Şirinler... - GNR

Başlatan hennessy, 25 Eylül, 2011, 15:44:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

connyapku

Gozumuz aydin  :) Yayin evi umarim kucuk prens serisinide yayinlar.

DAMPYR

Ah bide Totoşu yayınlayan çıksa süper olacak valla.... 8) :D ;)

Kerimoğlu

Şirinler 6,7,8 yayınlandı sonunda...

hanac

Alıntı yapılan: Kerimoğlu - 10 Mayıs, 2013, 15:13:59
Şirinler 6,7,8 yayınlandı sonunda...

Evet çok sevindim.

6. sayıyı hemen alıp okudum, Şrin Astronot macerası yine çok iyiydi.

Huma

Yeni sayılar basıldığına göre satıyor. Güzel bir haber :D

tommikser

Hasan abimin teşvikiyle Şirinler'i aldım. Beklediğim çocuk kitapları seviyesinde eğlencelik ve seyirlik bir kitaptı. İlk sayıyı okuduğum zaman evet dedim gerçektende düşündüğüm gibi. Çocuklar için güzel eğlendirici ve renkli bir kitap. Bize göre olmasa da güzel diye içimden geçirdim. Ta ki ikinci kitabı okuyuncaya kadar...

Kral Şirin son zamanlarda okuduğum alt metni en sağlam öykülerden biri. Diyebilirsiniz ki Şirinler kitabı ne kadar derin olabilir ki?

Peyo gerçekten enfes bir öykü yazmış. Kimden yararlandığını oturup düşündüm. İki kitap Tek bir yazar bence ön plana çıkıyordu: George Orwell.

Peyo bu öyküyü yazarken, bence Hayvan çiftliği ve 1984'ten etkilenmiş. Distopik bir öykü olan 1984'de Büyük Birader ve Düşünce Polisi'nin bir benzeri neredeyse karşımıza çıkmakta. Kral Şirin öyküsünü kısaca gözden geçireyim. Bakalım sizler ne düşüneceksiniz?

SPOİLER

Şirin Baba, laboratuarında bulunamayan bir iksir otu için köyden birkaç günlüğüne köyden ayrılmaya karar verir. Şirin Baba'nın ayılmasından sonra bir Şirin derki; eee şimdi şirin babanın yerine kim bakacaktır?

Çok tehlikeli bu soru hikâyemizin ana konusudur. Bir anda bütün Şirinler "Ben" demeye başlar. İşler o kadar çok çığırından çıkmaya başlar ki köyde iş yapılamaz duruma gelir. Sonunda soruyu soran Şirin buna bir çözüm bulur:"Seçim yapalım"

Seçim lafı çıktıktan sonra, herkes kendine oy atacağını söyler. Uyanık Şirin işini bilmektedir. Yılların siyasetçilerini aratmayacak bir kurnazlıkla, her Şirinin zaafına uygun vaatlerde bulunan kahramanımız, herkesi ikna etmeyi başarır. Uykucu Şirine daha fazla dinlenme, usta Şirine alet edevat vb. vaatlerle Şirinleri seçimde etkiler.

Eee seçilince iş normale mi döner. Hayır, burada Şirin seçimin gereksizliğine inanarak seçimi kaldırır ve kendini Kral ilan eder. İşler çok ilginç ilerlemeye devam eder. Artık o kraldır. Hemen klasik beyaz Şirinler kıyafetini çıkarır ve sarı altından bir kıyafet, pelerin ve asa ile krallığını ilan eder. Eder etmesine ama elinde güç yoktur. Güçlü Şirine Şirin köyünün tüm sorumlusu sen olacaksın, tek güçlü sen olacaksın gibi vaatlerde bulunarak onu kendi tarafına çeker. Güçlü Şirin hemen kendine bir polis teşkilatı kurar. Diğer Şirinlere kurallara uymayanların cezalandırılacağını söyler. Bir anda Şirinler köyünde her şey ters yüz olmuştur.

Kral Şirin'in ilk İşi krallara layık bir Şirin şatosu yaptırmaktır. Şirinleri deli gibi çalıştırarak Köyün en büyük ve gösterişli binasını inşa ettirir. Bu ara köyde Şirinlerde söylenmeler başlar. Şirinler bu diktatörlükten oldukça sıkılmışlardır. Gizli bir teşkilat kurarak Kralı yıkmaya çalışırlar. Geceleri maskeli bir şekilde gizli parolalarla gizli evlerde Kralı devirmek için planlar yapılır.

En sonunda Şirinlerde isyan gerçekleşir. Güçlü Şirin'in yardımıyla ve teşkilatıyla isyan bastırılır ve isyanın başı olan Şirin yakalanarak hücreye konur. Yalnız isyancıların büyük çoğu kaçmayı başarır.

Kaçan Şirinler, Şirinler köyünün bir benzerini ormanın bir başka yerine kurarlar. Orası Şirinler köyünde yaşanlar için artık ulaşılması gereken hayal ülkesidir. Herkes kraldan sıkılmış ve köyden kaçmaya çalışmaktadır. Güçlü Şirin ve polis teşkilatı buna izin vermemektedir. Buna karşın köyden gizli gizli kaçmalar başlar.
Kral bundan korkar ve köydekileri seferberlik ilan ederek köyü ormanda bulmak için teşvikler verilir. İlk başta Şirinler yanaşmasa da Kral cin bir fikirle yardımcı olanlara özel altın madalya dağıtılacağını söyler. Bir anda bütün köy Olmayan Şirinler köyünü aramaya başlar. Haberi getirecek (ispiyonlayan) özel olarak ödüllendirilecektir.

