Burak - İlk Müslüman Süperkahraman

Başlatan hanac, 04 Eylül, 2011, 23:12:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Evet, bu şekilde sunuluyor.

ABD de yaşayan 2 kardeşin hazırladığı bir çr

Aşağıdaki linkten ilk sayıyı indirebilirsiniz.

http://www.splitmoonarts.com/

nacho_grande

Müslüman süper kahraman olmak da zor iş arkadaş :)

Devamlı abdestin bozulur.
Günde 5 defa namaz için ara verdiğinde arkandan iş çevirirler.
Ramazanda oruçlu kafayla performans sergileyemezsin.
Tayt mayt zaten giyemezsin.
Cumaya gittiğinde çizmeler çıkınca o kıyafetle karizman iki paralık olur.

Yukarıdaki saptamalar espri amaçlı yapılmıştır. Gerçek kişi, kurum ve 3. şahıslarla ilgisi yoktur, olası benzerlikleri ise tamamen tesadüftür.

V

Din konusu süper kahramanlarda ilginç bir şekilde es geçiliyor,özellikle vurgulananlar

hariç tabi.(Priest,Preacher,Thor,Sandman,Solomon Kane vs.)

Zagor'un dini inancını bilen var mı?O da kendini ilah saymıyorsa tabi! :) Tövbe haşa..

Süpermen Kripton'ludur,neye inanırlar?Özellikle es geçilir inanç konusu..Çizgi romana,kahramana

evrensellik katmak adına mıdır bu tutum?
"İstemem,eksik olsun.."

DAMPYR

Alıntı yapılan: JuDaS - 05 Eylül, 2011, 12:04:33
Din konusu süper kahramanlarda ilginç bir şekilde es geçiliyor,özellikle vurgulananlar

hariç tabi.(Priest,Preacher,Thor,Sandman,Solomon Kane vs.)

Zagor'un dini inancını bilen var mı?O da kendini ilah saymıyorsa tabi! :) Tövbe haşa..

Süpermen Kripton'ludur,neye inanırlar?Özellikle es geçilir inanç konusu..Çizgi romana,kahramana

evrensellik katmak adına mıdır bu tutum?

Din Konusu gördüğüm kadarıyla birtek Martin Mystere da var.Maceralarında sık sık Din  konusu geçiyor.(Hemde bütün dinler)Martinde bazı maceralarında Katolik olduğunu söylüyor.

nacho_grande

Alıntı yapılan: JuDaS - 05 Eylül, 2011, 12:04:33.Çizgi romana,kahramana evrensellik katmak adına mıdır bu tutum?

Bence tamamen pazarlama stratejisidir. Ne şiş yansın ne kebap, satışlar artsın du-bap du-bap :)

Al Simmons_Spawn

Haber kesinlikle yanlış. İlk kimdir bilmiyorum ama daha önce DC'nin Türk olan Müslüman bir Süper Kahramanı vardı zaten.

http://www.comicvine.com/janissary/29-9917/

Gambit

Alıntı yapılan: JAVA 30.000 - 05 Eylül, 2011, 12:31:16
Martinde bazı maceralarında Katolik olduğunu söylüyor.

Muslumanlarin Islam dinini yaymak icin bir yerlerini yirtmalarina anlam veremiyor yurt disinda milyarlarca kisi. Ben de onlardan birisiyim. Din birey icindir. Baskasina zorlama veya etkilemek icin degildir. Bir kahramanin dini katolik olmus, musevi olmus, musluman olmus ne ise yarar ki zaten

Insan olmadikdan sonra musluman olsa ne olur, hristiyan olsa ne olur. Cok gereksiz bir karakter olmus bu baglamda Burak.  Yine tek amac, Islam dininin propagandasini yapmakdan baska bir sey degil

DAMPYR

Alıntı yapılan: Gambit - 19 Eylül, 2011, 18:35:05Muslumanlarin Islam dinini yaymak icin bir yerlerini yirtmalarina anlam veremiyor yurt disinda milyarlarca kisi. Ben de onlardan birisiyim. Din birey icindir. Baskasina zorlama veya etkilemek icin degildir. Bir kahramanin dini katolik olmus, musevi olmus, musluman olmus ne ise yarar ki zaten

