir şey olur ve merkez üssü Wayne Malikanesi olan 7.6'lık deprem meydana gelir öyküde. Hemen akla geleceği gibi gökdelenler dahil binlerce bina yıkılır, insanlar ölür, köprüler yıkılır, şehir tam anlamıyla "yerle bir olur". Catactlysm beklenmedik karşsıında aciz kalan bir şehri anlatır. Yönetim iflas eder, insanlar çaresiz kalır, yardım yeterince hızlı yetişmez ve Batman ortada yoktur.
Öykü boyunca Batman elemanları Nighwing, Robin, Oracle, Huntress, Azrael bir şeyler yapmaya uğraşsalar da yetişemezler olaylara. Bu arada ortaya Qukemaster diye bir tip çıkar ve "ben yaptım depremi" der ama aslında bunun Vantrolog olduğu anlaşılır yeni kuklasıyla. Alt edilir v.s. Şehir çaresizdir ve bazı kötüler şehrin daha kötü duruma düşmesini engellemeye çalıştığı görülür. Tabii başta Joker olmak üzere bir kısmı da Arkham'dan kaçarlar.

Derken Aftreshock dizisiyle birlikte Batman'in döndüğünü görürüz. Şehri terk ettiği sanılan kahraman aslında kendine yeni bir üs inşaa etmiştir bu süre zarfında. Hemen olaylara balıklama atlar ve insanlara yardıma çalışır ancak vahşet almış yürümüştür. Yamyamlık, delilik, çılgınlık, hırsızlık, ahlak duygularının yok oluşu, hayatta kalma bahasına yapılanlar... Batman büyük bir felaket karşısında ortaya çıkan en büyük düşmanıyla çarpışır: Çaresiz insan! Tabii bu arada şehir terk edilmeye başlanır. Kalanlarsa... Bu öykü daha sonra "Road to No Man's Land"e bağlanmıştır.

Batman'in "No Man's Land"i için "saga"(efsane) diyorlar ya doğrudur bence. Muhteşem çünkü. Washington yönetimi tarafından insansız bölge ilan edilen Gotham şehri tekrar inşaa edilmeyecektir. Batman, Bruce Wayne kimliğiyle bu fikri değiştirmek üzere mecliste konuşma yapar. Ancak bu defa da şehri daha da yıkmaları için tutulmuş bir grup kötü karakter şehre salınır. Savaş kızışmıştır. Her grup, çete, villain şehrin bir bölümünü işgal ederler. Ellerinde spreylerle bölgelerini işaretlerler. "Tıpkı köpekler gibi" diye anlatılıyor bu çizgi romanda. Herkes herkese karşı.

Sahra çadırlarında tedavi edilmeye çalışılan insanlar, şehri terk etmeyen ve şehri sokak sokak geri almaya çalışan polisin gözetiminde hayata tutunmaya çabalarlar. Arkham kaçkınları şehri dehşete boğarken Poison İvy yetim kalan çocukları koruması altına alır ve Penguen en büyük kaçakçılık/karaborsa organizasyonunu kurar. Artık takas dönemi başlamıştır ve sistem yıkılmıştır. Oracle bilgisayarları olmadığından "taş devrindeyim" diye tanımlıyordu çaresizliğini. Bu arada kahramanlar arasında en inançlı olan Huntress Korkuluk'la bir kilisede hesaplaşıyor, Nightwing Blackgate cezaevinden firarları engelliyor, Azrael şehri yıkmaya çalışan şeytan maskeli grubu durduruyorken yeni Batgirl karakteri ortaya çıkıyordu (Batman ortadan kaybolunca Hubtress uydurduğu bir kostümle yerini doldurmaya çalışmıştır önce. Sonra bu kostüm Cassandra Cain'e verilir).

Ancak medeniyetin kaybolduğu bu şehirde kahramanlar medeni kalabilecekler miydi? Şiddet onları da mı pençesine alacaktı? soruları yanıt bekliyordu.

Polislerin bir kısmı "yerinde infaz"a yönelince örgütte ciddi bir karmaşa ortaya çıktı. Gordon, bu polislerle çatışmasa da desteklemedi. Bu arada Joker şiddet yanlılarının başıyla bir tür "seçim" yarışına giriyor ortalığı kasıp kavuruyordu. Sokaklarında farelerin cirit attığı, cesetlerin açıkta hayvanlara yem olduğu şehirde şiddet daha da yükseliyordu. Batman tüm yardımcılarını yönlendirerek bu vahşete dur demeye çabalarken hiç beklenmeyen oluyor baş düşmanı Bane herkesin kaçtığı şehre giriyordu.

Neyse ki bu girişin sebebinin "iyi" olduğu anlaşılıyor, Amerika Başkanlığına seçilen Lex Luthor adına şehre gelmiş olan Bane'in Batman'a "yardım ettiğine" şahit oluyorduk. Sonrasındaysa Lex Luthor'un Gotham'ı tekrar inşaa ettirdiğine tanık oluyoruz...

yunusmeyra

hennessy ve ümit'e bu zihin açıcı ve "meraklandırıcı" tanıtımlar için teşekkürler..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

rumar80

Tüm serilerden önce (sanırım bir Batman sayısında) Bruce Wayne'in tuttuğu bir yer bilimci Gotham'ı dev bir depremin yakında beklediğini anlatıyordu. İlk adım budur aslında.

emre ozdamarlar

Bu seriye Cataclysm'den baslayarak göz atmaya baslamistim The Dark Knight Rises öncesi. Filmin bu seriden esintiler tasiyacagini duymustum.

Yalniz cizimlerin rezaletligini gorunce tum okuma hevesim kacmisti. DC 99 senesinde cikarmis bu seriyi, bu kadar kötu cizerlerin böylesine önemli bir macerayi cizebilmesi gercekten inanilmaz. Jim Lee 91'de efsane X-Men sayfalarina imza atiyordu, bu cizerler hic mi bisey ögrenmemisler aklim almiyor.

SkyWolka

Okuyunca farkettim ki şu The Dark Knight Rises biraz No Man's Land ile Knightfall serisinin karışımı olmuş

rumar80

Çizimler konusunda sana tamamenkatılıyorum Emre. Yine de öykü olarak bence çok iyi düşünülmüş.
   Deprem, deprem sonrası, hükümetin Gotham'ı terk etmesi, şehrin parsellenmesi, Batman'in uzun süre olmaması, geri dönüp savaşa başlaması, Luthor'un gelmesi, son noktayı Joker'in koyması, Gordon'un kaybı.
   Herşey bittikten sonra Batman'in Gordon'a gizli kimliğini açıklamaya kalkması, Gordon'un da bunu reddetmesi, ikisi arasındaki derin bağı çok güzel anlatıyordu. Yine de bir dene.  ;)