Sergio Bonelli Vefat Etti

Başlatan hanac, 26 Eylül, 2011, 13:10:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ErenKoyunoglu

Toprağı bol olsun. Mister No ve Zagor gibi iki büyüğün babasıydı. Kendi ailemden biri ölmüş kadar üzüldüm.

yunusmeyra

Elimize beyaz bir kağıt alıp, çocukluğumuzdan itibaren, özellikle gençlik yıllarımıza kadar nelerle "en çok" meşgul olduğumuzu yazsak, nelere çokça vakit ayırdığımızı sıralasak Bonelli'nin "düşler fabrikasının" ürünleri ile geçirilen saatler, günler ve yıllar ilk sırayı alır.. Bahsettiğimiz dönem bir insanın karakterinin de şekillendiği önemli bir dönemdir.. Bonelli'nin kendi öyküleri ve yayınevi ile şans tanıdığı öykü ve anlatılar bu dönemde ister kabul edelim ister etmeyelim bizim şekillenmemizde rol oynamışlardır..
Onun için "Bonelli"'nin kahramanları bizle beraber yaşamakta ve onlardan bir parça hep bize eşlik etmektedir.. Bu yüzden, Bonelli'den bir şeyler okuyan birisinde Zagor'dan, Mister no'dan, Teks'ten özellikler arayıp duracağız.. Başımız sağolsun..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kedidiro

Sergio Bonelli vefat etti... Bir dostumuzu kaybettik. Bizi tanımazdı ama kahramanları çocukluk düşlerimizin en önemli yoldaşlarıydı... Her ne olabildiysek bu gün, bunda ondan edindiğimiz düşlerinde az çok yeri var mutlaka... İtikadınca dinlensin...  Yaşasın Zagor, yaşasın Mister No, yaşasın büyümeyen o aydınlık çocukluğumuz...

aa

Bizlere tüm bu kahramanları hediye ettiği için çok teşekkürler....
Esse Gesse Hayranı...

haysat

Ne mutlu onan ki yarattığı kahramanlarla şimdi Manitu'nun eşsiz çayırlarında at koşturuyor.

Bizlere yaşattığın o doyumsuz maceralar  için teşekkürler.

Mekanın Cennet Olsun Usta. 
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

V

Allah gani gani rahmet eylesin. İyiliği, adaleti, dürüstlüğü bize sevdiren, benimseten kahramanların babası olan büyük üstada taziye mesajlarımızı Bonelli'nin resmi sitesinde açtığı başlıktan da yollamak isterseniz link aşağıda arkadaşlar:

http://www.sergiobonelli.eu/

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Bu konuda Engin'e katılıyorum. Madem bu kadar üzülüyoruz. Duyguları diğer çizgi roman severlerle de paylaşalım.

hennessy

Bir iki satır da ben yazdım. Bu akşam Tex okuyacağım sadece.......
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Hayal Kahvem

Tuhaf bir şekilde muhtelif merakları olan biri olarak, ilgi alanım geniş,  dikkatim çok dağınık... Bu durumda asla hiç bir şeyde uzmanlaşamıyorum.  Bu yaşıma geldim. O kadar kitap okudum. Filmler seyrettim. Şehirler gördüm. Hangi konuda uzmanlaştın diye sorsan..."Hiiiççç!" diyebilirim. Neden? Daldan dala atlayan hercai meraklı bünyeye sahip olunca  her ilgim yarım yamalak kalıyor. Kendimi geliştiremiyorum. İşte o nedenle kendimi her şeyi yemeye aç bir yabani gibi hissediyorum. Mesela çizgi roman  okumaya çocukluğumda başlamıştım. Ailemden gizli okurdum. Kızlar çizgi roman okumaz derdi ailem. Keçi gibi inatlaşırdım. Yasak mı? Yemez içmez harçlığımla bulur buluşturur satın alırdım. Ders kitaplarımın içinde gizli gizli o siyah beyaz çizgilerin arasına balıklama dalardım. Nedense Zagor cezberdi beni. Çoğunlukla Zagor okurdum. Hayal dünyam çok genişti. Darkwood ormanında sarmaşıklara tutunur daldan dala uçardım sözgelimi. Tommiks, Teksas okumaz mıydım? Okurdum elbet. Fakat mahallenin çocuklarıyla çizgi romanlarımızı değiştirirken kimin elinde Zagor varsa onun  elindekileri almaya çalışırdım. Aradan yıllar geçti. Benim ilgim dağıldı. Okunacak sayısız kitap vardı. Zagor hafızamın arşivlerinde saklı kaldı. Sonra ara ara Zagor aşkım tekrar tekrar nüksetti. Her fırsatta Zagor satın alıp, daldım Darkwood ormanına... O çizgilerin arasında kim zaman kendimi nehirde kütük üstünde birbirini devirmece oyunu oynarken buldum. Kimi zaman kız zagor baltası yapmaya heves ettim durdum. Patatesten tut da sabuna kadar muhtelif nesnelerden Zagor baltası yapmaya kalktım.

