Mister No'da Atlanan Sayılar

Başlatan Berkdinho, 20 Ağustos, 2011, 01:29:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Berkdinho

Bilindiği gibi Lal Kitap Mister No'ya orjinal 205. sayıdan başladı. Bu durumda 96. sayıda 300. orjinal macera yayımlanmalıydı. Ama renkli macera yani 300. orjinal sayı Lal'in 94. sayısında yayımlandı. Bu durumda Lal 2 sayıyı atlayarak yayımlamış olmalıydı. Ben de Bonelli'nin sitesinden atlanan sayıları buldum. 236 ve 237. sayılar atlanmış. Luca Trugenberger ve Di Vitto kardeşlerin hazırladığı ''La città dimenticata'' ve ''Trappola di pietra'' isimli maceralar bunlar. Peki Lal bunları neden atladı acaba? Aksoy Yayıncılık 26 sayı yayımladığı Mister No serisinde 5 ve 6. sayılarda '' Kayıp Kent '' ve '' Piramitte Tuzak '' isimleriyle bu maceralara yer vermiş. Aksoy bunları yayımladığı için mi Lal bunları atladı yoksa başka bir sebepten ötürü mü?

Orjinal 236. sayı: https://shop.sergiobonelli.it/scheda/5620/La-citta-dimenticata.html
Orjinal 237. sayı: https://shop.sergiobonelli.it/scheda/5621/Trappola-di-pietra.html
The Right Man When Things Go Wrong

rumar80

Büyük ihtimalle senin de bahsettiğin gibi Aksoy yayıncılık tarafından yayınlandığı için atlamıştır.

hanac

Berk tebrikler.

Tam bir araştırmacı gazetecilik yapmışsın.  :)

Berkdinho

Demek Lal ''Türkiye'de Hiç Yayımlanmamış Maceralar'' etiketinin şanına leke sürdürmek istemedi. Açıkçası Lal'in böyle bir şey yaptığını görünce şaşırdım. Hiç beklemezdim Lal'den. Ne olursa olsun bence bu sayılar yayımlanmalıydı. Durumu bilmeyenlere Aksoy'un, maceraları rastgele yayımladığından bahsedilebilir ve iş tatlıya bağlanabilirdi. Ben de biraz fazla kafaya taktım ama sinek misali, küçük ama mide bulandırıcı...

Alıntı yapılan: hanac - 20 Ağustos, 2011, 09:05:07
Berk tebrikler.

Tam bir araştırmacı gazetecilik yapmışsın.  :)

Bazen rakamlara takılıyor kafam ondan ötürü buluyorum böyle şeyleri Hasan Abi.
The Right Man When Things Go Wrong

Cantürk

Evet bu nedenle atlandı. Aksoy Mister No , tüm sahaflarda olduğu için ve "hiç yayınlanmamış maceralar" ibaresine sadık kalınması için böyle bir uygulama yapıldı.

O dönemde ben editördüm ve böyle olmasını özellikle istedim.

Sürekli Lal'e hakaret ediyorsunuz.

Suçu düzenli  ve uygun fiyatlı   yayınçıkaran  kitapevi olmak herhalde.

HacıGeraltEmmi

Lal'in düzenli yayıncılığını her zaman takdirle anmışızdır. Sanırım kağıt ve baskı kalitesi konusunda yazılanları da eleştiri olarak kabul etmek lazım.

s.b

Berk, eğer sen bu konuyu yazmasaydın kimse farketmeyecekti bu durumu. Çünkü herkesin aklında olan şey, Lal'in düzenli bir seri yayınladığı şeklinde. Nitekim Lal bu şekildeki yayıncılığını hakkıyla devam ettiriyor. Ancak sırası geldiği halde, daha önce başka bir yayınevi tarafından yayınlandığı için, iki sayıyı atlaması Lal'in yayıncılığına gölge düşürmemeli. Eminim onlar içinde bu kararı vermek kolay ve basit olmamıştır. Tamamiyle yeni maceralardan oluşan bir seriye daha önce yayınlanmış maceraları katmamaları doğaldır. Fakat ilgili sayıda bu konu hakkında kısa bir bilgi verselerdi daha iyi olurdu.
Ben hem yeni, hem de klasik seriyi takip ederek eksiksiz bir Mister No serisine sahip olacağımı  düşünüyorken yanıldığımı gördüm.
Demekki, Aksoy'dan takviye yapmak lazım. Ne yapalım arayıp bulacağız artık o sayıları.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Sinan Başak