Insan olmadikdan sonra musluman olsa ne olur, hristiyan olsa ne olur. Cok gereksiz bir karakter olmus bu baglamda Burak.  Yine tek amac, Islam dininin propagandasini yapmakdan baska bir sey degil

Sana tamamıyla katılıyorum.Bencede Çizgi Roman Kahramanlarının Dini olmamalı.Çünkü bu tür şeyler tamamıyla evrensel.Martin Mysteredede maceranın konusu Martininin diniyle ilgili olduğu için Martin katolik olduğunu söylemiş yoksa bilim adamı olduğu için hiçbir dine Eğilimi olduğunu sanmıyorum..... :)

HacıGeraltEmmi

Bu durum sadece Müslümanlara özgü değil. Bilim kurgu filmlerinde bile Hırıstiyanlık propagandası yapılıyor. Her toplum bir şekilde kendi kültürü veya inancının egemen olması için farklı şekillerde eylemlerde bulunuyor zaten. Dahası bu tür yayınlar potansiyel müşteri hesapları yapılarak üretiliyorlar, amaçları dini yaymak değil, o dinin inananlarının kendileri ile özdeşleştireceği bir karakter yaratıp, satılmasını sağlamaktır (ekmek parası malum  ;D). Yoksa birileri etkilenip müslüman/hırıstiyan (yada herhangi bir başka din) olsun çabası içinde değillerdir bana göre.

FerdiFon

Bencede  Bir Kahramanın  ( Dini Olmamalı )  Demiyorum Ama Dini Ön Planda Olmamalı Nasıl Bir Çok Çizgi Roman Kahramanın Yatak Odası Pek Çoğunun Olmuyor  Bu Konuda Gizli Tutulmalı ,Heleki  Amerika Gibi Bir Yerde Müslümanlara Karşı Art Niyetle Bakılması Hep Gündemde İken Sen Çıkardığın Süper Kahraman'ı  Müslüman Kahraman Diye Lanse Ediyorsan İşin Zor Arkadaş  ( Bu Yayın Amerika'da Çıkıyor Yanılmıyorsam )

ümitkr

Alıntı yapılan: lemazmatik - 04 Eylül, 2011, 23:34:58
"İlk Müslüman Süperkahraman" yanlış olmuş sanki "the 99" vardı :D

Çooook daha eskileri de var lemazmatik. Gerçi belki de müslümanların yarattığı ilk demek istemişlerdir. Aşağıda bir liste var. Bunlara yakın zamanda katılanlar da oldu. Çok fazla görsel vardı aktaramadım iş yetiştirmeye çalışıyorum. Dileyenler ÇROP'a bakabilirler:

Müslüman çizgi roman karakterleri diye bir araştırma yapıp bizdeki çizgi roman kahramanlarını sınıflamak belki çok daha ilginç olurdu. Sonuçta bazı ateist ve bazı gayri-müslim vatandaşlarımızın kahramanlık yaptığı çizgi romanlar dışında kalanların hepsini "müslüman" diye sınıflar bitirirdik araştırmayı. Gerçi kahraman derken yanlışlığa düşmeyelim, çizgi roman karakteri manasında kahraman dedim ben.

Herneyse, işte batı çizgi romanında (özellikle Amerikan comics dünyasında) yer alan müslüman kahramanlarla ilgili geniş bir derlemenin çevirisi:

1.
Josiah al hajj Saddiq - "Josiah X" veya "Justice" olarak da bilinir. Marvel dünyasının efsanevi Super-Soldier serumu sonucu kahramanlar dünyasına katılan zenci-müslüman karakterlerinden.

İlk göründüğü sayı: The Crew #1 (July, 2003)

2.
Asıl adı, Abdul Qamar olan ve "Arabian Knight" (Arap Şövalyesi) olarak anılan Marvel karakteri. Bedevi Sünni Müslüman. Çoğunlukla uçan halısı üzerinde gezinir. Özellikle "Contest of The Champions" serisinde kısa ama işlevsel bir görevi olmuştur. Ayrıca Müslüman karakterlerden oluşan "Desert Sword" adlı grubun da üyesidir.

3.
Dust, Sooraya Qadir'in kod adıdır. Dust, kendini kuma dönüştürme ve kum fırtınası yaratma gücüne sahip bir mutanttır. İlk kez New X-Men #133'de okuyucuyla 2002 senesinde tanıştı. Karakteri yaratan yazar Grant Morrison ve çizer Ethan Van Sciver ikilisidir. Afgan asıllı olan, Dust sünni müslüman olup Afganistan'da iken hep "burka" giymektedir.

4.
İlk kez 2000 yılı JLA Annual 4'üncü sayısında okuyucuyla buluşmuş olan, Janissary (Yeniçeri) amerika'da tıp eğitimi almış olan Selma Tolon'un kod adıdır. Sultan Süleyman'ın kılıcını kullanan Janissary üzerinde Türk bayrağı olan "çarşaf giymektedir". Yakın zamanda Wonder Woman tarafından Circe adlı kötüyle New York'un kurtarılması mücadelesine çağrılmıştır.
Daha fazla bilgi: YENİÇERİmakale

5.
İlk yayın: Brain Tablet (1992)

Bu grup, birebir güçleriyle olmasa da, daha çok Fantastik Four'a öykünmüştür. Lider Muhammad Nur, Sünni Müslüman, D.C.'nin Green Lantern'inin güçlerne sahip. Thurman Hightower, mimari bir deha ve uzama gücüyle Reed Richards'a benzemektedir. Kemit Kutie, hip hop sanatçısı ve bir Mısır tanrıçasının güçlerine sahip. Mary Marvel (DC) gibi dönüşüm yaşamaktadır. Starchild "The Yoruba Warrior" ateş gücüne ve Yoruba dövüş stiline sahiptir.

6.
Naif al-Sheikh, DC comics'in 12 sayılık "Justice League Elite"inin lideridir. ( Bir çok sayıda namaz kılarken gösterilmiştir - ü.k.)

7.
Hamza, Stormwatch: Team Achilles, Wildstorm, Müslüman

8.
Damascus (Şam), Stormwatch, Wildstorm, Müslüman

9.
Rampart, Chris Claremont'un 1995 tarihinde DC comics'te yayınlanan The Sovereign Seven grubunun üyesidir. Serinin çizeri çok sevilen çizer Dwayne Turder idi.
Rampart (Jaffar Ibn Haroun Al Raschid) Müslüman bir prenstir.

10.
SINBAD
Gerçek adı: Davood Nassur
İlk görünüm: Superman Vol. 2 #48 (Ekim 1990)
3 sayılık Süpermen hikayesinde görev alan, Davood uzaylı teknolojisi olan ve telekinetik güç kazandıran bir kemerin sahibidir. DC comics'in terörist yetiştiren devleti Qurak kökenlidir. Lex Luthor onu kullanmak istese de Sinbad asla terörist olmaz.

11.
The "Archer of Arabia" Suudi Arabistan'lı Müslüman okçu bir karakterdir. The "Green Arrows of the World" adlı tek sayılık DC Comics hikayesinde, Adventure Comics #250 (1958). Bu eser efsanevi çizer Jack Kirby ile yazarlar Ed Herron ve Dave Wood'un ellerinden çıkmış.

12.
The 99, müslüman karakterlerden oluşan geniş bir süper güçler grubudur.
Ayrıntılı bilgi için: The99makale

13.
Shamal, U.N.Force, Gauntlet

14.
Snow, T.A.C.T.I.C. [Snow/Tiger], IPC Media / 2000 A.D. (ingiliz yayınevi)

15.
Sedara Bakut, Marvel Comics'in "New Universe" adlı evreninin Psi-Force grubunun bir elemanıdır.
İlk kez Psi-Force'un kasım 1988 tarihli 25. sayısında ortaya çıkmıştır.

16.
Kismet, Bomber Comics sayı 1 (Elliot Publishing 1944)

17.
Batal, Marvel Comics'in New Warriors serisinin 58. sayısında ortaya çıktı. Suriye ajanı bir kahraman.

18.
Black Tiger, ilk kez "Deadly Hands of Kung-Fu serisinin 1976 tarihli 20. sayısında ortaya çıktı. Marvel evrenindeki kurgusal müslüman Murkatesh devletinin dini lideridir.
Hikayesi Türkiye'de yayınlanmış olan "Kung-Fu" dergisinde Iron Fist, Luke Cage, White Tiger ve Shang-Chi karakterleriyle birlikte yayınlanmış olabilir (ü.k.).

