Caretta'dan Teks Yazıları

Başlatan caretta, 04 Eylül, 2011, 22:26:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Alıntı yapılan: haziran00 - 09 Şubat, 2018, 20:24:50
Ne yazık ki güzel bir macera olmasına rağmen yarım başlamıştı diye hatırlıyorum :)

Yazımda baştan 38 sayfa eksik olarak yayınlandığını belirtmiştim haziran 00 dostum. 1993 yılında pek senarist ve çizerleri bilmiyorduk. Macera, benim çizgilerini sevdiğim Civitelli tarafından çizilmiş. Çizgi Düşler Klasik Seri'de henüz Civitelli çizimleri ile tanışmadık. Civitelli'nin çizdiği ilk macera 293-295 sayılarda yayınlanan "I Due Killers" adlı macera. 69'luk Ceylan Teks Serisi'nin 46-49 sayılarında yayınlanmıştı. Çizgi Düşlerde yayınlanması yaklaşık 62.cilde denk geliyor.

haziran00

Alıntı yapılan: caretta - 09 Şubat, 2018, 20:53:35
Yazımda baştan 38 sayfa eksik olarak yayınlandığını belirtmiştim haziran 00 dostum. 1993 yılında pek senarist ve çizerleri bilmiyorduk. Macera, benim çizgilerini sevdiğim Civitelli tarafından çizilmiş. Çizgi Düşler Klasik Seri'de henüz Civitelli çizimleri ile tanışmadık. Civitelli'nin çizdiği ilk macera 293-295 sayılarda yayınlanan "I Due Killers" adlı macera. 69'luk Ceylan Teks Serisi'nin 46-49 sayılarında yayınlanmıştı. Çizgi Düşlerde yayınlanması yaklaşık 62.cilde denk geliyor.

Güzel olan Klasik maceralar daha da güzelleşiyor, zamanında 186 lık ve 69 lık serileri defalarca okumama rağmen 4 gözle bekliyorum ben de

Cobra Galindez

Alıntı yapılan: caretta - 24 Aralık, 2011, 00:19:11
Tex'in Osmanlı coğrafyasında geçen macerası yok. Varsa da ben okumadım.
Türk,Arap,Yunan veya Arnavut kökenli mücadele ettiği bir düşmanı da yok.
Aklıma bir Kara Kaplan geliyor ama o da Malezya'lı.

Tex Kanada'da ve Meksika'da bol bol boy göstermiş ama okyanus ötesi topraklarda pek işi olmamıştır.

Special Tex'lerde (Oğlak'ın yayınladığı sarı dev albümlerde) 23 ve 24. sayılar yanılmıyorsam Küba ve Patagonya'da geçiyor.
Altın Seri Tex 61.sayıda Butch Cassidy ve Sundance Kid'i Carson'la birlikte Bolivya'da Bolivya'lı süvariler ile birlikte öldürüyor.
Yani pek Güney Amerika'da da görünmüyor.
Orijinal sayılar 154-158 arası 5 ciltte ise Elmas Jim tarafından kaçırılan ve Pasifik'te ıssız bir adaya bırakılması düşünülen oğlu Kit'in izini gemi ile Pasifik'te sürer.

Osmanlı ile ilişkiye gelince: En önemli Osmanlı karakteri Teks'in yakın dostu El Morisco'dur.
Asıl adı Ahmed Cemal olan Morisco Mısır'ın Memphis şehrinde doğmuş, ve yıllar sonra Meksika'nın Pilares şehrine yerleşmiştir.
Tex'in birçok macerasında yer alan Morisco araştırmacı, bilim adamı, hekim, büyüden anlayan ve antik Mısır uzmanıdır.
Dizi Tex 52, 53 ve 54.sayılarda Kavalalı Mehmed Ali Paşa'nın yönettiği Mısır'da başlayan ve Amerika'da sonlanan güzel bir macerası anlatılır. Mısır hıdivi olan Kavalalı Mehmed Ali Paşa'yı biliyorsunuzdur. Özerk bir idareye sahip olan Mısır ancak 1914 yılında Osmanlı idaresinden çıkmıştır.