Saçma sapan bir olay bu... 205.sayıya kadar klasik maceraları alıp, sonrasına yeni maceraları ekleyerek düzenli bir seri yapmak isteyen ben ve benim gibiler için son derece kötü birşey bu. Ne yapacağız? Aksoy'larla mı tamamlayacağız? Aksoy serisini takım halinde satamayacak mıyız?
Bu olaya mantık aramak son derece anlamsız. Tam anlamı ile işgüzarlık olmuş (Batuhan Cantürk lütfen üstüne alınmasın, gücenmesin ama bu yanlış bir yerlerden dönmeliydi)

Mister NO

İyi niyetle düşünülmüş bir hareket de olsa Mister No'yu tam takım tamamlamayı düşünenleri hayal kırıklığına uğrattığı kesin. Kağıt kalitesi, baskı, fiyat bunlar yayınevi politikası olup okuyucu da bunlara göre kendi takdirini kullanır, beğenmiyorsa pahalı buluyorsa almaz. Ne var ki bir seriye başlayan okuyucuların da bazı hakları ve beklentileri olması doğaldır. Sırf Aksoy'da çıktı diye takımı bozmak (ki okuyucular bilgilendirilse basılsın fikri ağır basardı diye düşünüyorum) hoş olmamış. Hele hele söz konusu olan Aksoy gibi ilk bastığı Mister NO'yu yarıdan başlatan bir yayınevi olunca ne kadar ciddiye alınmalıydı Aksoy'un bastıkları? Bence Lal yayınları takımı tamamlama çabasında hassasiyet ve gayret göstermektedir. Bu konunun ortaya çıkmasıyla GEREKENi yapacaklarına inanmak istiyorum. Örneğin 32.sayı atlandıysa 32/A ve 32/B gibi iki sayı basarak bunların araya alınması sağlanabilir. Lal'in Klasik ve normal Mister No'ları arasında Aksoy'un Mister No'larını düşünmek bile istemiyorum. :'(

Cantürk

Arkadaşlar o dönemin şartları öyleydi.

Aksoy yayını yeni sona ermişti. Daha iki yıl önce basılmış bir macerayı tekrar basmak, okuyucu haksızlık olarak düşünüldü.

O dönem forumlardaki istek de bu yöndeydi. Çoğu okuyucu istemedi tekrar yayınlamayı.

Hiç yayınlanmaış maceralar ibaresi de göz önüne alındı.

Klasik maceralar dizisinde , Aksoy dönemindeki maceralar yayınlanıyor şu anda. Buna bile tepki gösterenler var. Biz bunları okuduk diye.

Aksoy yeni-eski maceraları karıştırıp çorba yapmasaydı bu sıkıntı olmayacaktı.

Malesef okuyucuyu tatmin etmek çoğu zaman mümkün olmuyor.

Olaylara tek taraflı bakmamak lazım. Okuyucu sadece forumlardaki 50-100 kişiden oluşmuyor.

Benim Lal ile organik bir bağım yok. Ayşe ve Bahadır Zaimoğlu sadece dostlarım.

Ancak şunu örnek vereyim. Ayşe'nin bu kadar sevgisi olmasıydı, bugün kimse M.vento okuyamazdı. Zararına satıyor çünkü. (Dampyr ve Dylan Dog niye düzenli yayınlanmıyor sizce. ) Satmıyor bu yayınlar.

Mister No da sadece kendini kurtarıyor.

Lal çok ciddi ekonomik sıkıntılar yaşadı. Bu işler göründüğü kadar kolay değil.

Benim samimi olarak diyeceklerim bu kadar. Siz bildiğiniz gibi değerlendirmenizi yapın yine.

