Caretta'dan Teks Yazıları

Başlatan caretta, 04 Eylül, 2011, 22:26:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Forumumuz yeni bir TEX uzmanı kazandı.

Caretta arkadaşamız gerçekten bu konuda tam uzman.

Eline sağlık dostum.

caretta

Teks'in maceralarında kızılderili kabilelerinin esirlerine yaptıkları ilginç işkence yöntemlerini gözlemledim!
(Birileri yapacak başka işin mi kalmadı dedi ??? )Özellikle Apaçiler bu konuda çok özgün yöntemler geliştirmişlerdir:

En bildik yöntem esirin belden yukarısı çıplak olmak üzere işkence direğine bağlanarak, savaşçıların ok, balta, bıçak fırlatarak esirin korkmasını, bağırmasını ve yalvarmasını sağlamaktır. Esirin hemen ölmemesi için özen gösterilir, ufak tefek yaralar alan esir en son kabile şefi veya başkası tarafından kalbine ok saplanarak ızdırabına son verilir.

Bir başka yöntem esiri,yere dört kazık çakarak,el ve ayaklarından 'X' şeklinde sırtüstü bağlamaktır.
Belden yukarısı çıplak olan esirin başına çöken savaşçılar bıçakları ile esiri kuşbaşı doğramaya başlarlar !
Yöntem yine yavaş yavaş acı çektirerek öldürmektir.

Bazen çok daha acımasız bir yöntem uygulanır: Önceki pozisyondaki esirin gözkapakları kesilir.
Sürekli güneşe bakan esir kör olur ve açlık, susuzluktan ölür.

Bir başka yöntem esiri boğazına kadar toprağa gömmektir. Sadece kafası dışarda kalan esir,kızgın güneş altında bırakılır. Gerisi ya vahşi hayvanların, akbabaların veya kırmızı karıncaların işidir!

Son yöntem ise esiri başaşağı bir ağaç dalına asmak ve altına ateş yakmaktır. Esir yavaş yavaş tütsülenerek ölür.
Asılı esire ok da atılabilir.

Ben bütün bunları Teks'in maceralarında gördüm. Toprakları ellerinden alınan,rezervlere kapatılan,avlanarak,göç ederek,at sırtında dolaşan kızılderililer çorak,verimsiz bir lokma ekmeğe muhtaç hale getirildiler. Meksika'ya sığınanların kafasına ödül kondu.Belki de bu acımasız işkence yöntemleri kendilerine reva görülen muameleye bir tepkidir.

Teks de zaman zaman işkence direğine bağlanmış ve diğer yöntemler de başına gelmiştir.
Eşi Lilith'in Teks'i işkence direğine bağlı iken eş seçtiğini unutmayın.

İşkence direğine bağlanan birinin kurtulması eğer becerebilirse kabile şefine meydan okuması ile mümkündür. Genellikle bıçak düellosu yapılır. Teks birçok defa bunu yapmış ve paçayı kurtarmıştır.

Kafaderisi yüzme olyına gelince: Bu canlılara pek uygulanmaz. Genellikle ölülerin kafaderisi yüzülür.
Canlı olarak kafaderisi yüzülerek sağ kalan iki kişiye örnek:
Ünlü Sam Boyle nam-ı diğer Kinova ve Zagor'un 'Kızıl Ölüm Geçidi' adlı macerasında yer alan Hakaram.

hennessy

Tex bile apaçiler tarafından kafası dışarıda bırakılacak şekilde kuma gömülmüştür merak etmeyin kurtulmuştur :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Atilla Bey bence bu mesajınızı görsellerle süslemek lazım.

