Ödüllü Ağustos 2011 konusu

Başlatan rumar80, 15 Ağustos, 2011, 21:35:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pukay

ilk okuduğu çizgiroman batman'di ilkokula giderken babam nerden bulduysa getirmişti al seversin diye,
sonra da pişman olmuşta çünkü ondan sonra verdim kendimi çizmeye,yazmaya
hala pişmandır ulen nerden aldık ne güzel mühendis,doktor'luğa heves ediceğine çizime heves ettirdik seni diye,
resim,heykel en sonda grafik tasarım okudum gine beğendiremedim kendimi

sefik

Benim ilk okudugum cizgiroman Cin Ali'ydi ;D
Sanirim aslinda herkesin ilk okudugu da oydu ;D

rumar80

Maalesef benimki değildi. Hatta ben hiç Cin Ali okumadım. Babam ve onun çizgi roman tutkusu sayesinde ilkokula gitmeden okumayı öğrenmişim. Cin Ali'nin C'sini bile görmedim o yüzden

tommikser

Cin Ali'yi saymazsak(ki cin Ali sirkteye de bayılırdım.Filin tıraş yapması falan çok fantastik gelirdi) ilk okuduğum çr Milliyetin 1986'da verdiği boy boy Redkit'lerdi.Büyük boy renkli ve çok eğlencelilerdi.

Ama tutkunu olmamı sağlayan çr başkaydı.Bir gün O zaman Tv1 olan o kanalda Süpermen tüm gazete bayilerinde diye bir ilan vardı.O ilanla beraber başladım babama alalım da alalım diye.Artık gına geldi demek ki ona da tamam dedi gidelim alalım.

O zaman Selçuk'ta oturuyoruz.En büyük gazete bayisine gittik.Babam sordu Süpermen var mı diye .Adam yok dedi.Benim üzüldüğümü gören babam dayanamayıp adama sordu başka bişey var mı diye?Bence hayatının en en büyük hatasını yapmış oldu.Adam  Conan var dedi.Babam ver o zaman dedi.Kabını hatırlıyorum.Kımızı küçük boy Conan'lardandı.Sert kapak.

Eve gittim.Odamda okumaya başladım.Ama nasıl korktuğumu anlatamam.Bir ara korkudan yarım bıraktığımı hatırlıyorum.Ama korkuya karşın engellenemez bir okuma hevesi var.Okuyorum korkuyorum,korkuyorum okuyorum.Yok ölüler canlanıyor,yok kafalar havada uçuşuyor.Yok Conan küfür ede ede savaş naraları atıyor.Okurken nefesimin kesildiğini hatırlıyorum.

O zaman anladım ki hayatımın bir parçası çr olacak.Çok şükür aramıza mesafeler girse de son yıllarda hiç okumadığım kadar okudum.İyi ki babamda bulaştırmış bu işe.

Bu arada İzmir toplantısına babamda gelecek.Oda Teksas-Tommiks'le başlamış.Babam Teksas'cı amcam Tommiks'cidir.Babam der yav çocukken bile Tommiks saçma gelirdi.Erkek adam Teksas gibi olacak dermiş.Vurdu mu indirecek.Ağzı süt kokan çocuktan kahraman mı olur diye düşünürmüş.

HacıGeraltEmmi

Bizim nesil (ihtiyarlar tayfası  ;D ) okumayı çizgi romanlardan öğrenmiş hep. Ben de Tarkan sayesinde okumaya başladım, çizime heves ettim. İlk okuduğum macera Gümüş Eyer idi (ya da aklımda ilk yer eden). Tarkan'ın intikamını aldığı sayıyı bayiden aldığımda sevinçten zıplaya zıplaya eve döndüğümü hala hatırlarım. Sayfaları çevirip çevirip Kostok'un kesik kollarına neşe içinde bakmıştım (biraz psikopatlık mı var ne?). Okula başlayıp okumayı iyice sökünce harçlıklarda envai çeşit çizgi romana gitmeye başladı. Ama benim için en güzel gün Perşembe idi, çünkü Tarkan her hafta o gün çıkardı. Atıl kurt :)

pearl jam

vay be ne kadar çok çizgi roman tutkunu babalar varmış! Benim ki de  çizgi roman tutkunu ama okumaya değil atmaya  tutkun ;D

İlk okuduğum çizgi romana gelince; kesinlikle hatırlamıyorum!! Tahmin yapmam gerekirse muhtemelen çocuk dergilerinde okumuşumdur ilk kez ( Cin Ali'yi saymıyorum :) )

Çizgi roman kitabı olarak da Tom miks Teksas veya red kit'tir herhalde. öff hiç bir şey hatırlamıyorum bu başlık benim gibi hafızası zayıflar için değilmiş..

