Uçma Sanatı - Versus + Aylak Kitap

Başlatan alan ford, 25 Mayıs, 2011, 15:20:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alan ford

Uçma Sanatı benim için yeni yılın en güzel süprizlerindendi. Ne zamandır yazacağım, üşenip boşveriyorum. Yinede hazır bahsi geçmişken tavsiye edeyim herkese.

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

tommikser

Ben yazacam abi sende yaz millet nasılsa battı batacak balık yan gider hesabı olur.Ama okuduğum en güzel GRAFİK ROMAN'lardan biriydi.Diğeri cenaze evi şenlik evi.O da mükemmel.Sırada Sisi Ve Siperlerdeydik var onlarıda okuyup yazacam.Bu arada Kızılmaske ve Mandrake'yide sıkıştırıp 1000 küsür sayfayı devirecem NASIL OLACASA?

kedidiro

Alıntı yapılan: alan ford - 25 Mayıs, 2011, 15:20:58
  Uçma Sanatı benim için yeni yılın en güzel süprizlerindendi. Ne zamandır yazacağım, üşenip boşveriyorum. Yinede hazır bahsi geçmişken tavsiye edeyim herkese.
mart ortasındaki istanbul yolculuğumda büyülü rüzgar ilyas'ta görüp joe sacco'nun kitaplarının yanına katıvermiştim ben de...belki ayrı bir başlıkta açılmalı ama bu ispanyol iç savaşı öyküsünü ben de tüm çizgi roman dostlarına tavsiye ediyorum...sanki kitabın içinden çıkıp yanınıza geliverecekmişcesine sahici kahramanlarla tanışacaksınız.büyük dostlukların ve büyük kaybedişlerin öyküsü...çizgi romanı okuyunca ardından ken loach'ın ''ülke ve özgürlük''filmini de izleyip bir selam sarkıtın beckett ustaya. ne demişti; '' hep denedin hep yenildin.gene dene, gene yenil.daha güzel yenil''

rumar80

Ne okursanız okuyun Sevgili kedidiro sizi buralarda tekrar görmek çok güzel. Son bir ay içinde ikinci mesajınız. Arayın soğutup özletmeyin kendinizi.  ;)
    Bol çizgi romanlı günler

hanac

VERSUS KİTAP

Uçma Sanatı-Bir İspanya İç Savaşı Hikayesi

2010 İspanya en iyi çizgiroman ödülü...

Herşey bir intihar ile başlar, 90 yaşındaki adam huzurevinde intihar etmiştir.

Bıraktığı anılarından yola çıkarak hayat hikayesini okuyoruz.

Köyde başlayan bir hayat, köyden kaçış, İspanya iç savaşının başlaması, Fransa da sürgün yılları, İspanya'ya dönüş, Evlilik, İş Hayatı, Huzur evine geliş ve intiharla son.

Gerçek bir hayat hikayesi, zorluklarla ve yenilgilerle geçen bir hayat.

Çok etkileyici bir eser, özellikle huzurevi bölümü sarsıcı.

Herkese tavsiye etmiyorum, herkese göre değil.

Mükemmel bir eser, ama font seçimi iyi olmamış. Okurken zorlandım.

Versus Kitap'a böyle bir eseri yayınladığı için çok teşekkürler.

pearl jam

Henüz okumadım ama iyi bir kitap olduğuna eminim. Ben de teşekkür ediyorum versus kitaba

alan ford

En çok sevdiğim 5 çizgi roman listesi yapsam kafadan alacağım kitaplardan birisidir Uçma Sanatı. Oğlunun gözünden babasının hayatı , ispanya iç savaşı, Durutti'nin anaşistleri ( ve espadrileri), Franko rejimi, idealler uğruna yapılan onca mücadele, sonra. Sonrası biraz bizim on iki eylül kuşağı. Etkileyici bir hikaye, hamaset edebiyatına kaçmadan, olanca samimiyetiyle karşınızda. Çizimlerini de ben çok beğendim. ( İtiraf ediyorum fontlarına hiç dikkat etmedim.) Kaçırmayın.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Seneye yapacağımız En İyiler seçiminde;

"En İyi Tek Sayılık Macera (One-Shot)" kategorisinde şimdiden favorim.