Siz resimleri bulun  :) , yüklemesi benden.

caretta

:)Kısmetse mart ayında Altın Teks'e yeniden kavuşacağız.En son 120.sayıda kalmıştık.121.sayıda Haydut Dugan ve çetesi Navajolar'ın altınlarının bulunduğu
mağarada ölecekler.Ayda 2 sayı formatı devam edecek herhalde.Telif de madem
ki yıllık alınıyor 2012 sonuna kadar 24 sayı çıkacak.120'de başlayan macera dahil
yıl sonuna kadar 11 macera okuyacağız.Süper Teks fasiküllerinde bu maceraların tümü
yayınlandı.O referansa göre macera isimleri şöyle:
  1.Çakallar.
  2.Ölüm Haçı.
  3.Mefisto'nun Oğlu.
  4.Manitu'nun Ruhu.
  5.Mükafat Avcısı.
  6.Komançi Oku.
  7.Caniler.
  8.Şeytanlar Vadisi.
9.Montales'in Dönüşü.
10.Çöl Mahkumları
11.Büyük Entrika.
     Hesabıma göre uzun soluklu bir macera olan Büyük Entrika'nınsonu 2013'e
sarkacak.Bu maceraların 2 tanesi Oğlak Yayınları tarafından Efsanevi Maceralar
dobişko ciltler 2 ve 3. ciltlerde yayınlandı.Hepsi birbirinden güzel uzun soluklu
maceralar.Arada kısa tadımlık Caniler ve Mükafat Avcısı adlı maceralar var. Diğerlerinden
pek bahsetmeyim.Ellerinde Süper Teks ciltleri olan arkadaşlar 42-48,72-74,33,34,
,49,50,51,34,35,36,37.ciltlere bakabilirler.

caretta

Yayınlananlar:2 numara Ölüm Haçı,11 numara Büyük Entrika.Bildiğim kadarıyla ikisi
de Teks top -10 maceralarından.

caretta

Arkadaşlar konu ile ilgili görselleri Hanac dostuma gönderdim.O yazıya ekleyecek.

Bir özgün yöntem de elleri bağlı birini ata bağlayarak atı dörtnala koşturmak. Bu konuda epey bilgi sahibi oldunuz.
Aman sakın gıcık olduklarınıza uygulamaya kalkmayın; bırakın Teks'de kalsınlar...

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: hennessy - 21 Şubat, 2012, 20:32:26
Tex bile apaçiler tarafından kafası dışarıda bırakılacak şekilde kuma gömülmüştür merak etmeyin kurtulmuştur :)

Tabi ki kurtulacak. Adı üstünde Tex.  :)

V

Görselleri Süper Teks'lerden taramışsın galiba Atilla Abi..

Teks maceralarında sadece yerliler işkence yapmazlar.Kötü beyazlar da yaparlar.Hatta  Teks'in hasımlarını konuşturmak için yaptığı daha soft işkenceler  bile vardır.
Onlardan da biraz bahsedelim istersen.
"İstemem,eksik olsun.."

DAMPYR

Alıntı yapılan: hennessy - 21 Şubat, 2012, 20:32:26

Kuma gömdükten sonra birde bal sürmüyorlarmıydı kurbana karıncalar gelsin diye.Yoksa o Red Kitte'miydi.... ???

tommikser

O olay Redkit'te vardı abi.Redkit'in küçük bir kızılderili kan kardeşide vardı.Çok severim o macerayı ama macera adını unuttum şimdi

mutarad

Tex uzmanlarına bir soru sormak istiyorum. Doğru yer burası gibi düşündüm. Umarım yanlış değildir.
Tex Altın klasik serisinin ilk 40 sayısı bende var. Tex'in eşinin öldürüldüğü macera atlanarak gidilmiş. (Yani orijinal sırada da öyle olduğundan) Merak ettiğim şey; İleride herhangi bir sayıda bu konuya değinilen bir macera var mı?
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

alpi

Alıntı yapılan: mutarad - 16 Mart, 2012, 10:37:39
Tex uzmanlarına bir soru sormak istiyorum. Doğru yer burası gibi düşündüm. Umarım yanlış değildir.
Tex Altın klasik serisinin ilk 40 sayısı bende var. Tex'in eşinin öldürüldüğü macera atlanarak gidilmiş. (Yani orijinal sırada da öyle olduğundan) Merak ettiğim şey; İleride herhangi bir sayıda bu konuya değinilen bir macera var mı?
oğlak yayınlarının bastığı ''efsanevi cilt''lerin ilkinde birinci macera tex'in intikamını aldığı maceradır..geçen yıl ''altın tex''lerde bu macera tekrar basılmış oldu..