19.
ALABABA
Feature Comics kahramanı Captain Amerika taklidi Rusty Ryan'ın ortağı.

20.
Green Genie, Freedom Force, Irrational Games; Electronic Arts

21.
Muhammad , Super Best Friends, Comedy Central

22.
Second Arabian Knight (ikinci), Black Panther'in 4 serisinin 15. sayısında ortaya çıkan ve Wakanda'yı istila etmeye çalışan müslüman araptır. Sihirli bir kılıcı, halısı ve zırhı vardır. Black Panther ve Storm tarafından yenilgiye uğratılmıştır.

23.
Navid Hashim - üçüncü Arabian Knight -, 2006 senesinde Union Jack'in 3. serisinin 1. sayısında ortaya çıkmıştır. Diğer iki arap şövalyelerinden farklı olarak askeri üniforma giyip kılıç kullanma yeteneğine sahiptir.

24.
BROMISMAR, bir tür arap jockeri demişler. Daha çok komik bir cin

25.
"Adventures of Iman" serisi, 34 yaşındaki Rima Khoreibi'nin "duanın gücünü" göstermek için yarattığı ve müslüman olan-olmayan çocuklara İslam'ın güzelliklerini gösterdiği bir çizgi roman.
İman, müslüman dünyasının ilk kadın süper kahramanıdır. Doğruyla yanlışı ayırt etmeyi bilen, İman Allah'a dua ettiğinde içine dolan gücü süper güce dönüştürerek mazlumlara yardım eder. Sıkıştığında ise "Bismillah" diyerek kötülüklerden korunmaktadır.
Çoğunlukla yanlışa düşenlere Kur'anı anlatarak İslam'ın "savaş değil barış" istediğini anlatır.

26.
Cascade, Sujatmi Sunowaparti, Global Guardians; Indonesia, DC comics
Ayrıntılı bilgi: GlobalGuardiansmakale

27.
Sandstorm, Global Guardians; Syria, DC
Ayrıntılı bilgi: GlobalGuardiansmakale

28.
Yusef, kod adı Mosque. Blood S.C.R.E.A.M. adlı grubun üyesi. Broadway Comics'in Shadow State serisinin ilk versiyonunun 1995 yılı 1. sayısında ortaya çıktı.

29.
Mohammed Ibn Bornu, "The Cadre of the Immortal" üyesi müslüman Kanem-Bornu krallığından. Justice League International'in (DC comics) ikinci serisinin 63-64 sayıları arasında ortaya çıktı. Son olarak da JLA 108'de görüldü.
Overmaster adlı kötünün yarattığı grup hakkında kısa bilgi: CadreoftheImmortal

30.
Desert Sword grubu Marvel Comics'in New Mutants grubunun 7. yıllığında görülmüştür ilk olarak.
Desert Sword, Aminedi, Arabian Knight, Black Raazer, Sirocco ve Veil adlı müslüman karakterlerden oluşmaktadır.

31.
Sirocco, Superman'in (DC comics) İran kökenli müttefikidir.

32.
Super Shayk, İran'lı kahraman.

33.
Wise Son, Blood Syndicate (DC) grubunun lideridir. İsmi, Kur'an'dan alınmadır. Her tür fiziksel darbeye karşı dayanıklıdır.

34.
Spanky Ham, yakın zamanda ülkemizde Business Channel'da yayınlanan uçuk ve yetişkinlere hitap eden "Drawn Together" çizgi filminin karakterlerindendir. Fazlaca cinsellik meraklısı bir domuzdur ve müslümandır. Serideki herkes gibi abartılı kişilik özelliklerine sahip

35.
Muhammed X, Superman'in (DC) 2002 yılı, 2. serisi 179. sayısında ortaya çıktı. Metropolis'in zenci-müslüman kesimindeki olaya müdahale eden Süpermen'in engelleyen ve hatta onunla dövüşen, Muhammed X öykünün sonunda adeta "bu bizim muhit, yaylan" diyerek Superman'i mahalleden kovar.

36.
The Doctor, Habib bin Hassan, Wildstorm'un yeni Doctor'udur. Dünyanın element enerjilerini doğrudan kullanabilen bir şamandır. Habib Bin Hassan, Filistinli bir "intihar bombacısı" iken The Authority grubunun yeni Doctor'u oldu.
İlk görünüm: "The Authority Revolution" sayı 9
Çeviren: Ümit Kireççi

Solomon Kane

2. Bölüm de bedava :) ama daha üye olup bakamadım :D
Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )