Scalped - Çizgi Düşler

Başlatan emre ozdamarlar, 08 Eylül, 2011, 20:06:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Vertigo'dan cikan Jason Aaron'un yazdigi, RM Guera'nin cizdigi Scalped'in 2. cildinin ortasindayim, son zamanlarda okudugum en guzel cizgi romanlardan biri.

Konu gunumuzde, Guney Dakota'da bir kizilderili rezervasyonunda geciyor. Beyaz adam sömurdukce sömurmus, alkolizm, suc, kavga, dövus, cinayet hat safhada. Rezervasyonun sefi Red Crow da ortamdaki kirli islerin basindadir, beyaz adamin bugune dek caldiklarini geri almak icin her turlu yasadisi yolu da deneyerek rezervasyonda buyuk bir kumarhane acacaktir. Tam o gunlerde yillardir ortalikta görunmeyen asil adamimiz Dashiel Bad Horse geri döner ve maceramiz baslar.

Hikaye super sert. Seks, cinayet, kan, vahset, kufur maksimumda. Tum karakterler iyi yazilmis, cizimler ise muazzam. RM Guera Avrupa kökenli bir sanatci, Ispanya, Fransa gibi ulkelerde calistiktan sonra Amerika icin cizmeye baslamis.

Seri 2007'de baslamis, bugune dek 50 sayisi cikmis, bunlar 7 TPB'de toplanmis. Mutlaka ama mutlaka bir göz atin bu seriye, pisman olmayacaksiniz.

emre ozdamarlar

ErenKoyunoglu

Ben de 7 cilti birden toparladım sırası gelince okuyacağım. Ah bir de iş güç olmasa da günde 25 saat çizgiroman okuyabilsem...

FerdiFon

Alıntı yapılan: ErenKoyunoglu - 08 Eylül, 2011, 20:59:45
Ben de 7 cilti birden toparladım sırası gelince okuyacağım. Ah bir de iş güç olmasa da günde 25 saat çizgiroman okuyabilsem...
25 Saat'mi    ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

ErenKoyunoglu

Tabi.... Ne yani günde 25 saat okuyabilirseniz ancak yeteri kadar çizgiroman okumuş sayılırsınız? Yoksa ben mi yanlış biliyorum :D

hanac

Vertigo bu işi biliyor.

Hemen yayınlansın alırım.  :)

Tanıtım için teşekkürler Emre.

pearl jam

Tanıtım için teşekkürler.

yunusmeyra

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

emre ozdamarlar

Bu arada cizgi romandan ögrendigim bir sey, bu rezervasyonlardaki kizilderililer 70'li yillarda baya ayaklanip, silahli mucadele falan baslatmislar, bölgelerine izinsiz giren FBI ajanlarini öldurmusler. Bunlarin da bahsi geciyor, senaryoya katkilari oluyor gecmisteki olaylarin.

HacıGeraltEmmi

İyi yapmışlar lanet olası çatal dilli beyazlara ;D Böyle kitap tanıtımlarını görünce ingilizce öğrenesim geliyor valla. nasılsa bizde yayınlanması hayal bu yayınların  :-\

ferzan

Vertigo yine hakkını teslim etmiş bir anlatının daha...Müthiş bir istek peydah oldu okumak için,keşke Türkçe'de de şansı olsa...
    Geçen gün ''Bonelli sizi işe alsaydı'' başlığında öylesine aklıma gelen,okumaktan zevk alabileceğim türde buna benzer bir post-modern western senaryo taslağı gibi birşeyler saçmalamıştım...Üzerine bir de bu tanıtımı okuyunca,itki banyosu yaptım resmen...
    70'lerdeki kızılderili ayaklanmasını ilk kez duyuyorum,çizgiromanda da bu geçmişi işlemeleri müthiş olmuş...
    Emre,müthiş eserlerle tanıştırıyorsun bizi...Sen el atmasan,belki çok daha geç keşfedip farkedecektim bu eseri...Ellerine,gözlerine sağlık...Şimdiye dek yaptığın bu tarz paylaşımlar için kendi adıma binlerce teşekkür ederim sana.Tam da alternatif arayış ve üretim adına derin sancılar çekerken,bu paylaşımlarla nasıl bir sevaba girdiğini tahmin bile edemezsin...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

emre ozdamarlar

Hocam ben de Isvec kutuphaneleri sagolsun okuyorum, yoksa benim de haberim olmayacak bu serilerden.:)

emre ozdamarlar

3. cildi okuyorum, tas ötesi bir hikaye devam ediyor.

gökmen

koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler...

emre ozdamarlar

4. cilt bitti. Halen 10 uzerinden 10. Yazar Jason Aaron tuylerimi diken diken eden bir hikaye yazmaya devam ediyor.