mutarad

Teşekkür ederim.
Peki Tex'in eşinin öldüğü macera var mı?
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

caretta

Teks maceralarının bu ilginç karakterinden sözetmek istiyorum.Birçok Teks macerasında yer alan bu yaşlı ranger Teks'in gençliğinden beri candostudur. Bir macerada 62 yaşında olduğunu okumuştum. Ranger teşkilatının çekirdek kadrosundadır.
Teks'in oğlu Kit'in de isim babasıdır. Teks'in yakın dostu olarak kale komutanları, bölge şerifleri, Washington'daki askeri yetkililer ve bilumum haydut takımı tarafından tanınır.
O Gece Kartalı'nın sadık dostu 'Gümüş Saçlı' olarak da kızılderililerden de büyük saygı görür. Çok iyi bir atıcı,rehber ve iz sürücüdür.

Yaşadıkları coğrafyayı hatta Meksika'yı avucunun içi gibi bilir. Bazı ilginç özelliklerini yazayım:

a) Teks ile hiçbir zaman bahse girmez. Hep kaybedeceğini bilir !

b) Kendisine ihtiyar, yaşlı deve gibi hitap edilmesi ayrıcalığı sadece Teks'e aittir. Başkaları ona ihtiyar, moruk veya dede derlerse (Kit ve Tiger dahil !) hemen tepki görürler.

c) Teks ekibinin midesine en düşkün elemanıdır. İlk önce o acıkır ve susar. Menü hep aynıdır: Dört parmak kalınlığında biftek, dağ gibi kızarmış patates, elma turtası ve bir kova bira !

d) Favori içkisi biradır. Ama kaliteli viskiye hayır demez. Meksika'da tekila, El Morisco'ya gidildiğnde şarap içer.

e) Ekibin en kötümser ve şikayetçi üyesidir. Bazan Kaptan Swing'teki Gamlı Baykuş'u bile sollar.

f) Ekibin kahve pişiricisi ve yemek hazırlayıcısıdır.

g) Bir görevi de Teks'in yumruğunu yiyerek yere yığılan veya bayılan talihsizleri koktuklayıp kaldırmak ve kafalarına sürahi boşaltarak ayıltmaktır.

h) Kadınlara ve genç bayanlara meyillidir. Ama bu icraata geçmez; sözde kalır. Bu yüzden Teks'den çok azar işitmiştir!

ı) Bazı macelarda 'büyükbaşlar'-generaller ve senatörler işe karışırlar. Onları sakinleştirmek ve agresif Teks'e karşı korumak da Carson'un görevidir.

i) İhtiyar olsa da salon kavgalarında 'pilavdan dönenin kaşığı kırılsın'diyerek gençlere taş çıkartırcasına yumrukları sallar.

j) Salonlarda, pusuya düşürüldükleri kanyonlarda Teks'i silahı ile korur. O ateş açar, Teks kayalardan tırmanır, düşmanların arkasına geçer ve işi bitirir.

k) Teks ile tatlı atışmaları,birbirlerine iğneli sözleri Teks maceralarının olmazsa olmazlarıdır.

Örnek:Tehlikeli bir görevi Carson'a söyleyen Teks 'ne diyorsun amigo? ' Carson'a sorar.
Bu görevden pirelenen Carson'un cevabı: 'Bana amigo deme iblis...Sesin çıngıraklı yılanın sesine benziyor'
Kit Tiger'a: 'Tiger bak bizim ihtiyarlar ne diyor?'
Carson(kızarak): İhtiyar kim???
Kit: 'Kızma Kit amca...Ben babamı kastetmiştim...'
Carson: 'Eh neyse...'