Caretta'dan Teks Yazıları

Başlatan caretta, 04 Eylül, 2011, 22:26:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BAHADIR

Judas yüz hatlarını Bronson'un sert yüz hatlarından aldı.. Doğru olmakla birlikte yine de yüzünde kendine duyduğu tüm nefretine rağmen bir hüzün ve durağanlık mevcut...

Kurjak olabilir mi bilmiyorum ama benim aklımdaki Kurjak değil...

Bu arada Kurjak deyince aklıma geldi...Nikolous karakteri her zaman ilgimi çeken sevdiğim bir karakter...Dampyr'de,  Nikolus benim için olmazsa olmazlardan...Birisi yardımcı olsun bu adamın karakteri iyi mi, kötü mü?

caretta

Altın Seri 115.sayı ile Teks'in Amerikan İç Savaşı'ndan bir kesiti anlattığı 'İki Bayrak Arasında'adlı nefis macerayı
bitirdik.Bu macera daha önce Süper Teks fasiküllerinde 49-54 sayılarda yayınlanmıştı.Teks bu öyküde her ne
kadar tarafsız göründüyse de meyli Kuzeyli'lere idi.Köleliğe,sömürüye,ve toprak ağalığına dayalı  Güney'in bu
savaşta başarılı olması düşünülemezdi.Teks'imiz de'yanlış ata oynamadan',Texas bir Güney eyaleti olması,
savaşa Güney saflarında katılmasına rağmen,Teks(adını Texas'dan almıştır.)doğru safta yer almıştır.Neyse ben
size Teks'in başka bir'Kuzey-Güney'macerasını tavsiye edeceğim:69'luk Ceylan Teks'in 53-57sayılarında'Savaş
Alevleri'adlı macerada (orijinal sayı-197-199)biri Kuzey diğeri Güney saflarında yer alan,John ile Leslie adlı
iki kuzenin öyküsü anlatılır.İlginç finaliyle çok güzel bir maceradır.Çizim Ticci ustadan.Bulabilirseniz okumanızı
tavsiye ederim.
Caretta.

