Çizgi Roman Koleksiyon Dergisi

Başlatan DAMPYR, 02 Ekim, 2011, 13:41:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DAMPYR

Kısa ömürlü bir dergi daha (aslında böyle 3-4 sayı çıkıp kapanmış dergileri yazmak dogrumu bilemiyorum .o kadar çoklar ki)

Ali Recan'ın çıkardığı bu dergi'nin amacı çizgi romanın doğuşundan günümüze geçirdiği evrimleri anlatmak, ünlü ustaları ve yarattıkları karakterleri tanıtmaktı.

Örneğin 2. sayıda ülkemizde Dedektif Nic adı ile tanınan Rip Kirby'nin amerikada 3 mart 1946 - 22 nisan 1946 tarihleri arasında yayınlanmış ilk macerasını dergi içinde yayınlamışlardı.

3.sayıda ise Emre Kongar'ın ' çizgi roman ve eğitimdeki önemi'' isimli bir yazısı var. Dergi siyah beyazdı.
Ama o günlerde çizgi romanlarda siyah-beyazdı zaten. Şimdi renkli pahalı ve lüks (küçük çocukların alamayacağı kadarda pahalı) çizgi romanlarımızvar. Ama hala bir dergimiz yok.

hanac

Peki bu dergi ne zaman ve kaç sayı yayınlandı ?

DAMPYR

Alıntı yapılan: hanac - 02 Ekim, 2011, 13:45:21
Peki bu dergi ne zaman ve kaç sayı yayınlandı ?

1988 yılında yayınlanmış ve Sadece 5 sayı sürebilmiş sevgili Hanaç.

Zaten onunla beraber çıkan diğer dergilerin yanında pek şansı yokmuş..... ;)

rumar80

Aranızda 3 ya da 4 sayı süren, gazetelerde yayınlanan stripleri (Fatoş, Dedektif Nik, Genç kız kalbi vs) İngilizce yayınlayan Hello dergisini hatırlayan var mı?

yunusmeyra

Rumar yaklaşık sene, hadi biraz daha abartırsak ufak bir görsel veya bir kaç ayrıntı daha verebilir misin..

Çünkü bu yayınla ilgili hiç bir şey hatırlayamadım.. Çok ilginç bir dergi olmalı (veya acaba bir ek miydi ?)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

BAHADIR

Alıntı yapılan: JAVA 30.000 - 02 Ekim, 2011, 13:50:11
1988 yılında yayınlanmış ve Sadece 5 sayı sürebilmiş sevgili Hanaç.
Zaten onunla beraber çıkan diğer dergilerin yanında pek şansı yokmuş..... ;)

Derginin 5 sayı sürdüğüne emin misiniz ?... Ben 4 sayı diye biliyorum....

5. sayının olmaması lazım... Varsa şimdi arada dur... Ama kesin yoktur... AR çizgiroman dergisi 4 sayı çıktı...

hudaverdi

zaman zaman ali recan eski sayıları ikişer ikişer ciltler,sonra yeni sıra numarası verirdi....savaş,süper korku gibi dergilerde çok yaptı.....hatta bazen seri bitince sticker ile eski sayılara yeni numara verirdi,bunu gözönüne alırsak 5. sayı çıkmış olabilir......ama 4 farklı sayı çıktığını ben de net hatırlıyorum,sonra 1 ve 2 yi 5 diye çıkarmış olabilir.
saygılarımla

rumar80

Sevgili yunusmeyra,
  1981 idi yıl sanırsam. Yeni hazırlıktaydım. İngilizce öğrenmeye çalışyor. Bu nedenle de ingilizce çizgi roman arıyordum. Piyasada Bizim English diye bir dergi de çıkmıştı. Tünelde köşede ABC kitapevi diye bir yere gittim. Aradığımı sordum. Bu dergiyi biz çıkarmaya başladık diye Hello'nun ilk sayısını sattılar. Sonraki sayılara göre dobişko idi. Kısa süre sonra gazete bayilerinde idi. 4 ya da beş sayı sürdü. Rip Kirby, Juliet Jones, Hasbi Tembeler, Güngömüşler, Fatoş, Küçük kral (Wizard of İd) gibi King features serilerini içeriyordu. Görsel bulursam yayınlamaya çalışırım.

alan ford

Sanırım bahsettiğin dergi bu Umar. Şu an gittigidiyor'da
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Kesinlikle bu Doğa. Sağolasın
   Sana bir "kumtaşı" borcum olsun.  ;)

yunusmeyra

gerçekten ilk defa gördüm ve hemen notumu aldım rumar,alan ford'a görsel için teşekkürler..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Gambit

Ulkemizde cizgi roman in koleksiyon olarak belli bir yer elde edememesi ne kadar acidir.

Zaten koleksiyon mantigi yerlesmedigi icin bu cizgi roman in ilerde sonu da olacaktir bu gidisle.

Bunda tabii ki en buyuk suc, surekli olarak ayni yayinlari cikaran yayinevleri bence. Derin konu, sonra konusmak lazim bir toplantida

V

Çizgi Roman Kolleksiyon Dergisi uzun süre başucu kitabım olmuştur.Neden mi? Derginin sunum yazısında

rahmetli Ali Recan şöyle demişti;

"Çizgi Roman Kolleksiyon Dergisi Amerika'daki Marvel Age,Comics Collector,Almanya'daki Die Sprech Blase,

Strip ve Comics News dergilerinin bir benzeridir ve böyle bir dergi Türkiye'de ilk kez yayınlanmaktadır..."

O yıllarda Ali Recan okurların mektuplarını yayınlıyor,sorularını cevaplıyor,çizimlerini yayınlıyor ve hatta yetenekli gençlere

iş veriyordu.Bu tür etkileşimli yayıncılık anlşayışı malesef onunla son buldu diyebiliriz.Başka yayınevleri bize sadece

çizgi romanları sunarken Ali abimiz işin mutfağına bizleri sokuyor,çizgi roman kültürüyle bizleri haşır-neşir ediyor

damardan bize çizgi roman aşkı aşılıyordu adeta."Çizgi Roman Kolleksiyon Dergisi" de onun bu işe ne kadar önem

verdiğinin,bu kültürün,bu sanat dalının kitlelerce daha iyi kavranabilmesi için istenildiğinde neler yaılabileceğinin

en iyi kanıtıdır.Bugün malesef başta büyük yayınevleri olmak üzere çizgi roman yayıncıları sadece "tüccar" kimlikleriyle

karşımıza çıkmaktalar,bizleri sadece "müşteri"(kimisi sağmal inek) olarak muhatap almaktalar..

O zaman için Türkiye'de ilk olan bu güzel derginin içeriğinde yer alan bazı bölümler aşağıda...

Stan Lee hakkında bir yazı...

Nail Güreli'ye ait bir makale ve 32 sayfalık,muhteşem Marvel Tarihi çizgi romanının 1. bölümü..

Yerli çizerlerden Oktay Gencer'in bir çalışması ile Bülent Arabacıoğlu'nun En Kahraman Rıdvan'ı hakkında bir yazı..

Bir test ve Ali Recan tarafından hazırlanan "Çizgi Roman Nasıl Çizilir? belgesel yazısının birinci bölümü..

...ve daha neler neler..
"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Yanlış hatırlamıyorsam o Marvel tarihi çizgi romanı da "Marvel Saga" adlı seriydi. Ben de resimleri görünce biraz hatırlar gibi oldum.