Manaus: Çocukluk Hayalim...

Başlatan tommikser, 05 Eylül, 2011, 16:46:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Manaus hakkında biraz bilgi vermek istedim.Allah izin verirse görmek isterim.Görmeden gidersem gözüm açık gidecek :D

Manaus, Brezilya'nın kuzeyinde bir kenttir. Amazonas eyaletinin merkezi, Rio Negro kıyısında, ırmağın Amazon'a kavuştuğu yerin yakınında bulunur.

1850'de 6 bin nüfuslu bir kent olan Manaus, kauçuk toplama sayesinde hızla geliştiyse de 1911'den sonra, lateks fiyatlarının düşmesi üzerine, aynı hızla gerilemeye başladı. Ama 70'li yıllarda yoğun bir ticari hareketin yanı sıra, 1967'de bir serbest bölgenin kurulmasından destek alan önemli bir sanayileşme (elektronik, kimya, tekstil, makine) sayesinde, Manaus'un nüfusu 4 katına çıktı. 1990'da 1,089,962 nüfusa, 2005'te toplam 1,644,690 nüfusa ulaştı.

Saar Farkı:6 Saat geri.

Uçuş süresi:18 Saat.

Şehir içi ulaşım:Taksi,Otobüs.

En iyi sezon:Mayıs,Haziran,Temmuz,Ağustos,Eylül.

Manausta şu an hava durumu:Gök gürültülü sağanak yağışlı,26C.

İklim:Ekvator iklimi hakimdir.Her mevsim yağışlıdır.Fakat aralık- mart arası dahada yağışlıdır.

Ekonomi:Kerestecilik,Meyve,Sebze,Kuru Yemiş,Sabun,Kimya Endüstrisi.

Genel Bilgiler:Negro nehri kıyısında kurulan Manaus,Amazonas eyaletinin başkentidir.

İklim:Sıcaklık her ay 30 C'nin üzerinde olup,her mevsim bol yağış alır.
Amazonların tipik bitki örtüsü olan yağmur ormanları egemendir,zengin bitki ve hayvan çeşitliliği göze çarpar.

Turizm:Brezilya'nın Amazon bölgesine gelen turistlerin uğrak yeridir.

Manaus'tan hareket eden teknelerle beraber turistler Amazon ormanlarıın içlerine dalar hatta bazı gruplar balta girmemiş ormanların içine kurulmuş konaklama tesislerinde 2-3 gün doğayla baş başa kalır.

Opera binası şehrin sembolüdür.

Şehir merkezinin 18 km dışında popüler eğlence ve gece hayatının bulunduğu bölge Ponta Negra plajı yer alır.

Ayraıca Manaus her sene ekim ayında dünyanın en büyük samba feztivallerinden birine ev sahipliği yapar.

Edocolodge-Manaus

Teatro-Manaus

Amazon nehri -Manaus

pearl jam

Süper bir tanıtım olmuş, benim de internetten bakmışlığım çoktur Manaus fotoğraflarına ama 18 saat çokmuş be yav  ;D

s.b

Amazon nehrinin kıvrımları dev bir Anakondayı andırıyor.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Ben Manaus'a gitmiş gibiyim zaten. Niye tekrar gideyim.

Onun yerine Sao Paolo, Chicago veya Casablanca'yı tercih ederim.  :)

Mister NO

Uçuş süresi 18 saat? :P İstanbul'dan mı nereden merak ettim?Tarifeli THY ile ise neyse de Mister No'nun Piperi ile 28 saatte sürebilir. ;D
Sıcaklığın her ay 30 derece olması güzel.Tshirt,yağmurluk yeterli demek ki.Bir de Manaus'a götürecek tur şirketi olsaydı. ???

hanac

Alıntı yapılan: gunessemerci - 05 Eylül, 2011, 16:46:05
Saar Farkı:6 Saat geri.

Saar farkı ??

Güneş, kes yapıştır yaparken bile hata yapıyorsun.  :)

tommikser

Abi kes yapıştır yapsam o hatayı yapmazdım ;D Site kes yapıştıra izin vermiyordu bende çok az zamanım varken hızlıca yazdım.Birde iş yerindeki bilgisayar çok kötü yazı tam sona gelirken silindi.İkinci kere yazmam gerekti.

V

Arkadaşlar fail bulundu.

Güneş'in iş yerindeki "kötü ruhlu" bilgisayarı derhal değiştiriyoruz... :)
"İstemem,eksik olsun.."

tommikser

Abi iş yerinde bilgisayarımız 1 tane olduğundan devlet de bize ödenek bulup alamadığından 4 kişi de aynı bilgisayarı kullanınca durumum bu oluyor.

Millet kalksada bir biz baksak diye bakıyor.Bende 10 parmak yazacam derken şirazeden çıkıyorum ;D

FerdiFon

Bu  Güzel  Konu  Ve Bu  Güzel Resimler İçin Çok Teşekkürler Güneş  Kardeşim  ...

İnşallah  Kısmet Olurda  Gidersin Bu Güzel Yerlerlere   Ve Gittiğindede  Paulo Adolfo'nun  Barına Uğramayı Sakın Uğramayı İhmal Etme  Biliyorsun  Cachaça  Brezilya Dışında Pek Bulamazsın  İçmeden Gelme  ,En Kaliteliside  Paulo Adolfo'nun Barındaymış ;)

tommikser

Buraya gidebilmek için baya para lazımmış ama.İstanbul'dan Manus'a direkt olarak gitmek isterseniz 4487 tl cikmiş ;D

Cantürk

Eline sağlık Güneş. Güzel bir yazı olmuş.

tommikser

BBC HD şu anda amazonu anlatıyor vede Manaus kentini amcam didik didik etti gıcık oldum.Ancak şehir süpermiş.

Mister NO

Bugün yayınlanan DÜNYA gazetesinin 17.sayfasındaki Kültür-Sanat sayfasında Faruk ŞÜYÜN imzalı Brezilya'da Bir Hafta"başlıklı yazıda Amazon ve Manaus gezisi anlatılıyor.

Manaus ve Mister No meraklıları kaçırmasın;)

Mister NO