caretta

Unvanlar.Texas Rangeri.Üstün  yetkilerle donatılmış resmi devlet görevlisi.
               Navajo Bölgesi kızılderili ajanı.Bölgeye yapılan yiyecek,giyecek,hayvan,yardımını denetleyen,bölgesinin emniyetini gözeten,diğer kabileler ve askerlerle ilişkileri düzenleyen resmi görevli.
               Navajo kabilesinin reisi.Geniş bir bölgeye yayılmış birçok Navajo köyünün en üst düzey yöneticisi.Navajo
lara göre 'Gece Kartalı' veya 'Gecelerin Kartalı'.Merkez köyde bulunduğunda kızılderililer gibi giyinen ve çadırda
kalan saygın reis.
               Wampum Kemeri sahibi.Atının eyer cebinde taşıdığı ve gerektiği zamanlarda başına taktığı kutsal
kemer.Hiçbir kabile şefi bu kemeri görmemezlik edemez,sahibini saygıyla dinler,ona bilgi verir ,çadırında ağırlar.
               Büyük Kardeşlik Üyesi.Çok az kabile şefine nasip olan bütün kızılderili büyücülerinin bağlı olduğu
birlik.Teks,üye olması hasebiyle ziyaret ettiği kabile büyücüsünden büyük saygı görür.Sorunları çözmek için
fikir alışverişinde bulunurlar,çok mahrem bilgileri paylaşırlar.Çoğu zaman büyücü Teks'in yanında kehanetlerde bulunur.
          Teks'in özelliklerine gelince:Saygın,dürüst,mert,cesur,adil,gözünü budaktan sözünü dudaktan sakınmayan
bir kişi olduğu için kızılderililer,askerler,ve politikacılar tarafından aranan,yardımı istenen,sözü dinlenen bir kişidir.
Washington'daki Kızılderili Bürosu şefi Ely Parker onun çok yakın dostudur.Ayrıca,üst düzey görevli General Davis
de öyle.Bazan A.B.D. başkanları bile Teks'e muhtaç oluyorlar!Birçok kale komutanı albay,ve diğer subaylar
Teks'i iyi tanıyan samimi dostlarıdırlar.
         Apaçi reisi Cochise Teks'in kan kardeşidir.Birçok kabile şefi Teks'i tanır ve onun kızıl halkın gerçek dostu olduğunu bilir.Yanılmıyorsam sadece Komançiler,Çeyenler,Kiowalar ve Hualpailer ile arası pek iyi değildir.Teks!in
Kanada ve Meksika'da da itibarı çok yüksektir.Can dostu Jim Brandon ne zaman çağırsa Kanada'ya koşar ve sorunu çözer.Yine Meksika'ya giderek olaylara el koyması dostu Montales'in veya El Morisco'nun bir çağrısına
bakar.
         Teks çok iyi bir stratejist ve örgütleyicidir.Birçok kızılderili ve asker çatışmasını kan dökülmeden ustaca
önler.Ekibinin beynidir.Çok iyi tabanca,tüfek ve bıçak kullanır.Asi kızılderililerle yaptığı bıçak dövüşleri çok ünlüdür.
Fiziki yönden çok güçlüdür.50'li yaşlarında olmasına rağmen attığı yumrukları yiyenler çevredeki mobilyaları
kırarak yere serilirler.Yüzmek,ustaca ata binmek, sarp yamaçlara tırmanmak onuniçin çocuk oyuncağıdır.Çok
mahir bir poker oyuncusudur.Nice hilebaz,usta poker oyuncusunu suya götürüp susuz getirecek kadar ustadır.
        Kadınlara gelince:Pek sevgili merhum eşi Lilyth'in üzerine gül koklamamıştır.Hiçbir kadınla duygusal veya
fiziksel ilişkiye girmez.Ama kadınları çok iyi tanır ve idare eder.Aslında,Teks'deki kadın teması ayrı bir yazı
konusudur.Eski dostlarına karşı çok vefakar,ve yardımseverdir.Birçok şerifi şahsen tanır.Çoğu zaten eski asker
veya rangerdir.Tüm haydut,soyguncu,kaçakçı ve ayaktakımı tarafından tanınır.'Ne zehirli bir yılan' olduğunu
onlara her zaman kanıtlar ve bu gibilere dünyayı dar eder.

Gambit

tabii zamaninda yaratilirken karakter, ve de maceralar ilerledikce, degisik yazarlar degisik sacmaliklara imza atmistir Teks de

Oyle ki "Meksika nire, Kanada nire" diye bile dusunmemistir gerizekali yazar kadrosu ve yazmistir hikayaleri. Araba ile gunler suren yolculuk olan mesafe den bahsediyoruz. Teks bir kere Meksika dan Kanada ya gitse, ilerleyen zamanda Meksika ya donse, sen kimsin kardes sorusu ile karsilasirdi zira.

Ayrica bir insan hayatinda kac kere Amerika dan Kanada ya gidebilir at uzerinde bu da tartismaya acik

bunun yaninda gereginden cok fazla maco ve kaba bir adamdir Teks ama serisini takip ettigim eski karakterlerden tek karakter de kendisi diyebilirim

devrimk

Burnu çok iyi "Yanık" kokusu alır.
Teks maceralarının ilginç özelliklerinden birisi Teks'in neredeyse hiç bir zaman tongaya basmamasıdır. Örneğin aralarına casus karışmışsa Teks bunu en az çizgi roman okuyucusu kadar keskin bir şekilde farkeder. Tabii bazı istisnalar da var "Kobra Galindez" gibi.

caretta

Altın Seri Teks her cildi ile bir adet Villa resmi veriyor. Acaba bu kartlar İtalya'da özel olarak mı basılıyor ?

Resimler genellikle cildin macerası ile ilgili değil. 118 resim acaba hangi maceralarda geçiyor ?

