Road of Kings

Başlatan kalidor, 10 Eylül, 2011, 23:47:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Marmara Çizgi'nin ülkemizde de ilk 8 fasikülünü bir cillte yayınladığı ve devamını keyfi yettiği zaman yayınlayacağı seri, "Conan the Cimmerian"  ABD'de daha tamamlanmadan yayınlanmaya başlanan mini seri "Road of Kings"in ilk hikayesi 6. sayısıyla sona erdi. Şubat ayında 12 sayı ile duyurusu yapılan bu seri Roy Thomas'ın geri dönüşüyle rağbet görürse belki daha uzun ömürlü de olabilir. 7. sayısı çıkmış olan serinin şu an Dark Horse'un web sitesinde 8,., 9. ve 10. sayıları da ön siparişe sunulmuş durumda.

Yazarlığını efsanevi Roy Thomas'ın yaptığı seride çizer olarak Mike Hawthorne'u (G.I. JOE: Origins, Hysteria) görüyoruz. Çizimlerini genel itibariyle başarılı bulmakla beraber genç Conan'ı gereğinden fazla sevimli ve biraz da zıpır çizmesi sebebiyle pek ısınamadığımı belirtmeliyim. Takdire şayan kapaklar ise Doug Wheatley'e (Star Wars) ait. Her kapağının fasiküldeki hikaye ile bağlantılı olduğunu da dipnot düşelim. Editoryal yazılar ve okuyucu mektupları da serinin artılarından.

Konuya gelecek olursak, hikaye Conan'ın gençlik dönemlerinde geçmekte. Vilayet Denizi'nde korsanlık yapmakta olan Conan'ın Olivia isimli bir de sevgilisi vardır. Günler yağma ve ganimetle geçerken Olivia kendisini köle olarak satan Ophir Kralı babasını rüyalarında görmeye başlar. Kral pişmanlığını dile getirmekte ve kızına geri dönmesi için yalvarmaktadır. Bu rüyalardan etkilenen Olivia'da Conan'ı kendisini geri götürmesi için ikna etmeye çalışmaktadır. Conan'da keyfi yerinde olduğu için bu maceraye pek atılmaya niyetli değildir. Bir gün Turanlıların bir oyunuyla tüm korsan gemisi mürettebatı kılıçtan geçirilir ve gemi de Turanlılar tarafından batırılır. Conan, Olivia'yı alıp yüzerek karaya çıkar. Geriye de bir tane topal mürettebatı kalmıştır. Artık başka seçeneği kalmayan Conan'a da Kralların Yolu'nu aşarak Ophir'e gitmek düşer. Bu yolda uğradıkları Şadizar'da yaşadıkları ve yaptıkları hırsızlık sebebiyle peşlerine takılan kiralık katil kılıç elli Gamesh adında bir cani ile macera bayağı zenginleşiyor. Sonra Olivia bir tavernada kaçırılıyor ve Conan kızın peşinden giderken bir işkencehaneye düşüyor. Özellikle iğneli fıçı (Iron Maiden) sahneleri güzel. Gerçekten olay örgüsünün iyi kurulduğu ve bazı Conan hikayelerinde geçen Khorola taşının da yer aldığı bu mini seri uzun soluklu doyurucu bir hikaye olmuş. Canavar ve iblis çizimlerinin de fantastik olduğunu söylemeliyim. Hikayenin sonunda büyücünün çağırdığı iblise "Korkuların Korkusu" demesi ve ahtapot elli bir yaratığın bir kısmının görünerek zuhur etmesi de sanırım Lovecraft'a bir selam gönderme. Kısacası içinde birçok Conan öğesinin bulunduğu bize Roy Thomas'ın varlığı hissettiren bir seri. Önümüzdeki yıllarda Türkçe olarakta okuyacağımızı düşünüyorum.

Crom! Ölüleri Say...

