Okunması gereken bilinmeyen çizgiromanlar...

Başlatan pizagor, 29 Eylül, 2011, 11:30:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Çizgiromanevlerine giriyorum, etrafıma bakıyorum, mutlu oluyorum! Yepyeni, gıcır gıcır baskılarıyla yığınla çizgiroman var raflarda. Ancak hep bildik karakterler, tanıdık maceralar, şablonu belli hikayeler, artan tahmin edilirlik, azalan şaşırma hissi...

Bu ufacık çizgiroman pastasında okur (ve çoğunlukla ona göre hareket eden yayıncı) olarak tutucu tarafımızın sınırladığı çizgiroman çeşitliliğinin müsaade ettiği kadarıyla tanıyabildiğimiz, o ufak pastanın maalesef incecik bir dilimine tekabül eden yeniler de var...

İyi güzel de bu iki grubun haricinde Türkçe'ye hiç kazandırılmamış (ve muhtemeldir ki hiç kazandırılamayacak) yeni kahramanlar ve hikayeler ya da eski kahramanların yeni ve farklı yorumları yığınla duruyor!

Mesela Preacher... Türk çizgiroman okurlarının küçük bir kısmının haberdar olduğunu düşündüğüm bu serinin ilk 2 cildini edinmiştim biryerlerden, ağzım açık okumuştum. O nasıl bir kurgudur öyle! Bu kadar aykırı ve ayrı karakterin, gerçek anlamıyla ayrı dünyaların biraraya getirildiği şaşırtıcı bir hikaye. Devamını getirmek hep aklımda...

Mesela birkaç ay evvel okuduğum DC'den Crisis On Infinite Earths... Bu cildi okumadan DC evreninin DCNU öncesi halini anlamak mümkün olmaz ki...

Sırf bu forumda yazılanların beni itkilediği ve okunacaklar listesine aldığım bir 100 Bullets var, bir Y The Last Man var, bir Losers var, bir Invincible var, bir Fraternity var, bir Svoboda var...

Bu albümleri başka dillerde okuma şansı olanlar adına diyorum ki hangi ekolden olursa olsun varsa aklınızda 'okunması gerekli' kapsamında değerlendirdiğiniz bilinmeyen çizgiromanlar, İTKİLEYİN BİZİ...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

devrimk

Güzel bir başlık olmuş gözden kaçan çizgi romanları keşfetmek için fırsat.

Judgement in Gotham (1991)
Batman ve Judge Dredd'in ilk ortak macerası, çizeri Simon Bisley'in en güzel işlerinden.

İç sayfa örneği aşağıda.

Yakın zamanda okuduğum Superman Secret origin (Gizli Köken) (2009)

Superman'in çocukluğunu ele alan bir yeniden yazım. Tip olarak Christopher Reeve'i kullanmaları ayrı bir hoşluk katmış.

pizagor

Alıntı yapılan: devrimk - 29 Eylül, 2011, 14:36:57
Güzel bir başlık olmuş gözden kaçan çizgi romanları keşfetmek için fırsat.

Judgement in Gotham (1991)
Batman ve Judge Dredd'in ilk ortak macerası, çizeri Simon Bisley'in en güzel işlerinden.

Bu hikayeyi de içeren Batman _ Judge Dredd Files albümüyle ilgili birşey karalamıştım... Merak edenler için :

http://pizagorgunlukleri.blogspot.com/2011/02/batman-judge-dredd-files.html

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1210.0.html

rumar80

Bu başlıkta kimsenin duymadığı ama ilginç olabilecek yayınlardan mı bahsedelim. Yoksa bildiğimiz çizgi romanların özel maceralarını mı?

pizagor

yunusmeyra

aslında bu konu 2 ayrı başlıkla devam edebilir..birinde çoğunluğun bilmediği seri,dergi,kitaplar ele alınır..diğerinde ise bilinen serilerin,kitapların,dergilerin az bilinen veya bilinmediği düşünülen özel sayıları,yıllıkları,ekleri v.s. ele alınabilir..
(tabii bu konulara çocuk dergileri ve kitaplarındaki yerli-yabancı az bilinen çizgi romanlar girer mi ayrı sorun..)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hanac

Okunması gereken bilinmeyen çizgiromanlar...

O kadar çok ki, yüzlerce frankofon sayabiliriz.

ErenKoyunoglu

Dünyada gayet iyi bilinen ama ülkemizde az bilinen (ve malesef Türkçe'ye tercümeleri çok ufak ihtimal olan) birçok çizgiroman var.

Y: The Last Man, Rex Mundi (Rumar kulakların çınlasın), Transmetropolitan, Criminal, Daytripper, ve çoğunuzun duymadığından neredeyse emin olduğum Rocketo bunlardan yalnızca birkaçı...

DAMPYR

Aşağıdaki çizgi romanıda listeye ekliyebiliriz.

Larry Max, IRS'nin çok az bilinen bir bölümünün, çok özel yeteneklere sahip, eşi az bulunur bir ajanıdır.

Vergi kaçıranların ve kara para aklayanların peşine düşmektedir. Bu amaçla son derce gelişmiş teknolojik aletler de kullanmaktadır.
Bu suç zinciriyle savaşırken hayatını tehlikeye atmaktan çekinmemektedir.

Hemen her serüvende, kendisini silahı bir çatışmanın ortasında ve güzel Kızlarla bulur...... :)

rumar80

Punisher max'i de yazan (Biri gerekli şeyler mi dedi?) Garth Ennis'in yazdığı Boys diye bir çizgi roman var. Süper tipleri denetleyen normal tipler. Çok uçuk ama o oranda değişiktir.

Peyami

[IMG]http://i56.tinypic.com/2vsot3a.jpg[/img]

Okurken sıkmadı, akıcı ve merak ettiren ilginç bir senaryosu vardı. Klasik olur, defalarca okursunuz diyemem. Bana göre müthiş çizimlere de sahip değil. Herhalde daha çok senarist yanını denemek istedi MK Perker. Sonuçta bir Türk'ün elinden çıkmış sadece bir kaç farklı ve başarılı denemeden biri olarak okunması gerekir diye düşünüyorum. Benim hoşuma gitti.

alan ford

Aslında Türkçe yayınlanan ve ne yazık ki kadri kıymeti bilinmeyen çizgi romanlar da var. En başta Kaldırım Kurdu'nu sayabilirim. Rahmetli Masist Gül'ün gerçekten başka hiç bir şeye benzemeyen bu eserini ben çok seviyorum, ama sanırım benden başka meraklısı yok.  :-[

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1138.0.html
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

ümitkr

Jim Starlin'in DREADSTAR'ını önerebilirim

pizagor

Alıntı yapılan: ümitkr - 29 Eylül, 2011, 21:58:27
Jim Starlin'in DREADSTAR'ını önerebilirim

Jim Starlin ile Batman A Death In The Family'den tanışıklığım var... Dreadstar'ı ilk defa duyuyorum, nasıl bir konusu ve kurgusu var sevgili Ümit?

kedidiro

Filmini izlediğim günden beri ''American Splendor''un ülkemizde hiç yayınlanmamış olmasına üzülürüm...

Çizimse Crumb'ın kişilikli çizgisi, hikaye ise hayatı çizgi roman olan bizlerin hikayesi...

Amerikada yıllardır düzenli olarak yayınlanan bu çizgi roman için becerebilirsem Altın Madalyon e dergi için bir tanıtım yazısı yazmaya çalışıyorum zaten...

Başlığım hazır ''Okuyamadığımız Çizgi Romanlara Övgü 1 - American Splendor'' eh bir nal hazır, üç nalla bir atta hazırlayabilirsem ay sonuna yetiştireceğim inşallah.