Caretta'dan Teks Yazıları

Başlatan caretta, 04 Eylül, 2011, 22:26:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Altın Seri Teks'de enfes maceralar geliyor.116.sayıda Teks'in güzel fantastik maceralarından biri geliyor.
Maça Kızı adlı macerada Mısır'lı hizmetkarı ile birlikte Tom Pakston tarafından bataklıkta öldürülen falcı
anlatılıyor.Biraz 'Büyücü Nana'adlı macerayı çağrıştıran bu macerada Maça Kızı'nın öcünü almak Teks
ile Karson'a düşüyor.125.sayıda Mefisto'nun sevimli oğlu Yama ile tanışacağız.Babası kadar yetenekli
olmasa da Yama, kahramanlarımıza kök söktürecek.Üstelik hacıyatmaz gibi ilerde de karşımıza
çıkacak.135.sayıda kardeşi büyücü Mitla tarafından bir çeşit ilaç içirilerek bir canavara dönüştürülen
Guimas veya El Diblero'nun fantastik macerası var.Büyücünün hükmettiği vahşi kurtlar,El Morisco
Eusebio ve tam kadro Teks ekibiyle sürükleyici bir macera! Bu maceraların hepsi Süper Teks'lerde 1970.li
yıllarda yayınlanmıştı. :)

hanac

El Morisco'lu macerayı hatırlar gibiyim.

Süper bir macera idi.

HacıGeraltEmmi

Altın seride Galep haricindeki çizerler dönemi başladımı acaba? Başladıysa ben de altın seriye start vereceğim ;D

hanac

Alıntı yapılan: designer73 - 05 Eylül, 2011, 22:15:21
Altın seride Galep haricindeki çizerler dönemi başladımı acaba? Başladıysa ben de altın seriye start vereceğim ;D

Letteri başladı. Bilmem beğenir misin ?  :)

HacıGeraltEmmi

Sağol Hasan. Eh işte ;D Letteri'nin çizdiği maceraları da niyeyse zorlanarak okurum, ama okurum. Çok donuk ve hareketsiz gibi çiziyor kareleri. Gene de ufaktan bir başlayalım bakalım 100. sayıdan itibaren, sarmazsa Ticci, Fusco, Ortiz gibi farklı çizerlerin dahil olduğu sayılara kadar beklerim herhalde :-[

Edit: Şimdi Bonelli'nin sitesinde baktım Ticci kadroya 91 sayıda dahil olmuş zaten ;D

caretta

>:( Teks'in kuzeyin soğuk toprakları Alaska ve Kanada'da genellikle kış kıyamette geçen çok ilginç maceraları vardır.

Bu maceralarda genellikle bir Fransız asıllı içki ve silah kaçakçısı vardır. Bunların genellikle kaderleri aynıdır.

Teks'den sıkı bir dayak yemek ve depoları yakılmak!

Bu maceraların en güzellerinden biri Efsanevi Teks Maceraları'nın3. cildinde yayınlanan 'Ölüm Haçı' adlı maceradır.

Teks fasikül 168-175. Orijinal sayı 121-124 .Mösyö Paul Bonnet ve örgütünün başına gelenler bu uzun öyküde çok güzel anlatılır.

Bir başka Fransız asıllı haydut da fasikül 11-14 de yayınlanan 'Büyük Kral' adlı macerada karşımıza çıkan Pierre Gaul.

Teks Altın No.53-55.Siyah Leopar'ın (o da Fransız asıllı Louis) has adamı olan Pierre en sonunda paronuna ihanet eder ve beraber ölürler.

Oğlak sürekli seride yayınlanan 108-110 sayılarda Fransız Tüccar Yılan Bill Düşman Kampında bir başka Fransız Pierre Charbonne var.

130-132. sayılarda iftiraya kurban giderek tutuklanan Jim Brandon'a eziyet eden acımasız hapishane müdürü Yüzbaşı Moisson var.

Bir de nadir bir dizide (ne yazık ki yarım kaldı) İnter Teks Albüm 4'de Kanada'lı ayrılıkçı asi Roger Graudet var. Orijinal sayı 203-207.

Öteki 'davacı' Meksikalı'lara gelince: İlk önce düzgün Meksikalı Montales'i söyleyelim.

Genellikle başı belada olduğunda veya ülkesi tehlikede olduğunda Teks ve ekibini yardıma çağırır.

