Çizgi Roman Yayıncılarının Sorumluluğu...

Başlatan caretta, 23 Eylül, 2011, 00:57:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

1950'li yıllardan beri Türkiye'de ç.r. yayınlanıyor.

Son yıllara kadar yayınevleri genellikle dağınık,düzensiz,kafalarına göre,bol tekrarlı yayınlar yaptılar.
35 -40 yıl evvelki okurların büyük çoğunluğu da okudukları ç.r.ları saklamadılar veya ailelerin yanlış, önyargılı tutumları yüzünden bu ç.r.ların çoğu yitip gittiler.

Hakan Alpin'in Çizgi Roman Ansiklopedisi için o kadar veriyi nasıl topladığını merak ediyorum.
Örneğin,şu anda yayın hayatında olmayan Ceylan Yayınları'nınarşivlerine nasıl ulaştı acaba ?

Ama kazın ayağı artık öyle değil ! Günümüzde ç.r.lar okunup atılmıyor.
Özenle saklanıyor, serileri tamamlanmaya çalışılıyor, ç.r. üzerine tezler yazılıyor, araştırmalar yapılıyor.

İşte burada ç.r. yayıncısının sorumluluğu başlıyor. Her yayıncı yayınladığı ç.r.ların kaydını özenle tutmalıdır.
Yayınladığı ç.r.nın tirajı, fiyatı, seri numarası, orijinal sayısı, senaristi, çizeri, çevirmeni, v.s.kayıt altına alınmalı;
arşiv sayıları saklanmalı ve istendiğinde araştırmacıya sunmakla mükelleftir.

Oğlak, Lal,1001 Roman, Hoz, Demirbaş ve diğer yayınevleri bunları yapıyorlar mı bilmiyorum.
Yayınevi bir ç.r.ı biz okurlarının hayır duası için çıkarmıyor. Satıp para kazanıyor.
Satışı düşükse de cart diye yayından kaldırıyor. Bilgisayar ortamında artık kayıt tutmak çok kolay.

Ç.r.yayıncılarına bu sorumluluklarını hatırlatmak ve takipçisi olmak için biz 371 Altın Madalyon üyesi buradayız! 
Caretta.

drfuhrer

hanac

Çok güzel bir yazı olmuş Caretta, tebrik ediyorum.

Çizgiroman Derneği adına Fuat Bey bu tip kayıtların tutulacağını söylemişti.

Bu kayıtlar bir yıllık ile yayınlanacaktı.

Dikkat edildiyse biz Altın Madalyon olarak 2010 Yılı Yayın Katalogu hazırladık.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2708.0.html

Bu yayını 2011 için de hazırlayacağız.

Bu çalışmamız tabii ki amatörce, ama hala işimize yarıyor.  :)

Mister NO

Yazdıklarınız çok doğru.Çizgi roman ülkemizde belki dünyada da hak ettiği saygıyı çoğu kez görmedi.
Ülkemizde babalarımız ders kitaplarının içinde gizli gizli okudular.Bizler ise ya taşınırken kaybettik çizgi romanları ya da yaramazlık yaptığımızda yanan sobalarda. :'(

Yaşımız büyüdü gençlik yıllarımızın ortalarında "hala mı çizgi roman okuyorsun sen çocuk musun?"dendi.

Hakan Alpin çalışmasını hangi kaynaklardan tamamladı bilmiyorum.Ancak yeri gelmişken kendimle ilgili bir bilgi vermek istiyorum.

1991-92 yıllarında çizgi roman konusunda Türkiye'de yapılmış bir çalışma yoktu.

Ben yüksek lisans konusu olarak"Türkiye'de Yayınlanan Çizgi Romanların İdeolojik İçeriği"başlığı altında bir tez konusu belirledim.Yazılı materyal yoktu ve eski dönem çizgi romanlara ulaşmak ise gerçekten çok zordu.Ülkemizde az bilinen bazı serilerden başlayarak çalışmama başladım.Tez konumu duyanların alaycı bakışları ve sözleri halen aklımdadır.

Bu tezi yazamadım ne yazık ki.Eleştiriler değil ancak yaşadığım bir sağlık problemi nedeniyle bir süre hastanede yatmak zorunda kaldım.Çıktığımda ise tez için zamanım azalmıştı.Kaynak olmadan sadece çizgi romanlara ulaşarak kısıtlı sürede bitirmem imkansızdı.Tez konumu değiştirdim ve çok farklı bir alanda tezimi verdim.

1996 Yılında Levent Cantek "Türkiye'de Çizgi Roman"isimli hem de bu sefer bir DOKTORA tezini kitap olarak bastırmayı başardı.(Levent arkadaşın doktora konusunu duyanların verdiği tepkiyi tahmin edebiliyorum)

Yeniden çıkmaya başlayan çizgi romanlar,çizgi romanlar üzerine yazılan kitaplar ve dergiler bizi o günlerden bugünlere getirdi.

Bu konuda büyük bir özveriyle araştırıp bize bu kaynakları sağlayan arkadaşlara saygılarımı sunuyorum.

