Çizgi Roman Yayıncılarının Sorumluluğu...

Başlatan caretta, 23 Eylül, 2011, 00:57:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omega red

duygulandım gerçekten.
şimdiki yayıncıların çoğu var olan işlerinin yayında çizgiromancılığı ek iş olarak yaptıkları için yeteri kadar kurumsallaşamıyorlar. eminim o zaman ki azalmış satış miktarı bugünkü satışların çok üstündedir.

DAMPYR

Aynı kanıdayım Tay zamanı bir başkaydı okuyucuya bir saygı vardı.şimdi ise Lal ve Hoz dışında hiçbir yayınevi okuyucuya hakkettiği saygıyı göstermiyor.çizgi roman derneği başkanı olan, bu uğurda birşeyler yapmaya çalışması gereken kişi olan Fuat bey bile bu işten vaz geçmiş görünüyor.Demirbaş yayıncılık bir sürü yayın çıkaracağım derken oda önce yayınların sayısını azaltı sonrada ortadan kayboldu.Yani çizgi roman piyasası hiç iyi bir yerde değil.sonuç olarak ne okur yayınevine güvenebiliyor,nede yayınevleri sözlerini yerine getiriyor.böyle giderse kısa süre sonra kriz kapımıza gelir arkadaşlar... :-\ :'( >:(

thorgal

Sezen Bey ile yüzyüze görüşmüş abilerimiz de mevcuttur forumda diye düşünüyorum. Bahsettiği satış rakamlarının düşmesi tahminim yüzbinlerden onbin seviyesine düşüştür. Şu anda en çok satan Teks ve Zagor bile bin rakamını geçemiyorsa Lal ve Oğlak gibi kendi matba, çevirmen, altyapı vb. sahip kurumsal yayınevlerinin dışında kalanlar için düzenli yayın yapabilmek gerçekten çok zor. Örneğin Demirbaş Yayıncılık Yaysat aracılığıyla Anadoluya dağıtım yapmasa bu kadar yayın adediyle ayakta kalması mucize olurdu. Yüksekten uçanların ne hallere düştüklerini gördük, görüyoruz.

köstebek

forum yöneticilerinin sorumluluk duygusuna sesleniyorum... Bahsi geçen mektup görünemiyor bilr... Nasıl bir kayıt altına almaktır bu...

caretta

Köstebek Bey evde herşey o kadar dağınık ki bu mektubu bulursam size mail ile gönderirim.Hatta bir de Galaki veya Alfa Yayınları'ndan da mektup
almıştım.Orada,Teks'in telifinin ne kadar yüksek olduğunu,sayfa olarak ödendiğini yazıyorlardı.Kaptan Swing yayınlayan Ertuğrul  Ürer ile  de bir ara
temasa geçmiştim.Okuyucuların yayıncıları ile temasta olmaları güzel birşey.Bu konuda en güzel örneği siz veriyorsunuz.Ha bu arada "Çizgi Düşler"
nickli resmi özel kalem müdürü gibi davranan zat ortada yok.

köstebek

Gelir abi, bu aralar onun işleri çok yoğunlaştı ondandır... Bakma burda böyle resmi konuştuğuna, karşılıklı geçip çay sigara içerken şakalar bile yapıyor arada ...

Tex telifine gelirsek çok yüksek değil abi... Teliflerin çoğu standart, %8 veriliyor genellikle (comics falan dahil).

Abi bir yayının telifinin ucuz olması için asıl olarak basımını kimsenin önemsememesi gerekiyor. Demek istediğim şu. Senin çpok isteğin Kit Taylor veya eski westernler diyelim. Abi uluslararası ÇR piyasasına göre onların büyük bölümü miadını doldurmuş ölüp gitmiş, değerini yitirmiş yayın sayılıyor. bu da basılsa belli bir miktarın üstünde satmayacak demektir. Yani pazarlığa açıktir. Nasıl olsa kimse istemiyor, sayı basına 100 Avro 200 Avro vereyim basayım diyebilirsin; vermezlerse de eyvallah abi, hayırlı pazarlar deyip yoluna devam edersin. Ama Teks gibi ÇR'lar söz konusu olduğunda pazarlık yapılmıyor; çünkü sen basmazsan üç gün sonra birisi basar zaten. Bu biliniyor. Ama dediğim gibi Teks'in telifi de standart, adam senden bilmem neyinin nikahını istemiyor. Bir de sayfa başı falan herhalde çok eski yıllarda kalmış bir olay, artık sayı başına ödüyorsun... Bir gün Kadıköy'de filan görüşürsek, sana telif anlaşmalarını da gösteririm, biz de gizli saklı yok, lakin şimdi buraya  konulmaz tabii.

Bu arada abi,  bizim şu eski westernlerin, eski, fumettilerin telifi gerçekten düşük, çünkü kimse elini sürmüyor, sürenlerin halini de görüyorsun işte, bir türlü düzen kurulamiyor. bizim dönemin geçtiğine inanıyor herkes, belki de haklıdırlar, bilmiyorum. Bu yüzden bu tarz kitapları bir ÇR klübü, western klübü, fumetti klübü gibi bir oluşum doğarsa ülkemizde gün gelip onlar tekrar sınırlı sayıda basabilirler. Demek istediğim onları hiçbir yayımcı para kazanmak için basmaz; sadece çok sevenler burnunu sokarsa bir tür "fan club" gibi yani, belki bir umut.

s.b

Vay be, işimiz yaş desenize. Bu yazdıklarınızdan Kit Taylor'u zor görürüz manası çıkıyor.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

aa

Zor görürüz değil, hiç göremeyiz manası çıkıyor.
Esse Gesse Hayranı...

yunusmeyra

Alıntı yapılan: köstebek - 27 Kasım, 2015, 23:18:16
forum yöneticilerinin sorumluluk duygusuna sesleniyorum... Bahsi geçen mektup görünemiyor bilr... Nasıl bir kayıt altına almaktır bu...
hemen ekledik  :) çok şükür pizagor'un blog'u var (ordan bulduk..)  :D
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR