Kit Taylor-Kit Ranger ve Ceylan Yayınları

Başlatan caretta, 01 Ekim, 2011, 21:54:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Türkiye'de Kit Taylor (Ranger) dergisini sadece Ceylan Yayınları yayınladı. Bunların en bilindikleri 24+35+32=91 ciltlik serisidir.
1980'li yıllarda yayınlanan bu ciltlere artık sahaflarda bile rastlamak zor.

Geriye gidersek 1971 yılında yayınlanan küçük boy fasiküller ve ciltleri var. Kaç sayı çıktığı meçhul !
1970 yılında çıkan 'Tomteks' dergisi ise 28 fasikül çıktı.
64 sayfalık bu fasiküllerin 32 sayfası günümüzün 'West' ç.r.'ı ,32 sayfası da 'Kit' adı altında yayınlanıyordu.

Hakan Alpin'in 'Çizgi Roman Ansiklopedisi'nde ise Kit Taylor'un 1966 yılında Resimli Macera adlı dergide kısa süre yayınlandığı yazıyor.

Ancak Kit Taylor 1966'dan önce müstakil dergi olarak C.Y.'ları tarafından yayınlandı. İlişikte gördüğünüz cilt 1966'dan önce yayınlandı.

Ne yazık ki matbaada basılırken tarih kısmı kesildi. Logo Ceylan'ın 1950'li yılların logosu. Bir kanıt da yayınevinin adresi.
1966'da çıkan ç.r.larda adres Tasvir Sokak no.1. Bu ciltte ise adres Narlı Bahçe Sokak no.9 !

Büyük ihtimalle bu cilt 1960-1966 arası basıldı. Keşke Ceylan Yayınları'nın arşivlerine sağlıklı bir şekilde ulaşılabilse!
Kurucusu Erdoğan Egeli 1983'de vefat etti ama oğlu Osman Egeli hayatta. Ondan da bilgi alınılabilir.

Ceylan K.T.'ları yayınlarken orijinal sırayı takip etmedi. Ne senarist, ne ressam, ne çevirmen,isimlerini yazmak
C.Y.'larının hiçbir zaman adeti olmadı. Biz ç.r. severler de böyle bilmece çözer gibi kafa yoruyoruz.

hanac

Sevgili Caretta bu güzel tanıtım için teşekkürler.

Ben hiç Kit Taylor okumadım ama açıkçası iyi bir itki yaratıyorsunuz.

1-2 yayınevinin Kit Taylor'un telifini almaya çaşıltıklarını biliyorum.

Umarım alırlar, ama günümüzde satar mı ? İşte orası soru işareti.

Mesela Pecos Bill yarım kaldı !

yunusmeyra

Bu nadir bilgiler için teşekkürler.. Ancak bahsettiğiniz cildin bir görseli mevcut mu ...
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

tommikser

Bence Kit satar Hasan abi. Neden dersen Swing'in yakında biteceği, Kızılmaske ve Mandrake'nin düzensiz yayınlandığı bir ortamda boşluktan yararlanabileceğini düşünüyorum.

Pekos Bill ise yayıncı hatasından başarısız oldu. Pekos'u sevenler bile almadı. Geçmişte yayınlandığı formatta ve o sayılardan başlasaydı, yeni maceralara sonradan geçilseydi bence bu yayında batmazdı.

Sıkıntı sadece yayıncının okuyucuyu dinlemeyip,herşeyi ben bilirim, çamur gibi bassam bile satar, boş çr çıkarsam logomu ve ismimi bile bassam satar düşüncesinden kanaklanıyor.

Demek neymiş yayıncı okuyucu olmazsa böyle olur.

Not:Carretta bu bilgiler için çok sağolun.

hanac

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 02 Ekim, 2011, 12:54:22
Bu nadir bilgiler için teşekkürler.. Ancak bahsettiğiniz cildin bir görseli mevcut mu ...

Evet, bir görselden bahsediliyor. Yüklerseniz seviniriz.

caretta

Arkadaşlar Kit Taylor'un yazımda bahsettiğim fotoğrafı ektedir. Caretta

yunusmeyra

resim biraz daha şöyle netleşebilir sanırım..bu önemli katkı için bir kez daha teşekkür ederiz caretta..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

caretta

Hoz Yayınevi kısmetse ay sonu 2.sayı Kit Tayloru yayınlayacak.

Daha önce yazdığım gibi Kit Taylor 1970'de Ceylan Yayınları'nın 'Tomteks'adlı 64 sayfalık fasiküllerinde 32 sayfa
West, 32 sayfa Kit Taylor olarak 28 fasikül yayınlanmıştı. 8.6.1970 - 14.12.1970 tarihleri arasında.
Orijinal sayı takip edilerek yayınlanıyordu. Son fasikül olan 28.fasikülde 'Haydutlar Mahkemesi' adlı güzel bir macera vardı ama ne yazık ki yarım kaldı. Bu macerada Kit'in hapse attırdığı haydutlar Gölge, Pedro Muleta, Kurt gibi haydutlar hapisten
firar ederek gıyabında Kit'i yargılıyorlardı. Artık bu maceranın tamamını Hoz'da okuyabileceğiz.

TomTeks

2.sayıda göreceğimiz bazı görseller hazırladım.

12/36 sayfa 2.sayının ilk sayfası olacak.

Yine bu sayıda çölde susuz kalan Kit babasının özlemi ile gözyaşı döküyor!

14/41 sayfada da babasına kavuşuyor.

hanac

2. sayıda çizimler epey güzelleşmiş.

Kit Taylor'un şu uzun bıyıklı arkadaşı ne zaman katılıyor ekibe ?

dursar

AY SONUNU IPLE CEKIYORUM.AYLIK KIT TAYLOR ARZUSUNDAYIM.

caretta

Sayın Hanac,
    Kit'in kadim dostu Frankie Bellevan büyük ihtimalle Hoz'un 2. sayısında ortaya çıkacak.
Kumara düşkün bir serseri olarak Kit'i soymaya kalkacak.Kit ona yardım elini uzatacak,
o ise buna karşılık Kit'in atının eyerini rehin vererek zar atmaya gidecek!Nihayette o da
Kit gibi ranger olacak.Ünlü küfürünü de şimdiden belleyin:'Binlerce hileli zar aşkına!'

aa

Evet çizimlerde belirgin bir iyileşme var. Ay sonunu merakla bekliyorum.
Esse Gesse Hayranı...

caretta

Ceylan Yayınları'nın 1980'lerde bıraktığı Kit Taylor bayrağını Hoz Comics devraldı. Çok da iyi yaptı.
Temmuz ayı başında yayınladığı 4 cildin bir kısmı tam 41 yıl önce Ceylan Yayınları tarafından cep boy olarak yayınlanmıştı.
14 Haziran 1971 tarihli bu fasikülden bir sayfa ve kapağını ekliyorum. Bir sayfa da 2012 Hoz'dan.
Bu nostaljik kareleri seveceğinizi umarım...

demirbaş yayıncılık

Cep boy kit 64 fasikül yayınlandı hepsi takım olarak elimde mevcut resimli roman olarakta 39 fasikül fasikül arka sayfasında yayınlandı oda takım olarak mevcuttur.

caretta

Hozcomics'in bu ay yayınlanan 5.sayısının iç kapapında Haşim Bey Kit Taylor'un Türkiye serüvenini yazmış.1959'dan
1971'e kadar topu topu 16 orijinal sayı yayınlanmış!Hani eski bir deyiş vardır:'Benim oğlum bina okur;döner döner
yine okur:'Gençler pek anlamamış olabilirler.Bina eskiden medreselerde okutulan gramer kitabı.Yani dar bir çerçevede
dönüp dolaşıp aynı şeyleri tekrar etmek.
   O yıllarda alınan telif başka birisi alana kadar sürekli geçerliydi demek ki.Bu yüzden Ceylan Yayınları da aynı
maceraları format ve seri değiştirerek yıllarca tekrarlayıp durmuş.Bu cinliği 1990'lı yıllarda Tay Yayınları Zagor'da
da yapmış aynı maceraları fasikül,cilt,103'lük seri,56'lık seri diyerekten defalarca servis etmişti.
    Şimdilerde telif işleri çok daha ciddi.Cem Demirbaş bir seferinde telifin kapak fiyatı üzerinden hesaplanıp ödendiğini
yazmıştı.Aslında Cem Bey forumumuzda yazı yazan ,bilgi veren tek yayıncı.Keşke forum üyeleri ile didişmeyi bırakıp
bu konularda bizleri aydınlatsa.Özel ticari bilgilerini versin demiyorum da bu telifler konusunda gerçekten çok
bilgisisiz.
   Haşim Bey'in açıklamalarına göre 6.ciltte orijinal 13-14-15 sayılar yayınlanacak.Yani neredeyse Ceylan'ın 16 serilik yayınını yakalayacak.12 yılda 16 sayı;1 yılda 16 sayı!Haşim Bey'e bir kez daha tebrikler...
Yani neredeyse