İyi de kimdi Zagor? İlk kim çizmişti? İlk kim Zagor'u hayal edip, hayata geçirmişti? Merak et değil mi? Her Zagor'la karşılaşmamda hakkında yeni bir şey öğrendim. Bu durumda Zagor'u  her seferinde yeni yine yeniden keşfettim. Geçen hafta İstanbul Sahaflar Festivali'ne gittiğimde "Bütün macera çizgiler tek ciltte... Yalnızca kolleksiyoncular için 100 adet... Kaçırılmayacak bir araştırma koleksiyonu" başlığında Macera Çizgi adlı bir kitap görünce havada kaptım. Kitabın içinde memleketimizde çıkan çizgi romanlar hakkında kısa kısa bilgiler vardı. Hemen açıp Zagor hakkında yazılanları okudum.  Zagor demek Ferri demekti tabii. Bunu biliyordum. Geçen sene Ferri memleketimize gelmişti. Çok istediğim halde gidip görememiştim. Peki Zagor'u yazan kimdi?  Her macerasında farklı isimler görüyordum. Oysa 1929 Cenova doğumlu Gallieno Ferri, 1960 yılında Sergio Bonelli'yle tanışmış. İtalyan çizgi romanının en verimli ikilisi böylece bir araya gelmeye başlamış. Bonelli yazmış, Ferri çizmiş ve 1961 yılında Zagor, 1975 yılında ise Mister No doğmuş. İşte bunca yıllık Zagor okuru olarak Sergio Bonelli'yle yeni tanışmıştım. Zagor'u ilk yazan kişi. Bugün gazetelerde okudum ki Sergio Bonelli ölmüş. Çok üzüldüm. Geç buldum çabuk kaybettim denir ya hani... Toprağı bol olsun. Düşünebiliyor musun? 50 yıl önce yazdığı çizgi roman kahramanları hiç yaşlanmıyor. Hiç ölmüyor.  Okurları Zagor ve Mister No okudukça Sergio Bonelli yaşlanıp ölür mü peki? Mümkün değil. Ne hoş! Karamba karambita Sevgili Bonelli. Şimdi elime bir kaç Zagor macerası alacağım. Yazar Sergio Bonelli'nin yattığı yer ışıklı olsun diye bol bol Zagor okuyacağım.

FerdiFon

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 26 Eylül, 2011, 22:24:53

Tuhaf bir şekilde muhtelif merakları olan biri olarak, ilgi alanım geniş,  dikkatim çok dağınık... Bu durumda asla hiç bir şeyde uzmanlaşamıyorum.  Bu yaşıma geldim. O kadar kitap okudum. Filmler seyrettim. Şehirler gördüm. Hangi konuda uzmanlaştın diye sorsan..."Hiiiççç!" diyebilirim. Neden? Daldan dala atlayan hercai meraklı bünyeye sahip olunca  her ilgim yarım yamalak kalıyor. Kendimi geliştiremiyorum. İşte o nedenle kendimi her şeyi yemeye aç bir yabani gibi hissediyorum. Mesela çizgi roman  okumaya çocukluğumda başlamıştım. Ailemden gizli okurdum. Kızlar çizgi roman okumaz derdi ailem. Keçi gibi inatlaşırdım. Yasak mı? Yemez içmez harçlığımla bulur buluşturur satın alırdım. Ders kitaplarımın içinde gizli gizli o siyah beyaz çizgilerin arasına balıklama dalardım. Nedense Zagor cezberdi beni. Çoğunlukla Zagor okurdum. Hayal dünyam çok genişti. Darkwood ormanında sarmaşıklara tutunur daldan dala uçardım sözgelimi. Tommiks, Teksas okumaz mıydım? Okurdum elbet. Fakat mahallenin çocuklarıyla çizgi romanlarımızı değiştirirken kimin elinde Zagor varsa onun  elindekileri almaya çalışırdım. Aradan yıllar geçti. Benim ilgim dağıldı. Okunacak sayısız kitap vardı. Zagor hafızamın arşivlerinde saklı kaldı. Sonra ara ara Zagor aşkım tekrar tekrar nüksetti. Her fırsatta Zagor satın alıp, daldım Darkwood ormanına... O çizgilerin arasında kim zaman kendimi nehirde kütük üstünde birbirini devirmece oyunu oynarken buldum. Kimi zaman kız zagor baltası yapmaya heves ettim durdum. Patatesten tut da sabuna kadar muhtelif nesnelerden Zagor baltası yapmaya kalktım.

İyi de kimdi Zagor? İlk kim çizmişti? İlk kim Zagor'u hayal edip, hayata geçirmişti? Merak et değil mi? Her Zagor'la karşılaşmamda hakkında yeni bir şey öğrendim. Bu durumda Zagor'u  her seferinde yeni yine yeniden keşfettim. Geçen hafta İstanbul Sahaflar Festivali'ne gittiğimde "Bütün macera çizgiler tek ciltte... Yalnızca kolleksiyoncular için 100 adet... Kaçırılmayacak bir araştırma koleksiyonu" başlığında Macera Çizgi adlı bir kitap görünce havada kaptım. Kitabın içinde memleketimizde çıkan çizgi romanlar hakkında kısa kısa bilgiler vardı. Hemen açıp Zagor hakkında yazılanları okudum.  Zagor demek Ferri demekti tabii. Bunu biliyordum. Geçen sene Ferri memleketimize gelmişti. Çok istediğim halde gidip görememiştim. Peki Zagor'u yazan kimdi?  Her macerasında farklı isimler görüyordum. Oysa 1929 Cenova doğumlu Gallieno Ferri, 1960 yılında Sergio Bonelli'yle tanışmış. İtalyan çizgi romanının en verimli ikilisi böylece bir araya gelmeye başlamış. Bonelli yazmış, Ferri çizmiş ve 1961 yılında Zagor, 1975 yılında ise Mister No doğmuş. İşte bunca yıllık Zagor okuru olarak Sergio Bonelli'yle yeni tanışmıştım. Zagor'u ilk yazan kişi. Bugün gazetelerde okudum ki Sergio Bonelli ölmüş. Çok üzüldüm. Geç buldum çabuk kaybettim denir ya hani... Toprağı bol olsun. Düşünebiliyor musun? 50 yıl önce yazdığı çizgi roman kahramanları hiç yaşlanmıyor. Hiç ölmüyor.  Okurları Zagor ve Mister No okudukça Sergio Bonelli yaşlanıp ölür mü peki? Mümkün değil. Ne hoş! Karamba karambita Sevgili Bonelli. Şimdi elime bir kaç Zagor macerası alacağım. Yazar Sergio Bonelli'nin yattığı yer ışıklı olsun diye bol bol Zagor okuyacağım.

Yüreğinize sağlık çok güzel bir yazı hazırlamışsınız  Bu konuya hitaben  çok teşekkürler  ...

konnektör

Büyük kayıp, tüm dünyadaki çr. sevenlerin başı sağ olsun. Umarım ustanın ölümü yayınlarında aksaklıklara neden olmaz.
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

darkwood

Gerçekten büyük bir kayıp. Tüm ailesinin ve çizgiroman severler için hiç kuşkusuz acı bir haber oldu. Anısını yaşatacak güzel şeyler yapacaklarını umut ediyorum. Toprağı bol olsun.
Darkwood Sakinleri..

mandrake66

Bizim hayal dünyamız ve kahramanlarımız öksüz kaldı!

:'(

martin

Büyük üstad Sergio Bonelli'nin 79 yaşında hayatını kaybetmesinden dolayı gerçekten çok üzgünüm. Mekanı cennet olsun. Zagor ve Mister No okuyarak büyüdüm; dolayısıyla gönlümde fazlasıyla yer edinmiş karakterleri yaratan bu değerli insana da allahtan rahmet diliyorum.  :'( :'(

http://www.sergiobonellieditore.it/
http://sanat.milliyet.com.tr/zagor-ve-mister-no-nun-yaraticisi-sergio-bonelli-oldu/edebiyatkitap/haberdetay/26.09.2011/1443322/default.htm?ref=milliyet_anasayfa

İlhan Yılmaz

Toprağı bol olsun. Kimbilir kaç kuşağın, kaç milyon kişinin hayal dünyasına renk katmıştı.