Swamp Thing

Başlatan ErenKoyunoglu, 07 Eylül, 2011, 21:11:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ErenKoyunoglu

Vertigo'nun yeni basım olarak yayınlamaya başladığı ve Swamp Thing'in en başarılı dönemi sayılan, Alan Moore'un yazarlığını yaptığı 3. dönemin toplama cildi The Saga of the Swamp Thing Vol.1'e başladım. Daha 28. sayfada olmama rağmen ara verip hemen sizlere yazma ihtiyacı duydum. Bu Moore nasıl bir adamdır; yazdığı herşey altın değerinde. Müthiş bir giriş yapmış:

Swamp Thing denen mahlukat aslında Alec Holland adında bir bilimadamıymış. Karısı ile beraber bitkilerin hızlı gelişmesini sağlayan bir bilimsel formul üretmek için çalışırlarken bir saldırıya uğramışlar ve bir patlama sonucunda Holland'ın karısı ölürken, kendisi ise formül ile oluşturulmuş sıvı ile birlikte, laboratuarının yanında bulunan bataklığa düşmüş. Burada Holland, Swamp Thing denilen mahlukat haline dönüşmüş. Yarı insan, yarı sebze (bitki değil sebze demiş Moore amca :D) bu mahlukatın hikayesi böyle başlamış. Len Wein'in yarattığı bu karakterin serüvenleri (bu yazarımızı Conan severler hatırlayacaktır) 2 çok da uzun süre devam edemeyen seriler ve başka yazarlar ile devam etmiş. 3. Seriyi ise Moore amca devralmış.

Hikayemizin ilk sayfalarında Swamp Thing'in insanı andıran bedeninin ve şekil olarak benzese de hiçbir işlevi olmayan iç organlarının nasıl oluşmuş olabileceğini anlatıyor. 20 sayfa gibi kısa bir akış içinde bunu nasıl büyük bir başarıyla aktarılabileceğini okuyup görmenizi tavsiye ederim. Görsel olarak 1984 yılında yayınanan bir çizgiroman olduğundan çok fazla bir şey beklememenizi belirtmekle beraber, azıcık okumuş olsam bile Moore olduğu için şiddetle tavsiye ederim.

Haydi koşun yabancı comic satan dükkanlara veya sitelere.

Sevgiler,
Eren

rumar80

Len Wein zamanında Marvel ve DC için çok başarılı işler çıkarmıştır. Bunlardan biri de Giant size X-men 1'dir. Bu sayı ile birlikte yeni takım tanıtılır.
   Swamp Thing'in dönüşüne gelince.... Aylardır büyük bir dikkatle izlediğim Green lantern serisi The Blackest Night ile tavan yapmış sonunda ise Brightest Day başlamıştı. Bu seri ve yazarı Geoff Johns'un amacı Swamp Thing'i döndürmek imiş. Seri sonunda bu ortaya çıktı.
   Son olarak Swamp Thing'in öyküsüne benzer bir öykü de Marvel tarafından yapıldı. Karakterin adı Ted Ellis, dönüştüğü yaratık ise Man-thing. Bu yaratık acı çeken insanların duygulanımları tarafından uyarılıyordu. Bilkanın bazı örümcek adamlarında görülmüştür.

V

Eren arkadaşımızın Swamp Thing dosyasının tamamını

Altın Madalyon E-Dergi'de okuyabileceksiniz.. ::)
"İstemem,eksik olsun.."

emre ozdamarlar

Swamp Thing'in ilk 2-3 cildini okumustum galiba, öykuler gercekten ilgincti.
Alan Moore bosu bosuna Alan Moore olmamis, kalitesini bu öykulere de yansitmis direk.

hanac

Alıntı yapılan: rumar80 - 07 Eylül, 2011, 21:33:49
Son olarak Swamp Thing'in öyküsüne benzer bir öykü de Marvel tarafından yapıldı. Karakterin adı Ted Ellis, dönüştüğü yaratık ise Man-thing.
Bu yaratık acı çeken insanların duygulanımları tarafından uyarılıyordu. Bilkanın bazı örümcek adamlarında görülmüştür.

Infernal Man-Thing diye bir seriye başlıyor Marvel. 4 Temmuz da çıkıyor. Bence çok gereksiz bir hareket.

rumar80

Swamp thing'in ilk sayısını okudum. Çevreci bir çizgi roman olacak gibi. Doğaüstü güçler de işin içinde. Cildini bekliyorum.
   Bu arada benzer farklılıkta bir çizgi roman da Animal Man. DC'nin arka plan kahramanlarından biri Animal Man. Ama yeni 52'nin sürpriz isimlerinden.

hanac

rumar80

Merakla cildini bekliyorum.

logan

Moore dönemi olarak çıkan cilt sayısı 6 mıydı ? yoksa başka ciltler de çıktı mı ?

rumar80

İlk cildi okudum.
  Scott Snyder origin öyküsüne bir şeyler eklemiş. Şöyle ki; Alec Holland Swamp Thing olduğunda ölüyor ve bu seri başlamadan bir ay önce canlanıyor. Swamp Thing olarak yaşadıklarını hatırlıyor ama bir daha o hale dönüşmek istemiyor. Bu cilt ve içindeki yedi sayı boyunca "yeşil"in koruyucusu olarak seçilen Holland'ın görevi kabul etmemesi, "rot"un ajanları ile mücadelesi ve en sonunda görevi kabul edip yeniden ölerek Swamp Thing'e dönüşmesi anlatılıyor. Böylece "yeşil"in de avatarı canlandı. Savaş başlayabilir.
  Animal Man ve Swamp Thing birlikte büyük bir öyküyü kuruyorlar. Bize de keyifle okumak kalıyor.

rumar80

rumar80

Sevgili Emre bu itkiye ne diyorsun?

emre ozdamarlar

Abi sahane.
Yanick Paquette'i deviantart'tan takip ediyorum, cok efsane Swamp Thing sayfalarina imza atiyor.
Scott Snyder da yazmissa bize oturup okumak duser :)

rumar80

İkinci cildi de birkaç gün önce okudum.
   Swamp thing'in Rot ajanları ile mücadelesi devam ediyor. Özellikle de Arcane adlı ajanla. Arcane zamanında bir çok avatarı öldürmüş biri. Hatta Alec Holland'ın Swamp Thing olmasını önlemek için iki kere onu öldürmeye çalışıyor. İkincisi zaten Swamp Thing olmasını sağlayan patlama.
   Cildin sonunda Animal Man de geliyor ve Rotworld macerasına yolculuk başlıyor. Rotworld 3 kitapta Animal Man, Swamp Thing ve Frankenstein'da anlatılacak bildiğim kadarı ile

ghostrider

Türkçe olarak niye basılmıyor Swamp Thing?Bu kadar güzel bir çizgi roman serisi neden basılmaz?
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.