Birkaç tanesini hemen yazayım:

40: Alfa Yayınları Cilt 1 - Görünmez  Tehlike (Maestro), 67-68 Altın seri
70: İki Bayrak Arasında,
71: halen devam eden 'Güçlünün Kanunu', 80-125.sayı Altın Teks'de başlayacak olan 'Mefisto'nun Oğlu'.
83: Altın seri 135'de başlayacak olan 'El Diablero'.
89: fasikül 203-215 'Vaadedilmiş Topraklar',
93: Teks fasiküllerde (254-259 yayınlanan 'Ölüm Çiçeği')
104: Ceylan 69'luk seride yayınlanan 'Kara Kafalılar'
110:-Chinatown
113: El Muerto
115: El Muerto'nun ağabeyi
116: El Muerto

Haydi bakalım bulabildiklerinizi benim gibi referans göstererek yazın.
Forum yöneticileri en çok doğru cevap verene ödül verecek ?
Arkadaşlar şaka bir yana gerçekten bu118 resim çok müthiş bir Teks arşivi olur.

hanac

Evet, Teks'ciler göreve !

Sami Abi, tam sana göre bir iş.

s.b

Her sayının kapağı Villa tarafından yeniden çizilmiştir. Ama Tex'ler, Calep'in çizdiği eski kapaklarla yayınlanmaktadır hem bizde hem de İtalya'da. Villa'nın kapak çizimleri ise kitapların içine konarak hediye edilmektedir. Teşekkürler Bonelliye ve Macerapereste.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

caretta

Sami Bey,
      Doğru anladımsa eski Tex'lerin yeni baskıları yapılırken Villa odaha önce Galeppini tarafından çizilmiş
kapağı tekrar çiziyor ve cildin içinde okuyucuya veriliyor.Ama yeni baskı yine Galeppini kapağı.Demek ki
Altın Teks'in verdiği her kart yeni baskı eski bir Teks macerası kapağı.Uzun soluklu bir iş ama ben bu 118
kapağın hangi Teks'lere ait olduğunu bulmaya çalışacağım.Yalnız benim arşivim Türkiye'de yayınlanmış
Teks macerları ile sınırlı. Türkiye'de hiç yayınlanmamış onlarca Teks macerası var.
Oğlak da kronolojik sıra takip etmeden kartları veriyor.

hanac

caretta

Üçlü Çete ve Esrarengiz Katil adlı bu ciltler, şerif Elmer Daves'in Teks'i yardıma çağırması ile başlıyor.
Şerif'in eşi banka soygunu sırasında üç haydut tarafından öldürülüyor.
15 yıl önce meydana gelen bu olayın faillerini bulmak için Teks ve emekli şerif araştırmaya başlıyorlar.
Ciltlerin sonunda tam 27 ölü var !

Bunca yıllık Teks okuruyum bir macerada bu kadar ölüye çok az rastladım.
Yani öyle dinamit veya makineli tüfek filan yok !
Efendim ilk çatışmada 4 ölü. Otelde 3 ölü. Köprüde 6 ölü. Lokanta'da 2 ölü.
Metruk Silver Bell kasabasında tam 8 mefta. Son çatişmada kiralık katil. Etti mi 24.
İlk çatışmada Bill Redman'ın adamları (ilk 4 ) tarafından vurulan Pat Norris 25.
Şerifin merhume eşi Kate Davis 26. Üçlü çetenin kalp krizinden daha önce ölen elemanı Tom Hancock ile 27 !
Pat Norris, Kate Daves, Bill Redman, Jack Barrow ve Tom Hancock dışında kalan 22 kişi Teks ve Daves'in tabancalarından
çıkan mermilere çarparak ebedi aleme göçüyorlar.

Ne diyelim toprakları bol olsun!

HacıGeraltEmmi

Fena sinirlendirmişler demek Gece Kartalı'nı, uyarı atışı yapmamış bu sefer meftalara ;D Belki de yaptı ama merhumlar oralı olmayarak(!) hayatlarının yanlışını yaptılar.

hanac

Anladığım kadarı ile Teks'in yanında Karson yok.

Teks de kankası ile çene yarıştıracağına, silahını konuşturuyor.

Neymiş efendim, Karson olmaz ise ölü sayısı artar.  :)

caretta

Dostlar dervişin fikri ne ise zikri de oymuş .Ben de Altın Tex'leri bırakıp birden 155. sayıya zıplattım.