ErenKoyunoglu

Sanırım ilkokul 1. veya 2. sınıftı. Babam Mandrake ile gelmişti. Daha sonra o yıllarda Tay Yayınlarının Mandrake'lerini düzenli olamasada uzun süre takip ettim. Hatt ilk göz ağrısı diye 250'lik Tay ilk seri Mandrake'leri tam takım olarak seneler sonra aldım. Hala çizgiroman koleksiyonumun en değerli parçasıdır.
Sevgiler,
Eren

dursar

BEN DE OKUMAYI CIZGI ROMANDAN OGRENDIM.
KARAOGLAN-KAAN  1962
SAYGILAR

kalidor

Ben de net olarak hatırlayamıyorum ne yazıkki. Gazetelerin verdiği Red Kit, Kaptan Swing ve abimlerden kalma Güneş gazetesinin Asterikslerini çocukken okuduğumu hatırlıyorum. Sanırım 52 veya 55'lik Tay'ın çıkardığı Teksas'ların da evdeki 15-16 sayısını döndürüp döndürüp okumuşumdur. Aradaki eksik sayı ve dolayısıyla eksik kalan macera aklıma geldikçe içim halen cız eder :D Conan'la tanışmam ortaokul 1 veya 2 olduğu için ilk okuduğum macerayı bile çok net hatırlıyorum. "Lanetlenmişlerin Mekanı". Marmara Çizgi'nin yayınladığı 3. SSOC cildinde var hatta.
Crom! Ölüleri Say...

tommikser

Sevgili dursar biraz daha detaylı anlatsan sevinirim.nasıl tanıştığını ve ne hissettiğini merak ettim valla. ;D

pizagor

İlk çizgiromanım Kervan Yayınları'ndan bir Asteriks idi...

Çizgiromanla ilk karşılaşmam ise babamın cuma akşamları eve geldiğinde bond çantasından çıkardığı Gırgır ile oldu...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kedidiro

çizgilerle ilk karşılaşmam ilkokula yanlarında başladığım ailenin büyük oğlunun her hafta alıp kendisinden önce bakmamıza çok öfkelendiği gırgır, fırt dergileriyle oldu...ardından okumayı öğrenir öğrenmez öğretmenimizin elimizden tutup götürerek üye yaptığı kasabamızın kütüphanesi ve neredeyse sadece bana açık milliyet çocuk, doğan kardeş ciltleri...milliyet çocuğun ortasındaki dünya klasiklerinin bu günkü çizgi roman sevdamın temelini oluşturduğunu söyleyebilirim...belki ilk okuduğum değil ama aklımda en yer etmişi jules verne'nin '' aya seyahat''i....klasik anlamda ilk okuduğum çizgi romanı ise hatırlamıyorum. zira birçoğumuz gibi nerdeyse kendimi bildim bileli çizgi roman okuduğumu dolayısıyla okuryazarlıkla çizgi roman okurluğumun birlikte başladığını söyleyebilirim...ancak yine de ilk okuduğum çizgi romanın tommiks olabileceğini tahmin ediyorum.çünkü biz çocukken çizgi romanın adı '' teksas-tommiks''ti...

kahramanlarsinemada

Okuduğum yerine baktığım demem daha mı doğru olur acaba :D Daha okula gitmeden bir akrabamızın 13-14 yaşındaki oğlunun Zagor'a olan ilgisi benim de Zagor ile tanışmamı sağladı. Hangi macerasını olduğunu hatırlayamıyorum ama aralarında en çok etkileyen beyin gücü ile insanlara hükmeden adam ile mücadelesiydi. Okurken defalarca "bu sefer kesin öldü" diye düşünmüştüm ;D

hennessy

Dayımın odasından ufakken çıkmazdım plakları ile frizbi oynardım akşam da o benimle öyle oynardı :) kitapların arasında Tenten'i görünce ingilizce olarak tabi anlamayarak manalı manalı bakmaya başladım karıştırdım ve gelmiş geçmiş gelecek ve gelen tüm kahramanların en sevdiğim adamı ile karşılaştım bir gemi kamarasında oturmuş viskisini yudumlayan bizim dertli Kaptan Haddok namı değer "Gagalımemeli", "Ostorogot", "Başıbozuk", "Turta kalıbı", "Ölü Gömücü" veya "Halı Tüccarı sözleri tanıdığım dehşet adam onun hala kırık merdiven taşından düşüşü aklımdan çıkmaz Dupont ve Dupond  gelmiş geçmiş en komik ikililerden biri cüzdanlarını kaybettikleri ve buldukları sahne hala aklımdan çıkmaz :) Profesör Turnösol deli mi dahi mi çözümlenemeyen adam bazen yaptıkları ile herkesi şaşırtan ama bazen de yaptıklarından mana çıkaramadığım adam masanın üzerinde sandalye ile uçtuğu sahne muhteşemdi

Tekboynuzun Esrarı ve decamı kızıl korsanın hazinesi en sevdiğim hikayesi idi

seneler geçsede aynı hikayeleri kaç kere okusamda benim için hababam sınıfı gibidir her zaman güldürecek birşeyler bulurum içinde iyiki Tenten i okumuşum iyiki çizgileri ile büyümüşüm....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

İki gün içinde 24 değerli arkadaşımız bizimle anılarını paylaştı. Siz de paylaşmak istemez misiniz? Haydi klavye başına