TİM - GRİNGO

Başlatan caretta, 04 Eylül, 2011, 21:56:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

???Eskiden Tim isimli bir çizgi roman çıkardı.Demirbaş yayıncılık 1 veya 2 cildini yayınlamıştı.Daha önce bu ç.r.
Jikop ve Bill Kid adı altında yayınlanmıştı.Bunlar hakkında bilgisi olanlar var mı?
   Caretta.

altay1944

TİM
1958 tarihinde başlayan orijinal edisyonu tekrar baskılarla toplam 750 sayıya ulaşan Un Ragazzo nel Far West, Tim adlı bir kovboy ve yanından ayrılmayan Dusty adlı asker kökenli arkadaşının efsanevi maceralarını konu almıştır. Un Ragazzo nel Far West, genç ve yetenekli yazar Guido Nolitta ve deneyimli çizer Franco Bignotti'nin imzasını taşımaktadır. 1980 yılından sonra özellikle Güney Amerika ülkelerinde popülerleşen seri, Vahşi Batı'daki diğer örneklere göre biraz şatafatlı ve renkli giysisiyle kötü ve suçlulara karşı mücadele veren Tim'in öyküsünü konu almıştır.
Tim, deri eldivenleri, siyah yakalı gömleği, göğüs hizasından ve omuzlarından dolanan püskülleri ve göğüs kafesinin sol kol altına gelen bölümde yer alan daire içindeki siyah bir yıldızlı amblemi olan bir deri gömlekle dolaşan cesur ve seri silah çeken girşiken bir gençtir. Üzerinden çıkarmadığı askeri üniformasıyla; savsak davranışlar sergilemesine rağmen yanından ayırmadığı en yakın arkadaşı Dusty ile birlikte hareket etmektedir.

Un Ragazzo nel Far West serisi, ülkemiz çizgiroman tarihine ilk kez 1960 yılında Ceylan Yayınları'nın Tim adını verdiği haftalık yayınıyla adım atmıştır. İki yıl kadar devam eden bu ilk Tim yayını, atalarının topraklarında yaşam mücadelesi veren kızılderililer,

yeni keşfettikleri topraklarda güvenle dolaşmak isteyen beyazlar ve onların çatışmaları arasında dolanan maceraları basmıştır. Aynı yayınevi 1967 yılı sonunda kahramanı Rodeo adlı bir derginin sayfalarını tamamen doldurmakla görevlendirmiş, ayrıca 2 Şubat 1971'de ilk sayısı çıkan Bill Kid adlı haftalık dergide de bu isimle 16 sayı maceralar yaşamıştır. 1974 yılında ise bu kez çizer Kemal Yörenç'in çıkardığı kısa süreli bir haftalık dergi olan Jikop'da, da bu başlıkla yayınlanmıştır. Başlık uzun yıllar sonra Bilka Yayıncılık tarafından ilki 1980, 'süper seri' başlıklı ikincisi 1985 yıllarında Gringo başlığıyla 14'er sayı olarak yeniden okuyucuya ulaşmıştır. 2005'de ise başlık Tim adıyla ve Demirbaş Yayıncılık logosuyla çıkmıştır.
ALINTIDIR C/BAKUNİN
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

hanac

İtalyan İF Edizione yayınevi tarafından basılmaktadır.

(İF'in diğer yayınları; Teksas, Tommiks, Mister No, Swing, Lazarus Ledd)

http://www.ifedizioni.it/if/

s.b

Bilka zamanında Gringo'yu sürekli alırdım. Ama askere giderken çoğu çizgiromana olduğu gibi o da sobayı boylamıştı.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

caretta

Altay 1944'e teşekkür ederim.Kit Taylor'un yokluğunda eğer yayınlanırsa Tim tutar sanırım.Yayınevleri de haklı.
Basmak,satmak,dağıtmak kolay değil.
      caetta

s.b

Demirbaş Yayıncılık tarafından yayınlanması beklenilen Tim'(gringo)den bir haber var mı?

caretta

Cem Bey bu çizgi romanı yayınlarsa çok hayırlı bir iş yapar.Şu anda piyasada olmayan Blueberry ,Jim Cutlass gibi
bir western.Maceralar Kit Taylorunkilere benziyor.Kızılderilisi,Meksikalısı,haydudu mavi ceketlisi bol bir çizgi roman.
Oldukça eski olduğu için telifi de pahalı değildir sanırım.
    Haydi Cem Bey bir girişimde bulun ve bize bu güzel westerni armağan et...

s.b

Tim'i yayınlamaya Cem bey kararlı. Ancak zamanı belli değil. Ama eninde sonunda yayınlayacaktır.

omega red

umarım yayınlanır. gerçekten eksikliğini hissetiğimiz bir çizgi roman...

hanac

Sami Abi, gaz verme lütfen  :)

s.b

Alıntı yapılan: hanac - 18 Eylül, 2012, 15:38:40
Sami Abi, gaz verme lütfen  :)

Ne gazı abi ya! Bakınız omega red bile Tim'in yayınlanmamasından dolayı bir eksiklik duyabiliyor. Ne kadar güzel bir şey ifade özgürlüğü. Fumetticilerin sayısının artmakta olduğunu görmekten dolayı mutluluk duyuyorum. Yaşasın fumetti.

HacıGeraltEmmi

Yayınlanmaması büyük eksiklik.

s.b

Bu gidişle Tim zirve yapacak.

rumar80

Bir o kaldı yayınlanmayan.

s.b

Alıntı yapılan: rumar80 - 18 Eylül, 2012, 16:09:11
  Bir o kaldı yayınlanmayan.

Evet, o da yayınlandı mı tamamdır. Eski klasiklerden olsunda ne olursa olsun.
Tabi bazı arkadaşlarımız bizim gibi eski vesternlere meraklı olmadıklarından "latife yollu"olarak istiyor olabilirler. Ben gerçekten istiyorum. Bilen biliyor.