HacıGeraltEmmi

İnşallah bizde de yayınlanır. Ben beğendim çizimleri.

hanac

Bu güzel tanıtım için teşekkürler Fatih.

kalidor

Rica ederim Hasan Abi ;) Island of No Return, Scarlet Citadel ve son yıllarda yayınlanan diğer Conan serilerini de okuduktan sonra tanıtımını yapacağım inşallah :)
Crom! Ölüleri Say...

FerdiFon

Çok Güzel Anlatım  Ve Çok Güzel Resimler Teşekkürler Kardeşim   ...

guantanamo

sizi bilmem arkadaşlar ben conanın bu çizimlerini beyenmiyorum

hanac

Road of Kings serisinin 10. kitabı yayınlandı.

kalidor

13.gezegenden 8. ve 9. sayıların siparişini 2 gün önce vermiştim. Bugün yarın elime geçip okuyabilirsem serinin gidişatı hakkında birşeyler yazarım. Sanırım darkhorse 11. ve 12. sayıların da pre-orderını sunmuştu.
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Conan Road of Kings serisi 12. fasikülle sona erdi.

70 küsürlük Roy Thomas'a 10 sene sonra tekrar buluştuğu Conan'a bir öykü daha yazmak nasip olur mu bilinmez ama genel hatlarıyla 2 ana öyküden oluşan seri idare ederdi.

Serinin son 2 fasikülü Conan'ın Argos'a gelip malum mahkemeden kaçıp denize düşmesi orada da Belit'le tanışması şeklinde olacak. Şubat'ta yayınlanmaya başlanan Belit'li yeni maceralardan ilk teaserlar 12. fasikülün sonunda yayınlanmış.

Bu arada bu yeni serinin adı Conan'ın ABD'de yayınlanmasının 40. yılı şerefine "Conan the Barbarian" olarak geçiyor. 
Bizde daha Conan:Kimmerya serisinin bitmesi için 2 TPB yayınlanması gerektiğini düşünürsek Road of Kings ile Conan the Barbarian için (eğer devam edilirse) en az 3 sene lazım. Dark Horse hem yeni maceralar hem de eski maceraların yeniden yorumlanmasıyla Conan'ın yaşam öyküsünü bir çizgi halinde zaman zaman çocukluğuna yapılan flashbacklerle de olsa vermeye devam ediyor.

Belit dönemi Conan için en önemli yıllardan fakat Conan'ın 24.-25. yaşlarına denk geldiği için Belit'ten sonra da güzel maceralar bizi bekliyor. Bu arada Kral Conan mini serileri de devam ediyor. Scarlet Citadel'den sonra The Phoenix on the Sword mini serisi de başladı. Conan'ın krallık dönemlerine denk gelen, forumda önceden paylaşıp yorumda bulunduğum ve bence son 10 yılın en iyi Conan maceralarından olan bir erken dönem Kral Conan macerası "The Midnight God" ve vasat The Demons of Khitai'yi de unutmamak gerek.
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Fatih, ben bu seriyi King of the Roads zannediyordum.  :) Yani yolların kralı

Conan'ı da bir Harley motor üzerinde hayal ediyordum.  ;D

kalidor

Hasan Abi Conan'ı Road'lar paklamaz o King of the Highways ;)
Crom! Ölüleri Say...

emre ozdamarlar

Seriyi okumadim ama cizer dan Panosian'i deviantart'tan takip ediyorum, cizimlerine hastayim.

kalidor

Emre Road of Kings serisinin esas çizeri Mike Hawthorne. Panoisan sadece 9. ve 10. fasiküllerde çalıştı. Keşke tüm seride o olsaydı.
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

12 fasiküllük bu mini-seri Roy Thomas'ın geri dönüşü açısından önemli bir yere sahip. Birbirleriyle bağlantılı 2 farklı macerayı barındıran bu seride Conan biraz zıpır bir havaya sahip olsa da sürükleyiciliği ve çizimler açısından fena bir seri değil, okunabilir. Sonu Argos Olayı'na bağlanıyor.

Puanım: 8/10
Crom! Ölüleri Say...

Baranduin

Burada bahsedilen Turanlılar Türkler mi oluyor :-D ?