sorunumuz var.

Başlatan DAMPYR, 17 Ağustos, 2011, 15:09:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DAMPYR

Arkadaşlar Lal ve Demirbaş yayınevleriyle konuştum bana piyasadaki Kağıt sıkıntısından bahsettiler.basacak kağıt bulmakta zorluk çekiyorlarmış.Bu yüzden Cem Bey Westi sırf sarı kağıda basmamak için hala matbada beklettiğinden bahsetti.Kitabı zamanında çıkaramadığı için tüm okurlardan özür diliyor.Lalde böyle giderse yayınların aksıyacağından korkuyorlar.Bu sanırım diğer yayın evleri içinde geçerlidir kağıdın satın alma kuru çok yükselmiş satışlarda düşünce zorlanma başladı sanırım.bu konuda Onlara destek olmak lazım ki yayınlar sürsün.Bu özellikle Anadoluya dağıtım yapan yayınevlerinde daha çok zorlanma oluyor.Lal kitap onun için Anadoluda sadece D&RLerde bu işin süreceğini söylüyor.bu konuda sizin fikirleriniz nedir?

kalidor

Kağıdı stoklayan simsarlar da var demekki. Bu belirsizlikle beklediğimiz yayınlar Kitap Fuarına ancak yetişir.
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Kötü haber. Yapabileceğimiz hiçbir şey yok.

Bekleyeceğiz.

Tarkan Kurt

Hatırladığım kadarıyla geçen sene de bir dönem böyle kağıt sıkıntısı olmuş ve forumda bu durumdan bahsedilmişti. İnşallah sıkıntı çabuk aşılır.

rumar80

Demek ki Emre geçen hafta bu nedenle durumdan bahsetti. Dilerim en kısa zamanda sorun çözülür.

pizagor

Nasıl olsa birkaç yayıncı dışında periyodlara bağlılık söz konusu olamadığı için bence fiyatlar normalleşene, kağıt bulunur olana kadar beklemekte herhangi bir sakınca yok. Beklesek beklesek fazladan 1 - 1,5 ay daha, kalıcı olacak bir fiyat artışındansa bunu tercih ederim açıkçası...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

altay1944

Kişisel görüşüm biraz bahane gibi geliyor.Bazı yayınevlerinin düşen kaliteyi bir yere yamanmak anlamında algıladım.Sorun kağıt ise gerçekten ,yurtdışından ithal edilebilir kanımca.Her şeye rağmen gerçekten kağıt yok ise kaliteyi düşürmeden beklemek daha mantıklı.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

omega red

Alıntı yapılan: altay1944 - 17 Ağustos, 2011, 17:18:51
Kişisel görüşüm biraz bahane gibi geliyor.Bazı yayınevlerinin düşen kaliteyi bir yere yamanmak anlamında algıladım.Sorun kağıt ise gerçekten ,yurtdışından ithal edilebilir kanımca.Her şeye rağmen gerçekten kağıt yok ise kaliteyi düşürmeden beklemek daha mantıklı.
Türkiyede basımda kullanılan bütün kağıtlar yurtdışından ithal zaten.

Mister NO

Arkadaşlar bu konuda görüşüm şudur.Yayınevleri bunu bir bahane olarak kullanabilir tabii ancak unutmamak gerekir ki kağıtlar yurtdışından ithal ediliyor.Dolar kurunun 1.60 lardan 1.80 lere çok hızlı çıktığı noktada ithalatçılar ithal ettikleri malları gümrükten çekmeyip bekletiyor olabilirler.Kur zararını düşürmek için bekle gör yöntemi izlerler.Kur düşerse malı çekerler ya da kurdaki yükseliş kalıcı olursa bu sefer bu zararı satış fiyatına yansıtırlar ki bu durumda da artan maliyetler kitap fiyatlarına yol su elektrik olarak döner. :'( Bizlerde bu arada eksiklerimizi tamamlayarak çarkın dönmesine katkımızı sürdürmeye devam edeceğiz yapılabilecek fazla bir şey yok kağıtta dışa bağımlı oldukça...

s.b

Abilerim, kağıt dışarıdan geliyor ne demek. Bizim SEKA kağıt fabrikamız ne üretiyor acaba. Yoksa biz sadece tuvalet kağıdı mı üretebiliyoruz o koca tesiste? Eğer öyleyse çok yazık be! Gerçekten yazık.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

HacıGeraltEmmi

Kağıdın çoğunluğu ithal olmakla birlikte yerli üretimimiz de mevcut. Ortada kağıt sıkıntısı yok yani. Dolar ve euro'nun yükselmesini bahane eden birkaç açgözlü tüccarın fazla kazanma telaşı var piyasada. İki hafta içerisinde eski haline döner merak etmeyin.

s.b

Yani, her zaman Ramazan ayında gıda fiyatlarının yükselmesi gibi, şimdi de kağıt piyasası dövizdeki ufacık bir oynamayı devleştirerek bizi düdüklemeye çalışıyorlar. Ahh ulan Tex Willer ne olur bizim ülkeyede uğra be abiciğim, sevaptır...
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

DAMPYR

Alıntı yapılan: Mister NO - 17 Ağustos, 2011, 18:46:23
Arkadaşlar bu konuda görüşüm şudur.Yayınevleri bunu bir bahane olarak kullanabilir tabii ancak unutmamak gerekir ki kağıtlar yurtdışından ithal ediliyor.Dolar kurunun 1.60 lardan 1.80 lere çok hızlı çıktığı noktada ithalatçılar ithal ettikleri malları gümrükten çekmeyip bekletiyor olabilirler.Kur zararını düşürmek için bekle gör yöntemi izlerler.Kur düşerse malı çekerler ya da kurdaki yükseliş kalıcı olursa bu sefer bu zararı satış fiyatına yansıtırlar ki bu durumda da artan maliyetler kitap fiyatlarına yol su elektrik olarak döner. :'( Bizlerde bu arada eksiklerimizi tamamlayarak çarkın dönmesine katkımızı sürdürmeye devam edeceğiz yapılabilecek fazla bir şey yok kağıtta dışa bağımlı oldukça...

Benimde Yayınevlerine yardımcı olalım derken anlatmak istediğim buydu.Herkez Aldığı çizgi Romanı Yarıda bırakıp bir başkasına başladığı zaman Diğer çizgi romanın satışı düşüyor.Yayınevleride bunu telafi etmek için satan bir diğerinin getirisini öbürüne harcamak zorunda kalıyor.Böylece yayınevinin kazancı yarı yarıya düşüyor.Ve kağıdın getiriside artınca büsbütün ortada kalıyorlar.ve kardan çok zarar başlayınca o yayınevi bu işi krediyle sürdürmek zorunda kalıyormuş.sonuç böyle olunca Yayınevleri birer birer kapanıyor(Aksoy DD...gibi)bu iş gerçekten dışardan göründüğü gibi değil ben onlara hak verdim.siz ne dersiniz....... :(

DAMPYR

Alıntı yapılan: designer73 - 17 Ağustos, 2011, 18:54:33
Kağıdın çoğunluğu ithal olmakla birlikte yerli üretimimiz de mevcut. Ortada kağıt sıkıntısı yok yani. Dolar ve euro'nun yükselmesini bahane eden birkaç açgözlü tüccarın fazla kazanma telaşı var piyasada. İki hafta içerisinde eski haline döner merak etmeyin.

İğişallah dileklerimiz bu yönde zaten...... :-\

darkwood

Okulların açılması ile piyasalar normale döner, varsın 1 ay daha kitaplar geç çıksın. Zeten beklemeye alıştık.  Bir ay daha bekliyelim, bu arada eksiklerimizi tamamlıyalım. Biraz stokları eritelim.  8)
Bu arada hergün çıkan onbinlerce gazetenin kağıdı nereden geliyor. Fiyatları ise hep aynı???
Darkwood Sakinleri..