Altın Seri 66.sayıda Tex'in dostu Pat Mc Ryan fesli, cepkenli ve şalvarlı olarak tasvir edilir.
Yerine geçtiği ise yine aynı kıyafetli Mustafa isimli bir Arap.
Altın Seri 116.sayıda 'Maça Kızı'adlı macerada yine fesli,cepkenli, şalvarlı bir Osmanlı arabı var.
Adı Ali. Her iki karakter de gücü, kaba kuvveti simgeleyen kişiler.

Belki de Tex'in senaristleri 1880-90 'lı yıllarda Avrupa ve Amerika'da fırtına gibi esen Türk güreşçileri Koca Yusuf ve
Kurtdere'li Mehmed pehlivanlardan esinlenmişlerdir.

Arapların ve hatta develerin yer aldığı bir başka macera da orijinal 177-179 sayılarda yer alan 'Fantasmi nel deserto'',
Çöl Hayaletleri adlı maceradır. Bu macera ne yazık ki başlangıcı epey kesilererek kuşa çevrilmiş olarak 186'lık Ceylan Yayınları Tex'in 20-22 sayılarında ve 69'luk Tex'in 14-15. sayılarında 'Kara Kafalılar' adıyla yayınlandı.

Macerada Amerika'ya göç eden bir Tuareg kabilesi anlatılır. Tuareg'ler Kuzey Afrika'da yaşayan bir berberi halk.
Dediğim gibi bu derli toplu yayınlanmış bir macera değil.

Arap teması Zagor'da da işlenmiştir. Sullivanlar'ın hizmetkarı olan Mısır'lı Durga karakterini ve Lal Zagor 9.sayıda karşımıza çıkan Sami Paşa'yı hatırlatırım.   

Yunan karakter dediniz de aklıma geldi. Tom Devlin'in kaçırıldığı, Karasakal'ın ikinci defa iştirak ettiği macerada (354/357) Yunan bir gemi kaptanı var, gemisinin ismi de Albatros idi ama karakterin adı ne yazık ki aklımda değil. Bir ara maceranın sonuna kadar hayatta kalan düşmanları ve dostları bir yere not ediyordum ilerleyen maceralarda belki tekrar çıkarlar diye de bu kaptanın adını yazmamışım

caretta

Sayın Cobra Galindez sorunuza yanıt vermeden önce foruma hoşgeldiniz. Bu ilk mesajınız ve anladığım kadarıyla iyi bir Teks okurusunuz. Nick olarak da Teks'in en kalleş düşmanlarından birini seçmişsiniz. Tercih meselesi. Bu da Teks okuru olduğunuza işaret ediyor.

Yunan Kaptan konusunda iki macerayı karıştırdınız. Kaptan Karasakal'ın ikinci gelişi Doğan Egmont 1-4 sayılarda yayınlandı. Villa'nın çizdiği çok az maceralardan birisi. Orijinal 354-357 sayılar. Bu maceradaki Albatros gemisinin kaptanının adı Hogarth ve Yunanlı değil.

Yunan Kaptan, bir başka macerada: Orijinal 343-346 sayılarda geçen "Nehirde Ölüm"adlı Fusco çizimi macerada küçük bir teknenin kaptanı olan Yunanlı Tanakis. Bu macera ülkemizde yayınlanmadı ama bazı forumlarda taranmış, tercüme edilmiş olarak mevcut.

İki macera arasında ilginç bir benzerlik var ki sizi o yanıltmış. Karasakal macerasında San Francisco polis şefi Tom Devlin kaçırılıyor; Nehir'de Ölüm'de ise Teks'in bir başka dostu Albay Jim Brandon kaçırılıyor. Her ikisi de gemi ve teknede tutuluyorlar. Umarım yardımcı olabilmişimdir...

Mrtekin

Atilla Ağabey,

Bu kadar detayı hatırlamana cidden şapka çıkartılır. Gerçekten helal olsun.