Mister NO

Ben kendi adıma HOZ, Lal, Oğlak ve 1001 Roman'ı takdir ediyorum. Serileri inatla devam ettirmeleri bile bu satışlarla başarı bence. Bu nedenle gönül daha kaliteli baskılar istese bile bunu çok dert etmiyorum. Kendi adıma takip ettiğim çizgi romanları ben düzenli ALAMAYIP biriktirip alırken yayınevlerine sürekli yüklenmek doğru değil. Lal önceden de yazdığım gibi bu durumu düzeltebilir bence. Sadece 2 sayı söz konusu olan ve Aksoy'lar da arada sırıtmamış olur. ;D

Lal yayınları ile irtibata geçebilecek herkes bu konuyu iletip çözüm yolu konusunda neler yapılabileceğine kafa yorarsa olumlu bir sonuca ulaşabiliriz diye düşünüyorum.

rumar80

Bence şu anda Lal'e suç bulurken biraz da kendimize bakalım. Yazılanlara göre çoğunuz Berk'in yazısı olmadan Mr No'da ki maceraların sıralarına dikkat etmemişsiniz.
   Oysa Lal her kitabın kapağında orjinal kaçıncı sayı olduğunu yazmakta. İlk defa yayınlanıren ya da daha sonra seri toparlanırken buna bakılsa ardından Bonelli'nin sitesinden incelense idi ya da Sahaf dostlara sorulsa idi cevap bulunurdu.
   Bu nedenle iğne çuvaldız atasözünü yazmak isterim.

can amca

O dönemde yıllar süren çizgi roman açlığımıza ve sahafların elindeki sefaletimize son verecek Lal Kitab'ın piyasaya girişi büyük heyecan yaratmıştı. En çok tartışılan konu Tay'ın bıraktığı noktadan neden başlanmadığıydı. Çünkü Tay en son serisi olan 28 sayılık pembe kapak özel seride Afrika maceralarının orjinal 180-184'e denk gelen Mau-Mau'yu yayınlamış, sonra arada 185-191 arası maceraları atlamış ve 191-193 arası Lejyonerler macerası ile seriyi sonlandırmıştı. Aksoy ise kendi karmakarışık serisinin arasında 201-204 arasında kalan Komplo ve Karanlığın Efendisi maceralarını yayınlamıştı. Mantıklı olan 184. sayıdan başlamaktı fakat bu sayının orjinalinin başı bir evvelki maceranın sonu idi, yani Aksoy gibi ortadan dalınarak başlanmış gibi olacaktı. Bunun yerine 188'den başlanabilirdi ama bu kez de yine bir macera atlanacak üstüne üstlük 3 sayı sonra Tay tekrarı, 10 sayı sonra da Aksoy tekrarı maceralar girecekti. Bir de arada 200. renkli sayı olacaktı. Bu nedenle Aksoy'un arada yayınladığı maceraların takibi olan 205. sayıdaki Kızılderili Savaşçı macerası ile başlandı. Yaklaşık üç sene sonra bu kez Aksoy'un yayınladığı tartışma konusu olan 236-237. orjinal sayılara sıra geldiğinde de ya tekrara girilecekti ya da atlanacaktı. Serinin başlangıcında alınan tekrara girmeme kararı sürdürüldü, ama şimdi klasik maceraların da yayınlandığı günümüzde yalnızca Lal'in yayınları ile Mr. No külliyatını tamamlamak isteyen arkadaşlar sıkıntı çekecekler. Bu atlama olmasa idi klasik maceralar 51. cilde geldiğinde Lal aylık seri arkasına eklenebilecekti. Şimdi ise en azından 60. cilde kadar almak gerekecek KM'ı.

s.b

İşte Aksoy Yayıncılık tarafından 5 ve 6. sayı olarak yayınlandığından dolayı, Lal Kitap'ın atladığı orijinal 236 ve 237. sayılar. Bu iki sayıyı da temin ederek serinizi tamamlayabilirsiniz.

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Perpetual

Bu kitaplar benim en çok sevdiğim Mister No maceralarıdır.Yeniden basılsa idi yine alırdım. :).

Bence rafta Lal normal ve KM Mister No serisinin bozulmaması için atlanılan maceralar en sonda tekrar basılmalı veya KM'lerin sonuna eklenmeli.(Hem ilk yayınlanmalarından bu yana da çok zaman geçmiş olur :D.)
7. Biriktirici