Günümüz yayınevleri  gelişen teknolojiyi de kullanarak gelecek nesillere ulaşacak arşivleri oluşturur ve sorumluluklarını umarım yerine getirir.

Bugün çoğu orta yaşlı çizgi roman severleriz.Bize laf söyleyip küçümseyecek yaşlılar çevremizde pek kalmadı.(Biz yaşlandık çünkü)Gençler ise koca koca insanlar ne buluyor bu kitaplarda diye bakıp bizi garipsiyorlar.Hiç bir dönem anlaşılamadı çizgi roman sevgimiz.

Canına yandığım hangimizin umurunda sanki.Bu keyif de bizler gibi bir avuç kişiye özel olsun. ;)

caretta

Forumumuzda bazı yayınevlerinin yayın tutarsızlığı,sorulara ısrarla yanıt verilmemesi,neyi ne zaman yayınlayacağı
veya hiç yayınlamayacaksa bunu açıkça söylememesi sıkça konu oluyor.Ben bunu en hafif tabiriyle okuyucuya
saygısızlık olarak algılıyorum.
    Hanac dostum burada bir mektup yayınlayacak.30 Mayıs 1995 tarihli bu mektup Tay Yayınları tarafından bana
gönderildi.Tay Yayınları sahibi Sezen Yalçıner,Ay Barka vasıtasıyla gönderdiği nazik mektupta,Tay Yayınları'nın
yayın hayatına son vermek zorunda kaldığını gerekçeleri ile bana yazıyor.
    Bu mektubu günümüzde internet,facebook,twitter ve benim bilmediğim donanımlara sahip yayınevlerine ithaf
ediyorum.

yunusmeyra

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hanac

Biraz geç kaldım kusura bakmayın.

Atilla Çolakoğlu abimize Tay Yayınları tarafından gönderilen mektup aşağıdadır

Gambit

mektubun formatinin zerafetine hayran kaldim

olaganustu

okuyucuya saygi budur. Bu mektubu cok ozenle saklayiniz caretta, evladiyelik

hennessy

Sevgili Gambit dediği gibi hakketten saklanmalı değeri büyük helal olsun Tay yayınlarına okuyucuyu bilgilendirmiş.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

aa

Muhteşem bir nezaket ve saygı. İşte ben bu yüzden düzensiz çıkan hiç bir yayını almıyorum. LAL ve HOZ dışında şu anda hiçbir yayını bu yüzden almıyorum.
Esse Gesse Hayranı...

darkwood

Okuyucuya hak ettiği değer veren bir yayınevi gerçekten taktire şayan.
Aslında bu bir yayınevinin bu kadar uzun zaman disiplinli çizgiroman yayınlayıp nasıl ayakta kaldığınında bir göstergesi.
Darkwood Sakinleri..

yunusmeyra

şu mektupta gözüken anlayış ve zerafet keşke bir 20-25 yıl boyunca yayınlanan tüm çizgi romanların içinde ,"kısa bilgilendirme yazıları","kahramanlar ve seriler hakkında editoryal yazılar","okuyucu mektupları" v.s. olarak yayınlara yansısaydı hala okuyucusu ile ayakta ,en köklü ve çeşidi  bol yayınevi olarak bugünlere gelirdi sanıyorum.ahh ah..  :'(
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

yalcinerol345

Bence şöyle bir gerçek var.Lal'ın ve Oğlak'ın  lokomatif dizilerinin dışında düzenli yayıncılık beklemek hayal.Unutulmamalı ki Lal korku dizilerini süresiz erteledi Oğlak ise Dampyr'i ve diğerlerini düzensiz aralıklarla çıkarıyor.
Düzensiz yayın yapan yayınevlerini ne kadar eleştirirsek eleştirelim düzenli yayına geçebileceğe inanmıyorum.Hatta şu tarihte şu yayını çıkaracağım bile diyemiyecektir.Bu şu andaki çizgiroman piyasasının gerçeği.
Bence düzensiz yayınları satın almakta bir sakınca yok.Bir şekilde, çoğu, zaten uzun aralıklarla da olsa devam edecektir.

emre ozdamarlar

e-mail cikmis mertlik bozulmus arkadas, saygiya bak mektuptaki.

pizagor

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 16 Mayıs, 2012, 13:56:30
e-mail cikmis mertlik bozulmus arkadas, saygiya bak mektuptaki.

Sanıyorum bu mektuptan önce sevgili caretta da benzer incelikte bir mektup yazmıştır kendilerine...

E-mail değil de forumlar belki de bozuyor yayıncıyı... Burada düşündüklerini dile getirmek, sonuna kadar eleştirmek serbest, saygı çerçevesinde üslubun sertleşmesine dur diyen yok (ve olmamalı da)... Ve o kadar yumuşak mesajın arasından çıkan tek tük sert ifade tercih eden arkadaşa bozulan yayıncı ilk fırsatta ringi terketmeyi tercih ediyor... Tamam arkadaş sen ona bozulabilirsin ama bu kadar insana karşı da sorumluluğun var, bırakıp gidemezsin...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...