They drew first blood...

afu

Bugün Tex'in "Yama'nın İşareti" macerasını (673-675) okumaya başladım. (Civitelli'nin çizimleri beni mest etti bu arada)
Eski olaylara göndermeler olunca bazı maceraları okumadığımı farkettim.
Mefisto ve sülalesi hangi sayılarda göründü ve bizimkileri uğraştırdı, bilgisini merak ettim.
Bunu da bilse bilse Caretta hocam bilir dedim.  :)

not: Eğer önceden bu  bilgi yazıldıysa, özür dilerim.

Mrtekin

Atilla Ağabey, merhaba,

Daha önce sorulmuş olabilir ama ben yine de merak ettim.

Teks'in şimdiye kadar öldürdüğü adam sayısı (killcount) ortalama olarak nedir? Hiçbir macerayı adam öldürmeden bitirebildi mi?
They drew first blood...

caretta

Mehmet Bey çok zor bir soru.Claudio Paglieri'nin "Gece Kartalı Tex Willer"adlı kitabına göre toplam 2047 kişi.Ama ben bu kitaba pek itibar etmiyorum.Bu kadar kesin bilgilere nasıl ulaşmış?Diyelim ki bir tepeden Teks ve Carson bir kızılderili çetesine aynı anda ateş ediyorlar ve birisi vuruluyor;ötekinin de atı vuruluyor.Peki kızılderiliyi kim vurdu?Acaba adam öldü mü?Yoksa yaralandı mı?Kimseyi öldürmeden tamamladığı macera var mı?Mutlaka vardır.Hatta ünlü dayağını atmadığı,tek yumruk sallamadığı maceralar da muhakkak vardır.Hatırlamak,toparlamak neredeyse imkansız...

seastar1000

Alıntı yapılan: caretta - 12 Nisan, 2020, 21:53:48
Mehmet Bey çok zor bir soru.Claudio Paglieri'nin "Gece Kartalı Tex Willer"adlı kitabına göre toplam 2047 kişi.Ama ben bu kitaba pek itibar etmiyorum.Bu kadar kesin bilgilere nasıl ulaşmış?Diyelim ki bir tepeden Teks ve Carson bir kızılderili çetesine aynı anda ateş ediyorlar ve birisi vuruluyor;ötekinin de atı vuruluyor.Peki kızılderiliyi kim vurdu?Acaba adam öldü mü?Yoksa yaralandı mı?Kimseyi öldürmeden tamamladığı macera var mı?Mutlaka vardır.Hatta ünlü dayağını atmadığı,tek yumruk sallamadığı maceralar da muhakkak vardır.Hatırlamak,toparlamak neredeyse imkansız...

Abi kitap 1997 de yazılmış o zamandan bu zamana birde maxi sdı yok özel seriydi filan saysak 10000 e yaklaşmıştır herhalde ne dersin

darkwood

Bu sayı 1997 de 2.047 ise, 2020 de ortalama 5.000 civarı olduğu söylenebilir.  ;)
Darkwood Sakinleri..

eken12

Atilla abi biraz konu dışı olacakta, Şu son dönemdeki hastalık durumlarından dolayı İtalya da Tex yayınlarında ve çizimlerinde bir geriye düşüş oldu mu, sizce etkiler mi. Şimdiden Teşekkürler İyi Akşamlar..

caretta

Alıntı yapılan: eken12 - 14 Nisan, 2020, 20:37:35
Atilla abi biraz konu dışı olacakta, Şu son dönemdeki hastalık durumlarından dolayı İtalya da Tex yayınlarında ve çizimlerinde bir geriye düşüş oldu mu, sizce etkiler mi. Şimdiden Teşekkürler İyi Akşamlar..

eken 12 bu konuda hiçbir fikrim yok...

hanac

Alıntı yapılan: eken12 - 14 Nisan, 2020, 20:37:35

Bonelli en az 2 yıllık stok ile çalışıyor. Bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

Ferri de vefat ettikten sonra, 2 yıl daha kapakları yayınlandı.