TİM - GRİNGO

Başlatan caretta, 04 Eylül, 2011, 21:56:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

Çizimleri güzeldir ama bu tarama görüntüleri aslı gibi durmuyor.
Çizimler Franco Bignotti'ye ait.Tabi ki bir essegesse tarzında değildir.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

aa

Bilgiler ve örnek çizimler için çok teşekkür ederim.
Esse Gesse Hayranı...

s.b

Alıntı yapılan: aa - 20 Eylül, 2012, 16:29:23
Bilgiler ve örnek çizimler için çok teşekkür ederim.

Ne demek efendim vazifemiz. Yaşaşın Tim'ciler.

s.b

2011 senesinden beri her sene bu çizgi romandan bahsetmişiz. Bu seneyi boş geçirmeyelim.Bakalım yayınlamak kime nasip olacak

caretta

Sami Bey nereden hatırlatıyorsun bize bu çizgi romanları?Kim basıp satacak ki çizgi romanı?Nerdeyse senden benden başka hatırlayan kalmadı.
Ne Demirbaş ne de Hoz bu eski çizgi romanları yayınlamayı başaramadı.Tom Braks,Kit Taylor yarıda kaldı.Demirbaş Kinova'yı ve west'i yarıda
bıraktı.Gerçi Aksoy Kinova'nın tamamını yayınladı.Ama Kinova'nın Ceylan tarafından yayınlanmış Türk çizimi maceralarını kimse yayınlamadı.Yani bu iki
yayınevinden ben çoktan ümidimi kestim.Fumetti okuru belli.Altın Madalyon'da bile bir avuç kişiyiz.Forumun yeni üyeleri tekmil comics okuru.Bu
yüzden Tim'i kimse yayınlamaz.Ha yayınlanırsa en çok sevinenlerden biri ben olurum.Adam gibi,ciddi,vizyon,para sahibi birisi Kit Taylor'u devralıp
tamamlasa keşke.Bunlar da İlyas veya İlker  Özer olabilir.West için de aynı şeyi düşünüyorum.

s.b

UN RAGAZZO NEL FAR WEST.
TİM

s.b

aa

Kapaklar çok güzel, teşekkürler Sami bey, acaba iç sayfa çizim örneği de var mı?
Esse Gesse Hayranı...

s.b

Bizde yayınlanan Tim'den örnek sayfaları daha önce paylaşmıştım. Orijinallerine ulaşabilirsem onlardan da birkaç sayfa paylaşırım.

s.b

caretta

Klasik  westernin en güzel örneklerinden birisi.Daha önce yurdumuzda Tim,Bill Kid,Jikop,Arizona,Rodeo,Gringo adları ile yayınlandı.Aynı Kit Taylor gibi
Türk okurunca çok benimsenmedi.Oldukça eski bir western.Bu yüzden telifinin fazla yüksek olduğunu sanmıyorum.Yayınlanmasını istediğim favori
çizgi romanlardan.Samim Utkun kapaklı eski Ceylan fasikülleri çok nadir bulunur.Koleksiyonerlerin gözdesidirler.Birileri çıkıp yayınlar mı?Keşke!

s.b

Toplam 39 orijinal sayı kapağı buldum. İtalya'da gerçekten de sadece 39 sayı yayınlanmış ise onlarda pek beğenmemişler demek ki. Fakat yayının kısa sürmesi onun beğenilmediği anlamına da gelmemeli. Mesela Jeriko ve Judas'da kısa serilerdir ama her ikisini de beğenerek okurum. Özellikle Judas mükemmeldir.
39 sayılık kısa bir seriyi bizim yayıncılar dobişko cilt ile 10 sayıda tamamlarlar. Yahut 2 sayılık ciltlerle de yayınlanabilir. Bu şekilde aylık olarak yayınlansa 19 ayda seri tamamlanır.

köstebek

Atilla Abim,

sorun kesinlikle telif yüksekliği veya düşüklüğü değil. Satışlarda yaşanan inanılmaz keskin düşüşler. Son birkaç yılda çizgi roman alanındaki yayınların artmasıyla birlikte okur sayısının da artması düşünülüyordu, ama bu sadece düşünce aşamasında kaldı. Artmadık, aksine yerimizde bile sayamadık.
Aynı adamların önüne daha fazla kitap konunca hepimiz seçmeye başladık. Vazgeçmedik, ama ÇR'ların bir kısmının alımını sonraya bıraktık. Bu sonraya bırakılan kitapların büyük bölümünü sevenlerin "klasik", diğerlerinin "eski" diye tanımladığı westernler ve benzerleri oluşturuyor. Sonradan, kampanya destekli yapılan bu alımlar yayınevlerinin hiçbir işine yaramıyor, sadece dükkânlar ve okurlar kazanıyor. 
Bu yüzden de iş şu anki noktaya geldi...

caretta

Çetin Bey bu konuda haklısınız.Yayınevi bastığını satacak ki işini döndürebilsin.Hozcomics ortada.Haşim Bey "tam 2 tır dolusu basılmış çizgi romanım"var demiş.Sizin elinizde çok satan Teks olmasa diğer yayınları nasıl finanse edeceksiniz?Saguaro örneği ortada.Kaldı ki Teks açısından bayağı
iyi iş çıkarıyorsunuz.Ama benim gibi yaşını almış okurlar gençliğinin Tim,Kit Taylor gibi westernlerinin yayınlanmasını özlüyor,istiyor.

s.b

Kit Taylor'da yaptıkları gibi Tim'i de Raccolta adı altında kalın kitap olarak yeniden yayınlamışlar. 14 citte seri tamamlanmış. İşte bizde de bu şekilde yayınlanabilir. Yayınlanır değil mi?