Bütün orman aranmasına karşın, köy bir türlü bulunamaz. Bu kadarla kalsa iyi aramaya gidenlerin bir kısmı da kaçmayı başarmıştır. Kral Şirin iyice çıldırır. Bütün köy aramaya çıkacaktır. Çıkmayanların hepsi hapse girecektir!

Ütopik Şirinler köyünde her şey mutlu mesut devam eder. İsyanın başı Şirin bir gece operasyonu ile kaçırılmış ama bu seferde gözlüklü şirin yakalanmıştır. Köy artık son bir isyanla Kralı devirmeye karar verir.

Köyde ki Şirinler, Kral Şirin ve Güçlü Şirin'in olduğu kuvvetlere saldırır. Çok çetin bir kavga olur. Hatta yazarımız Şirinler köyünün tarihinde kara bir leke olarak belirtir.

İsyan çığırından çıkar, Şirin şato kavga sırasında yanmaya başlar ve bütün köy yanmaktadır. Buna karşın Kral hala direnmektedir. Tam ne olacağını düşünürken, akıl sesi Şirin baba "Neler oluyor burada" diyerek kavgayı bitirir. Kral Şirin bir güzel azarlanır, özür diler. Şirinlere mahsus olacak bir şekilde hepsi olayı unutur. Onu çok sevdiklerini söylerler. Kral ve giysisi çıkarılır ve bir korkuluğa giydirilir.

Dediğim gibi bu kadar alt yapısı derin bir kitap görmek beni şaşırttı. Her şeyin güzel gittiği bir köy ve bir anda iktidar hırsına kapılan bir Şirin. Bütün düzeni bozan, arkadaşları birbirine düşüren, demokrasi olarak başlayan sürecin zalim bir diktatörlüğe dönüşmesi, birbirlerini ispiyonlayan Şirinler, madalya için arkadaşların peşine düşenler, güç için diğer safa geçenler ve gerçek özgürlük için isyan edenler. Bütün olgular ve olaylar bir aradadır.

Ben bu öyküden çok etkilendim. Çocukların anlayabileceği bir şekilde siyaset, iktidar ve onun gözü dönmüş hırsı bu kadar güzel anlatılamazdı. Bence herkes okumalı, çocuğu olanlar özellikle de okutmalı.

Umarım sizde benim gibi seversiniz. İyi okumalar...

hanac

Çok güzel bir yazı olmuş Güneş, eline sağlık.

Asteriks de de bu tür sağlam göndermeler; özellikle de kapitalist sisteme göndermeler müthiştir.

Rene Goscinny muhteşem bir yazardır, vefatından sonra Uderzo aynı kalitede senaryolara imza atamamıştır.

Tanrılar Sitesi ve Oburiks ve Şirketi muhakkak okunmalıdır.

Gandalf

Uzun zamandır okuduğum en anlamlı yazıydı diyebilirim Güneş.
Eline sağlık.
Şirinler basit bir çocuk çizgiromanı gibi gözükse de içerik bakımından
Oldukça ince mesajlar verir. Kardeşlik , dayanışma , hoş görü , kötülüğe karşı
direnme , üretim , emek , karşılıksız sevgi gibi temalar bunlardan
Sadece bir kaçını içerir.
Sırf bu nedenlerden bile çocuklara okutulması gerekir diye düşünüyorum.
Sizce de öyle değil mi ? ;)

darkwood

Kesinlikle güzel b ;)ir başlık olmuş. Küçük büyük hetkes şirinlemeli.
Darkwood Sakinleri..

connyapku

Umarim GNR kitap  bize "sirin corbasi" adli macerayi yayinlar. Sririnlerin tamamlan

masini cok istiyorum.  Baski kalitesi sayfa sayisi ve cizimleri ile tam koleksiyonluk.

esattr

İlerlemiş yaşıma rağmen (-ki 54) ilk beş sayıdaki kaliteye güvenerek son 3 sayıyı da aldım ama maalesef bu sefer bazı balon yazılarını sayfanın dört bir köşesinde aramak zorunda kaldım.

darkwood

GNR fuarda her sene geleneksel olarak katıldıkları 2.salondaki reyonları ile birlikte, bu sene 10.salonda da yeni bir stand açmıştı.
Bu durum Şirinlerin satışlarından memnun olduklarını gösteriyor.
Yeni sayıların çıkmasını merakla bekliyorum.
Darkwood Sakinleri..

alan ford

Bu reyonda Tenay'ın ısrarlarıyla epey vakit geçirdik. İki DVD ve saçma sapan bir kitap aldık. Tenay alacağı DVD'lere karar vermeye çalışırken , ki epey uzun sürdü bu , bende çizgi romanların akıbetini öğrenmeye çalıştım. Biraz zor oldu ama 2 aya kadar 9ve 10. ciltlerin geleceğini öğrendim. Ufacık standtta herkes birbirine sordu. Haliyle teyitsiz bilgi, beni oyalamaya çalışmış olabilirler ;D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

gamlıbaykuş

Kızım ileride okur diye almıştım Şirinleri ve okumak bana da nasip oldu. Çok beğendiğimi, zevkle okuduğumu belirtmek istiyorum. Bir kere daha anlamış oldum ki çizgiroman'ın yaşı olmuyor.

İlk ciltteki Uçan Şirin macerasını çok beğendim, küçük şirinimizin azmine hayran kalmamak elde değil.

Bir de soru takıldı aklıma. Benim bildiğim şirinler: Gözlüklü Şirin, Güçlü Şirin Şakacı Şirin vs. diye adlandırılırdı. Bu ciltte bu isimlere neredeyse hiç rastlanmıyor diğer ciltlerde de mi aynı durum söz konusu acaba?
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

gamlıbaykuş

Ciltlerde eksik olan birşey farkettim şimdi. Sırtlarda sayı dışında hiçbirşey yok. Şirinler yazısı logo falan iyi olurdu aslında...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...