Martin Mystere Dev Albümlere, Hangi Sayılara Kadar Okunduktan Sonra Başlanmalı ?

Başlatan Berkdinho, 09 Eylül, 2011, 21:05:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Berkdinho

Martin Mystere Dev Albümlerde, Aylık Seride cevap bul(a)mayan sorulara cevap buluyor ve bu maceraların çok iyi maceralar olduğundan bahsediliyor.Bu başlığın, benim gibi Dev Albümlere başlamak isteyenler için rehber niteliği olmasını da istediğim için açtım.Aslında Klasiklerde 100. sayıya kadar okuduktan sonra başlamayı düşünüyordum ama bu maceraları da çok merak ediyorum.Klasiklerde de 15. cilde kadar (orj. 60. sayı) okudum.Dev Albümlere başlamak için bu sayılara kadar okumak yeterli midir yoksa Klasiklerden birkaç cilt daha okumam gerekir mi ?

The Right Man When Things Go Wrong

a5555

Vayyyy be !.....100 cü mailim oluyor.
Dostum Martin Amca  son sayılar biraz zorlama gibi olmuş,tabiri caizse 'laf olsun,torba dolsun' hele Oğlakın çıkardığı maxi ler berbat,senoryalar tamamen zorlama,çok teknik kelimelerle oyalamaya kalkışılmış ,tercümeside berbat ,okuduğu gibi ,yani anlamlarını ne olduğunu araştırmadan tercüme edince çok sıkıcı senoryalar almış,zaten oğlakda farkındaki eskisi gibi çıkarmıyor,doğan egmot da çıkanlar seçme olunca hepsi nefis idi,Klasiklerin hepsini aldım ,bende mevcut ama klasiklere başlamadım,Altan kardeşin dediğine göre klasdikler hele ilk sayıdan itibaren nefis diyor, tabi yaz yaz, konu bitince başlamışlar sallamaya,Martinde konular biraz teknik karışımı olunca mecburen 200 lerden sonra  zorlama olmuş,bende doğan-egmont ın çıkardıklarını okuyunca çok sevmiş ,dalmmıştım klasiklere,sanırım 150 sayıya kadar hepsi güzel,Ama maxi Martinler tamamen sıkıcı ve zorlama.
Dev Albümlerde ne tex ne martin'e hiç girmedim,büyük boya bir türlü ısınamadım,texin bile,bence Oğlak dev albümleri maxi olarak çıkartsaydı daha çok rağbet görürdü.

hanac

Dev Albümler iyidir, tavsiye ederim.

İlk dev albüm Eylül 1995 de yayınlanmış.

O sırada Martin serisi 162. sayıda imiş.

Tabii o kadar beklemene gerek yok, bence 100. sayıya kadar oku sonra Dev Albümlere geç.

alan ford

Berk 100. sayıya kadar beklemeye gerek yok bence. Okuduğun ilk 15 sayı dev albümlere geçiş için yeterlidir . Noel Babalı ve Avustralya ' da geçen maceraları okuduysan başla gitsin. Dev albümlerin tadı başkadır.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

a5555

Yanlış anlamayın bu benim fikrim,ben ç.romanı uzanarak okurum,kitap büyük,haliyle kareler de fazla bayaz kalıyor.Kişiler olarak algılayın.

s.b

Dev Albümlerdeki her macera tamamı ile bağımsız maceralardır. Daha önce normal seride yayınlanmış maceraların devamı değildir. Sadece Dev Albümlerdeki maceralarda yer alan karakterler daha önceden normal seride karşılaşılan dost ve düşmanlardan oluşmaktadır. Maceraların akışını evvelki maceralar kesinlikle etkilememektedir. Misal olarak; Şeffaf Gölgeler Şehri adlı macerayı okumamış olsanız dahi Dev Albümdeki Şeffaf Gölgelerin Sırrı adlı macerayı okurken mevzuya "fıransız" kalmazsınız. Çünkü kitabın önsözünde size yeteri kadar bilgi veriliyor zaten. O yüzden gönül rahatlığı ile Dev Albümleri okuyabilirsiniz. Üstelik bunlar tam maceralı ciltler olduğu için keyfi bir başka oluyor.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN