Lal Conan Aylık Seri

Başlatan drfuhrer, 26 Eylül, 2011, 17:56:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

drfuhrer

arkadaşlar lal'in çıkardığı conan aylık serisi hakkında fikir sahibi olan var mı?kaç sayı çıkacak,nasıl bir seridir v.s???

BAHADIR

Hangi seri? Ne serisi?Ne zaman Çıkarmış? Kime sormuş da çıkarmış?...İki saat olmuş bir kişinin bilgisi yok mu?...

Sn Drfuhrer;

Dedikodusu bile dolaşmadı...Bir yanlış anlaşılma var ama du bakalım ne çıkacak... ;)

drfuhrer

dostum bu seriden benim de yeni haberim oldu.yeni değil.yaklaşık 50 sayı çıkarmış lal.sonra bunları 6 toplama ciltte de sunmuş.ve 50.sayıdan sonrası yok...bitti mi?yarım mı kaldı?bilmiyorum...

DAMPYR

Alıntı yapılan: drfuhrer - 26 Eylül, 2011, 20:00:42
dostum bu seriden benim de yeni haberim oldu.yeni değil.yaklaşık 50 sayı çıkarmış lal.sonra bunları 6 toplama ciltte de sunmuş.ve 50.sayıdan sonrası yok...bitti mi?yarım mı kaldı?bilmiyorum...

Sanırım bitti o seriyle ilgili Lallin çıkartığı diğer çizgi romanların arka kapagı içinde reklamını veriyorlardı şimdi kestiler... :(

alan ford

Özel tanıtım sayısıyla birlikte toplam 51 sayı süren bir dizi Nergal' in Eli ile finalini yapmıştı. Eski maceraların renklendirilmiş versiyonları. Ben sevmiştim ama yine de sevmeyeni de çok. Bilginiz olsun.  Ellinci sayıda Lal biz burada veda ederken Conan'da Kimmerya'ya dönüyor mealinde bir açıklama yapmıştı. Yani devamı Marmara'nın yayınladığı Kimmeryalı Conan olabilir. Yinede Barbar uzmanı sevgili " kalidor" 'dur. Ona sormak lazım ;)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

ferzan

Bildiğim kadarıyla Lal'in bu serisi 2004 yazında başlamıştı...Bayiide 24 sayfalık (16 sayfa efsaneye giriş adına tadımlık çizgiroman + serinin yazarı Kurt Busiek'in,serinin çizeri Cary Nord'la yaptığı bir söyleşi de yer alıyor,R.E.Howard da unutulmuyor elbette.) sıfırıncı özel tanıtım sayısını görüp direk atladığımı çok net hatırlıyorum.Sonraki ay 1.sayıdan başladı ve her ay,Amerika'da olduğu gibi 24 sayfalık doyurucu (bana göre tabi,sayfa sayısı çok olmayan aylık seriyal çizgiromanlara bayılırım çünkü) fasiküller halinde 50 ay boyunca kesintisiz yayınladı...Seride genel olarak R.E.Howard'ın kemikleşmiş Conan ve Hiborya evrenini konu alan hikayelerinin yeniden yazılıp çizilmesi olayı vardı...Hatta 70'lerde ilk önce Barry Windsor Smith'in çizdiği ''Fil Kulesi'' öyküsü (orijinal sayı : CTB - 4 ) de bu seride 3 sayılık fasiküllere bölünerek yeniden yazılıp çizilmişti...Bu arada sırası gelmişken belirteyim,ne Barry Smith'in çizdiği Fil Kulesi,ne de Busiek-Nord ikilisinin Fil Kulesi,bence tüm zamanların en iyi Fil Kulesi öyküsünü ve çizimlerini Roy Thomas-John Buscema ikilisi yapmıştır...Alfa'dan takip eden Conan'cılar bilir ve muhtemelen benimle aynı fikirdedir... ;)
    Lal Kitap bence bu seriyi hakkıyla yayınladı...Okur mektupları köşesinde de Alfa zamanında olduğu gibi okuyucu çalışmalarına,uzun mektuplara ve cevaplara bolca yer verdi,rahmetli Ali Recan'ın hatırasını ihya etti...Bir de,Dark Horse ile Lal Kitap arasında sadece 2 ya da 3 ay fark vardı,hemen geriden,güncel bir şekilde takip ediyorduk seriyi...Amerika'da 21.sayı yayınlanıyorsa,bizde o ay 18. ya da 19.sayı çıkmış oluyordu...Eş zamanlı yayınlanması ve ciltlerde toplama yerine Türk okurlarının az sayfa sayısından ısrarla yakınmalarına rağmen orijinal formata sadakatini sürdürmesi ile sıkı bir okur olarak benden 100 puanı kaptı... :)
    Bir de derginin arka sayfalarından birinde yer alan,iki adet stripten oluşan klasik tatta ve yarım sayfalık ''Çift Silahlı Bob'' diye bir bölüm vardı...R.E.Howard'ın yaşamından gerçek kesitleri,çağdaşı olan fantastik edebiyat yazarlarıyla olan yazışmalarını,kendi etik anlayışı ile dünya görüşünü ve yine kendi ağzından ve kaleminden dökülen aforizmaları konu alıyordu,derginin en sevdiğim bölümlerden biriydi bu 3-5 karelik bantlar...
    Serinin birkaç çizeri vardı ama en çok görünen esas çizer Cary Nord ile zaman zaman tek sayılık hikayelerde muhteşem işler çıkaran Greg Ruth'tu...Özellikle Cary Nord'lu sayıların mükemmel bir renkçisi vardı,sanırım adı Dave Stewart'tı...Nord,öyküleri çinilemeden karakalem olarak teslim ediyormuş,kalan herşeyi Stewart hallediyormuş...Bence alışılmışın dışında ve çok hoş sayfalardı hepsi...
    Cary Nord,okurlarca epey eleştirildi...Eleştirilerin bazılarına sonuna kadar katılmakla birlikte,çoğu kez Cary Nord'a fazlasıyla yüklenildiğini düşündüm...Evet,Conan'ı başlarda gerçekten kısa çiziyordu ama Conan'a has o karakteristik barbarlığı ve aksiyon sahnelerindeki dinamizmi sonuna kadar veriyordu...Üstelik çinilemeyle uğraşmayıp renkçiyle beraber böyle bir yol tutturmuş olmalarının,Conan'ın sıradışı ve vahşi dünyasına da çok yakıştığını söylüyordu...Kesinlikle katılıyorum...
    Serinin yazarı Kurt Busiek,genel olarak R.E.Howard temellerinin ve hikaye tekrarlarının pek dışına çıkmıyor gibi görünse de,bence aralarda kendinden çok güzel denemeler yapıyor,ustalıkla dahil edebiliyordu öykülere...
    Kaçıncı sayı olduğunu hatırlamıyorum ama sanırım Howard'ın 100.doğum günü şerefine bir sayıda özel bir öykü vardı ''Masalcı'' diye...Temelde Howard'ın kısa hayat çizgisini yorumlayan çok hoş bir Conan öyküsüydü...Çünkü Conan'la Howard aynı öyküdelerdi,üstelik Howard özüne dönmüş bir şekilde,Howard olarak değil de o çağın gariban bir masalcısı olarak... :)
    Bunlar haricinde söyleyebileceğim,seri 50.sayıda bitti...Hem Amerika'da,hem de Türkiye'de...Dolayısıyla tamamlanmış bir seri...Bu 50 sayıyı edinmeyi düşünürseniz,1.sayıdan önce çıkan özel tanıtım sayısını muhakkak alın derim,çünkü efsane orada başlıyor...Hem de yıllardır Conan okurken merak ettiğim bir konuya değinerek...''Şunu bilin ki Prens'im....'' Bu cümledeki prensi ve anlatıcıyı da görüyoruz seri boyunca...
    Herşey kadim bir çağda,doğuda yeni fethedilmiş bölgeleri araştıran ve bir yandan bulunan eski yıllıkları karıştırmaya meraklı doğulu bir şehzadenin can sıkıntısıyla başlıyor...Yeni alınan bölgeler kolaçan edilirken,bir yeraltı mahzeninde yan devrilmiş çok eski bir heykel buluyor şehzadenin adamları...Yıllıkları karıştırıyorlar,bölge hakkında ufak bir araştırma yapıyorlar ve bulundukları yerin,bir zamanlar Tarantia diye bilinen başkente ait olduğunu,tahtında kılıcıyla oturan heykelin de o kentin barbar kralı olduğunu öğreniyor...Derhal bulunan Nemedya kayıtlarını vezirine tercüme ettirmeye başlıyor ama ihtiyar,asık suratlı ve cin bakışlı vezir,bir türlü yanaşmıyor...Sonunda mecburen ikna oluyor,kayıtlarda bu barbarın ne kadar abartıldığından ve muhtemelen ilkel bir klanın fazla pohpohlanmış basit liderlerinden biri olduğunu öne sürüyor ama şehzade caymıyor,ısrarla kendinden çağlar önce yaşamış bu adamın hikayelerini,Nemedya kayıtlarından öğrenmek istiyor ve Conan'ın 17 yaşlarındaki dönemlerinden itibaren seri başlıyor...
    Seri boyunca asıl anlatıcı olarak Nemedya kayıtları,vezir ve can kulağıyla dinleyen prens sıkça görülüyor...Hatta bir sayıda prens,başka fethettikleri bölgelerdeki bir isyanı da Conan adına tutulmuş kayıtlardan birinde öğrendiği gibi bastırıyor ama bu şehzade ve vezir,ana öykü gidişatında anlatıcı ve dinleyiciden çok daha fazlasını oluşturuyorlar...O da okumak isteyenlere sürpriz olsun... :)
    Benim gibi Alfa dönemi Conan'larına hastaysanız,John Buscema ve ekürisine tapıyorsanız,Roy Thomas'ı anıyorsanız,bu seriyi okurken muhtemel ön yargılarınızı bir kenara bırakmanız gerekebilir...Çünkü önce yadırgayacağınız ama sonra seveceğiniz güzel bir seri...Tabi o derece Conan hayranıysanız...
    Söylemeyi unuttum...Bir de serinin ortalarında 3 sayılığına bir konuk yazar geliyor...Aslında yazar olmayan,çizer de olan bu adam yalnızca bazı kompozisyonlara fikir olarak katkıda bulunup söz konusu bölümlerin senaryolarını yazıyor,farkı anında hissediliyor...Kimden mi bahsediyorum,tabii ki Hellboy'un babası,yaratıcısı ve çizeri Mike Mignola'dan... :) Bu üç sayı,tam da onun stili kurbağalı bir fantastik hikaye...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

drfuhrer

sevgili ferzan eline,diline sağlık.inanılmaz doyurucu bir yazı olmuş...bu arada toplanmış ciltler şeklinde satılıyor bu takım.acaba 1.ciltte var mıdır tanıtım sayısı?

ferzan

O konuda maalesef hiçbir fikrim yok ama muhtemelen vardır,yoksa kabul edilemeyecek bir ihmalkarlığa sebep olmuş olurlar,o vakit ben de daha evvelden vermiş olduğum 100 puanı geri alırım... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kalidor

Ferzan mükemmel şekilde anlattığı için benim ekleyeceğim pek bir şey kalmamış :D 50+1'lik seriden sonra 24 fasiküllük Conan The Cimmeria serisi başlamıştı. Bu seri ABD'de de 2011 Şubat-Mart gibi bitti. Daha sonra Road of Kings serisi başladı. 6 sayı düşünülen bu seri de 2. hikayenin başlamasıyla şu an 11. sayısı ön siparişte. Bu arada 2 sayılık Island of No Return mini-serisi de başladı ve bitti. Marmara Çizgi şu an Conan The Cimmeria serisinin ilk 8 fasikülü içeren 1. cildi yayınlamıştı. Diğer 2 cildi de bu gidişle 1 yılda ancak yayınlayabilir.