İnşallah Altın Tex'lerde yakın zamanda 155 ve daha sonraki sayıları okuruz.

Doğrusu Altın Tex değil Sürekli Seri Tex olacaktı. Hanac dostum düzeltebilirse memnun olurum.

caretta

Tex'in Osmanlı coğrafyasında geçen macerası yok. Varsa da ben okumadım.
Türk,Arap,Yunan veya Arnavut kökenli mücadele ettiği bir düşmanı da yok.
Aklıma bir Kara Kaplan geliyor ama o da Malezya'lı.

Tex Kanada'da ve Meksika'da bol bol boy göstermiş ama okyanus ötesi topraklarda pek işi olmamıştır.

Special Tex'lerde (Oğlak'ın yayınladığı sarı dev albümlerde) 23 ve 24. sayılar yanılmıyorsam Küba ve Patagonya'da geçiyor.
Altın Seri Tex 61.sayıda Butch Cassidy ve Sundance Kid'i Carson'la birlikte Bolivya'da Bolivya'lı süvariler ile birlikte öldürüyor.
Yani pek Güney Amerika'da da görünmüyor.
Orijinal sayılar 154-158 arası 5 ciltte ise Elmas Jim tarafından kaçırılan ve Pasifik'te ıssız bir adaya bırakılması düşünülen oğlu Kit'in izini gemi ile Pasifik'te sürer.

Osmanlı ile ilişkiye gelince: En önemli Osmanlı karakteri Teks'in yakın dostu El Morisco'dur.
Asıl adı Ahmed Cemal olan Morisco Mısır'ın Memphis şehrinde doğmuş, ve yıllar sonra Meksika'nın Pilares şehrine yerleşmiştir.
Tex'in birçok macerasında yer alan Morisco araştırmacı, bilim adamı, hekim, büyüden anlayan ve antik Mısır uzmanıdır.
Dizi Tex 52, 53 ve 54.sayılarda Kavalalı Mehmed Ali Paşa'nın yönettiği Mısır'da başlayan ve Amerika'da sonlanan güzel bir macerası anlatılır. Mısır hıdivi olan Kavalalı Mehmed Ali Paşa'yı biliyorsunuzdur. Özerk bir idareye sahip olan Mısır ancak 1914 yılında Osmanlı idaresinden çıkmıştır.

Altın Seri 66.sayıda Tex'in dostu Pat Mc Ryan fesli, cepkenli ve şalvarlı olarak tasvir edilir.
Yerine geçtiği ise yine aynı kıyafetli Mustafa isimli bir Arap.
Altın Seri 116.sayıda 'Maça Kızı'adlı macerada yine fesli,cepkenli, şalvarlı bir Osmanlı arabı var.
Adı Ali. Her iki karakter de gücü, kaba kuvveti simgeleyen kişiler.

Belki de Tex'in senaristleri 1880-90 'lı yıllarda Avrupa ve Amerika'da fırtına gibi esen Türk güreşçileri Koca Yusuf ve
Kurtdere'li Mehmed pehlivanlardan esinlenmişlerdir.

Arapların ve hatta develerin yer aldığı bir başka macera da orijinal 177-179 sayılarda yer alan 'Fantasmi nel deserto'',
Çöl Hayaletleri adlı maceradır. Bu macera ne yazık ki başlangıcı epey kesilererek kuşa çevrilmiş olarak 186'lık Ceylan Yayınları Tex'in 20-22 sayılarında ve 69'luk Tex'in 14-15. sayılarında 'Kara Kafalılar' adıyla yayınlandı.

Macerada Amerika'ya göç eden bir Tuareg kabilesi anlatılır. Tuareg'ler Kuzey Afrika'da yaşayan bir berberi halk.
Dediğim gibi bu derli toplu yayınlanmış bir macera değil.

Arap teması Zagor'da da işlenmiştir. Sullivanlar'ın hizmetkarı olan Mısır'lı Durga karakterini ve Lal Zagor 9.sayıda karşımıza çıkan Sami Paşa'yı hatırlatırım.