HacıGeraltEmmi

Birçok ödül almış, etkileyici bir eser. Bir babanın anlarından yola çıkarak, tarihin bir dönemine ve o dönemde hiç nedensiz yitip giden hayatlara düşülmüş bir not. Esnek figürleri ve güçlü tarihsel anlatımıyla kendine özgü bir kurgusu var.  İç karartıcı şekilde çok bilindik bir hikaye aslında. Kendi tarihimizden sayfalarda geziniyormuş hissine kapıldım bazen... Mutlaka okunması gerekenler arasında bence.

tommikser

Uzun zaman önce detaylı bir yazı yazmayı istiyordum bu grafik romanla ilgili.Hasan abi  dayanamayıp sonunda yazdı.

Kitap gerçekten çok etkileyici.Ama nasıl  etkilendiğiniz size bağlı.Kimi çizimlerden kimi konudan kimi baskıdan etkilenmiş olabilir.Bunların üçünün de çok iyi olduğunu belirteyim.

Beni etkileyen aslıda konu ve konunun derinliği.Savaş kuşağı olarak doğmuş ve arada kalmış bir kuşağın yitikliği ve kaybolmuşluğunu anlatıyor.

Aslında kaderin ne kadar muazzam olduğunu ve bunu nasıl ördüğünü,insanların seçimlernin hayatlarını ne kadar etkilediğini ve aslında hiç bir seçimin bir değişikliğe yol açmadığını görerek karamsarlığa düşüyorsunuz.

Okuyunca hak vereceksiniz.Aslında okumayarak neler kaçırdığınızın farkına varıp geç kaldığınızdan dolayı hüzünlenebilirsiniz.

OZAN BALIM

Benim de çok etkilendiğim bir kitap. Öncelikle çok gerçekçi; insan psikolojisini ve "küçük şeyler"i çok iyi anlatmış. Köyde duvarların yükselmesi, çocuğun kafasındaki kent imgesinin yıkılışı, taraf olmanın biraz da sınıfsal zorunluluktan kaynaklanması ve ilk fırsat doğduğunda sınıf atlama hevesi. Bu arada çevresinde olanları anlamlandırmaya çalışan, hayal kırıklıklarını unutmaya çalışan, beceremeyen ve dahası ölmeye çalışan ama ölemeyen bir adam. Harika bir çalışma. Çizimler de muhteşem, senaryo da muhteşem. Umarım bu tür çalışmalar çoğalır...   

Peyami

Uçma Sanatı bu yıl Angouleme'de en iyi ÇR dalındaki büyük ödülün de adaylarından birisi. Cannes film festivali sinema için neyse Angouleme ÇR festivali'de ÇR için öyle birşey sayılıyor. Sonuçlar ay sonu açıklanacak. 

Bdgest'in gerçekleştirdiği oylamada ise okurlar tarafından 3. En iyi senaryoya sahip ÇR seçildi. 335 oy aldı.

Kalitenin kıymetinin bilinmesi sevindirici. 

pearl jam

Sonunda ben de okuyabildim bu harika çizgi romanı. İleride filminin çekileceğine kesin gözüyle bakıyorum. Müthiş bir anlatımı var kitabın. Hikayenin gerçek olması daha da etkileyici kılıyor. Kesinlikle bu senenin en iyilerinden.

Versus kitaba da teşekkür etmek gerek, genel akımın dışında kalan çok kaliteli çizgi romanlar yayımlıyorlar.

emre ozdamarlar

Bi ben okuyamadim su kitabi nasi da merak ediyorum konusu da direk ilgimi cekcek tarzdan. Neyse bi daha ki Turkiye tatiline artik...

NIC

Sevgili Doğa'nın hediye etmesiyle bende okudum 'Uçma Sanatını'.Gönül rahatlığıyla diyebilirimki forumda söylenenler az bile,İnsanın insana yaptığını gözümüze sokarcasına anlatıyor.Ben okurken sinirlendim,üzüldüm,küfür ettim,güldümde çok az,ama sevdim çok sevdim bu kitabı.Hayatınızı adadığınız,Gidilen Yol'un sonunda yanlış yol olduğunu anlamanız,hiçbir Yol'un aslında doğru olmamasını okurken sıkıntı bastı,melankoli bağladı ve bende Uçma Sanatından sonra hiç gülmeyen,sevişmeyen,yaşlanmayan,moral dilemma yaşamayan Teks okudum da ancak kendime gelebildim.Teşekkürler Doğa