50+1'lik Conan serisi yıllardır aynı maceraları okumaktan bezmiş bünyeye iyi geliyor. Serideki maceralar eski maceraların yeniden adaptasyonu olmakla beraber Conan'ın doğumu ve çocukluğunu anlatan bölümler yeni yazılmış olsa gerek. Serideki en güzel çizimler de bu döneme ait zaten. Okurken Kimmerya'yı çok iyi tasvir ettiklerini düşünmüştüm. 6 ciltlik versiyonda ise fasiküllerde olmayan karakalem vs çizimler olduğu için arşive yönelik alınabilir. Piyasada çokça bulunan bu seri gönül rahatlığıyla alınabilir, paranız boşa gitmez.
Crom! Ölüleri Say...

drfuhrer

Sevgili kalidor, karakalem'den söz etmişsiniz ya; sonuç olarak renkli değil mi ?

kalidor

Karakalem'den maksadım ciltlerdeki taslak çizimler.  Yoksa tamemen renkli tabiiki. Zaten yanlış bilmiyorsam Conan ABD'de hiç siyah-beyaz yayınlanmadı. Ayrıca yazar-çizer takımıyla yapılan röportajların da olması gerek.
Crom! Ölüleri Say...

yunusmeyra

haklısınız,yeni seriler hiç siyah beyaz yayınlanmadı..ancak "barbar conan" serisinin başarısına takip ederek çıkartılan ve çok güzel kapakları olan ve iç hikayeleri hem daha uzun planlanmış hem de grafik-çizim panelleri farklı ustaların işlerine açık olan "savage sword of conan" serisi siyah-beyaz (daha doğrusu gri tonlarında içinde olduğu..) bir anlayışla yayınlandı..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

drfuhrer

sevgili kalidor;birşey daha soracam(conan külliyatı hakkında fazla bilgim olmadığı için):kimmeryalı conan 3 cilt olacak..peki barbar conan'ın vahşi kılıcı çıkacak sayısı belli mi?bir mini dizi mi o da?yoksa uzun soluklu mu olur?

kalidor

Yunus Meyra'nın dediği gibi SSOC serisi siyah-beyaz formatta yayınlanmıştır. Bu seri ABD'de 21 yıl (1974-1995) toplam 235 sayı yayınlanmış. Dark Horse ise Ocak 2008'den beri 10 dobişko cilt SSOC yayınladı. (Marmara Çizgi ikiye bölüp yayınlıyor) 10. ciltte  #103-#111. arası sayılar yayınlanmış. Herhalde 20 ciltte bitirirler. Bizde ise 40 cilt eder. 4 cilt yayınlandığına göre iyimser bir tahminle bu hızla yılda 2 SSOC'dan 18 sene sonra bitebilir ;D Marmara Çizgi zorlayıp yılda 4 tane çıkarsa bile 9 sene daha süreceği için ülkemizin çizgiroman ve ekonomik koşullarını düşünüldüğünde SSOC'ın Türkiye'de 2. kez bittiğini (Ali Recan bitirmişti) görmek hayal olur.
Crom! Ölüleri Say...

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: kalidor - 27 Eylül, 2011, 12:29:45
Yunus Meyra'nın dediği gibi SSOC serisi siyah-beyaz formatta yayınlanmıştır. Bu seri ABD'de 21 yıl (1974-1995) toplam 235 sayı yayınlanmış. Dark Horse ise Ocak 2008'den beri 10 dobişko cilt SSOC yayınladı. (Marmara Çizgi ikiye bölüp yayınlıyor) 10. ciltte  #103-#111. arası sayılar yayınlanmış. Herhalde 20 ciltte bitirirler. Bizde ise 40 cilt eder. 4 cilt yayınlandığına göre iyimser bir tahminle bu hızla yılda 2 SSOC'dan 18 sene sonra bitebilir ;D Marmara Çizgi zorlayıp yılda 4 tane çıkarsa bile 9 sene daha süreceği için ülkemizin çizgiroman ve ekonomik koşullarını düşünüldüğünde SSOC'ın Türkiye'de 2. kez bittiğini (Ali Recan bitirmişti) görmek hayal olur.

Bu hesaplara göre benim ömrüm bitirmeye yetmeyeceği için SSOC serisini almayı şu an itibari ile bırakıyorum. Üstelik hardcover versiyonu daha geç çıktığı için bitirme ihtimalim daha da az ;D En iyisi yol yakınken dönmek ;D