Teks'in Meksika ve Meksikalı'larla geçen çok macerası var.

Hemen hemen tüm maceralarda Meksikalı'lar haydut, silah kaçakçısı, hayvan hırsızı, çeteci, ırz düşmanı, azılı Apaçi düşmanı, entrikacı, ihtilalci, acımasız tiplerdir.

Bunlar da Teks ve ekibi tarafından bol dayaklı, silahlı çatışmalı, hareketli maceralarla yola getirilir.

Bu maceraların en güzellerinden biri Aksoy 5-6-7-8 sayılarda Tiger Jack ve nişanlısı Taniah' ın anlatıldığı 'Gururlu Navajo' adlı hüzünlü öyküdür.

Az kalsın düzgün Fransız'ı unutuyorduk: Teks'in kadim dostu melez Gros Jean!

Bu saydığım Fransız ve Meksikalı'ların maceralarını genellikle Teks'in en iyi çizerlerinden Fernando Fusco ve Giovanni Ticci çizmişlerdir.

Caretta.

hanac

Düşünsenize 1 kere olsun Türkler kötü adam olarak gösterilse idi !!

Kıyamet kopardı ve Teks ülkemizde yayınlanamazdı.

Sevgili Caretta, güzel yazın için teşekkürler. 1-2 kapak resmi ekledim, umarım kızmazsın.

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: hanac - 04 Ekim, 2011, 08:33:14
Düşünsenize 1 kere olsun Türkler kötü adam olarak gösterilse idi !!

Kıyamet kopardı ve Teks ülkemizde yayınlanamazdı.

Sevgili Caretta, güzel yazın için teşekkürler. 1-2 kapak resmi ekledim, umarım kızmazsın.

Ya da otosansür devreye girer, bizim olduğumuz bölümler sansürlenir başka adlarla yayınlanırdı ;D

Geçen NTV'deki programa katılanlar Türklerin hep çirkin,  kötü ve üçkağıtçı tipler olarak çizildiğinden bahsetmişlerdi.

Kutlukhan Peker de bizim çizgiromanlarda çizilen düşmanların da aynı şekilde çizildiğini söylemişti.

hanac

Düşünsenize bütün Teksas'larda ve Swing'lerde İngilizler yerin dibine batırılır.

EsseGesse kötülüğe vurgu yapmak için onları yamuk ağızlı olarak çizer.

Hangi ÇR de yamuk ağızlı adam görsem "İşte Kötü Adam" derim.  :)

guantanamo

Doga arkadaşımdan alıp okumuştum şuan kahramanın ismini aklıma gelmiyor
Takip ettigim çizgi roman deyil
O macerada osmanlınının son dönemine geliyordu uzun olarak anlatmak istemiyorum
Kötü bir imaj verilmişti

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 04 Ekim, 2011, 10:05:28
Düşünsenize bütün Teksas'larda ve Swing'lerde İngilizler yerin dibine batırılır.

EsseGesse kötülüğe vurgu yapmak için onları yamuk ağızlı olarak çizer.

Hangi ÇR de yamuk ağızlı adam görsem "İşte Kötü Adam" derim.  :)

Kaptan Kanca ???

Tüm o görsel kötü karakter potansiyeline rağmen EsseGesse'nin okuyucuyu şaşırttığı birkaç karakterden biridir...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

BAHADIR

Konu farklı bir mecra'ya kayacak ama ilginç tespitler olabilir...Suratına baktığında tamam bu adam kesin kötü dediğiniz yada eskiden kötü karakter olup  iyi yada iyilerin tarafında  olan kaç tane çizgiroman karakteri vardır acaba...(Ayrı bir başlığa da taşınabilir...)

Kanca söylendi...Benim aklımda da şu an bir tane var ama siz devam edin söylenmezse ben araya girerim... ;)

pizagor

Dıştan kötü algısı yaratan yüreği pamuk karakter olarak aklıma Tarawa geliyor...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Alıntı yapılan: BAHADIR - 05 Ekim, 2011, 18:09:08
Kanca söylendi...Benim aklımda da şu an bir tane var ama siz devam edin söylenmezse ben araya girerim... ;)

Kurjak mı ?

alan ford

Judas'ın bizzat kendisi böyle bir karakter.   Zaten geçmişi de pek matah değil.
Ama olsun seviyoruz yine de ;D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir